Simpsonovi

Ukázka z filmu
USA, (1989–2024), 278 h 53 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Série(35) / Epizody(772)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (737)

Otto v akci (1992) (S03E22)

Spinal Tap dopadnú presne tak ako ich kariéra, navyše koncertovať na zimáku v Springfielde nesie so sebou viaceré úskalia. Tým sa ale epizóda iba začína. Chudák Otto jazdí dlhé roky bez vodičáku, na čo sa príde až po jeho 15-tej (?) nehode a tajomstvo praskne. No a najviac si to odskáču Simpsonovci, ktorí ho na čas ubytujú u seba doma. Lenže všetko zlé je na niečo dobré a spôsob, ako sa Otto dostane k vodičáku, patrí k najzaujímavejším paradoxom celého seriálu. ()

Milhouseův románek (1992) (S03E23)

A je to tu, raz to prísť muselo. Len sme si mysleli, že na Barta budú baby letieť viac než na Milhousea. No a čo teraz? Je možné fungovať v trojici na veky vekov? Alebo sa dvaja kamoši navždy rozídu? Nenechajme sa vysmiať, veď dobre vieme, kam to bude celé smerovať, videli sme predsa Rómea a Júliu. K dokonalosti možno nejaký ten fórik navyše chýba a možno je to tým, že paralelná línia s Homerom tentokrát nie je úplne najšpičkovejšia. ()

Brácho, můžeš postrádat dva tácy? (1992) (S03E24)

Na scénu sa vracia Homerov brácha Herb, zaboduje a ak má dostatok rozumu, tak sa už do Springfieldu nevráti. Najviac asi pobavili Homerove spermie pod mikroskopom, ale hájlájtov je tu viacero, vrátane "Charlieho Chaplina" ako bezdomovca pri "táboráku". Našťastie sme v Amerike a tu sa dá každý sen splniť, stačí mať len nápad.... a zopár tisíc dolárov, tentokrát to vyšlo s dvoma tisíckami. Pri zohľadnení inflácie dnes už asi štyri. ()

Série 4 (1992) (S04)

Cítiť, že sa Simpsonovci blížili do toho najlepšieho, zlatého obdobia. Aj štvrtá séria obsahovala len málo epizód, kde som neudelil plnú paľbu. Čakalo nás množstvo cameí slávnych osobností, nie vždy to vypálilo na sto percent, ale vždy minimálne potešilo. Najlepšie časti u mňa asi Pán pluhár a Marge verzus jednokoľajka. No a myslím že dvakrát som sa pristihol, že vidím epizódu prvýkrát v živote. ()

Vzhůru na prázdniny (1992) (S04E01)

Štvrtú sériu odštartovala ďalšia z legendárnych epizód, celé leto v Krustyho tábore. Každý, kto bol vo Vietname, Afganistane a Iraku vie, že pri tom, čo tam zažijú decká, boli spomínané konflikty prechádzkou ružovou záhradou, aby sme citovali reportéra. Geniálne a stopercentne vtipné v každom momente a scéne, niet absolútne čo vyčítať. Krusty sa ale nakoniec ukáže ako pravý chlap a príde s kožou na trh, ako to dopadne, presvedčte sa už sami. ()

Tramvaj do stanice Marge (1992) (S04E02)

Scéna z dennej škôlky patrí k tomu najlepšiemu, čo tento seriál kedy ponúkol. A tie paródie sú tu hneď dve, čiže pardón, až dve akcie patria k tomu najlepšiemu vôbec. I keď ide teda o vedľajšiu dejovú líniu, tak tú hlavnú, divadlo s Marge v hlavnej úlohe hry Električka do stanice túžba, tak trochu zatieňuje. Niežeby ma ale Margeina Blanche nebavila, predovšetkým skúšanie s Nedom má tie správne "gule". ()

Homer kacířem (1992) (S04E03)

