Kopretiny pro zámeckou paní

Marguerites for the Lady of the Castle

(festivalový název)

Komedie

Československo, 1981, 85 min

Film jsem viděl z DVD a nanejvýš podruhé v životě (v době jeho vzniku jsem „nasával Vojenské řády“). Milci těchto i jiných milých filmů (za všechny triatlet a Enšpígl) napsali snad vše, ale neubráním se zveřejnění svých postřehů. Pan režizér docela zevrubně a systémem padni komu padni, poodhalil karaktery lidí na hradě i v podhradí. Držel-li se předlohy, tedy velmi dobře, neb ač nenechal žádný „problém“ a nešvar bez povšimnutí, nevyšla mu z toho trapná komunální kritika o které tehdy rozhodně nebyla nouze. I když je film poplatný době (jak jinak by mohl vzniknout?!), vše je dávkováno v přiměřeném množství a prakticky nemá hluchých míst – pořád se něco (logického) děje. S dovolením vypíchnu: neutěšený vztah hradního instalatéra s rodinou, kastelán toužící po výzkumu pyramid (a možná po synovi), smutek pana Tokoše nad zvlčilými vnoučaty, protřelá „policejní“ dceruška a její manipulace, platonicky milujícího motocyklistu – kynologa a nakonec hezký vztah hlavní hrdinky s maminkou přesto, že s ní lomcovala puberta. Poslední bod velice oceňuji, jako návodné chování či jako důkaz, že to jde, ne že ne! Trochu mne zklamal „oživlý obraz“ (v CZ filmové tvorbě rozhodně ne výjimečný), protože jsem čekal buď nějakou „nadpřirozenou“ akci – trochu toho (alespoň domnělého) kouzlení, ne-li, mělo zůstat toliko u Katčích představ bez ksichtů Jáchyma Štampacha ze Štampachu. Někomu zde se zvedá žaludek skrzeva „bobry“. No, byla taková doba a holky tehdy vypadaly normálně, neb ani na ČSTV 1 či 2, ani v katalogu Magnet je nikdo nemasíroval, aby naskočily na praktiky komediantek, cirkusaček a nájemných žen... Ostatně všichni jsme ve standardu chlupatí, smrdutí, líní a agresivní a je na každém, aby to korigoval na společensky únosnou míru. Minulý rok jsme s mojí nejmilejší „Krabonoš“ „obléhali“ (byli jsme tam mimo turistickou sezonu), nyní jsme se konečně podívali dovnitř. Paráda! Příjezd k hradu si užijí zejména motocyklisté a majitelé sportovních vozů. Edit: Mnoho lidí se nyní asi chytne za nos: http://ona.idnes.cz/chlupate-podpazi-modni-trend-i-politicke-prohlaseni-f9d-/krasa.aspx?c=A150622_152401_krasa_brv(22.7.2014)

• The Viper

Tak moc hloupý film, který defakto nemá co nabídnout a i přesto to není vyloženě mučení. Chlupatá podpaždí dospívajících dívek mě strašila celou noc a jeden z nejlepších českých herců pan Hartl (haha) ještě dvě noci. Příšerně upištěný a nesnesitelný hlas hlavní hvězdičky Julinové mě dusil po celou dobu trvání filmu. Jsem rád že jsem se narodil do doby vyrůstání, kde nenarazíte na takto medvědí ženy, ale co už....(13.1.2014)

Normalizacne filmy mam stale velmi rad, ovsem tento patri len k takemu priemeru. Pinkava ako reziser mi toho vela nehovori, akurat vyzdvihujem atmosferu hradu Krabonos. Tento zamok hra vo filme svoju vlastnu ulohu, a je to len dobre. Z hercov zaujme snad len Stanislav Triska /Slunce, seno, jahody/ a Jirina Jelenska /Pozor, vizita/. Takze slusny, ale stale iba priemerny normalizacny film. Normalizacnu tvorbu vsak mam rad. 63 %(14.1.2014)

Bůh ví, co to do mě vjelo, že jsem si tohle dývko s matnou vzpomínkou na to, že jsem kdysi v pravěku svého mládí tenhle film viděl, za pár korun kupoval. Přestože po scénáristické stránce je to ten nejčiřejší osmdesátkový relikt, v němž se výchovně-romantický relikt Stanislava Rudolfa, známého mi toliko z obdivných referátů spolužaček ze ZŠ, nezapře ani jedinou větou, film má ze stejných důvodů pro pamětníky něco do sebe. Pár scének je vyloženě zdařilých (Hartl pije opepřenou kávu), snímek působí skoro lynčovsky bizarně proto, že se tvůrci z mně nepochopitelných důvodů rozhodli polovinu postav předabovat jinými českými herci (škoda, že se nepředabovali navzájem - to by byl teprve nářez!), ale mně potěšil nejvíce zjevný zájem režiséra v erotických kvalitách dospívajících hereček, z nichž nám sice krotce, zato vydatně, leccos průběžně ukazuje - zejména různé pobíhání po schodech, kdy jsou poskakující vnady kryty jen tenkými závoji přiléhavých tkanin, se odehrávají co deset minut a Hartlův nezájem je naprosto nepochopitelný. Ale co já vím - třeba byly temné pudy v husákovských časech něco úplně zapomenutého, ha ha ha. Díky tomu mi skoro nevadilo, že se ve filmu kromě vyvěrání banálních vnitřních monologů skoro nic neděje a vlastně jsem byl i vděčný, že mě nic na způsob příběhu, zápletky nebo čehokoliv, co do erotického filmu ze zásady nepatří, nerušilo. Za všechny ty jedničky a dvojky uděluji trojku.(21.9.2012)

Takovej normální film o praštěných holkách z doby, kdy jsme krmily králíky (skoro) všechny.:-)).Rozhodně super relax po všech těch úžasných plochých (a tím nemyslím v prsou.-))) kráskách z amerických středních škol. Jako pihovaté vykulené holce se mi to líbilo a v podstatě se pobavím i dneska, i když příběh sám je opravdu o ničem a jediné, co ho zachraňuje, je atmosféra a životnost "hrdinů". Snad jen ten úžasný Hartl. Ten mi nepřišel přitažlivý ani ve dvanácti.:-)) No a dneska mi přijde....jako úplně nepřitažlivý trouba. 70%(22.12.2014)

• Jan Hartl