Reklama

Reklama

Bitva o Ostravsko 1945

Dokumentární / Historický / Válečný
Česko, 2019, 45 min

Jedna z největších operací druhé světové války na našem území... Často neznámé archívní materiály proložené řadou animací zachycují významné události 30. a 40. let minulého století na Ostravsku, Opavsku a Těšínsku. Během druhé světové války probíhaly těžké boje i na našem území, v roce 1945 se fronta posunovala velmi rychle od východu a oblast Ostravska patřila k nejlépe opevněným a bráněným úsekům fronty. Seznámíme se s bojovou technikou, díky které se nakonec podařilo opevnění prolomit. (Česká televize)

(více)

Recenze (25)

sportovec 

všechny recenze uživatele

Dokument vydatně poučený na ruské inspiraci přesně zasazuje ostravský užší region na pomezí několika historických zemí do závěrečných událostí druhé světové války. Nezesměšňuje nacistické Němce a nepropadá oslavným triádám. I československé vklady včetně hrdiny generála Fajtla podává věcně a ústrojně. Hrabyňský památník má svým návštěvníkům co vysílat. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Nezbývá než pochválit. Věcné, s dobrým komentářem prostým současných politických pohledů a velmi slušnou technickou stránkou. Jak už tu padlo, je to evidentně inspirované ruskou Velkou vlasteneckou válkou, což je dle mého k dobru věci. Všiml jsem si v titulcích, že tvůrcem animací je Čeněk Štrichel, který vytvořil několik velmi pěkných youtube filmů ze simulátoru Il-2. ()

Reklama

Maynard. 

všechny recenze uživatele

Takovej ten klasickej dokument, na kterej se musím dívat jen když sem sám doma, páč má drahá jakmile slyší jméno Hitler, vylitává z kůže :o). Ani sem nevěděl, že nejkrutější bitva 2.Světový se odehrála na Ostravsku. A že byla nejvíc z českých měst vymydlená Opava pičo :o). Jinak spousta dobovejch obrázků a samozřejmě parádní vypravěč. Drsný bylo, že němci využili bunkry, který měly původně sloužit proti němcům.... ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Uf, to jsem netušil že to trvalo 57 dní s takovými ztrátami , Němci využili Československé obranné opevnění z 30.let a již se prozíravě šetřil před bombardováním hutní a strojírenský průmysl k budoucímu rozvoji Československa.Jestli by primátor Prahy Hřib a další, kteří loni na Praze 6 odstranili sochu Koněva se podíleli s Československými tankisty na osvobození Československa. Pravděpodobně by bez Rusů patřili k 60-70% obyvatelům Čech, u kterých se předpokládalo, že mohou být poněmčení a sloužili by fašistům. ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Československo bolo oslobodzované v 5. ťažkých operáciách. Prvou bola Východokarpatská operácia (8.9. až 27.10.1944), nasledovala Západokarpatská operácia (12.1.1945 až 28.2.1945) , nasledovala Ostravská operácia (10.3. až 5.5.1945), takmer súbežne prebiehala aj Bratislavsko – Brnianska operácia (25.3. až 5.5.1945) a poslednou v poradí bola Pražská operácia (6. až 9.5.1945). Trocha si priblížime 3. v poradí Ostravskú operáciu. Ostrava, ako Sudetská oblasť, pripadla k Nemeckej ríši a mala viac ako 1/3 priemyslového potenciálu tejto ríše, ktorého udržanie v rukách nacistov mohlo predĺžiť vojnu. Rozbitie nemeckých vojsk, určených na obranu severnej Moravy, malo zabrániť ich presunom na obranu Berlína. Na realizáciu cieľov určených 4. ukrajinskému frontu bola vyčlenená 38. armáda, 1. gardová armáda a 18. armáda do ktorej zostavy patril aj 1. československý armádny zbor (generál Svoboda a od 3.4.1945 generál Klapálek), ten dostal za úlohu viazať aktívnou bojovou činnosťou nepriateľa na Slovenskom území a prebiť sa v smere na Kroměříž. K 38. armáde bol pričlenená aj 1. československá samostatná brigáda. Tá bola sústredená v Kežmarku novo vyzbrojená (52 ks T-34/85, 12 ks T-34/76, 1 ks T-70 a 2x SU-85) a 16.3.1945 zahájila presun do Ostravy, už 24.3.1945 sa zapojila do bojov a 30.3. vošli jej tanky do Ostravy. Veliteľ brigády major Vladimír Janko bol povýšený na podplukovníka. V tomto boji zahynulo 140 príslušníkov brigády a 150 utrpelo zranenia. V Ostrave do bojov sa zapojila aj 1. československá zmiešaná letecká divízia so svojim 1. československým stíhacím plukom a 3. československým bojovým leteckým plukom. Veliteľom tejto divízie bol podplukovník Ludvík Budin. Ostravskú operáciu sme mohli vidieť aj vo filme Tanková brigáda v ktorom sme mohli obdobným spôsobom, ako aj v tomto dokumente, si pozrieť autentické zábery z bojov o Ostravu. Samotná operácia trvala 57 dní a bolo oslobodené územie o rozlohe 15000 km2, na tejto ploche bolo viac ako 600 dedín a miest. Boje v dobe operácie si vyžiadali životy asi 20 tisíc sovietskych a tisíc československých vojakov. Nemci mali taktiež asi 20 tisíc padlých, ranených alebo zajatých vojakov. Operácia sa pretiahla o 11 dní a aj preto Stalin vymenil veliteľa frontu armádneho generála Petrova dňa 26.3.1945 za armádneho generála Jerjomenka. Konečne po dlhej dobe som mohol dať nášmu dokumentu plný počet bodov a musím ho hodnotiť ako jeden z najlepších dokumentov. ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama