Písečné moře

Drama / Válečný

Velká Británie, 1958, 97 min

Guy Green

Wilkie Cooper

Slušné válečné drama z pouště s několika velmi zdařilými momenty.(11.6.2015)

Kto má rád púšte, ten si príde na svoje. 'Púštne líšky', ktoré čaká plíživá bombová akcia, sa chtiac-nechtiac ocitajú zoči-voči nemeckým obrbeným autám v srdci púšte, bez vody a bez benzínu. Bojové akcie sú síce jednoduché a osudy vojakov nie sú nejako zaujímavé, hrdinstvo, obetavosť a priateľstvo, ktoré z príbehu vypovedá sú viac. K záveru má film dobrý spád a akcie gradujú. Hodnotenie: 70%(19.6.2014)

Miluju poušť a tento film ji ukazuje věrně.(10.1.2013)

Prekvapuje ma malé množstvo komentov k tomuto filmu. Piesočné more mi strašne pripomína film Špinavá hra s M. Cainom. Tento je ale ešte starší, ale o nič horší. Sledujeme skupinu vojakov, ktorí majú za úlohu zničiť nemecký sklad paliva. Na filme je fajn, že divákovi všetko podáva tak, akoby bol jedným z nich. Sme svedkami každému problému, či už s vodou, jedlom, motorom, pálivým slnkom alebo všade číhajúcimi nemeckými vojakmi. Napínavých scén je tu dosť, no miesto pre hrdinov sa nenašlo. Vojna je sviňa a nerobí rozdiely medzi tými, čo majú 3-4 deti a tými, čo by sa radi obetovali aj dobrovoľne. Celá cesta späť po akcii a celé to napínavé prenasledovanie Nemcami som si užíval, čo je pre tak starý film veľká poklona. Veľmi by ma potešilo, keby niekto urobil solídny remake, ale ktovie či by bol tak dobrý ako toto. Neprávom zabudnutý vojnový film. 80%.(6.1.2013)

Ti chlapi jsou opálení, zarostlí, drsní a zatraceně nebezpeční. Na náramenících pískových tropických blůz mají L.R.D.G. (Long Range Desert Group) a na zaprášených autech nakreslený symbol škorpióna. Jsou tak trochu raritou (a elitou) britské armády v Africe. Raritou, ale s takovým respektem jako mají před pěchotou jen letci... Používají upravené terénní náklaďáky Breda, Chevrolet a Jeepy s namontovanými těžkými kulomety často sesazenými po dvou. Operují často několik dní daleko za svými liniemi a skopčáci i makaróni z nich mají opravdu hrůzu. Vždy se někdě vynoří z dun, zničí sklad pohonných hmot či zásobovací konvoj a zase zmizí v poušti... .. Tenhle film je přesně o tom. Krapet mi to připomnělo film z roku 1943 http://www.csfd.cz/film/24214-immortal-sergeant/. Těsně před Montyho útokem na Tobruk je skupina SAS pověřena jako jedna z mnoha vyhodit do povětří palivový sklad aby fricům bylo co nejvíce znesnadněno zásobování při britské ofenzivě. K jednotce je přidělen důstojník z povolání, kapitán - specialista na nový typ německých min, které jsou kolem skladu rozmístěny... Ten od prvopočátku ma jisté výhrady k veliteli mise i k chování mužstva, protože hoši z pouště jsou krapet drsnější než chlapi na které byl zvyklý v kasárnách... Přepadový oddíl však od prvopočátku postihuje smůla... Dál nebudu spoilerovat. Film je velmi napínavý, herci typově přesní a příjemně hrají. Technika SAS je dobová až na německou... Ach jo... Točilo se to v Libyi, 13 let po válce a štáb nebyl schopen někde schrastit pár SDKFZ a Opelů Blitz..případně Pumu.... Sice ve filmu padne (asi na vysvětlenou) že Němci hodně vozidel ukořistili Britům, ale aby s nimi měli vybavenou celou základnu... Náklaďáky s kříži jsou přestříkané Studebakery, Dodge a Chevrolety a co hůř, jednotku SAS v závěru pronásledují americké polopásy M3A Halftracky... (klasický to nešvar válečných filmů).... Navíc ta lehkost s jakou SAS těžkými kulomety tyto transportéry likvidují mi přišla značně diskutabilní... Ale toho si asi budou všímat jen fajnšmekři. Milovníkům válečných filmů toto čenobílé drama z rozpálené pouště rozhodně doporučuji ! Ty chlapy z LRDG mám v neskonalé úctě. Dávám čtyři pěkně jedovaté škorpióny. * * * *(14.8.2012)