Sanitka (TV seriál)

The Ambulance

Československo, 1984, 10 h 52 min (Minutáž: 57–60 min)

Jiří Adamec

Jiří Hubač

Jaromír Hanzlík, Zlata Adamovská, Eva Trejtnarová-Hudečková, Ivana Andrlová, Jiří Bartoška, Petr Kostka, Josef Vinklář, Josef Karlík, Zdena Hadrbolcová, Miroslav Zounar, Bedřich Prokoš, Simona Stašová, Věra Galatíková, František Němec, Petr Nárožný, Ota Sklenčka, Pavel Zedníček, Zdeněk Srstka, Zdeněk Řehoř, Vladimír Dlouhý, Otakar Brousek st., Tomáš Juřička, Marie Vášová, Ladislav Pešek, Nataša Gollová, Jiřina Štěpničková, Nelly Gaierová, Karel Heřmánek, Zdeněk Dušek, Míla Myslíková, Dalimil Klapka, Svatopluk Skopal, Jiří Schmitzer, Pavel Soukup, Petr Oliva, Zdeněk Ornest, Boris Rösner, Vanda Švarcová, Václav Helšus, Jaroslava Adamová, Lukáš Vaculík, Drahomíra Fialková, Blažena Holišová, Vladimír Krška, Bořivoj Navrátil, Jiří Datel Novotný, Andrea Čunderlíková, Adolf Filip, Karel Hlušička, Ladislav Křiváček, Josef Langmiler, Petr Pospíchal, Ladislav Šimek, Zdeněk Buchvaldek, Vladislav Beneš, Otakar Brousek ml., Vladimír Kratina, Dana Batulková, Hana Davidová, Karel Houska, Zora Jandová, Jiří Kodet, Kateřina Burianová-Rajmontová, Jana Švandová, Ladislav Trojan, Yvetta Blanarovičová, Jindřich Hinke, Jiří Pleskot, Petr Skarke, Alois Švehlík, Zdeněk Žák, Karel Urbánek, Oldřich Velen, Gustav Heverle, Jan Pohan, Jitka Zelenohorská, Miroslav Středa, Petr Jákl st., Milada Ježková, Roman Hájek, Rostislav Kuba, Marcela Martínková, Miloš Vavruška, Karel Hovorka st., Lída Plachá, Čestmír Válek, Ferdinand Krůta, Jitka Zelenková, Jana Bermanová, Ondřej Havelka, Miloš Skalka, Jana Černíková, Oldřich Vlach, Jan Čenský, Ivan Richter, Miroslav Moravec, Valentina Thielová, Bohumil Koška, Vlastimil Zavřel, Ladislav Brothánek, Miroslav Kořínek, Miloslav Štibich, Karel Fořt, Vlastimil Čaněk, Václav Stýblo, Gustav Skála, Pavel Robin, Jan Cmíral st., Ondřej Vetchý, Jiří Wohanka, Michal Krb, František Michálek, Vlastimil Bedrna, Karel Chromík, Jitka Malíková, Petr Svárovský, Jan Řeřicha, Ivana Vondrovicová, Alena Procházková, Vít Pešina, Aleš Košnar, Zdena Burdová, Ladislav Lahoda, Daniela Pokorná, Jan Cmíral ml., Josef A. Stehlík, Michal Suchánek, Václav Kaňkovský, Jan Vávra, Iva Hüttnerová, Václav Syřiště, Eva Brožková, Vladimír Hlavatý, Karel Karas, Michaela Koliandrová, Bohumila Dolejšová, Ivo Niederle, Eva Řepíková, Jiřina Jelenská, Věra Kalendová, Ivana Doležalová, Lenka Šindelářová, Karel Engel, Lenka Termerová, Marie Brožová, Růžena Rudnická, Miro Grisa, Karel Bělohradský, Radan Rusev, Milan Hein, Antonín Jedlička, Lída Roubíková, Jan Přeučil, Václav Kotva, Zuzana Geislerová, Václav Švorc, Pavel Horňák, Miloslav Doubrava, Petr Dohnal, Kryštof Mařatka, Jana Radojčičová, Pavel Želízko

Jiří Brožek

Scénografie:

Jiří Hlupý

Masky:

Jiří Šimon

Kostýmy:

Dagmar Březinová

Komentáře uživatelů k TV seriálu (290)

• Lima

V době šedé televizní zábavy byla v Sanitce pamětihodná scéna, ve které pan Srstka poslal pana Hanzlíka do prdele. O tom se tehdy mluvilo jako o odvážném, div ne disidentském, počinu. Takhle přeci mezi sebou soudruzi nemluví. Ale to je bohužel tak jediné, co je na tomto seriálu zajímavé.(23.3.2003)

Sanitka je kupodivu převážně dost depresivní seriál z obvykle podstatně jinak pojímaného prostředí záchranné služby, kde hlavní roli mají mezilidské vztahy a jejich vývoj. Zákroky "rychlé" jsou tu v podstatě jen jakýmsi zpestřením, a vždy vedou k další scéně profesní a/nebo osobní konfrontace. Dejte řeč s někým, kdo tu nevděčnou práci dělá, a dozvíte se, že na slovech pana Vinkláře - který tu podává nejlepší herecký výkon ze všech zúčastněných - se za těch x desetiletí nic nezměnilo. Sanitka jako seriál fungovala tenkrát a funguje i dnes, a ty drobné úlitby režimu jsem ochoten režiséru Adamcovi (narozdíl od zločinů proti divákově inteligenci, které páchá v už nemálo posledních letech) odpustit. 80%(7.9.2013)

Jen mě tak napadá - úlitby komunistickému režimu nebyly zločiny proti divákově inteligenci? Jinak, chca nechca, musím hodnocení Sanitky lehce poupravit. Stále platí, že píseň je osmdeátkově hnusná, vyprávění plné patosu a zvláštností, na Hubače dost. Sanitka nemá žádný historický dějový oblouk, nastane v něm vývoj co se týče postav i modernizace samotné záchranné služby, jenže bez zasazení do konkrétních let je to k ničemu. Eva Hudečková a Josef Karlík dost přehrávají, nejhorší je asi pořád zápletka kolem doktora Mádra a to už jsme zpět u úliteb a inteligence. Po těch letech mě ale velmi potěšilo, jak je postava Jandery nejednoznačná - drzý i k tehdejším autoritám, dovolí si vyslovit myšlenku, že nikdo není jen černý, nebo bílý, divák si není jist, jestli je jeho vztah k bývalé milence pouhým přátelstvím a podobně. Na nervy vám jde možná jen jeho připitomělý úsměv, když z něj všichni lámají, proč vlastně k té záchrance chce, přitom i největšímu blbečkovi musí být jasné, že chce zkrátka být u první starosti o pacienta. Otázkou do diskuze je, jestli by se tehdy s touto povahou skutečně dostal tam, kam se dostal jako postava v seriálu. Jinak Režisér Jiří Adamec natočil dříve pár vynikajících věcí i spoustu blbostí (Dlouhá míle, Zkoušky z dospělosti), ale se současnými Cestami domů ze to opravdu nedá srovnat.(9.10.2017)

Pro mě atraktivní prostředí z pražské záchranky a proto jsem vždy uvítal když Hanička Zagorvá, mě vyzvala " příteli, chvátej, píšu vzkaz.." a já utíkal rychle k TV abych vyděl jak ty sanitky vyjíždí k dalšímu připadu. Kdykoli jedu na letnou kolem "výjezdovky" juknu na ty vrata. Samozřejmě dnes bych to hodnotil jinak, ale tehdá rozhodně to lepší, to lepší .(27.10.2006)

Proslavená ústřední melodie a co navíc? Podobné seriály ve mě vyvolávají kus nostalgie a z dnešního pohledu jde v podstatě o nehodnotitelný kousek. Vždyť jak se může dnešní divák dívat na socialisticky laděnou oslavu obyčejných lidí z ambulancí, když viděl Chicago Hope, ER, včetně všech rozdílných postupů (střih, pomalejší tempo, dialogy a hlavní motivy)? S úctou k dnům minulým, ale vědomím současného stavu televizní zábavy.(6.2.2005)

Silně prorežimní seriál, se značnou mírou dobových schematismů (a zjevně zapadající do propagandistické koncepce strany), který má ovšem i svá zjevná a nesporná pozitiva - scénář Jiřího Hubače (např. postava MUDr. Richarda Skalky má až kunderovský rozměr ve své nesnesitelné lehkosti bytí...a tragickém konci) a skutečně silné a autentické herecké výkony v čele s charakterním Jaromírem Hanzlíkem. Celý projekt ještě dotváří záchvěv nostalgie, který percepci dnešnímu divákovi asi dosti stimuluje. Kdo by navíc řekl, že za celkem řemeslně dobře natočeným a po všech stránkách fungujícím seriálem stojí Jiří Adamec, tedy právě ten, který má na svědomí ten nejhnusnější brak z nováckých estrád. Možná jen jedno tomu napovídá - seriál uvozuje snad ta nejotřesnější titulní píseň celé československé kinematografie. Každopádně Sanitka zubu času odolala a své místo si ve vysílacích schématech současných českých televizních stanic oprávněně hledá i dnes...(30.3.2011)

Komunistické, prorežijní seriály trpělivě líčící to, jak jednotlivé profese přispívají k budování socialismu, mě naštěstí nezasáhly nijak nepříjemně, a proto si jimi občas celkem rád připomenu to, jak to vypadalo, když ne ve skutečnosti, tak alespoň v televizi, v době, kdy režimu pomalu, ale jistě docházel dech.(8.4.2005)

Skvělý výkon herců a seriály z lékařského prostředí prostě miluji. Nevím proč, ale vždycky, když byla scéna s Tomášem Juřičkou, tak jsme se se sestrou smáli. Připadal nám nějak směšný!(13.6.2008)

• Oskar

Jaromír Hanzlík v protivné roli venkovského balíka, který to díky správným socialistickým postojům dotáhne vysoko. Několik velmi dobrých hereckých výkonů ve vedlejších rolích (Karlík, Vinklář, Juřička, Kostka...), ale celkově dost odporný seriál soudruha Adamce, který dnes točí uslintané estrády. Navíc největší ostuda Jiřího Hubače.(23.2.2003)

Myslim, že hodnotící příliš seriál nevnímali a rovnou ho zavrhli jako "socialistické dílo". Měli by dávat lepší pozor ve scénách, kdy nejsou k sehnání kaštany, kdy nejsou k sehnání byty, kdy se doktoři a personál v nemocnicích chovají arogantně (stejně tak a to poměrně často prominentní lidé jako náměstci a tak), politické schůze (a rozhodně nijak nepřibarvené) na téma co komu dovolit... To opravdu nejsou atributy budovatelského díla (srovnejme s takovou Ženou pod pultem :)). Ano, ideologické záležitosti se samozřejmě najdou, zejména vše okolo Mádra (Kostka), na druhou stranu tam jeho útěk vlastně ani nebyl nějak odsouzen. Hubač ostatně vyprávěl o ideologických zásazích do scénáře a jak bylo pracné seriál uvolnit alespoň v té podobě, jak běžel. A jinak je podle mne mezi seriály králem s atmosférou, dobrými charaktery i zápletkou. V porovnání se současnými TV blitky na pokračování naprosto jiná třída.(11.10.2005)

• Segrestor

Čest práci, saniťáci. Čest, soudruhu. Tak, jak se vám včera jelo pro starýho Houžvičku. Soudruhu, ten chlap má ale kořínek. Jak to myslíte? No, že ještě žil, když jsme tam konečně přijeli. Takové a mnohé jiné dialogy tam slyším a nemůžu jinak, než to sepsout. Nesnáším to, prostě.(20.8.2013)

"PROMIŇTE, JÁ VAM CHTĚL JEN ZACHRÁNIT ŽIVOT." SANITKU jsem měl vždycky radši než NEMOCNICI, byla akčnější, měla hezčí baby (Hudečková, Adamovská, Andrlová), lepší hudbu a sešli se tu mí oblíbenci jako Hanzlík, Kostka nebo Vinklář jako charizmatický, chápavý šéf s úžasnými melancholickými proslovy k zaměstnancům. Naivita a patos mi nevadí, právě naopak a nad politiku jsem povznesen, ale faktem je, že je to hrozná limonáda, že Hanzlíkova správňácká postava nepůsobí nejsympatičtěji a že bych se rozhodně obešel bez linie jeho otravného bratra. Ovšem ten euforický pocit pokaždé, když vyrazí sanitka do ulic a ten poslední traumatizující díl s leteckou katastrofou...(17.1.2010)

