Spiderman

USA, (1994–1998), 22 h 41 min (Minutáž: 20–21 min)

Tvůrci:

John Semper

Předloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Christopher Daniel Barnes, Sara Ballantine, Edward Asner, Roscoe Lee Browne, Jennifer Hale, Hank Azaria, Maxwell Caulfield, Jim Cummings, Gregg Berger (více)

Série(5) / Epizody(65)

Pavúčí muž v noci bojuje ako superhrdina proti najväčším zločincom New Yorku, zlieza steny mrakodrapov a vrhá na zloduchov siete, aby sa ráno premenil na plachého študenta Petera Parkera, ktorého trápia bežné ľudské problémy. Ďalšia séria amerického animovaného akčného seriálu z roku 1995 s jednou z najslávnejších postáv histórie komiksu Spider-Manom. Keď na výstave vedeckých noviniek zmutovaný rádioaktívny pavúk uhryzne stredoškoláka Petera Parkera, navždy mu zmení život vďaka jeho jedu získa nadľudské schopnosti. Plachý a inteligentný chlapec, ktorý nepatrí medzi obľúbených žiakov, nie je krásny, silný a má problémy s dievčatami, sa zrazu premení na superhrdinu. Zo zápästia dokáže vystreľovať pavúčie vlákna a siete na unikajúcich zločincov, lepkavé dlane mu umožňujú liezť po stenách a vďaka pružnosti a ohybnosti tela môže skákať na stometrové vzdialenosti po strechách newyorských mrakodrapov či svišťať ponad hlavy davu v uliciach. Po smrti svojho strýka Uncle Bena sa Peter rozhodne využiť svoje schopnosti na ochranu ľudí pred zločinom a nešťastnými nehodami. A súčasne sa stretáva so svojimi veľkými a mocnými protivníkmi, rovnako nadľudskými, ako je on sám. Dávajú mu na výber buď sa k nim pridá na stranu zla, alebo bude trpieť pre bolesť, ktorú spôsobí svojim najbližším. Pavúčí cit umožňuje Peterovi predvídať včas hroziace nebezpečenstvo. A to mu pomáha v boji proti početným nepriateľom, ktorých musí zastaviť všetkými prostriedkami, aby nezničili svet. Nemilosrdný a mocný Kingpin je neobmedzeným pánom celého zločineckého podsvetia a plánuje rozšíriť svoj obrovský skazonosný vplyv na celé mesto. Dr. Octopus využíva svoje početné chápadlá namiesto ramien, aby sa zmocnil čohokoľvek, čo sa vyskytne v jeho blízkosti. Zákerný mimozemšťan Venom a šialený Hobgoblin neustále konšpirujú, aby zničili Spider-Mana, ktorý ohrozuje ich plány. V noci má superhrdina stále plno práce, aby zastavil činorodých zloduchov. Nočný bojovník proti zločinu mení sa však ráno mení na Petera Parkera, plachého, hanblivého a ostýchavého študenta, ktorého trápia bežné ľudské problémy. Žije so svojou ovdovelou tetou May a snaží sa imponovať svojej vyvolenej priateľke Felicii Hardyovej. Hoci jeho mocné pavúčie alter-ego v noci zachraňuje celý svet, cez deň sa mladý muž učí pravidlám zodpovednosti voči priateľom a vlastnej rodine. V originálnej verzii nahovorili postavy známi americkí herci Matin Landau, Ed Asner, Mark Hamill, Nell Carter a Hank Azaria. Postavy J. JONAH JAMESON je riaditeľ vydavateľstva novín, kde Peter pracuje ako fotograf na voľnej nohe. Petrov šéf považuje Spider-Mana za nebezpečného tvora a diskredituje ho vo svojom denníku. Dr. OCTOPUSSY bol pôvodne šialeným vedcom, ktorý pracoval na vývine robotických rúk, ale nešťastie v laboratóriu spôsobilo spojenie jeho tela so štyrmi dlhými kybernetickými končatinami. Dr. Chobotnica kombinuje svoje brilantné vedecké myslenie so zločinnými plánmi, ktoré realizuje pomocou svojich umelých chápadiel. Bohatý a mocný KINGPIN ovláda a riadi zločinecké podsvetie a plánuje zmocniť sa vlády nad celým mestom. Jedinou nádejou pre všetkých obyvateľov je Spider-Man. Kingpin má intelekt finančného génia a obrovskú silu zápasníka sumo. Sám môže spôsobiť obrovské škody, ale zamestnáva celé šíky ďalších zloduchov, aby špinavú prácu urobili zaňho. Zloduch HOBGOBLIN zastrašuje svoje obete démonickou maskou šoumena a vrhá navôkol malé bomby v podobe lampiónov. Spaľovaný chamtivosťou a vlastným superegom chce Spider-Mana zabiť. ŠKORPIÓN je superzločinec ukrytý v mechanickom obrnenom skelete, ktorý znásobuje jeho silu a úder jedovatým žihadlom na chvoste. VENOM je vtelenie mimozemskej entity do pozemšťana, v tele ktorého realizuje svoje zákerné plány proti ľudstvu na Zemi. Ako čierna lepkavá hmota sa chcel pôvodne nalepiť priamo na Spider-Mana a prevteliť sa do neho, ale Spider-Manovi sa ho podarilo ešte včas zbaviť. Za túto potupu sa mu chce votrelec pomstiť všetkými prostriedkami. JAŠTER THE LIZARD bol kedysi vedcom jemných mravov, ale nešťastná nehoda v laboratóriu ho premenila na humanoidného jaštera s nadľudskou silou a vysoko vyvinutou inteligenciou zločinca. (oficiální text distributora)

