poster

Brightonský špalek

 • anglický

  Brighton Rock

Krimi / Thriller

Velká Británie, 1947, 92 min

 • vitekpe
  ****

  Britska vytribena vizualni stranka (nelze nevzpomenout napr. na prvni zabery z Yield of the Night) je jiste nejvetsim prinosem tohoto kousku. Dal me moc potesila a dojala roztomila Carol Marsh v roli naivni divky, protoze jeji pratelsky a usmevavy oblicej mi pripomnel mou kamaradku z kdysi... :-) Sympatickej filmek, ktery lze milovnikum noiru jiste doporucit minimalne k jedne projekci. Nudit se nebudete. :) P.S.: hlavni hrdina trosku "ala Lorre". Neprislo Vam? 4+(21.8.2014)

 • MikO_NR_1909
  ***

  Potešujúce, že technickými vymoženosťami sa dostávame do prvej ligy ku Carolovi Reedovi a Orsonovi Wellesovi štyridsiatych rokov a striedanie montáží, dynamičnosti záberov, expozičných vychytávok a mnohorakosťou uhlov určujeme najnovšie trendy. Všetko je pospájané do krásneho očného zážitku drsnej kriminálky európskej školy, ale dejom je to troška nabúrané. Neviem prečo som si spomenul na Mannov Public Enemies, možno zato môže chemická podobnosť filmovej látky protagonistov, réžie, scenáru. Každopádne stojí za vzhliadnutie a dovolím si tvrdiť, že čo to pochytal aj Godard a spol. Medzi tromi a štyrmi.(27.9.2014)

 • Bebacek
  ****

  Malé britské překvapení. Podle románu a scénáře Grahama Greenea (=záruka kvality) natočili bratři Boultingové (John režie, Roy produkce) takový malý noirový pokládek. Vizuální stránka geniálně propracovaná a plná svěžích nápadů, při jejichž sledování musí každý noirový fanda prožívat slast. Zobrazení jednotlivých postav, propracovanost jejich charakterů brilantně vyzdvižená obrazovou stránkou - nádhera. A o narativních vychytávkách nemluvě. Postavy slepců velmi potěšily (odkaz na Langa?) a závěrečná scéna totální katarze - nebojím se říct, že ve scénáři si ji Greene přepsal do mnohem, mnohem lepší a úchvatnější podoby než v knize.(25.10.2008)

 • EdaS
  ****

  Zas tak uchvácený jako Bebáček jsem nebyl (snad proto, že zvuk byl dost šuměnkový a úplně každý dialog jsem nevychytal). Za hlavního hrdinu mi oblíbenec Greene strčí malýho hajzla, s kterým (a ani jeho neskutečně pitomou slepicí) nemůžu vůbec soucítit. Navíc se chytrák nechá chytit obstarožní babiznou, což nesvědčí o velké inteligenci. :) Ale vážně, není to špatné a kamera je pěkná. 70%(4.1.2009)

 • liquido26
  ***

  Mě teda nesympatičtí a necharismatičtí gangsteři z britského maloměsta a jejich problémy vůbec nevzaly. Celou dobu jsem se nudil a přemýšlel, co mi na tomhle filmu vlastně vadí nejvíc, jestli divné prostředí, divní herci nebo ten příběh. No ale abych nekecal, tak tam byly tři dobré scény - projížďka jeskynní hrůzy, pád skrz zábradlí a nahrávací budka. SPOILER: Celou dobu jsem se těšíl, až si ta naivní holka poslechne tu desku a ten konec mě tím pádem logicky docela naštval.(24.5.2014)