Schematismem vonící a dost často papírem a frází šustící seriál patřil k těm, které si normalizační moc objednala na míru. Je nesporně odstrašujícím až odpuzujícím příkladem schematismu a machy, na níž se nejvíc podepsala evidentně cenzura. Z druhé strany - což nemá být obhajobou, ale pouhou konstatací - je nutné vyzvednout velmi dobrý Hanzlíkův výkon a na srovnatelné úrovni se pohybující Bartoškovu kreaci. Ani cenzuře se totiž nepodařio zcela potlačit kvalitní televizní řemeslo (režie, dnes často novákovská, v tomto případě nepřekážela) a tím byl vlastně zvýrazněn základní předstih i tohoto sotva průměrného stáleještě díla oproti současné tvorbě. Srovnávat s předlistopadem totiž neznamená upadat do komunistické nostalgie; naopak je to velmi často červené světlo poslední výstrahy pro soudobou srovnatelnou televizní, ale i filmovou tvorbu naší současnosti.(5.1.2008)

O hviezdičku lepšie ako Nemocnica na okraji mesta.(19.6.2005)

11/11 Slavný ambiciózní seriál Hubače a Adamce. Skutečně není špatný ani po letech, jen je příliš intenzivní ve své snaze pokrýt tolik zásadních témat. Náročná je každodennost jednotlivých pracovníků rychlé záchranné služby, náročné jsou jejich případy. Ono nestačí se denně střetávat se stářím, kolapsy v mezilidských vztazích, kolapsy v socialistickém nedostatku personálu a materiálu, seriál popisuje v pouhých jedenácti epizodách rozsáhlý korpus let a osudů. Rozhodně tedy Sanitka nepatří mezi relaxační, ale mezi náročné projekty jak pro výrobu, tak pro diváky. Stojí za pozornost, jen už tehdy mohla dramaturgie probrat ty zajímavější příběhy mezi těmi bývalými letci z Anglie, bývalými manželi, dávnými láskami, alkoholiky a pracanty.(16.12.2016)

• MM_Ramone

"Můj čas, je pouho pouhé prozatím. Můj čas, může říct - já už neplatím. Rád, tak rád bych žil. A mám jen zbytek sil. A času míň, než se mi zdálo před půl hodinou. Příteli chvátej SOS, ať jsem i zítra čím jsem dnes. Zbav mě tíhy mé. Rány mé. Co nejdřív. Příteli chvátej píšu vzkaz, dej mi, co ztrácím - dej mi čas. Vrať mi víru mou. Lásku mou. A té nejvíc! Z vlastního spánku můžeš krást, jen času svého dej mi část. Boj s časem toužím tentokrát neprohrát. Můj čas - to jsou jen chvilky takové. Můj čas se ocitl v tísni časové. Rád bych zůstal živ. Chci dýchat jako dřív. A čekám dál, že přece ustrneš se nade mnou. Příteli chvátej SOS, ať jsem i zítra čím jsem dnes. Zbav mě tísně mé. Strasti mé. Co nejdřív. Příteli chvátej píšu vzkaz, dej mi, co ztrácím - dej mi čas. Vrať mi víru mou. Lásku mou. A té nejvíc! Z vlastního spánku můžeš krást, jen času svého dej mi část. Společně můžem tentokrát neprohrát. Až budeš příště v tísni sám kus času svého já ti dám a pomoc tvou ti zítra tím oplatím." (Hudba: Petr a Pavel Orm; Text: Zdeněk Borovec; Spev: Hana Zagorová, Stanislav Hložek, Petr Kotvald) **(11.3.2008)

Já bych to zvedal, rval hodnocení nahoru, podržel jej jako Atlas zemegulu, ale příšernost, kterou ztvárnil nešťastník se jménem Juřička, ta děsivá postava, onen kulturista amatér, hyperufňukaný koňofil a všeobecně vzato nesnesitelný idiot, mi to nedovolí. Jo a ještě mě drtil ten zmatený a poněkud impulsivní pán, co hrál Jardovi Hajzlíkovi fotra. Jméno se mi hledat nechce, pouze přiznávám, že mít toto za otce, dobrovolně se hned po narození běžím přeměnit v humus. Ovšem hudba k seriálu patří mezi nejlepší počiny, které jsem měl v tomto ohledu tu smůlu vyslechnout. Sám seriál se snažil udržet politickou angažovanost v rozumných mantinelech, pročež i dnes může svobodně bloumat po televizních kanálech, aniž by se mi otevírala kunda v kapse. Nebo jak se to říká.....kudla v kase. Tak nějak. ---- Ále, za desátý díl čtvrtá. Zase mám knedlík v krku. Jsem prostě holka, no.(22.12.2012)

Seriál, který mě ničím nezaujal. Hlavní hrdina, se kterým nemohu sympatizovt (i když jinak mám Hanzlíka moc ráda), spousta podivných pochmurných postav a příběhů bez špetky humoru na odlehčení. Ani Karlík to nevytáhnul, ani Srstka nepřinesl osvěžení, ženské role bez uvěřitelnosti a sexapelu.(24.9.2013)

Deprimující hudba, deprimující děj, deprimující atmosféra, deprimující komunistické agitování. Ovšem měla jsem tenhle seriál docela ráda. A všechny české ženy (libovolného věku) štkaly u televizorů, když jim scénárista sejmul Jiřího Bartošku:-). 66%(30.4.2009)

• paascha

Krom scény s emigrací "zlého" expilota Mádra, podvodníčka Ťuldy a cigošů na svatbě: Tady nejsou žádny pobodany, páne doktor!, mi utkvělo v paměti ještě Bartoškovo chrlení krve:-)) Jinak to byl ale bolševický shit, plný propagandy(30.1.2009)

Na svoji dobu převratné dílo. Pro mě osobně už zůstane asi tenhle seriál nepřekonatelným v rámci domácí tvorby a to nejenom svojí syrovostí, beznadějí a těžkou životní realitou podpořenou mimořádnými hereckými výkony, ale vidím v něm i velkou nadčasovost a odvážnou kritiku tehdejší doby. Chápu, že se to muselo soudruhům lehce obsahově zajídat. Na rozdíl od korektní a politicky nestranné Nemocnici na kraji města se tady opravdu v několika dílech ťalo do živého a nic se tu nepřikrášluje. Takže jo je to kult nemám námitek.95%(4.4.2015)

Asi nikdy nepochopím, jak tento seriál může někdo označovat za socialismus propagující dílo! Politicky se mi zdá celkem neutrální, dokonce bych řekl, že objektivní! Prolínání osobních životů a případů zachranářů je mistrné, stejně jako mnohé záchranné akce (snad každý si pamatuje Suchdol), herecké výkony potvrzují, že herce jsme měli (věřím, že stále ještě máme) výborné. Úvodní a závěrečná znělka už se mi jeví jako příliš ohraná, avšak v instrumentální podobě během jednotlivých epizod je skvělá. Předposlední díl patří mezi nejdojemnější. Jsem zvědavý na pokračování - snad to nebude propadák.(10.11.2006)

• LiVentura

Dost rozporuplný seriál, pamatuji si z něj mnoho scén, které jistě zaujaly, ale že bych potřeboval vidět další nové pokračování ČT...?!!(30.7.2013)

TV/// Obsazení 10/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Prostředí 8/10/// +herci, hudba, prostředí -občas děj a postavy/// Z nostalgie bych musel dát za pět, ale je pravdou, že si z prvního zhlédnutí pamatuji především hudební znělku, která je to nejlepší na celém seriálu. V dnešní době asi po 15ti letech od prvního zhlédnutí se na děj seriálu a na celý seriál dívám úplně jinak. Občas mě unikal smysl některých dialogů a především chování některých postav (hlavní postavy především). Rovněž některé epizody pro mě byli příliš o ničem. Jsou tu však i zajímavé momenty dány především zajímavým prostředím. Tehdy to uchvátilo (nemocniční prostředí) a ani v současné době mi to nepřišlo špatné. Zajímavé bylo taky sledovat jak si tehdy museli poradit se záchranou pacientů. Také jak tehdy u nás fungovalo zdravotnictví a spousta dalších detailů: například auta, domy, technika a především pak herci. Ty jsem si užíval nejvíc. Spousta známých tváří a jmen. Nejvíc mě zaujal Josef Vinklář, ale samozřejmě i spousta dalších. Na závěr musím pochválit závěrečné titulky. Vždy jiné v závislosti na hercích v dané epizodě. A stejně tak vyzdvihnout závěrečnou epizodu, která i po letech má spád./// Celkem 80%///(12.7.2011)

Nebylo to poplatné době, a je to pořád mnohem lepší, než dnešní české seriály s nemocniční tematikou. Hanzlík a spol. jsou kvalitní herci a Jiří Adamec tehdy hýřil poměrně nápaditou režií a jeho zvolený styl byl chytlavý. Smysl pro rytmus, cit a gradaci scén mu rozhodně nechyběl. Měl tehdy talent, ale postupem času ho rozmělnil v prasárnách na Nově. 60%(19.3.2009)

Určitě skvělý námět a skvělé zpracování. Pohled na začátky a vývoj záchranné stanice a samozřejmě osobní život pan dr. Jandery, který je pro mě takovým vzorem morálky a cti. Podle mě nejlepší věc od pana Adamce.(18.10.2011)

Po X letech jsem si to v klidu sjížděl v TV a chytlo mě to přeci jenom víc než kdysi... ty 4* nakonec dávám :)(26.11.2012)

• MikeCool

TV-seriál. | Průměr všech zhlédnutých epizod: 55% (2*) |(21.7.2013)

Seriál je určený jen pro morálně vyšší a cítící lidi. To je jasné už podle formy hlavního hrdiny, do níž byl ulitý. Vojtěch Jandera má na víc, ale končí mezi sanitáři, kde je jich podobných - co má navíc - než jen na doktora poskytující první pomoc v terénu, takže většina z nich je nespokojená ve svém životě a teskně bere práci, která pro ně není tím původně vysněným postem v medicíně. Jandera jako jeden z mála ale má před očima stále Hippokratovu přísahu, na kterou jiní lékaři už zapomenuli, nebo ji při skládání slibu medicíně složili jen že se to chtělo. Seriál je to tkz. lidský, což je bezesporu jeho největší přednost v nelidské době. (10.3.2011)(10.3.2011)

Starý známý seriál z nemocničního prostředí. Není moc o co stát. "Můj čas." :D(27.7.2015)

Je-li nejsilnějším místem (celkově typicky manufakturně vyprodukované) Nemocnice na kraji města Klusákova hudba, tak zde je ta popová od "bratří" ORMů tím nejslabším. Není to žádné veledílo, ale přeci jenom je to založené na reálných faktech a doktorskou práci (a dejme tomu i společenskou atmosféru) ukazuje víceméně věrohodně, což je podle mě u mainstreamové produkce podstatný rys.(15.7.2010)

Sanitka je dílem své doby, nezbytná propaganda socialismu a idealizace charakterů je zcela zřejmá, ale není zde, až na protiemigrantský díl s Petrem Kostkou nic natolik demagogického a překrucujícího fakta jako např. v majoru Zemanovi, aby Sanitka měla skončit v normalizačním bahně tehdejší televizní tvorby, vždy se raději podívám na Sanitku než bych koukal na přiblblé seriály typu On je žena apod.(25.2.2005)

Když jsem jako malý slyšel jen úvodní znělku, bylo mi do pláče. Strhující příběhy sanitních lékařů Pražské zachranné služby. Je pravda, že s postupem času jsou některé repliky spíše úsměvné, než že by je člověk bral smrtelně vážně. Svoji cestu k vašemu srdci si ale tenhle seriál najde. Moje slabost pro seriály z lékařského prostředí se tu opět projevila. 85%(7.10.2010)

Náhledem optiky osmdesátek, kdy bylo možno vidět spoustu seriálů z každé profese od kombajnistů po hrázné se tento přeci jen trochu vyjímá. Doktorské povolání je složité, odpovědné a lidská schránka chatrná. Nezáleží na stavu či pozici na politickém žebříčku. Když se něco začne sypat každý potřebuje doktora. Snad proto doktorské filmy oslovují tak široké spektrum lidí, protože každý má ten svůj žlučníček, hypertenzi či třetí infarkt za sebou... Sanitka je navíc o to akčnější, že dotyční lékaři řeší problémy v terénu v polních podmínkách bez možnosti zázemí velké nemocnice - třeba zrovna té - Na kraji města. Hlavní je zajistit životní funkce a převézt pacienta živého. Nikdo asi nezapomene na poslední díl, pád dopravního letadla do zahrádkářské kolonie v Suchdole. Na ten se rád podívám vždycky i dnes - tedy až na ten papalášský závěr. Mně zaujala v seriálu zejména postava Petra Kostky - lékaře Mádra, který coby bývalý pilot RAF při první možné příležitosti zradí a emigruje na západ. Opravdu žasnu nad tou neskutečnou nenávistí komunistů k našim západním letcům, kdy i v roce 1984 ( ! ) měli potřebu špinit v očích lidí tyto statečné muže často žijící na hraně bídy. Jak ale sám Kostka vzpomněl v jednom z rozhovorů, byla jeho postava mírně zahořklého a sarkastického lékaře, který moc dobře ví která bije, s anglickou dýmkou v dlani - veřejností vnímána kladně a někteří lidi mu prý říkali - ,,dobře že jste utek'' ! :-) Seriál je celkem zajímavý i postupným vývojem vozové flotily sanitních vozů pražské záchranné služby a jejich výbavy. Sám jsem bydlel tehdá nedaleko od místa kde se film točil a kde byla skutečná základna záchranné služby a tak jsem všechny ty houkající výjezdy coby dítě rád z okna našeho domu sledoval. Já pamatuji i poslední socialistický vývojový článek vozového parku a tím byly skříňové Avie a žluté sanitní Mercedesy. To už jste ale na tom museli být hodně zle, když si pro vás ,,Meďák'' přijel.. Za mně je to tedy za tři modré majáčky. * * *(8.2.2017)

