Kopretiny pro zámeckou paní

(festivalový název)

Komedie

Československo, 1981, 85 min

• Gereth

Shlédnuto náhodou při relaxaci na horách. Takhle nějak jsem si vždycky představoval obsah červené knihovny. Občas jsem až koulel očima nad přiblblými dialogy, rádoby vtipnými a rádoby roztomilými hláškami hlavní krásky. Nebudu lhát, sem tam je to film i vtipný, ale spíše omylem. Asi tak, jako když se smějete nad něčí tupostí. Z velké části je to dáno jeho stářím, kdy ještě nikoho netrápilo, že v romanci primárně určené pro široké publikum puberťaček všichni už v patnácti bez problému chlastají a hlavní vztah je právě mezi holkou ukončující základní školu a doktorandem z vysoké. Z podobných nesmyslů zřejmě mladé dámy berou své představy. // 40%(10.4.2012)

Hezký a pohodový letní snímek o zamilované dívce, jejím světě, rodině a přátelích. Sice to není žádné velké dílo, ale pro nedělní odpoledne je to jako stvořené. Raritou filmu je předabování už v té době známých herců. Dabing: Zdeněk Řehoř (správce hradu Krabonoše, Katčin otec [za Františka Husáka]), Lubomír Lipský (údržbář Gusta, manžel Těšíkové [za Stanislava Třísku]), Jiří Lábus (Pavluša, syn Těšíkových [za Pavla Klůse]), Roman Skamene (student Robert [za Pavla Kříže]), Vladimír Hrabánek (hlas návštěvníka hradu), Helena Růžičková (návštevnice hradu) - převzato z http://www.fdb.cz/film/kopretiny-pro-zameckou-pani/10566.(6.7.2015)

Pubertální a hlavně znuděná holka s poetickým jménem Kateřina Krásná o prázdninách pracuje v pokladně hradu a sní o lásce. S příchodem studenta a budoucího průvodce na hradě Krabonoš (ve skutečnosti přejmenovaný Bouzov) vše nabere reálné rozměry a Katka se zamiluje. Hartl je jako ňoumovitý student perfektní a Julinová sympaticky neokoukaná a v podpaží nevyholená (v té době letěl prales). Romantický ráz filmu se snaží navodit i hudba renomovaného Karla Svobody. Romantika se nakonec přece jen nedostaví. Vyřeší se to příjemnou komedií, se kterou se nic nedá pokazit. Na filmu se podepsal výrazně zub času a podobných filmových počinů vznikalo v minulosti hodně, zvláště zesnulý režisér Pinkava rád točil pro mládež, ačkoliv kvantita převyšovala kvalitu. Mám však pocit, že tenhle nějak vedle známých a osvědčených titulů zapadl. Předabování některých herců bylo příliš do zvukových bubínků bijící (Husák, Tříska a spol). 60%(7.4.2012)

Celkem příjemný letní film o první lásce patnáctileté Káti v romantickém prostředí Bouzova. Káťa (Sylva Julinová) byla sympatická a hrála velmi příjemně. Bylo zajímavé sledovat ty okamžiky proměn, kdy jednou z ní byla ještě dívenka a podruhé zas téměř dospělá žena se všemi ženskými pastmi... Nepochopil jsem, proč se hrad Bouzov přejmenoval ve filmu na ,,Krabonoš'' (jéžišmarjá! to je šílený název) kvůli čemuž musely být předělány dokonce různé cedule, pohledy atd... a hlavně proč někteří herci byli předabováni např. tatínek Káťi (Husák) Zdeňkem Řehořem a to nebyl jediný! Bylo to velmi příjemné a člověka to zaneslo i těch čtyřicet let zpátky kdy s rodiči a škodylakem 120LS brázdil republiku a navštěvoval státní hrady a zámky.... :-) . Dokonce mi tu ani nevadila přítomnost hodných kluků od VB s bodrým velitelem. Tady to prostě nikdo nehrotil a incident byl uvěřitelný i jeho ukončení. Tři ukradené korbele. * * *(5.7.2015)

"Katko copak jsi praštěná?...Jo vratama od stodoly" :-D. Docela pohodova komedie v kulisách hradu Bouzov (zde pojmenován Krabonoš) o radostech a strastech prvních dívčích láskach. Se symatickou představitelkou hlavni hrdinky Kateřiny Krásné a docela chytlavým hudebním motivem "zámeckého stylu". Co mi ale přišlo skutečne dost prastěne a hlavně uplně zbytečné je dabing některých roli. Zejména v případě Františka Husaka (mluvi ho Zdeněk Řehoř) a Stanislava Třísky (mluví Lubomur Lipský). A konec mi zas přišel takový divně úseknutný.(28.9.2017)

• - Ve scéně, kdy má Katka (Sylva Julinová) na hradě kamarádku a v čase 48:14 pustí televizor, je na obrazovce lechtivý záběr z filmu Hra o jablko (1976). (Ganglion)

• - Natáčelo se i v Uherském Hradišti. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Sylva Julinová se před „Kopretinami" ani po nich na stříbrném plátně neobjevila. Netoužila po dráze herečky, vystudovala LF UP v Olomouci, vdala se, má dceru a zavedenou praxi. (Brtniik)