Galadriel

Viděla jsem pár dílů a docela pěkný. Nečekala jsem, že se budu tak těšit na další (oni totiž končí často v tom nejnapínavějším okamžiku). Už začínám chápat, proč tráví Američani půl dne před TV. ()

Gemini

Není to špatné, ale originál comics je přece jen trochu jinde... no co naplat, komerce je komerce... Jen se tak zeptám - jsem jedinej komu se víc líbila Černá Kočka než Mary Jane? :) ()

Djkoma

Animovaný seriál, který mi představil pavoučího muže. Skvělé díly byli střídány slabšími, ale žádný díl nebyl doslova nudný. Některé skoro až velkofilmy(více pospojovaných dílu dohromady tvořících jeden určitý příběh) byli opravdu skvělé a nutili ke koukání na každý díl. Sledování spidermana bojujícícho na vzdálené planetě společně s X-meny, F4 a Ironmanem proti Dr. Doomovi bylo opravdu velmi osvěžující. Povyčerpání většiny velkých záporák přišli opravdu hezké pokusy jako např. Carnage. ()

mandes

vôbec nie naivný seriál a medzi ostatnými detskými seriálmy má poriadne navrch.naj na seriáli je peter parkera jeho skvelý charakter a inteligntné(tiež vtipné) vnútorné monology ()

Dever

// Production Companies: New World Entertainment Films, Genesis Entertainment, Marvel Enterprises, Marvel Productions, TMS Entertainment // ()

Eddard

Seriál mého mládí číslo jedna... každou neděli jsem si poctivě přivstal (na sedm, i když o víkendech klidně lenoším až do oběda) a totálně nadšeně jsem sledoval Spideyho dobrodružství... Dr. Octopus, Sandman,Škorpión, Nosorožec, Zelený goblin, Hobgoblin, Shocker, Venom a Masakr, Ještěr (alter ego Petrova spojence, profesora Connorse) Paní Pavučina a Hybatel, Teta May, Mary Jane, Kočka (zmutovaná Felicie - má první "filmová láska, proč ji SAKRA nedali do filmu ?!) ,Vampýr (jeho souboj se zmutovaným Spideym je jeden z nejlepších dílů), Lovec, Blade, X-meni, Fantastic Four a tuny a tuny dalších dokonalých hrdinů, antihrdinů, spojenců a nepřátel Spideyho alias Petra Parkera... Teď bych na tom asi nějaké chyby našel, ale tehdy to prostě byla modla, která zastiňovala všechny ostatní "kultovní" záležitosti jako Cesta kolem světa, Želvy nindža, disneyovské seriály (Kačery, Rychlou rotu a spol.) i pozdější Knight Ridery, Odpadlíky a podobné záležitosti o několik tříd... Pro mě LEGENDA! Pro Geminiho: Jednoznačně ČERNÁ KOČKA!!! 90% ()

MM_Ramone

Klasická komiksová postava pavúčieho muža v animovanom seriály z konca minulého milénia. Nesmelý študent Peter Parker sa mení v maskovaného hrdinu, ktorý lieta za pomoci pavučinových vlákien po New Yorku a zneškodňuje tých najzákernejších teroristov. Kto by nepoznal tento námet? Proste klasika, ktorá poteší. A navyše moji obľúbení punkrockeri RAMONES ku tomuto seriálu urobili oficiálnu skladbu. http://www.youtube.com/watch?v=i5P8lrgBtcU Spiderman Spiderman Does whatever a spider can, Spins a web any size Catches thieves just like flies. Look out, here comes the Spiderman. Is he strong? Listen But he`s got radioactive blood. Can he swing from a thread? Take a look overhead. Hey, there! There goes the Spiderman. In the chill of the night. At the scene of a crime. Like a streak of light. He arrives just in time. Spiderman, Spiderman Friendly neighbourhood, Spiderman. Wealth and fame, he ignores. Action is his reward. Look out, here comes the Spiderman. Let´s go! Spiderman, Spiderman Friendly neighbourhood, Spiderman. Wealth and fame, he ignores. Action is his reward. To him, life`s a great big bang up. Whenever there`s a hang up. You`ll find the Spiderman! *** ()