Hudba: Petr a Pavel Orm, text Zdeněk Borovec. Příteli volám SOS. Příteli chvátej,píšu vzkaz. Profesní epizody přijatelné, soukromé osudy hrdinů ze Sanitky občas zbytečně natahované, nebo nadsazené - např.Bartoškův konec téměř patetický a našroubování zdlouhavé scény se "sebevrahem" Kodetem ani vtipné, ani dramatické.(24.7.2008)

Na socialistický seriál to není úplně špatné, je to celkem reálné a ani toho soudruhování tam není zase tolik. Z mého pohledu nejzajímavější na celém seriálu je úplně poslední scéna, kde má jet Jandera okamžitě k případu, který se stal někde na Praze 6. Oni mají základnu na Nábřeží kpt. Jaroše, hned vedle Strossmayerova náměstí, takže by měli jet po Miladě Horákové (tehdy Obránců míru) nahoru, přes Letnou a směrem dál. Místo toho jednou po nábřeží směrem k centru a zahybají přes most směrem k Právnické fakultě. Jestli takhle jezdili standardně vyhlídkové okruhy, tak to tedy potěš Pánbůh... Je to o to víc zarážející, že v závěrečné písničce smutní o tom, že nemají čas.(27.7.2008)

Nemůžu dát jinak než za 4*. Protože to je kousek historie, protože vybraní herci hrají (což se dnes někdy ani nedá říct) a protože mi Sanitku připomíná každý rok moje maminka... Ta dáma se totiž nejprve podívala na další "televizní várku" Sanitky a pak teprve se nechala odvézt (autem, podotýkám) do porodnice, aby moji maličkost přivedla na svět.(14.5.2013)

Schematismem vonící, prorežimní, odporný, bolševický výplod, plný propagandy, ostuda Jiřího Hubače. Pročítat zdejší názory a často bezprizorní a stylisticky impotentní komentáře je nanejvýš zarážející a skutečně mě překvapuje tak vyhrocená nenávist, hraničící až s maniakálním honem na čarodějnice. Scénárista a dramatik Jiří Hubač se rozhodně nemá za co stydět, ba naopak. Podařilo se mu vytvořit dějově i obsahově zajímavý příběh ze současného života, jehož hrdiny jsou obyčejní lidé z prostředí záchranné stanice, které už samo o sobě poskytuje dostatek inspirace. Téměř dumasovsky jsou vypointované nejen postavy, ale i zásadní okamžiky seriálu: odchod hlavního hrdiny z prestižní kliniky k záchranné službě, srážka městských autobusů, letecké neštěstí v Suchdole, reakce starého Jandery na smrt milované družky a samozřejmě skon doktora Skalky. Linie kolem politicky nevyhovujícího doktora Mádra má zcela nepochybně svůj propagandistický účel, ale pozornému divákovi nemůže uniknout, s jakou nadsázkou a ironií je celá problematika prezentována. Hovořit v souvislosti se SANITKOU o komunistické propagandě a schematismu je naprosto zcestné a prozrazuje se tím pouze absolutní neznalost většiny zdejších respondentů, kteří se zde s oblibou pasují do rolí samozvaných soudců. Herecké obsazení nabízí sestavu špičkových představitelů tuzemské divadelní, filmové a televizní Thálie (Adamovská, Kostka, Řehoř, Brousek, Nárožný, Zedníček, Dlouhý, Andrlová, Němec, Heřmánek, Pešek a řada dalších). Vedle Hanzlíka a Bartošky bych osobně vyzvedl skvělé uchopení postavy ředitele záchranné služby Josefem Vinklářem; doslova herecký koncert zde odehrává mistrovský Josef Karlík, jemuž patří čtvrtá epizoda s nezapomenutelným znovusmířením se synem. Je-li dnes na režiséra Adamce pohlíženo skrz prsty, je to do jisté míry zaviněno neseriózním přístupem médií k jeho osobě, protože k nováckým estrádám jej dovedla nesmyslná polistopadová štvanice. SANITKA představuje jeden z nejzdařilejších a dramaticky bezchybných seriálů osmdesátých let a jsou-li v něm spatřovány nedostatky, pak se jen stěží lze ubránit (ne)chtěnému srovnávání se současnou fabrikovou produkcí, chrlící takřka bez pardonu zmetky typu Ordinace v růžové zahradě, bezmocně se topící v kaluži podprůměru a kde nezavadíte ani o kvalitně napsaný děj, ani o zajímavé postavy a ani o dobré herce. Tím vším naštěstí disponuje právě Hubačův a Adamcův seriál.(12.6.2010)

Těžké hodnocení... Upřímně míněná snaha natáčet civilně působící, reálnými situacemi inspirované televizní seriály, znamená s odstupem času poměrně zvláštní a dosti reálnou reflexi onoho blbého systému. Místy až překvapivě přesně a otevřeně popisují tvůrci běžné mechanismy moci a fungování totalitního systému. Šlendrián, bratříčkování a známosti, neschopní ředitelé a stranický klíč k sortýrování osob, kvetoucí šedá ekonomika, pokřivené vztahy, pragmatismus, podivné nevyslovené společenské dusno, bezútěšnost... nejvíce získá ten, kdo umí ohýbat hřbet, loajálně a servilně poklonkovat mocným a sem tam si i něco vyvzdorovat... Samozřejmě nepřekvapí, že o Pražském jaru není v seriálu ani ta nejmenší zmínka, přestože probíhalo zhruba v době, do níž je seriál situován. Ve skutečnosti by byl samozřejmě Mádr dávno za kopečky, protože v roce 1968 to nebyl žádný velký problém. Ve skutečnosti by ovšem také v žádném případě Mádra nikdo nikdy na počátku sedmdesátých let nepustil na "nějaký ten kongres" do Kodaně. To si soudruzi samozřejmě uměli ohlídat. Obojí je rozhodně nejvylhanější komponentou celého seriálu, přičemž postava emigrovavšího "zrádce Mádra" je nepochybnou úlitbou režimu za možnost, kriticky popisovat všednodenní situace tehdejšího Československa... Sympatické je velmi slušné herectví většiny zúčastněných a občas i překvapivě dobrá kamera. Naopak některé situace opravdu notně šustí papírem, například promluvy ředitele záchranky, scénář působí schématicky, divák se místy nevyhne dosti citelné nudě. Samotnou kapitolou jsou partnerské vztahy, alfa a omega všech českých seriálů z jakéhokoli prostředí. Sorry, ale tolik nečekaných zvratů snad nenajdeme ani v telenovelách. Jediným rozdílem je to, že tyhle působí tak nějak méně utěšeně. Tak trochu podle hesla "za každým rohem číhá nějaká nevěra". Dost často ovšem jde i o slušný doják, nesmírně vhodný ke ždímání kapesníků, natahovaný až běda a tklivě podbarvený "romantickým klavírem Jiřího Maláska XXIV"... Neuvěřitelně otravný a vlezlý je ostatně celý popový hudební doprovod... Suma sumárum. Nemyslím si, že jde o primárně "propagandistický seriál". Komunistické bláboly a občasné úlitby moci v něm samozřejmě jsou dosti citelné, ale neřekl bych, že to byl důvod jeho vzniku. Ne, že by se to úplně dařilo, snaha "diváka vychovávat", stejně jako přílišný zájem o rodinné a partnerské vztahy směřují výsledek kamsi jinam, ale už jen úvodní promluva vypovídají jasně o tom, že to celé bylo míněno jako určitá pocta záchranářům. To se ostatně velmi dobře povedlo v posledním díle. Scéna záchrany po pádu letadla je natočená naprosto skvěle. Kéž by takhle dobře vypadal celý seriál... Celkový dojem: 68% Zajímavé komentáře: flanker.27, sportovec, Radek99(1.10.2011)

• ARI50

Sanitka je krátká česká snaha o něco víc jako u jiných případu ale snaha byla.(8.9.2018)

Písnička je na tom to zdaleka nejlepší.(16.3.2009)

Hubač sice není Dietl, ale povedlo se mu představit jak tehdejší problémy záchranné služby (otec s nimi jezdil a hodně těch situací, problémů i aut poznává), tak svým způsobem zajímavé lidské osudy (i když je nemá tak dobře zpracované jako Dietl). Vrcholy seriálu je smrt Bartoškovy postavy (ano, podobnost s Nemocnici, vždycky někdo musí umřít) a díl o havárii letadla v Suchdole. Život jde dál.(8.9.2013)

Všichni velcí mudrlanti a odpůrci "socialistického" seriálu Sanitka, ať se jdou vycpat. Pro mě je to jeden z nejlepších českých seriálů z mnoha důvodů - někdo se zkrátka zajímal o nevděčnou roli těchto doktorů a saniťáků, zbožňuju vynikající výkony Hanzlíka, Vinkláře, Bartošky, Řehoře, Kostky, díl s leteckým neštěstím, sháněním kaštanů a Bartoškovým skonem jsou majstrštyky. A ústřední písnička v sobě zahrnuje tolik bolesti, smutku a melancholie, že s každou citlivou osobou musí zakývat.(22.6.2007)

Jo jo, když jsem byla malá, tak jsem na znělku tančila u televize. Ale vážně: Sanitku si pamatuji jako svižný dramatický seriál a mám pocit, že vůbec nepatří mezi ty nejhorší, které jsme pod praporem normalizace vyprodukovali. Navíc mám tendenci na každý takovýto počin nahlížet jako na dobový dokument prostředí a podmínek doby, na niž si příliš nevzpomínám.(27.4.2009)

Jako celek depresívní a pesimistické. Jako televizní podívaná dobré. Nemám nic proti Jaromíru Hanzlíkovi, ovšem v celkem jedenácti hodinách tady dostává až moc velký prostor, v němž se nezřídka potácí jako příšerně unavený a ospalý (páč ho furt někdo budí ve službě, po službě, před službou atd.). Má to spoustu zdlouhavých scén a nudných dialogů, což ovšem vyvažují výborné dramatické momenty. Mezi ty nejsilnější patří letecká katastrofa v posledním díle a úmrtí doktora Skalky (Jiří Bartoška) v předposledním. Ostatně, Skalkovy glosy a citáty klasiků dávají najevo, že scénárista je vzdělanec. Krásnou konfrontaci mezi životem ve městě a na venkově představuje zemitý otec v podání Josefa Karlíka, jednu z prvních větších příležitostí tu dostala i Zlata Adamovská, po celý seriál zoufale svádící boj o svého druhého muže a se svým prvním mužem (tím prvním je nakopnutíhodný Karel Heřmánek). Bitvu o druhého muže svádí s Evou Hudečkovou, kterou jsem tady kdysi viděl poprvé a od té doby ji nemám rád. Výborně zahraná role, postava ovšem napřesdržku. A dodneška nechápu, jak se sem mohla propašovat postava emigranta doktora Mádra (Petr Kostka), která přitom nevyznívá nijak negativně. Povedenou kreaci rozšafného šoféra Fandy tady podal Pavel Zedníček, stejně tak Petr Nárožný jako garážmistr Pudil nebo dispečerka Simona Stašová. A závěrem, píseň Můj čas se vážně povedla.(8.7.2012)

"TVŮJ ČAS JE POUHOPOUHÉ PROZATÍM..."(15.10.2005)

Jako tohle je docela dobrej seriál na svou dobu - btw: nejnákladnější scéna v dějinách československý (a patrně i český) televize vůbec - rekonstrukce skutečnýho pádu letadla do blízkosti hnojárny...náš čas je... hehe(20.6.2006)

• Tommassi3

Dost těžko hodnotitelná Adamcova šmíra na objednávku, kterou činí legendou znovu výhradně nostalgie.. A to všem žánrovým ozvláštněním i některým hereckým kreacím navzdory.. Za kult lze považovat snad jen úvodní hit a mrazivou scénu s pádem letadla..(28.6.2016)

Není tak dobrý jako proslulá Nemocnice na kraji města, ale není špatné se podívat, o čem ta doba byla. O zvrácené ideologii, stejně jako dnes. Jinak by "vládci" nemohli vládnout a skončili by všichni ve Vltavě.(29.4.2013)