Filozoficky ladená epizóda, z ktorej by sa zatočila hlava aj Ingmarovi Bergmanovi. Ten by sa na konci tešil, že mu konečne niekto prezradí zmysel života, keď tu zrazu naskočili titulky. Čo sa dá robiť, všetci si naňho budeme musieť počkať paradoxne až po konci života. Stretnutia s Bohom ale podľa mňa tromfla záchrana Homera Nedom, akcia matrac nemala chybu, závidel by aj Buster Keaton. ()

Líza královnou krásy (1992) (S04E04)

Pre mňa jedna z najvtipnejších epizód vôbec. Ani nie tak kvôli ústrednému deju o voľbe Little Miss Springfield, ako kvôli množstvu geniálnych vtípkov. Mentolový los, Homerova znalosť žien, Skinnerove bojové schopnosti, polepení futbalisti a možno najviac "rozhovor" s Jánom Pavlom II. No a poučenie? Nie je dôležité byť Miss, ale byť najkrajšia a najmúdrejšia... ()

Speciální čarodějnický díl (1992) (S04E05)

Jeden z najlepších čarodejníckych dielov. Prvé dva príbehy ale ten tretí o centimetre porážajú. Krusty ako hrdina z Detskej hry sa snaží zabiť Homera, túto monotónnu činnosť mu ale spríjemňuje kráska Barbie. Homer ako King Kong, to je nápad, ktorý sa ponúkal už od začiatku seriálu. No a zombíci v Springfielde bažiaci po mozgoch, tam je jasné, že Homer ich zaujímať nebude. ()

Bartův trest (1992) (S04E06)

Tak trpký záver mi zabránil udeliť zase plnú paľbu, i keď by si to táto epizóda asi zaslúžila. Bart nemá veľa zmyslov života a Homer sa rozhodne, že jeden z toho mála mu zakáže. Čiže nemôže ísť na celovečerák Itchy a Scratchy: The Movie. Čo je asi niečo podobné, ako keby sme my nemali možnosť ísť v roku 2006 na The Simpsons" The Movie do kina. Otázkou teda ostáva, či záverečná scéna je predstava, alebo regulérny flashforward. Asi to druhé, ale aj tak mi bolo Barta ľúto. ()

Marge jde do zaměstnání (1992) (S04E07)

Síce vtipná, ale trochu nesúrodá epizóda. Dom Simpsonovcov sa nebezpečne začína nakláňať do strany a začína to byť skutočne životu nebezpečné. Riešenie? 85000 dolárov na opravu. Kde ich zobrať? No jedine, že by Marge začala pracovať. No a ona začne a priamo v jame levovej, v miestnej elektrárni. Homer je našťastie mimo jej dohľadu, na obednú pauzu ale môže prísť za ňou. Na dohľad je ale pánovi Burnsovi, ktorému sa aspoň na moment rozbúcha srdce. No a Tom Jones ešte nikdy nezažil takéto perné chvíľky. ()

Nová holka v ulici (1992) (S04E08)

Tak "TO" došlo aj na Barta, zamiloval sa nám. Ale ako sa dalo čakať, bude to jednostranné a problémom číslo jedna je vek. Čo sa týka lumpárien, tam by si táto dvojka skvele rozumela. Ešte vtipnejšie je to ale s Homerom, ten trochu prešiel cez rozpočet reštaurácii, ktorá sľubovala "All you can eat". Lenže ešte predtým, ako poznala Homera. Aféra nedostatku jedla sa dostala až na súd a možno je táto formulka rovnaká blbosť ako názov Nekonečný príbeh. Tým narážam na jeden z najlepších fórov epizódy. ()

Pan Pluhař (1992) (S04E09)

Jeden z najlegendárnejších dielov, viac asi dodávať netreba. Každopádne po rokoch si zopakovať tento diel nie je vôbec od veci, pretože zopár geniálnych fórov už vyfučalo z pamäti, viď "čokoládový" kľúč od mesta. Len mi prišlo trochu ľúto Barnieho a to hneď v dvoch momentoch. Kto by to bol povedal, že kedysi to bol intelektuál. Ale najmä prečo daroval tých 50 tisíc tanečnej škole? Mohol piť u Očka drahšie pivo... ()

