Kopretiny pro zámeckou paní

Marguerites for the Lady of the Castle

(festivalový název)

Komedie

Československo, 1981, 85 min

Celkem příjemný letní film o první lásce patnáctileté Káti v romantickém prostředí Bouzova. Káťa (Sylva Julinová) byla sympatická a hrála velmi příjemně. Bylo zajímavé sledovat ty okamžiky proměn, kdy jednou z ní byla ještě dívenka a podruhé zas téměř dospělá žena se všemi ženskými pastmi... Nepochopil jsem, proč se hrad Bouzov přejmenoval ve filmu na ,,Krabonoš'' (jéžišmarjá! to je šílený název) kvůli čemuž musely být předělány dokonce různé cedule, pohledy atd... a hlavně proč někteří herci byli předabováni např. tatínek Káťi (Husák) Zdeňkem Řehořem a to nebyl jediný! Bylo to velmi příjemné a člověka to zaneslo i těch čtyřicet let zpátky kdy s rodiči a škodylakem 120LS brázdil republiku a navštěvoval státní hrady a zámky.... :-) . Dokonce mi tu ani nevadila přítomnost hodných kluků od VB s bodrým velitelem. Tady to prostě nikdo nehrotil a incident byl uvěřitelný i jeho ukončení. Tři ukradené korbele. * * *(5.7.2015)

Celkem zajimavy herecky vystup Sylvy Julinove, mozna skoda, ze zustalo jen u tohoto filmu. Kopretiny jsou jinak film urceny predevsim pro dospivajici devcata a myslim si, ze v tomto pripade, minimalne ony pozornejsi divacky dokaze zaujmout i dnes. Atraktivni prostredi kolem Bouzova a prazdninova atmosfera, spolecne s nekomplikovanym dejem nemuze nikoho urazit.(28.10.2013)

Tohle je aspoň pořádny retro. Včera jsem byl totiž v kině na Něžných vlnách a ty by se mohly z tohohle filmu učit, jak vypadali lidi, hadry a vlasy v té době. O chlupech v podpaží se tady jenom nemluví, ale rovnou tady je několik přímejch šokujících záběrů přímo na ně! Tak to bylo info pro devianty a teď k filmu samotnymu. Je to docela sranda, i když jenom taková lehká. K tomu je pro mě plus to, že se to odehrávalo na Bouzově. Mužu řict, že mě to přijemně překvapilo.(13.1.2014)

Hadrbolcovsky univerzálně bezchybná maminka, pozdní Faun Tříska, ultraoddaná máti Jelenská...a pak nápadníci: plachý mopedista, nechápavec Hartl a charismatik Pavluša. Když to dáte dohromady, máte zase na chvíli chuť bydlet na hradě, nejen protože tahle "tuctová" holčina byla prostě sympatická od sklepení až po cimbuří... Čekal jsem, že mi to po letech udělá radost, ale ona přišla docela až euforie. Miluju tenhle film. Sylva Julinová herečkou jedné role, v jejím případě bohužel. 100%(30.7.2010)

Chytilová light. Neškodně blbá letní komedie pro dospívající dívky čerpá z politicky neutrálního prostředí fiktivního hradu (ve skutečnosti se natáčelo na Bouzově) a z neafektovaného projevu Sylvy Julinové (která se kromě tohoto prázdninového zpestření hraní více nevěnovala). Přesto, přirozeně, nejsou Kopretiny dobově zcela bezpříznakové. Vícekrát se do dialogů vkrádá problematika kradení (chlácholivé konstatování, že se kradou jenom slepice; dotaz, zda kvůli zlodějům nejsou na hradě vystaveny jenom repliky), postavy venkovanů projevují ve vztahu k vysmívanému „Pražáčkovi“ chorobný provincionalismus, protagonistka se navzdory snaze filmu více akcentovat dívčí hledisko (kluci jsou trapní, rodiče ničemu nerozumí) v závěru projeví jako „koza“, kterou musí na správnou cestu navést chápavý příslušník VB. Neméně příznačná pro normalizaci je otcova zničující neschopnost seberealizace, neboť hlavní slovo patří manželce (nečinnost mužů vs. aktivita žen, považovaných za politicky méně nebezpečné) a časové situování děje do prázdninových dnů, kdy dochází k pomyslnému zastavení času. Vcelku se ale filmu daří setřást ze sebe dobu svého vzniku. Atmosféra nevinných letních hrátek, narušena pouze rušivě seriózním pokusem o znásilnění, je nakažlivá, výchovný rozměr snesitelný a půl hvězdičky rád přidám za retro laskominy v podobě nevyholeného podpaží a trička s Mickey Mousem. 55%(14.8.2015)