Country Music

Venkovský Shakespeare (E03)

(epizoda)
  • USA The Hillbilly Shakespeare (1945–1953)
Dokumentární / Hudební
USA, 2019, 1 h 53 min (Alternativní 52 min)

Country hudba po druhé světové válce začala vstřebávat změny, které zasáhly celou společnost, hudbu nevyjímaje. Na scénu se dostává nezaměnitelný styl zvaný bluegrass. Jeho prvním výrazným představitelem byl Bill Monroe. Navíc zvuk jeho kapely získal na výjimečnosti s příchodem kytaristy Lestera Flatta a banjisty Earla Scruggse. Stále oblíbenějším žánrem se stával i takzvaný honky tonk styl. A jeho hlavním představitelem byl v té době Hank Williams. Zpěvák a skladatel, který posluchače dokázal přesvědčit svým upřímným projevem a silným hlasem. Jeho těžký osud bohužel skončil až příliš brzy. (Česká televize)

Marze

Mezi pijany zavařovaček se počítám také. Zpěváky, kteří vyvolávají dojem, že zpívají jen pro mě mám rád. Uvidíte extrémního zpěváka Wiliamse, který měl "hlas za milion dolarů a deseticentový mozek" a jenž bral amfetaminy, aby se mohl postavit na nohy, sedativa na spaní a občasné užívání morfia na utišení bolesti bych nazval pekloživot. V tomto dílu také uvidíte a uslyšíte texaský způsob hry na housle tak trochu od všeho něco a dvě věci - pivo a tanec. Špeluňky, nálevny, putyky a pajzly s heslem "Kdo chce jančit, jde tančit". "Vždy byly tvačky a někdo dostal na budku. Dvojice tancovaly tělo na tělo, tvář na tvář. Obvykle se někdo přepočítal a učinil nějaké ženě nevhodný návrh. Docházelo k takříkajíc fyzickým přehmatům, ale muzika byla dobrá, tancování jakbysmet. Lidi se porvali často až do krve, pak se zase udobřili, vrátili na parket, zapálili si další cigarety a poručili dalšího panáka whisky" (během druhé světové valky). ()