Lízino první slovo (1992) (S04E10)

Máme tu zase spomienkovú epizódu a opäť to nemalo chybu. Vrátili sme sa ešte do dôb, kedy nebola na svete Líza a Bart tak bol jediným maznáčikom rodiny. Čo ale po narodení malej sestričky? No tak tragicky by som to na jeho mieste nevidel, aspoň sa zbavil dvoch otravných tiet. Najviac ale rúluje Šáša Krusty a jeho neomylný plán ako zarobiť na olympiáde v Los Angeles. Ale kto mohol rátať s tým, že východný blok zostane doma? Asi išlo o obdobie, kedy celý Springfield vďaka jeho haburgerom za víťazstvo amerických športovcov najviac pribral. ()

Homerova koronární operace (1992) (S04E11)

Tak trochu bŕŕŕ epizóda, Homer totiž bude musieť ísť pod nôž, pretože jeho srdce to pochopiteľne dlhšie ako tridsať plus pár rokov k tomu vydržať nemohlo. Okrem creepy témy sme ale zase zaplavení hromadou vynikajúcich fórov. Len teda nechápem, ono okrem tých zopár nehôd, kedy druhý najlepší doktor v Springfielde nerozozná pri operácii ruku od nohy, prečo niekto platí za záchranu života 40 tisíc, keď stačí trocha zariskovať za 130? ()

Marge versus jednokolejka (1993) (S04E12)

Nabúchané hláškami od začiatku do konca. A ešte k tomu dosť drsné. A to nehovorím len o siamských dvojčatách, ale aj o zničenej hlavnej triede, obrovskej lupe, schodoch smerujúcim do prázdna, sťatom najstaršom strome v Springfielde, zničenom rodnom dome zakladateľa mesta a zbytočne minutých troch miliónov dolárov. V meste navyše už deti podozrivo svietia od barelov s rádioaktívnym odpadom a na svoju šancu čakajú rádioaktívne veveričky. ()

Selmina volba (1993) (S04E13)

Tu a tam človek narazí na epizódu, ktorú ešte nikdy nevidel. Dramaturgicky trochu zmätočné, od dejovej línie so Selmou odchádzame do Duffylandu, síce s ňou, ale už pôjde o niečo iné. Avšak tých luxusných fórov je tu stále dostatočné množstvo na to, aby som ohodnotil plnou paľbou. A minimálne si dáte nabudúce pozor, keď vložíte do chladničky príliš veľký sendvič. Nehovoriac o tom, keď pôjdete do spermobanky pre nejakého toho "génia", môžete totiž skončiť s malým Barniem. ()

Velký bratr (1993) (S04E14)

Delfín vs Homer- 1:0 ()

Svatého Valentýna (1993) (S04E15)

Wiggumovci tentokrát vážne váľajú. Taťko vie, akými prostriedkami dosiahnuť, aby jeho syn hral hlavnú úlohu Georgea Washingtona v školskom divadle. No a ten nám predvedie, že skutočne vie hrať. Len Líza to tentokrát s ľútosťou trochu prehnala a ukázalo sa, že v niektorých prípadoch je lepšie byť úprimným. Ale nie sme v reálnom živote, ale v Springfielde, takže sa všetko utrasie a nabudúce si už nikto nebude nič pamätať. ()

Homer na suchu (1993) (S04E16)

Dejová linka s Homerom- abstinentom už z princípu musí prekonať nejaké tie spory Barta a Lízy. I keď aj ony vedecké experimenty založené na porovnávaní inteligencie človeka - Barta a škrečka majú dosť do seba. Len sa tu naposledy bude smiať ten, do koho by ste to nepovedali. Najlepšie hlášky patria, okrem Homera, Barniemu a Wiggumovi a vlastne sa čudujem, prečo Očko nezamestnal nejaké čašníčky na nočné, veď keby bol nonstop, mal by aj nonstop zákazníka. ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června