Jamal

Vždy když na to bráchové koukali a já se připletl před TV tak jsem to dokoukal s nima, ale nikdy bych si to nepustil sám. (( :: ()

CrypzzXD

Nepopiratelně kultovní záležitost, má dětská srdcovka a vůbec první pořádné setkání se Spider-Manem mimo komiksové sešity. Stále vzpomínám na dobu, kdy jsem jako malý kluk každodenně vstával brzy ráno, jen abych stihl nové pavoučí příběhy... No a aby toho nebylo málo, v odpoledních hodinách jsem při každé volné příležitosti sledoval opakující se díly na televizní stanici Fox Kids... nemohl jsem se jima nabažit :-) Každopádně se však nejedná výhradně o zábavu pro malé prcky... Dětskou naivitu mu upřít nelze, ale tento seriál na rozdíl od své tehdejší konkurence cílí i na dospělé publikum... Komiksové nadšence kupříkladu potěší nejen zapojení většiny postav z marvel univerza a jejich vzájemné crossovery, ale i samotný vizuál, který jakoby vypadl ze stránek komiksu, zatímco ostatní, (komiksem nepolíbení) diváci zde mohou upřít pozornost na skvěle napsané (= nejednorozměrné) postavy, komplexně vystavený svět a ožehavá společenská témata. To ho dělá výjimečným a také jedním z mých nejmilejších seriálů vůbec. Ale abych zase nechválil moc... epizody s Morbiem, Man-Spiderem, Madame Web a Six Forgotten Warriors jsou poměrně mizerný :-/ 9/10 ()

DJ_bart

Při vzpomínání na sledování týhle kultovní klasiky mě jen napadá otázka: proč už nevznikaj tak kvalitní animovaný seriály? ()

Jacinda

Stoprocentně nejlepší seriál své doby. Na animovaném plátně potkáváme všechny možné hrdiny (Kapitán Amerika, Černá kočka, Fanstastická 4) i všechny záporáky (Dr. Octopus, Rudá hlava (nebo jak se jmenoval :-D) atd. Povedl se i český dabing. Kdyby Spidermana dávali zase v televizi, určitě bych se podívala ()

Nin

Po mnoha letech jsem se podíval na seriál, na kterém jsem vyrůstal a díky kterému se stal Spider-Man mým nejoblíbenějším superhrdinou. Tenhle Spidey z devadesátek má pořád hodně cp do sebe a správně vystihl to, co dělá Spider-Mana tak oblíbeným hrdinou - kromě barvitých superpadouchů má také zajímavý civilní život. Seriál má velmi dobrý dabing a jsou v něm i nějaké milé překvapení, např. Mark Hamill je skvělým Hobgoblinem. Od druhé řady tu máme větší provázané příběhy a objevuje se tu spousta postav z marvelovského vesmíru, ať už jde o superhrdiny jako Daredevil a tým X-Men či třeba lovce upírů Bladea. Devadesátkový Spider-Man také adaptauje různé zajímavé komiksy, například komorní příběh o největším fanouškovi Spider-Mana, svatbu Petera Parkera s MJ či velkolepé Tajné války (které tu nejsou zase tak velkolepé). Je to příjemné pokoukání, ale přeci jen je to často také hodně dětské, což se promítá do toho, jak jsou jednotlivé postavy hloupoučké a také se tu střílí zásadně jen z laserových zbraní. Milá a poctivá adaptace Spider-Mana. (7/10) ()

Kothy

Jako malý jsem to sledoval. Pěkný animovaný seriál o Spider-Manovi a jeho záporácích. Je to vážně skvěle udělané. Na Disney + je jen jedna série, ale i tak je hezké si to po letech připomenout. :) "Halloween skončil." ()

Campbell

Tak tohle je klasika. Sice dnes již u mě ztratila to kouzlo ale stále si pamatuju jak jsem chtěl na to kolikrát koukat a pak mi to rodiče přeply. Páni já byl naštvanej.Spider-mana jsem žral, dá se říct že ho z komiksáků jako jedinýho ještě žeru. Jediný co bych vytkl jsou ty díly na pokračování, přijdou mi takové zbytečně roztahané a rohodně by se některé vešly do toho jednoho dílu. Z nostalgie přidávám 1*. ()

SeBig

Sledoval jsem to když jsem byl malý a zbožnoval jsem tento seriál. Hezky nakresleno, skvělý záporáci, dobře podaný příběh, sympatické postavy a tolik hrdinů z marvela co se v tomto seriálu objevilo hlavně skvělý troj-díl, kde válčily hrdinové jako Iron man, Kapitán amerika a další proti záporákům Rudá lebka, Dr. Octopus to byly mé nejoblíbenější díly. ()

korbitch22

Klasický seriál mého dětství, škoda té ostré cenzury, ale to si jako děcko stejně vůbec neuvědomíte.V každým díle skvělej záporák, akční, dobrodružný....prostě to mělo všechno a já měl se Spidermanem penál, tašku, bačkory, pravítko, omalovánky no prostě taky všechno :) 80% ()