Vůbec to nebylo tak špatné, ale výš hodnotit nemohu z pár důvodů. Prvním je začátek seriálu. Sledovat pokaždé přerostlého novorozence a zesnulou babku mě opravdu nebavilo, i když je to koloběh života. Také nemusím moc detailní záběry na tváře herců, zvlášť když jsou někdy opravdu nevzhledné, a že si pan režisér jednu obrýlenou tvář skutečně oblíbil. A taky nemusím opilé lidi. Jsem přecitlivělá na tyhle věci. Ovšem na druhou stranu seriál dokáže správně naštvat a otrávit, všechno je pořád špatné a špatnější a depresivní a není návratu a pak je to pro změnu ještě horší, do toho skutečně někteří excelují ve své roli, jako paní Eva Trejtnarová - Hudečková, v roli nechápavé, otravné bývalé milenky, tak maximálně, že tedy opravdu smekám, takhle naštvaná jsem na fimovou postavu už dlouho nebyla. Všechny postavy mají charakter, dá se předvídat, jak se zachovají, je to napsané opravdu pěkně. Jen mě zaujalo, jak Karel Heřmánek v podstatě ztvárnil totožnou roli s paní Hudečkovou, ale u jeho pokusů získat zpět svou lásku jsem se spíš usmívala a u paní Hudečkové jsem měla chuť vraždit - asi proto, že mě představa takové osoby v mém životě skutečně děsí. Hlavní postava, kterou ztvárnil Jaromír Hanzlík také není bez chybičky a občas mě ten jeho samolibý úsměv rovněž vytáčel. Ale o tom to je, správně se naštvat u seriálu, prožívat ho, nadávat, být smutný nebo se radovat a to se určitě povedlo, u mě tohle u Sanitky zkrátka fungovalo.(6.9.2013)

Nemocnice na kraji města a Sanitka, dva kultovní seriály ze staré školy.(9.3.2009)

• Vojcl

Další trapný komunistický seriál se silně přehrávajícím Jaromírem Hanzlíkem. Chápu, že tehdy to bylo možná jediné na co se lidi mohli dívat, tak to mělo zákonitě velikou sledovanost, ale dneska už je to k smíchu! Jedna hvězdička za díl s leteckou havárií., na české poměry docela slušně natočené. Ale jinak celý seriál je bída...(26.12.2005)

• rt12

Kultovní seriál od Adamce, který mě nebavil, tak jak mě od něj nebaví skoro nic. Nudily mě špatně napsané postavy (jediný Bartoška a Kostka ušly), zdlouhavé nelogické rozhovory (má mě rád, nemá mě rád). Sral mě Juřička a Andrlová. Jediný co mě vzpružilo byly samotné záchranářské akce. A zachycení zrození záchranné služby(29.5.2014)

Nebýt Jandery mladšího v podání Tomáše Juřičky a určité nevyhnutelné poplatnosti době (která ale byla charakteristická pro většinu tehdejších seriálů, včetně tolik opěvované Nemocnice na kraji města) dal bych bez váhání plný počet. Obzvlášť díly s Mádrovým nebo Skalkovým loučením patří k těm, na které koukám moc rád. Byť je to loučení rozdílné, z obojího přímo sálá smutek a nostalgie. Prostě něco, o co v dnešní seriálové tvorbě ani nezavadíte. Seriál má jedinečnou atmosféru a vyznívá nesmírně depresivně, mohou za to kromě nemilosrdné lékařské tematiky také režie a hudba. Plus samozřejmě scénář z ruky Jiřího Hubače, který odvedl skvělou práci a dokázal postavám vtisknout zajímavé a především lidské charaktery. V roli ředitele záchranné služby exceluje Josef Vinklář. Pokračování nikdy nemělo vzniknout…(31.8.2013)

Ve své době se mi tenhle seriál hodně líbil a myslím, že i po letech se na něj dá stále dívat, aniž by z toho měl člověk pocit nějaké pachuti.(14.4.2010)

• Elfias Dóže

Asi se zmůžu jen na klávesou zkratku, kterou normálně vídám nerad, ale tady se prostě hodí, vyjma jedné legendární externí scénky, vyjadřuje vlastně i to, co si o celém seriálu myslím : LOL(2.5.2013)

Jiří Hubač mě jako tvůrce seriálu baví víc než Jaroslav Dietel. Hubač je akční a dává větší prostor hercům, Dietlovy hrdinové deklamují sáhodlouhé monology... (Dobrý večer, tady Sova. Chtěl jsem vám říct takovou možná maličkost... [o 5 minut později]... nashledanou). Doktor Jandera nekecá, doktor Jandera koná. A od kecání (ale jak úžasně podaného) je tady občas zcela zoufalý ředitel záchranky, který se často musí snažit (útlocitní prominou) uplést z hovna bič...(4.4.2011)

• dyfur

...seriál,ktorý mal konkurovať nemocnici na okraji mesta.Už v dobe premiéry v TV - to bolo nudné,statické,mdlé herecké výkony.Zlata Adamovská dostala úlohu snúbenice,ktorá moc rozumu nepobrala a žiaľ ani J.Hanzlík toho veľa neukázal.Výborný herec,ktorému úloha nesadla.Suma sumárum - ako dokument tej doby-nnno povedzme,že to tak bolo +historikcé sanitky to ešte beriem,ale ako seriál - pomalééé a keď to má byť o začiatkoch rychlej lekárskej služby čakal by som väčší "drajf".PS:pokiaľ si pamätám i súdobá kritika sa k danému dielku vyjadrovala väčšinou negatívne.(1.7.2013)

Seriál ze zajímavého prostředí. Pěkný text hlavní písně. Bohužel zde se scénárista moc nepředvedl a zápletky jsou dost vykonstruované.(30.1.2003)

Ve své době to určitě nebyl špatný seriál. Některé scény (pád letadla v Suchdole) jsou dokonce velmi dobré. Škoda toho komunismu.(19.12.2008)

Čistě bolševický výplod..díky celkem dobrým epizodám a skvělým herekýcm výkonům jsem se na to s chutí díval..o hvězdičku míň za tu nemožnou znělku...(29.11.2009)

Úderná seriálová zvučka. Možno to najlepšie zo SANITKY. Samozrejme si tvorcovia v tej dobe nemohli dovoliť nejaké tie extrémy, ale aspoň samotný look mohli doladiť do lepších parametrov, na to aký to bol prestížny seriál.(23.2.2011)

Na svou dobu odvážně dílo. Vždyť si zde hlavní hrdina v podání pana Hanzlíka posral kádrový profil, jeden z doktorů zdrhl za kopečky, jiný měl retardovaného syna. Docela změna po všech těch Ženách za pultem a idylických kombajnových kavalériích.(18.5.2007)

• kagemush

V jednu chvíli koukám na Hanzlíka v Romanci pro křídlovku a chvíli na to už dřepí v Sanitce ,a není jedinej. No, ......(18.5.2009)

V české kotlině oblíbený a v podstatě kultovní seriál podle mého názoru nedosahuje kvalit takové "Nemocnice na kraji města", a to hlavně kvůli charakterům postav. Když se nyní ohlédnu za několikatýdenním sledováním televizní reprízy, nevybavuji si příliš mnoho hrdinů, se kterými bych sympatizovala. Vlastně i Hanzlíkův Jandera mě iritoval neustálým přeletováním mezi dvěma ženami (jeho bývalou kolegyni a milenku v podání Evy Hudečkové každopádně řadím mezi nejlepší manipulátorky a mrchy české televizní tvorby). Kdybych ale vyrůstala v osmdesátých letech, určitě bych vyžadovala Bartoškův plakát v pokojíčku :).(27.7.2016)

Seriál ,který se odehrává od 50 let až do 70 let. Byt ony 50 léta tu nejsou ani vůbec znát. přesto je to pěkná podívaná ze života záchranářů či přesněji posádek sanitek. Postavy jsou velice pěkně napsaný a zahraný. J.Hanzlík je tu velmi dobrý možná bych mu někdy vyčetl v osobním životě tu nerozhodnost ,která mu naopak v práci nechybí. Za zmínku stojí poslední díl s leteckým neštěstí ,které je opravdu hodně autentické . Viz třeba zmítající se člověk bez nohy. Poměrně silný moment.(30.12.2007)

Můj čas!!!(26.6.2008)

Prijde mi tento serial o chlup lepsi nez Nemocnice na kraji mesta. Pesimistictejsi a snad realistictejsi. Vyborna hudba.(7.2.2010)

Méně pokrytecké korektnosti a více obhroublé upřímnosti, nežli je v dnešní tuzemské seriálové tvorbě obvyklé. A co se předhazované podbízivosti režimu týká - autoři zašli přesně tak daleko, jak ... nebo spíš kam až dojít mohli - v podmínkách reálného socialismu, který umožňoval pouze kritiku konstruktivní. A pokud to snad někomu nestačí ... je to jeho problém, ne můj. Každá mince má dvě strany - a VŽDYCKY, za jakéhokoli režimu, je autor limitován prostředím, ve kterém tvoří ... jen mantinely jsou rozmístěny v odlišných vzdálenostech od aktuálně preferované linie. Myslím, že už staří kronikáři by mohli vyprávět. Ale abych se vrátila k věci: Škoda, že v posledních dílech je koncepce příběhu poněkud nesoustředěná až rozvolněná, jakoby chvílemi ztrácela ze zřetele směr i cíl, takže některé scénky jsou neúměrně natahované a ústřední zápletce pak nezbývá čas, aby se v určeném časovém limitu mohla dobrat k uspokojivému rozpletení zamotaných osudů svých hrdinů. Možná je to trochu dané tím, že v rovině osobních vztahů Jiří Hubač na Jaroslava Dietla (a jeho "Nemocnici na kraji města") prostě neměl. I tak se jedná o nadprůměrný počin, který by rozhodně neměl upadnout v zapomnění ... 3,5*(11.8.2016)

Nadhera, placu, proc uz dnes nejde natocit takto krasny serial....(13.4.2006)

Seriál samozřejmě poplatný době svého vzniku, ale ve srovnání s tím, co běží na TV obrazovkách dneska, jde o hodně dobré dílo s neméně dobrým hereckým ansáblem.(24.11.2009)

Uvodní song mi dodnes tepe spánkem. Nebudu vám nic nalhávat. Líbil se mi. Ukazují bez obalu některé praktiky nemocnic, které jsou i dnes aktuální. Nepamatuji si konkrétní díly, ale Dr.Mráčka z Úsměvů mám v živé paměti spolu s jeho kolegy herci z filmů a seriálů za korunu dvacet Kčs... Celkově zůstává na průměru, protože jeho zpracování zabíhá až moc do skutečných detailů a je málo odlehčen.(16.2.2011)

Mezi českými seriálovými netvory je tohle kráska.(14.1.2008)

Výpravný seriál o historii české záchranářské služby v období socialismu považuji za velice zdařilý. Osudy rodiny Janderů, jejich nejbližších, Vojtěchových kolegů a kolegyň a mnohých dalších postav jsou rozloženy do rozumných 11 dílů. Osobně pro mne nejsilnější a nejpůsobivěhší scénou je loučení s doktorem Richardem Skalkou. Nejzajímavější a nejakčnější je jistě díl jedenáctý, inspirovaný skutečnými událostmi. Vlastně skutečnými událostmi inspirovaný je celý seriál. Opět v porovnání se současnou seriálovou tvorbou lze hovořit o "nebi a dudech". Dokonce snad se uvažuje o pokračování. Vždy se něčeho takového obávám. Obdobně, jako u seriálu Nemocnice na kraji města to může skončit akorát špatně až velice špatně.(9.3.2008)

Nesmrtelná písnička Můj čas, vynikající Pavel Zedníček a také dostatek napětí, o tom všem je tento dnes již retrospektivní seriál.(21.3.2008)

Zajímalo by mne, kolik lidí si seriál skouklo předtím, než napsali hodnocení. Vypadá to tak, že si všichni pamatují z dětství písničku, a pak jak utekl Mádr. Tím to končí, závěr je, že je to agitka. Ideologie je za komunismu jaksi přirozenou součástí seriálové tvorby, stejně jako idiocie je přirozenou součástí seriálové tvorby současné. Nemůžeme zahazovat do koše výborně napsaný, zdramatizovaný a zahraný seriál jenom proto, že hlavní hrdina je členem strany. Jeho pozice není zdaleka jednoduchá a nemyslím, že by mu život strana zrovna ulehčovala.. Takhle to prostě fugovalo a těžko na tom něco měnit. Dnes už si těžko vzpomenout, že se nedalo nic sehnat, na všechno se čekalo i léta, nic nefungovalo. Dnes vezmu prachy a koupím. Tehdy se muselo schvalovat! Přesto všechno byli lidi, kteří byli ochotni něco dělat, byli anebo nebyli komunisti, prostě něco dělat chtěli. Můžeme o tom diskutovat, vést spory, ale to je asi tak všechno, co se proti tomu dá dělat. Je slabota, když někdo seriál vidí, nepochopí a na základě toho odsoudí výkřikem "Socialistická agitace". Je socialistická agitace ukazování zkrachovalého zdravotnictví, společnosti a mezilidských vztahů? Nevím, nevím, tady někdo šlápl ve svých recenzích vedle....(24.2.2011)

