Reklama

Reklama

Kábulské vlaštovky

  • Francie Les Hirondelles de Kaboul (více)
Animovaný / Drama
Francie, 2019, 80 min

Léto 1998. Kábul pod tálibánskou nadvládou. Dvě sousední čtvrti a dva páry. Jeden je konzervativní - Atiq a Mussarat jsou manželé už 20 let a mají v sobě hluboce zakořeněné tradice afghánského života. Atiq pracuje jako hlavní dozorce v ženské věznici. Mussarat je těžce nemocná a snaží se zůstat silná až do samého konce. Druhý je moderní – mladí a zamilovaní, Zunaira s Mohsenem se staví proti všem těmto tradicím. Za Tálibánu přišli o práci právníka a profesorky na univerzitě a jen stěží se uživí. Jsou nuceni prodat všechen svůj skromný majetek, aby měli na jídlo. Přesto jsou odhodláni nadále vyznávat novodobé hodnoty. Jeden den dojde k ukamenování. Poté k ponižujícímu zacházení. A následně k boji... a jejich životy se navždy změní. Když se cesty těchto diametrálně odlišných párů navzájem protnou, za lásku bude třeba přinést oběti. (Cinemax)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (13)

angel74 

všechny recenze uživatele

Dojemný příběh z drsného Afghánistánu, svázaného tradicemi a sužovaného neustálými ozbrojenými půtkami, ve kterém mají vlaštovky zřejmě symbolizovat tolik vytouženou svobodu. Velmi nemile mě překvapilo zjištění, že ani oku lahodící akvarelová animace nedokázala zmírnit zrůdnost některých lidských činů zde ukázaných. (85%) ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Veľmi zaujímavá sonda do afgánskej spoločnosti. Taliban tam síce už nevládne, ale islam ako mierumilovné náboženstvo tam je stále a hneď na začiatku vidíme, ako sa neváhajú vysporiadať s vybranou obeťou ukameňovaním. Všetko v mene Koránu, tam to je napísané, spochybníš to, bude ťa to stáť krk. Z ich postoja k ženám je človeku na zvracanie a to, že tu ukazujú istý pár, ktorý je na afgánske pomery liberálny, je naozaj len kvapka v mori. Odporúčam našim feministkám typu Cigániková či Nicholsonová, aby bezodkladne šli šíriť svoje názory do týchto končín. Tam, kde je to naozaj potrebné. ()

Reklama

Aljak 

všechny recenze uživatele

Vynikajúci príbeh zasadený do ťaživej atmosféry talibanského Kábulu. Dva páry, dva rôzne pohľady na režim a postupné prekrývanie osudov nastavili naozaj pôsobivú kompozíciu pre kvalitnú dejovú líniu s tragickou zápletkou. Animácia síce nebola žiadny Pixar, ale ten by sa mi k tomuto žánru ani nehodil. Práve naopak, tento štýl mi k tomu absolútne pasoval a prostredie tu bolo vykreslené v realistickej podobe. Takže z mojej strany celkovo spokojnosť a tento film dokáže človeka rozhodne chytiť za srdce. Napriek všetkému si myslím, že z tohto by bol perfektný hraný film, ktorý by dokázal na človeka vplývať ešte intenzívnejšie a adresnejšie (snáď niekedy). ()

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

V tomhle filmu hned na začátku zastřelí člen Talibanu vlaštovku. Zlobivý chlapec, fuj! A potom se začne odehrávat docela zajímavý děj, ve kterém figurují dva manželské páry, z nichž oba jsou zároveň ovlivněni závanem starších časů (mladý pár dříve studoval na univerzitě, starší zas má za sebou strasti války proti sovětům), ale jinak rozdílní ohledně vnímání tradic. Žádné velké dějové orgie se tu nekonají a dá se docela snadno odhadnout, jak děj skončí, ale cesta k němu je dobrá a na několika místech docela emotivní a rozhodnutí, že stopáž bude mít reálně nějakých sedmdesát minut, dost pomáhá, aby takový děj odsýpal. Finále je sice silné, ale někomu by se mohlo zdát, že příliš tlačí na pilu. Animace je jednoduchá, barevná, je v ní dost vidět klasická komiksovo-animovaná francie, ale rozhodně má v sobě kus autorství a není uniformní. Co mi ovšem přijde škoda, je pouze franckouzké znění, ocenil bych perské, mnohem více by sedělo do atmosféry. "Copak Bůh nestvořil i ženy?" ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Animace je tady zcela nekoncepčně užitá jen jako povrchní pozlátko, bez vizuálních nápadů či poetiky, a naopak spíš svou prvoplánovou líbivostí a vodovkovou rozpitostí ještě více banalizuje celé vyprávění. Vlastně tak přímo poukazuje na prvoplánovou vykalkulovanost filmu, který sází na bezzubě melodramatické zpracování a festivalově vděčné téma. Nemohu posoudit, jestli je to odklon adaptace, nebo už přítomné v předloze, ale "The Swallows of Kabul" nemile překvapí svou optikou a příběhem. Namísto předpokládaného vyprávění o údělu žen ve společnosti pod vládou Talibanu se zdejší příběh vykrystalizuje do absurdního ufňukaného melodramatu o chlápkovi, který je nabručený na Taliban, potažmo jednoho jeho kápa, protože si nemůže užít romanci s ženou, do které se zakoukal, protože ji viděl bez burky. Ženy jsou zde vykresleny buďto jako obětavé manželky s romantickým pochopením pro hrdinovy záletné myšlenky, nebo éterické krásky představující absurdní konzervativní variace manic pixie dream girls. ()

Galerie (20)

Reklama

Reklama