Kopretiny pro zámeckou paní

Marguerites for the Lady of the Castle

(festivalový název)

Komedie

Československo, 1981, 85 min

Romantika po česky zo zámku a nejde o žiadnu dávnu históriu. Príbehov o dievčatách, ktoré (aspoň spočiatku) nevedia, čo chcú, je plná databáza. Nie je to vôbec záležitosť poslednej doby, ako vidno, točilo sa to vždy a všade. Hlavná hrdinka je aspoň sympatická, predvedie sa aj v negližé, len vo vzťahu k nej som očakával trochu viac od najznámejšieho českého básnika. Príbeh nijako neoslní, ešteže happyend zaručí dokonale ľudsky naladený súdruh policajt.(12.1.2014)

Chytilová light. Neškodně blbá letní komedie pro dospívající dívky čerpá z politicky neutrálního prostředí fiktivního hradu (ve skutečnosti se natáčelo na Bouzově) a z neafektovaného projevu Sylvy Julinové (která se kromě tohoto prázdninového zpestření hraní více nevěnovala). Přesto, přirozeně, nejsou Kopretiny dobově zcela bezpříznakové. Vícekrát se do dialogů vkrádá problematika kradení (chlácholivé konstatování, že se kradou jenom slepice; dotaz, zda kvůli zlodějům nejsou na hradě vystaveny jenom repliky), postavy venkovanů projevují ve vztahu k vysmívanému „Pražáčkovi“ chorobný provincionalismus, protagonistka se navzdory snaze filmu více akcentovat dívčí hledisko (kluci jsou trapní, rodiče ničemu nerozumí) v závěru projeví jako „koza“, kterou musí na správnou cestu navést chápavý příslušník VB. Neméně příznačná pro normalizaci je otcova zničující neschopnost seberealizace, neboť hlavní slovo patří manželce (nečinnost mužů vs. aktivita žen, považovaných za politicky méně nebezpečné) a časové situování děje do prázdninových dnů, kdy dochází k pomyslnému zastavení času. Vcelku se ale filmu daří setřást ze sebe dobu svého vzniku. Atmosféra nevinných letních hrátek, narušena pouze rušivě seriózním pokusem o znásilnění, je nakažlivá, výchovný rozměr snesitelný a půl hvězdičky rád přidám za retro laskominy v podobě nevyholeného podpaží a trička s Mickey Mousem. 55%(14.8.2015)

Z filmu dýchá letní atmosféra a romantika. Taky jsem chtěla, aby moji rodiče pracovali jako kasteláni a já se mohla bezstarostně procházet po chodbách nějakého hradu nebo zámku a nasávat tu úžasnou atmosféru, která by byla všude kolem. Ale teď se vraťmě k filmu. Další adaptace podle románu Stanislava Rudolfa. Docela pohodový film. Hlavní hrdinka je sice trošku praštěná a nafinguje krádež poháru, ale to k příběhu patří. Láska holt dělá s lidmi divy. Člověk se snaží upoutat pozornost milované osoby různými způsoby. Třeba i tak, jak to udělala pravě Katka.(2.12.2008)

"Katko copak jsi praštěná?...Jo vratama od stodoly" :-D. Docela pohodova komedie v kulisách hradu Bouzov (zde pojmenován Krabonoš) o radostech a strastech prvních dívčích láskach. Se symatickou představitelkou hlavni hrdinky Kateřiny Krásné a docela chytlavým hudebním motivem "zámeckého stylu". Co mi ale přišlo skutečne dost prastěne a hlavně uplně zbytečné je dabing některých roli. Zejména v případě Františka Husaka (mluvi ho Zdeněk Řehoř) a Stanislava Třísky (mluví Lubomur Lipský). A konec mi zas přišel takový divně úseknutný.(28.9.2017)

Povedená prázdninová komedie, ze které úplně dýchá ta pohoda. Postavy jsou příjemně nešablonovité a děj, i díky prostředí zámku, celkem neotřelý. Navíc se mi líbili i herci (za zmínku stojí jedna z prvních filmových rolí Pavla Kříže) a protože se dá i zasmát, nebudu mít problém, zase se na to někdy podívat.(20.10.2008)