• plechulka

Jeden z horších socialistických seriálů, který v době vysílání zapříčinil davovou nenávist k postavě doktorky, kterou hrála herečka Trejtnarová-Hudečková (pamatuju si na rozhovor s herečkou v časopise, kde vzpomíná na to, jak jí tehdy v obchodě odmítli obsloužit i na odposlechnuté "vox populi" v tramvaji: "paní, jak vona za ním furt leze, se divim, že jí už dávno nepošle do....."), zvýšil oblibu Jiřího Bartošky, ale jinak se vyžíval v hlavně dlouhých záběrech na "pokerface" Jaromíra Hanzlíka, an řeší osobní či pracovní problémy.(8.9.2013)

Můj nejoblíbenější český seriál. Je neuvěřitelné, jak dokázal zachytit životy a tehdejší poměry tak citlivě a zároveň jasně. Vedle pomalejší a delší Nemocnice na kraji města, je Sanitka trochu "akčnější" a hlavně pokrývá celé spektrum postav a problémů. Skvěle jsou vykreslené postavy, v čele s Janderou v podání Jaromíra Hanzlíka, vedle něj ovšem nezapomenutelně hrající Bartoška, Vinklář a další. Skvělá hudba, a to nejen úvodní "SOS" dělá strašně moc. Dokáže z obyčejné scény jako je chůze prázdnou chodbou, udělat nezapomenutelný zážitek. Dnešní scénáristé, kteří vytvářejí rádoby realistické seriály se studiovými scénámi a papírem šustícími dialogy, by si měli Sanitku pouštět od rána do večera. Hlavně Adamec by si měl připomenout, jaké kdysi točíval seriály, než na Nově definitivně zaroste mechem.(8.4.2008)

Jeden z nejpovedenějších českých seriálů. Překvapilo mě zde ale spusta komentářů hovořících o socialistické propagandě. Mně se naopak zdá, že se jedná o jeden z nejméně propagandistických seriálů vůbec. Ať koukám, jak koukám, nevidím zde žádné rudé zástavy, soudruhy, příslušnosti ke straně, propagandistické agitky a ani jednotlivé scény ve mně neevokují zhola nic, co by mě ovlivňovalo socialistickým duchem. A věřte mi, že komunisty nesnáším a věkem jsem také o trošku dál, než někteří uživatelé žvatlající ve svých komentářích o něčem, o čem nemají ani za mák ponětí. Seriál má navíc dobrý scénář a na svou dobu dost slušné originální scény (cikánská svatba, letecká havárie, ...). Jediné, čeho se bojím, je plánované pokračovaní.(7.5.2008)

Nej seriál v ČR. Dost sledovaný. 60%(22.1.2009)

To lepší z produkce předlistopadové televizní zábavy.(27.1.2010)

Kvalitny normalizacny serial Sanitka v rezii Jiri Adamca je urcite o dve az tri hviezdicky vyssie nez Zena za pultem alebo Okres na Severu. Uz len za plejadu hercov, co sa tam zisla. Vysoke hodnotenie davam aj preto, lebo toto uz nie je dietlovina. Ale urcite nie som fundom tohoto serialu : Chalupari su proste Chalupari. 70 %(14.2.2013)

Krátké, ještě nekomerční, takže skvělé :)..(5.8.2013)

Stará dobrá Sanitka. Poměrně slabé hodnocení spousty uživatelů poměrně chápu pro z dnešního pohledu "zastaralosti" seriálu, ale po shlédnutí seriálu v dospělém věku musím konstatovat, že je to skvěle a geniálně postavený a natočený seriál. Od děje přes záchranné scény včetně vývoje vozového sanitního parku až samozřejmě po památný poslední díl mapující skutečnou událost havárie letu v pražské čtvrti Suchdol z roku 1975. Z dnešního pohledu není seriál dostatečně akční, rodinné scény jsou výrazně pro Janderovské, kdy mladý Jandera je velmi silná osobnost a jeho vztahy k jeho dvěma ženám i otci jsou silně kombinované, až mi hodně lezl krkem pro svou tvrdohlavost a neochotu kompromisu. Ovšem další postavy jsou výtečně vykreslené a zahrané, prim hraje Bartoška. Seriál vrcholí skutečně naprosto fantastickým dílem a je správným ukončením seriálu. Jakákoli dvojka, ať už bude jakákoli, nemá šanci ducha seriálu přenést dál. A znělka je kapitolou sama pro sebe, ta prostě nemá chybu.(27.9.2013)

• sahe

Příteli chvátej s.o.s ... :-)))(13.5.2008)

Za legendární písničku o hvězdu navíc.(2.8.2008)

• PavelR

Propaganda slabé kvality s dialogy na úrovni pomocné školy. Ale jako fraška proložená pseudointelektuálními kecy jednoho z doktorů to má cosi do sebe.(1.2.2010)

Vracím se k hodnocení tohoto seriálu dodatečně, abych mohla srovnat svoje pocity s pokračováním, ke kterému jsem se už vyjádřila. První seriál hned po natočení nebyl žádná bomba. Je to s podivem, ale až po letech se mu dostalo odpovídajícího diváckého docenění. Kdysi mi dosti vadilo hysterické chování Evy Hudečkové, nerozhodnost Jaromíra Hanzlíka vůči Zlatě Adamovské i scény s otcem rodiny Josefem Karlíkem. Těch samotných záchranářských zásahů tam zase tolik nebylo, rodinné zápletky v ději převažovaly. Hlavním kladem je pohled nazpět do let, kdy byli všichni hlavní představitelé tak mladí a krásní. Teď už jsou jenom krásní. Myslím, že dvojka navázala celkem důstojně.(3.12.2013)

• bubun

Mimo jiné vůbec nechápu, proč se tam Hudečková s Adamovskou tak rvaly o Hanzlíka. Ok, je to doktor, ale to je asi tak všechno, protože se 70% času chová jako totální kretén. Nejlepší byl Mádr, bez něj to pak už nebylo ono. Bartoškův skon mě překvapivě nedojal, ačkoliv ta scéna, kdy řídí auto s kapesníkem přiraženým na zakrváceném obličeji, měla v sobě jistou komickou dramatičnost. Na Juřičkovi mi překvapivě nevadily tlusté okuláry, ale to, že se taky choval jako pablb, čímž mě soustavně vytáčel. Shrnula bych to tak, že je to opravdu celkem depresivní seriál, jehož zakončení pocit bezvýchodnosti ještě umocňuje. V podstatě ale nechápu, co tím tvůrci chtěli říct. Neustále ožralý Krška to trochu zvednul, stejně tak otec Jandera. Jeho výstupy a zaťaté proklamace byly takovými highlighty seriálu.(11.8.2016)

• Muse

Tohle mi poslední dobou kazí nedělní oběd nějak moc často.(20.3.2010)

Kapánek do této problematiky vidím a jsem zhrozen jaké podmínky měli zachránáři v 60 tých letech. Handrkovat se o jedno lůžko a cestovat kvůli němu po celém městě, chvála bohu, že teď to funguje úplně jinak. Co se samotného seriálu týče, Mirek Dušín v podobě Jaromíra Hanzlíka jeho dementní brácha, který je evidentně na ťafku a submisivní čubička v podání Zlaty Adamovské jsou tak zralí na hodnocení maximálně průměrné. Ale za postavu doktora Skalky, kdy jeho patos dotáhl do takový výšin, že jsem měl pocit, že z něj spadne dolů na hubu, musím toto dílo posunout trochu výš.(9.6.2012)

"Promiňte, já vám chtěl jenom zachránit život" Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů - době jen velmi málo poplatný - některým zdejším uživatelům, kteří seriál srovnávají s majorem Zemanem, bych doporučit seriál důkladně zhlédnout znovu, neboť některé scény dobové normalizační agitce přímo odporují. Ale ono je jednodušší seriál pouze podle oslovení "soudruhu" poslat k hlubinám odpadu, že ? Ivan Hubač napsal osudové a uvěřitelné drama a herci zdvihají pomyslnou laťku ještě o stupeň výš - především představitel hlavní role Jaromír Hanzlík nebo Josef Vinklář jako charismatický ředitel záchranky, dále Petr Kostka, Petr Nárožný, Pavel Zedníček či Jiří Bartoška. Režie Jiřího Adamce a především kamera Juraje Šajmoviče dává na svou dobu neuvěřitelně fungující akční look a hudba - resp. hlavní písnička "Můj čas" se stala legendárnější než seriál samotný. Pro mě zlatý fond České televize !(14.3.2005)

Když se s odstupem času dívám, na tento komunistický seriál střízlivýma očima, je to šmíra... Ale jako dítko jsem to zbožňovala - i když jsem tomu prd rozuměla. A jakmile Hanička Písnička začala "Můj čas, je pouhopouhé prozatím...", tak jsem seděla u TV ja přibitá a nehnula jsem se, dokud se neobjevily závěrečné titulky... Na ty podmínky v době vzniku - v 80. letech - je to určitě jeden z těch kvalitnějších výplodů tehdejší kultury.(25.12.2007)

Můj čas je pouhopouhé prozatím.....tak s tímhle jsem vždycky utíkala k televizi a s mámou jsme si zpívaly společně s Haničkou :-D nemůžu si pomoct, ať si kdo chce co chce říká....tohle byl opravdu povedený seriál a žádné propagandistické prorežijní monstrum. Navíc tady zcela jistě vznikla má fixace na seriály z doktorského prostředí :o)(8.3.2008)

Za ty díly co se povedly(4.3.2013)

Kvalitní český seriál z doktorského prostředí. Názorný zásah do činnosti záchranné služby z 50. let. Velmi depresivní příběhy doprovázené ještě depresivní hudbou (která je ovšem geniální a chytlavá zároveň a slýcháme ji téměř neustále) vygradované zejména posledními dvěma díly. Tomu všemu vévodí dokonalé herecké obsazení,v které dominuje J. Hanzlík. Nebýt těch občasných "telenovelských" avantýr, dal bych i 5*. Mě si tento seriál hodně získal. Oblíbené postavy: Dr. Skalka, Dr. Karlík, p. Jandera.(28.8.2013)

Podle mě nejlepší československý seriál vysílaný za totality. Podle mého názoru Sanitka rozhodně není nějaký socialistický výmysl a je to velice charakterní a kvalitní seriál. Skvělý scénář napsal Jiří Hubač. Miluji hudbu z tohoto seriálu a mám moc rád píseň Můj čas, která vždy zazněla v závěrečných titulkách. Jaromír Hanzlík jako doktor Jandera je jednou z mých nejoblíbenějších seriálových postav. Zlata Adamovská byla též velice působivá. Další oblíbená postava byla postava doktora Skalky v podání skvělého Jiřího Bartošky. Moc mě mrzí, že ho nechali v desátém díle zemřít. Moc se mi líbila postava doktora Mádra, kterého ztvárnil Petr Kostka. Scéna kdy se rozhodne emigrovat je jednou z mých nejoblíbenějších v tomto seriálu. Josef Vinklář byl též skvělý a ostatní herci jako Zdeněk Řehoř, Petr Nárožný, Pavel Zedníček nebo Zdeněk Srstka také. Podle mě je tento seriál jedním z nejlepších své doby a ani pokračování nebyl špatné. U mě pět hvězdiček:-).(5.3.2017)

Nezapomenutelný seriál se skvělými herci a nezapomenutelnými scénami (havárie letadla, autobusu, smrt Richarda...)(17.1.2008)

Především zpočátku se mi až nechtělo věřit, že tenhle seriál vznikl v době normalizace. Celý první díl silně kritický k "pořádkům" v režimu (systém zdravotní péče, přístup úředníků a nedotknutelnost výše postavených komunistů), postavy expilota RAF Mádra a bonvivána Skalky reprezentovaly lidi, kteří byli režimem opovrhováni, a přesto to na sobě nedávali znát, stejně tak cynický ředitel Jaroš, jehož postavu považuji asi za nejdotaženější v celé sérii. Taky hlavní postava, dr. Jandera, nebyl typicky komunistický hrdina, byť - jak jinak - byl členem strany. Nebál se říct, co si myslí a dokonce si stál za tím, že by Mádrovi znova dovolil jet do zahraničí... Když čtete mezi řádky, zase až tak silně prokomunistický tento seriál zdaleka není. Bohužel ale musíte mezi řádky číst... 55%(23.9.2013)

