Papicha (festivalový název)

Mounia Meddour

Rob

Xavier Gens

Damien Keyeux

Film, pri ktorom vás napadajú tie nahriešnejšie myšlienky. Má papicha niečo s pichaním? Alebo sa to písmenko "ch" číta ako č? Nakoniec sa z toho vykľuje vážna, seriózna a veľmi dramatická záležitosť. Pohľad na to, ako ženy v islamskom svete túžia po slobode, ale sú uviaznuté v stredovekých konvenciách. Je smutné, že práve takýchto tmárov si pod rúškom utečenectva pozývame vo veľkom do Európy. Aj preto film síce ukazuje Alžírsko 90. rokov, vo voľnom preklade to však znamená takmer Francúzsko súčasnosti. Tam sa už blížia časy, kedy sa Aláh akbar stane najliberálnejším slovným spojením.(28.4.2020)

Papicha ze všeho nejvíc nabízí opravdu silný příběh. Když milujete svoji zemi a ta vás za to nenávidí, není to snadná výchozí pozice. Přesto má smysl zápasit a nevzdávat se. Jestli to něco změní, to už nám Papicha neřekne, přesto diváka zalije energií pro boj za správnou věc. Škoda jen, že snímek občas sklouzne k přílišné předvídatelnosti, přesto se stále drží na špici.(4.7.2019)

Zaujímavý príbeh na podklade skutočných udalostí, do ktorých sa socialistické Alžírsko koncom roka 1991 ponorilo (a nasledujúcich 10 rokov bola krajina zmietaná v dosť komplikovanej občianskej vojne). Nebudeme si klamať, ale ani pred tým to nebola s Alžírskom až taká sláva, no tento prevrat v nástupe FIS bol skôr skok z kaluže do blata (a keď sa k slovu dostala GIA, tak to už bolo doslova bahno!). Film však zachytáva priamo len nástup FIS v roku 1991. Príbeh s dominantnou Nedjmou a jej kamoškami mal skutočne silnú atmosféru. Alžír sa ocitá na rozcestí a každým dňom sa stupňuje napätie, ktoré tu bolo veľmi dobre vystihnuté najmä Nedjminým vzdorom. K postavám si človek akosi automaticky vytvorí sympatiu, a na konci je človeku smutno, ako sa nástup FIS zvrhol (a to ešte nikto netušil, ako zamieša kartami teroristická GIA).(30.5.2020)

Istým spôsobom cítim z filmu "Papicha" trošku sklamanie. Nemôžem povedať, že by film nevybudoval atmosféru ohľadom začiatku občianskej vojny v Alžírsku, no na druhú stranu nám ponúka príbeh, ktorý vieme dopredu veľmi jednoducho odhadnúť. A väčšinu vecí čo by sme si predstavili sa skutočne udejú. Prichádzame tak občas o moment prekvapenia. Čo je horšie je ale skutočnosť, že v určitých momentoch nám to aj film dopredu prezradí. Nenechá scénku plynúť tak ako by mala, no miesto toho do nej primieša emotívnu muziku, ktorá nám okamžite hovorí, že o scénku neskôr sa stane niečo, čo bude bolieť. Možno to má pripraviť slabších divákov, ktorí by mohli byť následne šokovaní, no ja by som osobne radšej bol, keby si film nechal nejaké karty na ruke skôr, ako by ich všetky zložil. Miesto toho ich neodohrá úplne ideálne. Naša hlavná hrdinka je postava, ktorú už poznáme. Je tvrdá, nezlomná a robí maximum pre to, aby si udržala čo len zlomky svojej vlastnej slobody. A naivne si predstavuje, že veci budú opäť v poriadku, pričom všetko indikuje presný opak. Myslím si, že jediný moment, ktorý vo filme prišiel neočakávaný je jeho prvá smrť. Nebudem hovoriť kedy ani komu sa to stane, ale to je moment, kedy som povedal: "Vou". Takže to vo mne niečo vyvolalo. Je tu ešte pár dobrých dialógových scénok a priateľstvo medzi dievčatami funguje veľmi dobre. No myslím si, že keby sa našla lepšia cesta na to, ako vyrozprávať tento príbeh, bolo by to zaujímavejšie. Produkcia je skvelá, historicky pôsobí správne, no určite tam bol potenciál na silnejší príbeh. Takže napriek vysokým očakávaniam sa nejedná o aprílový highlight. Odporúčam film vidieť? Áno. Ale som si vedomý, že mohol zo mňa dostať silnejšiu emočnú reakciu. Hodnotenie: B+(18.4.2020)

Nejlepší film MFF Karlovy Vary 2019, který jsem viděla - již od začátku strhující, autentické, skutečné - holky, ani nevíte, jak moc byste si měly vážit toho, že žijete v této republice. Několik scén z uličních útoků mě šokovala a dostalo, jako již dlouho nic. Naprosto to celé táhne a stojí a padá na hlavní představitelce Lyně Khoudri, v jejíž tváři se ve vypjaté scéně skandování v jídelně zračí úplně všechno a které jsem tu opravdovost, nespoutanost a živelnost naprosto věřila - neskutečný talent v této generaci, těším se na ní ve French Dispatch vedle dalšího talenta- Timothée Chalameta(6.3.2020)

• - Celosvětová premiéra proběhla 17. května 2019 na filmovém festivalu v Cannes. (Stoka)

• - Filmovanie snímky prebiehalo na severe Alžírska, predovšetkým v metropole Alžír. (MikaelSVK)