Bitva o Ostravsko 1945

Dokumentární / Historický / Válečný

Česko, 2019, 45 min

Jaroslav Korytář

Inspirace zahraničními válečnými dokumenty je více než zjevná. A je potřeba říct, že se těm zahraničním minimálně vyrovná. Obsahovou stránku, která u našich dokumentů většinou problémem nebývá, totiž tentokrát doplňuje i nadprůměrný vizuál, což už tak běžné nebývá. Z mého pohledu asi nejlepší český dokument zabývající se obdobím II. světové války.(28.4.2020)

Uf, to jsem netušil že to trvalo 57 dní s takovými ztrátami , Němci využili Československé obranné opevnění z 30.let a již se prozíravě šetřil před bombardováním hutní a strojírenský průmysl k budoucímu rozvoji Československa.Jestli by primátor Prahy Hřib a další, kteří loni na Praze 6 odstranili sochu Koněva se podíleli s Československými tankisty na osvobození Československa. Pravděpodobně by bez Rusů patřili k 60-70% obyvatelům Čech, u kterých se předpokládalo, že mohou být poněmčení a sloužili by fašistům.(29.4.2020)

Takovej ten klasickej dokument, na kterej se musím dívat jen když sem sám doma, páč má drahá jakmile slyší jméno Hitler, vylitává z kůže :o). Ani sem nevěděl, že nejkrutější bitva 2.Světový se odehrála na Ostravsku. A že byla nejvíc z českých měst vymydlená Opava pičo :o). Jinak spousta dobovejch obrázků a samozřejmě parádní vypravěč. Drsný bylo, že němci využili bunkry, který měly původně sloužit proti němcům....(17.1.2021)

Český dokument o bitvě o Ostravsko je jeden z nejmodernějších, které jsem ze zdejší produkce na téma období II.SV viděl - přímočaré, bohaté na info , animace, svižné, poutavé. Formou to vypadá jako by to vytvořili tvůrci ruské Velké vlastenecké války... nebo spíš naši doslova a do písmene opisovali, ale výsledek je hodně dobrý.(1.5.2020)

Bitva o Ostravsko 1945. Dokument vyprodukovaný lokální televizí Polar, který popisuje události naší země z let 1939-1945 s hlavním záměřením na jednu z největších bitev II.světové války na našem území.Archivní snímky se zde prolínají s kvalitně zpracovanou počítačovou animací a skvělým i podmanivým komentářem Pavla Rímského. Pro mnohé bude asi překvapením polská okupace Těšínska a Karvinska v roce 1938.Zvlášť v dnešních časech , kdy je cílená tendence překrucování historie je tento snímek počinkem nevšedním. My starší si u toho trochu osvěžíme paměť, mladí by pak měli vědět kdo nesl hlavní tíhu válečných útrap , jakož i to , že válka se rozhodla na východní frontě a odkud přišlo osvobození naší vlasti. Smekám před tvůrci tohoto díla. Okamžitě ukládám do osobního archívu .(8.5.2020)