Jako seriál je to o hovně, spíš jako bizárdokument, kdy člověk nestačí žasnout nad tím diletantismem, rozevlátostí a nezájmem, s jakým se v relativně nedávné minulosti zachraňovaly životy. Například zazvoní telefon, že se někde stala nehoda, a "záchranáři" ještě v klidu dokončej dialog a dožerou housku se salámem, než jeden řekne druhýmu, tak se připrav, pojedem. Že se někomu líbila jednička víc než dvojka, si dovedu vysvětlit jen hoodně velkým sentimentem.(2.3.2014)

Ak sa dívam na dnešné seriály tak tento je výborný. Má šmrnc a je zo života. Nieje to len hra na niečo. Výborné herecké výkony ( Bartoška, Vinklář, Němec, Zounar, ). Samozrejme výborný J.Hanzlík. Mám rád tento seriál a vždy sa rád naň pozriem. 80%.(19.10.2005)

• lskala

Už jen pro úvodní znělku a proto, že tenkrát za totáče na to všichni čučeli... 40% - 2**(11.12.2009)

Jeden z nejdepresivnějších seriálů- náladu Vám rozhodně nezvedne a písnička Můj čas celkový depresivní dojem jen umocňuje. Rozhodně podle mě vystihuje poměry v lékařském prostředí velmi přesvědčivě.(10.1.2010)

Podařená dobovka o záchrance. Herci jsou velmi slušní a odsýpá to. 68%.(18.9.2013)

Legendarni serial, ke kteremu mam ale nejakou osobni averzi. Tudiz neobjektivne hodnotim jen jako prumer. Mozna je to tim, ze Hubac proste neni Dietl. Nevim... 3+ (p.s. tak jsem si to znova cele pustil, a jeden z klicovych problemu je hlavni postava - Hanzlik - ktera je proste nepochopitelna...navic, proti Nemocnici, je tenhle serial mnohem afektovanejsi. Coz je vec scenare/rezie. S Nemocnici ma plno stycnych bodu, ale tady nevyznivaji verohodne...)(11.11.2014)

Překvapivě málo nakažený seriál.(21.1.2004)

Na tehdejší dobu je to dobrej seriál.(22.6.2008)

Tento seriál nejvíc srovnávám s Nemocnicí na kraji města a to nemůže Sanitka nevyhrát. Prostě ji mám radši, přijde mi reálnější. Taky je tam mnohem víc exteriérů. A hlavně, nikdo si po x letech nevzpomněl natočit pokračování a la "růžovka".(10.1.2010)

Po letech jsem se opět podíval na tento pro některé rozporuplný seriál. Musím konstatovat, že se mi moc líbí. Jak už postava Jaromíra Hanzlíka a jeho profesních-lékařských peripetií, tak vlastně také jeho lidský osud. Rozhodně bych se, být na jeho místě, Zdeňku Srstkovi nepostavil :-) Hezky jsou v tomto seriálu rozpracovány osudy i ostatních postav, kde vyniká nadmíru Zdeněk Řehoř a Josef Karlík. Překvapuje mě, jak se seriál postavil k otázkám emigrace...škoda politiky v jinak výborném seriálu. Ale bohužel, které dílo není poplatné době svého vzniku. Jen je mi maličko líto Josefa Vinkláře, který hrál takovou loutku, kterou jsem mu nevěřil.(18.1.2012)

Legenda mezi českými seriály. Čtyři hvězdy ale od mé osoby dostává spíše z nostalgie. Například Jaromír Hanzlík rozhodně nepatří mezi mé oblíbence. Celkově ale seriál, na kterém se nešetřilo a je to vidět. Jsem zvědav na pokračování po 30 letech..... snad to nebude takový propadák, jako Nemocnice na kraji města po...(31.5.2012)

Prekvapivo pútavé aj keď je tu seriál iba v modrých farbách. Už v prvej časti je príbeh dosť rozvinutý a postavy rôzneho pôvodu sa zaujímavo prepletajú. Nepochopím tunajšie výhrady o socialistickej agitácii, žiadnu som nevidel, možno bude v ďalších dieloch alebo je tak ukrytá, že ako priemerne vnímavý divák som ju nezachytil. Herci sú výborní, najmä hlavná postava Hanzlík a tiež Vinklář. Sanitku zaradila STV ako náhradu za seriál Dr. House, s ktorým by som to nerád porovnával, spádom, diagnózami a akčnosťou, aj kvôli roku vzniku, samozrejme nemôže konkurovať. (23.6.2013) V druhej časti moje nadšenie ochablo. Objavili sa mnohé nedomyslenosti, akčné záchranárske scény sú neakčné, a opakované zdôrazňovanie rovnakých výčitiek vie ísť pekne na nervy nielen postavám, ale aj divákovi. (28.6.2013)(23.6.2013)

Oproti akademicky dokonalému přemítání Dietlovi nemocnice, přišel Jiří Hubač s malinko civilnějším scénářem, který ovšem obsahuje několik scén, jež doslova uzemní svou hloubkou. Když Cyrilu Janderovi staršímu v podání Josefa Karlíka umírá jeho Miluška a on se v zoufalství zeptá lékaře, zdali by nepomohly pečené kaštany, -("Víte, někdy se může stát zázrak....že člověk se zaraduje od srdce.")- tak to bylo něco tak geniálního, že na to nikdy nezapomenu. V porevoluční seriálové tvorbě nemáte sebemenší šanci narazit na takovéto věty, které jsou až paralyzující tím, jak přesně vyjádří podstatu situace. Nejsilnějšími postavami jsou pro mě doktor Mádr, jehož zahořklý humor, např. scéna v havarovaném autobusu -("Jeřáb už je tady.....Pojďte kolego, ještě nás převrátěj a padneme si do náručí.")- přímo čpěl sarkasmem nejvyšší kvality. Dále ředitel záchranky byl pro Josefa Vinkláře životní rolí, naprosto dokonalou pro jeho epický smysl pro přednes. Pokud jde o hudbu, Sanitku provází v podstatě dva motivy, ty ovšem ve správnou chvíli (např. Loučení Dr. Novotného) zahrají ději neskutečně do not. Přifařit tento klenot k obvyklým normalizačním seriálům může jen idiot. Pro mě se jedná o mistrovské dílo. 90%(25.9.2013)

• VeverkaLesni

Podprumerny cesky serial, ktery zachranuje jedine sympaticky Hanzlik. Divala sem se hlavne pro dejstvi odehravane v Praze.(27.6.2014)

Tento seriál výrazně poznamenal má předškolní léta. Jímavá melodie a depresivní okamžiky mě přikovávaly k obrazovce. S igráčky jsem si posléze přehrával masové scény následující po smrti jednoho ze saniťáků nebo při pádu letadla. Dodnes oceňuji atmosféru Sanitky. Jedná se o jeden z nejlepších profesních seriálů u nás (porovnejte jej například s tak vyzdvihovanou Redakcí). Zde zmiňovaných prorežimních prvků jsem si doposud- pominu-li tehdy běžné úlitby aparátčnickým bohům- nevšiml a i scéna s Kostkou je ztvárněna poměrně uvěřitelně. Scénárista Hubač si tímto seriálem vysloužil můj dlouhodobý a průběžně potvrzovaný respekt.(4.2.2005)

"Můj čas je pouho pouhé vzplanutí, tvůj čas..." Tak takhle začínala každá neděle po Jů a Hele.(23.11.2006)

[8/1O](25.3.2007)

Nic ve zlém, ale ti, kteří tomuto seriálu dali dvě hvězdičky a méně, jsou buďto zapšklí nebo u každého filmového počinu před r. 1989, kde se postavy oslovují "soudruhu", automaticky do svého hodnocení úzkoprsé politické názory. Srovnám-li seriál Sanitka s tím, co se natáčí dnes, je tam markantní rozdíl kvality, kdy v tomto seriálu Hubač rozpracuje osudy jednotlivých postav. Tento seriál proboha není o tom, jak byl socialismus špatný, že se pečené kaštany sháněli přes známé, nebo že se lékaři podstrčila lahvinka (ostatně, nefunguje to ta takto dodnes, milí kádrováci?). Tento seriál je o tom, jak v lékařském prostředí podceňovaná záchranná služba se svou pílí a zarputilostí vypracovala na jednu z důležitých lékařských disciplín, které jsou naopak dnes považovány za ty nejnáročnější. Ten seriál je příběhem lidí, s jejichž osudy se mnohdy můžeme ztotožnit. Lze to říci i o seriálech, které se točí v současnosti a kterým jste dali více hvězd? Omlouvám se slušným uživatelům za tento kritický komentář, ale mne už prostě 20 let po revoluci to zatahování kádrování do posuzování filmové tvorby nebaví. P.S. A píseň Zagorové, Hložka a Kotvalda je klasika, ať si kdo chce co chce říká.;-)(10.1.2010)

Santika opěvovaná, sanitka podceňovaná, santika zatracovaná, sanitka k smíchu... každý na ní může mít svůj názor, ale ve své době byla určitě trefou do černého. Dnešnímu pojetí akce a reakce samozřejmě naprosto nevyhovuje, ale na svoji dobu pěkný počin. Jen škoda těch politických keců a řečí okolo. Celá série vyčnívá především díly, kdy se jedná o nemoc Bartošky a letecké neštěstí. Jinak je to nepochopitelný výlev všech možných citů i necitů...(12.7.2012)

Tenhle seriál v sobě má pár dobrých věcí, ale celkově na mě nepůsobí jako "kult" a na spoustě míst jsem se chytal za hlavu. Ačkoliv mám rád scénáře pana Hubače - tady se mi zdá, že neukočíroval celkový obsah a samotné dialogy jsou občas hodně prkenné (-"Máš nový účes" -"Ale staré city"). Hlavní hrdina Jandera (ačkoliv mi Hanzlík nevadí) mi od začátku lezl krkem. Žádný smysl pro humor, čestný jak Mirek Dušín a je mu dost putna, že má na výběr dvě kočky (mladá Adamovská a Hudečková). A není to bohužel jediná nesympatická postava - celá Janderova rodina (a jejich dějové linky) je místy dost nesnesitelná (Karlík, Juřička). Velice mile mě překvapila sympatická postava J.Bartošky - ale opět - až do dílu 10, který byl pro mě osobně k nepřežití. Spousta dalších vedlejších postav (Zedníček, Vinklář, Myslíková, Kostka) je skvělá. Co mě také mile překvapilo bylo postavení se k režimu. Emigrace je tu brána jako jednoznačně obhajitelný krok - žádné stranické poučení, že za hranicemi je špatně a utíkají jen trosky atd. Srovnání s Nemocnicí na kraji města je na snadě a Sanitka vyhrává pouze v akčních (exteriér bus, trosky havárie letadla) sekvencích. Ve vztazích, vývoji postav, jejich střetávání a v nadhledu je Sanitka bohužel o dva řády níž.(4.1.2013)

• Radim

Seriál něco do sebe má, ale hrdinové byli tak příšerně vyprofilovaní, že jsem občas musel přepínat; když to vemu kolem a kolem, tak jedinými sympatickými postavami byli Kostka a Bartoška.(24.6.2005)

• Emzet

Jeden z oněch počinů, pro které existuje jednoduché kritérium - pokud se vám líbí úvodní song oněch tří lidí, nejspíš se vám zalíbí i celá Sanitka. Na poměry českých "budovatelských" seriálů to ale ještě není zas tak strašné...(30.1.2009)

Určitě jeden z těch lepších socialistických seriálů a stoprocentně lepší než současná produkce na Nově a na Primě...Prvotřídní herci,minimálně soc.agitky.Seriál by obstál i po letech.(12.7.2009)

Neuvěřitelně smutný a depresivní seriál (stačí už jen úvodní písnička), proto jsem na něj jako malá nerada koukala.(2.7.2013)

Par dilu serialu jsem zahlednul po dlouhe dobe a zas tak hrozne mi neprisly, musim o hvezdu zvednout hodnoceni. K nepreziti jsou pro me Kovald s Hlozkem za doprovodu bratri Ormu, poplatna dobe je postava Petra Kostky a Hanzlik je na mjuj vkus na place az moc, ale serial neni zadnou ostudou a pri trose dobre vule se u nej da setrvat(27.11.2006)

Náhodou, jak na tú príšernú dobu to bola celkom slušná zábava... Jasné, že dnes by som si asi nepozrel, ale skutočne nič lepšie vtedy nebežalo...(3.7.2010)

Kdo v té době žil, pochopil o čem ten seriál je. Nebyla to žádná agitka, jak by se dnešní generaci mohlo zdát. Čest soudruhu se říkalo i tehdy , kdy to nebylo míněno vážně. Ne každý byl straník, tak že to byla i taková lehká provokace.(28.3.2016)

Mě se tenhle seriál líbí. Koukám skoro na každou reprízu a politiku nechávám stranou. Hlavně proto, že pokud se tu politika zjevuje tak je neuvěřitelně reálná a skutečná. takhle to prostě tenkrát chodilo a seriál mi nepřijde ani trochu přibarvený. Zvedám palec nahoru hlavně za dvě skutečně geniální scény. První je z pádu letadla a zásahu záchranářů a druhá je ten nezapomenutelný okamžik, kdy je doktor v podání Jiřího Bartošky veden, jakoby na smrt, dlouhou chodbou, kdy se ozývají jen zvuky kroků. Při téhle scéně mě vždy mrazí v zádech.(6.6.2009)

Na tenhle seriál se vždycky rád podívám. Určitě za vyzdvihnutí stojí stojí herecké výkony a důraz na rovné mezilidské vztahy, který je tak poplatný současné době. Samozřejmě že "soudružské řeči" se vést musely, ale bez nich se neobešel v podstatě žádný snímek z téhle doby. Nyní možná naopak mohou působit jako varování před znovu sílícím vlivem komunistů. Já osobně si u tohoto seriálu nostalgicky připomenu dobu, kdy "Sanitka" byla realitou a hltali jsme ji každou neděli, ale taky dobu, kdy herci opravdu hráli a seriály měly určitou hodnotu....(16.9.2009)

Sanitka byla hodně nekonzistetní. Některé díly skvělé, některé špatné - tedy hlavně ty, kde si řešil Hanzlík osobní problémy. Naprosto nechápu, jak to někdo může označovat za propaganistické dílo. Poměrně dost je tu vidět z tehdejších nešvarů včetně arogantních funkcionářů. Copak někdo čekal, že tam bude Hanzlík nadávat na stranu ? Postava Mádra je kapitola sama pro sebe, pro mě osobně to byla nejsympatičtější postava (samozřejmě hodně díky Kostkovi). Proč by tam měl být za grázla ? Jeho postava je vylíčena jako tragická a jeho emigrace spíše pochopitelná. Však i Hanzlík to přejde bez odsouzení a spíš s pochopením. Co víc by mohlo projít přes cenzuru ? Jestliže jsem se rozhodoval mezi třemi a čtyřmi, tak poslední díl to rozhodl jednoznačně, to je opravdu mistrné dílo.(12.7.2011)

Chcete si přivodit hlubokou depresi?Tak tohle je serál přesně pro vás, zvlášt díl se spadlým letadlem v Suchdole.Ale herecké výkony a zvlášť super melodie si 3* zaslouží.(31.8.2005)

Dřív se mi to líbilo, ale když jsem to viděl po letech znovu, tak nevím, nevím. Hlavní hrdina, venkovský buran zaměňující upřímnost za neotesanost, je nesympatický až běda, stejně tak jako jeho rádoby moudrý otec a bratr. Ostatní postavy jsou buď nechtěně směšné nebo protivné, režimní úlitby nezbytné, což je ovšem nedělá méně příjemné.(29.3.2011)

Myslím si,že tento seriál je zde trochu podhodnocený.Samozřejmě,že se i v něm najdou hluchá místa.Je trochu poznamenán i dobou svého vzniku.Přesto si myslím,že námět i herecké výkony jsou na velmi vysoké úrovni.A ústřední píseň zná určitě každý..(17.3.2013)

Rozhodně bych seriál nezavrhoval jen kvůli tomu, že vznikl za socialismu. Má atmosféru, většinou skvělé herecké výkony (Bartoška, Hanzlík, Vinklář, Karlík a další) a navíc jsou tam krásní lidi (Hudečková, Švandová, Adamovská, Hanzlík, Bartoška...). Především ta atmosféra, která je dotvářena dobrou hudbou, mě k seriálu vždycky přitáhne.(27.8.2013)

Na to, co tenkrát v ČST dávali, to byla perla.(9.3.2015)

Nevím jak bych na tento seriál nahlížel dnes, ale tenkrát jsem se tešil na každý další díl.(14.3.2005)

Bezpochyby to nejlepší čím nás mistr Adamec za celou svoji režisérskou dráhu obdařil. Seriál se samozřejmě neubránil propagandistickým vložkám, ale jinak nabízí celou řadu silných momentů a poměrně realisticky zobrazuje lékařskou práci v terénu. Postavy jsou velmi dobře čitelné a většinou věrně a velmi dobře zahrané - Kostka, Bartoška, Vinklář, Skopal, Zounar, Brousek atd...prostě naprosté většině hereckého osazenstva nelze nic vytknout. Občas jsem měl akorát potíže překousnout Tomáše Juřičku a Jaromír Hanzlík občas opravdu trochu přehrával...jinak naprostá spokojenost.(21.12.2006)

Nezapomenutelná znělka, která mi vhání krev do žil.(11.10.2008)

Asi nejlepší co kdy Adamec stvořil. Babička vyprávěla jak pro Bartošku po prvním vysílání smutnila celá rebuplika.(27.7.2009)

• bangee

Zavzpomínat na staré "dobré" časy. A pak radši zapomenout. Možná to bude tím, že nemocniční prostředí (i když toho tam moc nejni) moc nemusím. Jo hrajou tam docela sympatický herci, proto asity dvě hvězdy.(9.3.2010)

Odsúdiť tento seriál ako komunistický blábol je jednoduché, no uznať na tú dobu inovatívnosť v statickej tv tvorbe by bolo na mieste, dokonca aj nutné scény z dobovým "folklórom" sú podané dvojzmyselne, viď odovzdávanie resustitačného oddelenia či vyslovovanie dôvery súdruhmi navzájom. Áno z dnešného hľadiska ťažký anachronizmus, no pre mňa úprimná pocta povolaniu bez, ktorého by mnohí už nevnímali tento svet...(13.7.2010)

Skvělá hudba, skvělé herecké výkony, dobrý scénář, skvělá kamera a dobrá režie! Co vlastně víc od seriálu chcete? Že je tam cítit ponurá komunistická atmosféra a trocha té propagandy? To je daň době, ve které seriál vznikal. Asi jako v Chalupářích nebo v Nemocnici.(7.3.2011)

Mám ráda i seriály, kde se člověk zamyslí a tento seriál je jedním z nich. Všechny díly mají svou pointu a zároven´na sebe navazují a vše spojuje všeříkající hudební podbarvení. Strašně mně ale irituje paní Eva Hudečková to se nedá vydržet.(1.7.2013)

To, že za socíku natočíte seriál, ve kterém bývalý letec dokáže skrz školení v zahraničí emigrovat a prosadíte ho v TV a komouši Vás za to nepopraví, je sice hezké až hrdinské ale seriálu jako takovému to na své kvalitě nepřidá. Najdou se zde světlé chvilky které se věnují problematice ZS ale těch je tu bohužel jako šafránu a místo toho se tu řeší až těžce uvěřitelné vztahy mezi jednotlivými postavami. Díky tomu pak sledujete místo sanitek, depku v přímém přenosu. Možná to byla atmosféra doby ale na mě až moc velká depka. Podle mě seriál nenaplnil svůj potenciál tak jak by mohl a v hlavě vám pak uvíznou jen střípky a poslední díl. Průser to není. Ale, že bych to za pár let chtěl vidět znovu? No to asi ne.(28.12.2017)

"Příteli, chvátej SOS..."(15.2.2006)

určite lepší než Nemocnice na kraji mesta, prste klasicka česká filmařina tak jak ji mám rad..ne ty novy kravyny typu Pojštovna štesti atd:-)(31.10.2006)

Deprese, smutek a tíseň stříká z tohoto seriálu snad z každého filmového políčka. Smutný seriál a smutných věcech.(15.6.2009)

Starý dobrý, poctivý český seriál, jehož dialogy nejsou praštěné a mají nějaký koherentní význam.(15.1.2010)

Zlata Eliška je prostě kočka a to furt. Jandera je takovej divnej klaďas a přijde mi, že je na Elišku zbytečně ošklivý. Na záchrance kromě uvědomělého Jandery pracují na tehdejší poměry dost zkrachovanci.(30.7.2013)

Výtečný seriál,depresivita a autentičnost by se zde mohla měřit na kilometry. V hlavní roli skvělý Hanzlík...Uděluji 93%.(23.6.2016)

• Hapretor

Pro mě nekoukatelné. Sterilní a o ničem.(1.8.2016)

Mám rád předrevoluční televizní tvorbu. Je nenapodobitelně kouzelná a v porovnání s dnešní dobou vypadá jak z jiný galaxie. Jsem mladší, je mi 28, tuhle dobu jsem nezažil, takže chápete má slova. Sanitka sama o sobě není bůh ví jaké dílo. Snaží se tvářit jako vážný dramatický seriál z prostředí záchranné služby a mezitím sledujeme i osobní příběhy několika doktorů, takže taková Ordinace o 3 levely víš. Některé mi ale přijdou vyloženě wtf, jako trochu mimodíl o Bartoškovi a jeho vyústění. Ale Jak jsem psal. Něco mě na téhle kinematografii baví a líbí se mi to. Proto 4 :-)(9.1.2017)

Viděno po dlouhých letech. Hubač uměl dobře řemeslo, herci hrají dobře, ale jako celek to není žádný zázrak. Znovu už vidět nemusím.(23.8.2017)

U tohoto seriálu se člověk prostě musí oprostit od prvků socialistických ideí a pak mu zbudou životní příběhy, které se téměř nijak neliší od těch současných. Problémy mezilidských vztahů, problémy ve zdravotnictví, ty jsou téměř shodné s těmi dnešními, akorát na ně má člověk možnost nahlédnout optikou dané doby bez mobilů, internetu atp. Tak se holt tehdy žilo, tak se lidé mnohdy museli chovat, nechteli-li nebezpečně vyčnívat z davu.(23.8.2017)

Moje matka a jeji vrstevníci zavrhují tento seriál jako slátaninu. Já osobně jsem fanoušek pouze některých anime seriálů, seriálů pro děti a klasických britských satirických pořadů a sitcomů. Přesto mne sanitka celkem překvapila. Ve srovnání s tehdejší produkcí se jedná bezesporu o kvlatně zpracovaný seriál, který je narozdíl od tehdejších i dnešních (jako třeba Poslední sezóna) vybaven atmosférou a úspěšně rozvíjí celkem zajímavý námět (což se ne pokaždé povede). Povedený serál, protože se těšíte, že jej někdy znovu uvidíte - to se třeba o Nemocnic na kraji města nebo Poručíku Petrovi moc říct nedá.(29.12.2006)

Musela jsem lapat po dechu, když Eva Hudečková vyprávěla své peripetie při natáčení s komunstickým režimem. Sanitka prošla dosti drsnou cenzurovou rukou.Musím plně souhlasit s názorem uživatele flanker.27.(14.10.2011)

Znělka a Můj čas jsou věci, na které se asi bude pamatovat déle než na seriál. Plus dávám ještě za díl s leteckou katastrofou.(30.1.2012)

TOP10 ... Jeden z top Československých seriálů s jednou z nejlegendárnějších seriálových scén - pádem letadla. Jsem docela zvědavej jak dopadne "moderní" pokračování ...(18.6.2012)

• Allan

Rudá mater všech dnešních Ordninací a Doktorů z Horní-Dolní Prdele, ve kterém cca. třetina herců podává výkon mimořádně dobrý a zbytek je bohužel průměr a podprůměr. Nakolik je tohle dílko poplatné režimu, je mi srdečně jedno - hodnotím toliko pouze umělecké provedení díla. V seriálu je značné množství postav, které mě svým chováním vysloveně sraly hned od jejich prvního výskytu na obrazovce. Jmenovitě: Hanzlík - venkovský balík s permanentním tupým výrazem ve tváři, Adamovská - bezpohlavní ukníkaná šedá myš, Karlík - magorský nevyzpytatelný řeznický fotr zralý na okamžitou psychiatrickou hospitalizaci, Trejtnarová-Hudečková - psycho-sexuální domina s výrazem i chováním nadržené dvanáctileté fanynky Justina Biebera. Před ohodnocením odpad! zachraňuje především skvělý Josef Vinklář a solidně ponurá atmosféra starých časů.(26.8.2013)

Buchtičky s komunistickym šodó. Je to strašně socialismem prolezlá záležitost a taky často hodně naivní. Nicméně se tady vyskytuje numero monologů či dialogů, ktery osloví. A vůbec když se na některy scény dívám, tak si říkám, kam se asi poděla ta propracovanost mluvenyho slova, která tolik chybí v dnešních seriálech i filmech. A především pro tuto krásnou rétoriku dávám čtyři hvězdy. Aji některy postavy sou jednoduše geniální, ať už je ztvárnil Bartoška, Srtstka, nebo Vinklář.(25.9.2013)

"Já jsem ho přinutil, aby žil, tak se musím taky postarat, aby to mělo nějaký smysl!" Řekl bych "legendární" seriál plný emocí, ale také i perfektních hereckých výkonů. Jak vidím, zde nedoceněný... "Já Vám děkuju, pane doktore!"(25.8.2017)

Překrásná úvodní znělka. Seriál má dosti depresivní a hutnou atmosféru, na což je přeborník hlavně pan Karlík.(25.8.2017)

Sanitku jsem měl vždy oproti Nemocnici od Dietla méně rád, zato v porovnání s dnešními seriály ji provolávám slávu, a Ordinaci v růžové zahradě naopak přeji brzký konec ničení dobrého vkusu.(29.4.2009)

Tvrdá janderovská palice útočí!!!(14.5.2009)

Sanitka je seriál z doby komunismu, ale je třeba za ním vidět především lidi, osudy a neopakovatelně dokonalé herecké výkony hlavních protagonistů.(14.3.2010)

Tak já tedy dám hvězdy tři, ovšem je to u mě skutečně hraniční záležitost. Jednotlivé díly jsou dost nevyrovnané, příběhy aktérů docela přitažené za vlasy, Josef Karlík příšerně přehrává, vztah doktora Jandery k jeho ženám a zejména řešení zapeklitostí v těchto vztazích jsou podány zcela mimo jakoukoli uvěřitelnost, Jiří Bartoška snad nemá ve scénáři jednu jedinou normální větu... Proč já vlastně dávám tři hvězdičky? Asi kvůli té záchrance a jejímu obtížnému a zapeklitému budování, protože to gró, o které skutečně v seriálu jde, je podáno docela pěkně a hlavně (zřejmě) pravdivě.(23.3.2010)

mně stačí jedna jediná věc...sokratovec-leukemik jirka bartoška jde do světla...(18.2.2012)

• godycz

Nejhorsi serial z ceskych luhu a haju co jsem zatim mel moznost shlednout. Nenasel jsem JEDINE plus. :((13.5.2012)

Je snad někdo, komu Bartoška nepřipadá sexy? A kdo nemá rád písničku Můj čas... Rozhodně jedna z lepších TV produkcí z osmdesátých let...(1.9.2012)

Když čtu některé komentáře zmocňuje se mě pocit, že spousta lidí viděla jeden díl, koukli na hodnocení tady, dali nejčastější počet hvězdiček (2 nebo 3), napsali sem jako většina, že je to socialistický dílo a tim to pro ně skončilo. Seriál z největší pravděpodobností ani neviděli celý, natož aby se zamýšleli aspoň nad tím málo, co viděli. Prostě hotovo, je to natočený u nás a ještě za komunistů, tak co, navíc se přece nebudu vymykat většině. Tak nejspíš tohle si hodně z vás říkalo, protože kdyby nic z toho, co tu píšu nebyla pravda, nejspíš by tenhle seriál nebyl tak hodně podhodnocenej, komentáře by nebyly pořád stejný a hlavně kdyby byli, tak by tam aspoň bylo vysvětlení proč si to a ono myslíte. - No zpátky k mému názoru. Mě se tenhle seriál moc líbí. Vévodí mu bezvadná písnička, přijde mi skvěle napsanej a snad ještě líp zahranej tehdejšíma hereckýma špičkama. Navíc ať si kdo chce, tvrdí co chce, přijde mi i relativně objektivní. To že záchranáři mají pěkně nevděčnou a těžkou práci je prostě fakt a tohle mi přijde jenom jako pěkná poklona pro ně. Navíc kdyby to bylo tak moc socialistický dílo, jak tu tvrdíte, asi sotva by někdo čekal 5 let na nový normám vyhovující sanitky, asi těžko by se nedali sehnat kaštany nebo by záchranáři půl století neměli ani vlastní pořádnou základnu. Vážně asi těžko...(25.7.2013)

• pekas

Tenhle seriál se mi nikdy nelíbil. Hanzlík se choval jak idiot, Hudečková jako hysterka. Jediný díl, který zasloužil vysoké hodnocení, byl odchod Bartošky, ten ve mě zůstal léta. A pak některé výstupy Vinkláře. Jinak podprůměr. 30%(29.11.2013)

• Esdälon

Dvě hvězdy za Českou sodu. "Doktor Jandera?" "Ano, doktor Jandera u telefonu". "Jděte už do prdele, kurva!" "Jo, tak já jedu."(28.1.2014)

Tak jsem čerstvě dokoukal a změnil jsem hodnocení ze 4 hvězd na 5. I tady je vidět autorova hluboká znalost člověka, všech trápení, bolestí, ale i radostí, které život každému z nás přináší a s čím se každý musíme v životě porvat. Role Cyrila Jandery, toho cholerika s velkým srdcem, je "Panem" hercem Karlíkem ztvárněna tak, že člověka nenechá chladným. Z technického hlediska "jen" televizní záležitost, z pohledu obsahového se však jedná o dílo, které rámec televizního seriálu překročilo. Tupé bláboly o bolševické propagandě (jako u jiné tvorby z let před rokem 89) nebudu komentovat. Za mě vysokých 85%.(27.8.2017)

Myslím, že velmi nedoceněný seriál. Určitě je to zábavnější a akčnější než nemocnice. A hlavně to není příliš zatížené komunistickým patosem. Neodsouzené emigrace, arogantní vlezdoprdelkové, mercedes pro ředitele. Koukejme na to spíš jako na kritiku té doby, já dávám 95%.(15.8.2006)

docela dobrý seriál, hlavně v porovnání s ostatními západními je mnohem blíž realitě. Ale zase v porovnání s nemocnicí kvalitativně ztrácí. Někdy trošku nudný a zdlouhavý děj. Za socialismu se točilo vše víc realistickymi připadne.....66%(14.8.2007)

Pro mě osobně asi nejoblibenější český seriál: oproti legendární Nemocnici na kraji města nabízí o chlup celistvější a hutnější zápletku, navíc pak vynikající ústřední melodii a návazné instrumentální motivy. Námět Jiřího Hubače je vpravdě epický, seriál pak "pokrývá" relativně dlouhý úsek našich dějin a elegantně komponuje do scénáře i mnohé historické souvislosti. Politika se občas objeví, takové momenty ale nikdy nepřekročí míru rozumného vkusu - a naopak třeba zápletka s emigrací doktora Mádra trefně vystihuje, jak složité byly podobné situace pro všechny zúčastněné strany, což je dnes - v době poněkud černobílých výkladů našich dějin - dvojnásob cenné. V hlavní roli výborný Hanzlík, kvalitní herecké výkony ale Sanitku zdobí všeobecně, od Vinkláře, Kostky a Bartošky přes Josefa Karlíka a Zdenu Hadrbolcovou až k mladičké Zlatě Adamovské. Asi nejvýraznější televizní roli si připsal Vladimír Krška. Hříchem by bylo nezmínit povedené úvodní i závěrečné titulky, na svou dobu nezvykle četné exteriéry a slavný závěrečný díl s velkoryse aranžovanou havárií dopravního letadla v Suchdole. Sečteno a podtrženo: na všech frontách poctivá a profesionálně odvedená práce, hledat na ní chybičky by sice šlo, ale bylo by to hnidopišství. S klidem dávám 100 %.(3.10.2007)

Tento seriál patří mezi klasiku té doby(16.11.2008)

• xxlch

Trochu moc socialistické a přehnané.Průvodní hudba a písnička va znělce to trochu zachraňují a taky Hanzlík v košili zvané "švédka".Jinak jsem měla při sledování zvláštní pocit studu.Nedokážu definovat proč,jen vím že to nebylo nic příjemného.(7.6.2009)

Tenhle seriál je především o lidech, zachraňujícíh životy. O lidech, kteří každý den vyrážejí se starými auty přecpaným městem a bojují o vteřiny, aby vám (nám) mohli ještě pomoci. Kteří musejí mít žaludek na roztřískané oběti neštěstí, utopené děti a agresivní opilce. A kteří také mají svoje životy, svoje problémy, lásky, zklamání a osobní tragédie. Nějaké politikum, kteří v tom mnozí vidí jen kvůli době vzniku je tam až podružná, spíš "potřeťná" věc. Pokaždé když v seriálu (a nejen v seriálu) letí driftem do zatáčky zoufale houkající sanitka a doufá, že to ještě stihne, mě mrazí. Závěrečná písnička "Můj čas" (ne tvůj, skutečně je tam MŮJ, doporučuju poslouchat nebo přečíst text) je naprosto vynikající počin, zvlášť když si uvědomíme, že je o záchranné službě. Pro mě jasných pět hvězdiček, seriál mě ovlivnil natolik, že jsem si nakonec pořídil svojí vlastní skutečnou sanitku.(28.6.2009)

Ve své době skvělý seriál, poslední díl s letadlem opravdu drsný.(28.1.2010)

Průměrný seriál. Jednu hvězdičku navíc dávám za to, že je to jedno z mála uměleckých děl, které oslavuje opravdu užitečnou práci, nikoliv šmejdy či vrahy.(22.8.2011)

Stojím si za tím, že v Sanitce šla propaganda stranou. Pokud má být tento seriál propagandistický, pak by musel být do stejné kategorie zařazen každý kinematografický počin zobrazující jednání, schůze, snahu o zlepšování a posouvání se vpřed. Co je propagandistického na tom, že se parta lidí (mezi nimi i seriálem neodsouzený západní odbojář) snaží o to, aby záchrana života byla na lepší úrovni. A klacky pod nohy jim při tom házejí straníci z vyšších míst. To je ta propaganda? Nebo jsou nějak propagandistické úžasné herecké výkony cholerického Josefa Karlíka, který je zarmoucen nad smrtí své pozdní lásky? Co je prorežimního na nejmasovější a nejlepší záchranářské scéně českého filmu? Nadáváme na majora Zemana, ženu za pultem a podobná díla, ale zbožňujeme primitivní horory a krváky. Každá americká splácanina je pro nás lepší než kvalitní český příběh jen proto, že v ní "hrají" hvězdy, které jsou podle "všeobecného" mínění nejlepší. S tím nesouhlasím a Sanitku, seriál o obyčejných lidech v neobyčejné profesi, mám prostě rád.(25.10.2011)

• UniqueNett

Mám ráda filmy a seriály z lékařského prostředí, ale sanitka mě absolutně nechytla. Mám raději Nemocnici na kraji města.(7.3.2013)

• winstonik

Toto je vážna vec. Súdruh mesiáš Hanzlík zachraňuje ľudské osudy. A ešte aj životy. Je to vážne. A je oddaný poctivej práci, bez spoločenského uznania a za pár šupiek. Naozaj veľmi vážne. A nemá ani štipku zmyslu pre humor. Elitné vlezdoprdelkovstvo do komunistickej zadnice na pokračovanie.(22.7.2013)

• PAVLIS

Jo jo, dětství. Z něho si člověk časem pamatuje hlavně to pozitivní. Jako v tomto případě áčkový herecký ansábl, syrovou realitu z výjezdů záchranek nebo hitovou ústřední melodii. A už si nevzpomíná nebo mu spíš tenkrát nedocházelo, jak se lékaři mezi výjezdy do akce totálně plácali v nijakém ději "z jejich života", ve skutečnosti nenápadnou propagandou plně v režii té jedné jediné tehdejší strany...(5.8.2013)

Za soudruhů se točily skvosty a je jedno zda preferujete 60. léta nebo pozdější období. Všechny filmy i seriály jsou do určité míry odrazem tehdejší reality. Vynikající herci - Hanzlík, Adamovská, Srstka, Zedníček, Nárožný, Bartoška, Kostka, Karlík, Stašová, Dlouhý atd. atp. Fantastické scénáře jsou dnes ty tam. Dnešní Vojtkové, Kotkové a jiní nesahají tehdejší herecké generaci ani po kotníky!!! Pokud někdo dává Sanitce dvě hvězdičky - kolik musí dávat dnešním bezduchým a naprosto vyprahlým seriálům a jiným zvěrstvům... mínus 15 hvězdiček si zasluhuje většina seriálových braků tv Prima, Nova atd. Za den natočí několik dílů a pak tento marast cpou národu do hlav. Proč se asi točí pokračování seriálů z dob minulých???? Není to jen důkazem nedostatku invence v dnešní době???(2.9.2013)

Devátý díl, v němž umírá doktor Skalka, je geniální…(11.9.2013)

• wocicko

Podle mého skromného názoru těsně předrevolučního dítka nejvíce politicky odporný seriál: kam se hrabe Žena za pultem! Ty stranické diskuze o dr. Mádrovy byly doslova k k zblití. No a hlavní hrdina v podání Hanzlíka je asi nejstrašnější chlap, co jsem viděla a Adamovská největší puťka bez špetky sebeúcty. Také mě přijde matoucí způsob, jakým ubíhá čas: je to stále takové bezčasé, jen dvakrát se dozvíme hodně nenápadně časový údaj (17. olympijské hry tj. 1960 a 13. sjezd KSČ tj. 1966) a to je všechno. Na druhou stranu, co je třeba vyzdvihnout je atmosféra opravdu vážného dramatu, která se drží celou dobu, i když první polovina dílů je o hodně lepší, než ta více citově zabarvená druhá půlka a ten díl, ve kterém skoro celý umírá kolega byl už emočně přetažený. A na konec bych ráda zdůraznila závěrečné titulky: když odhlédneme od šlágru od toho děsivého tria, fakt se mi líbí, že byl zvěčněn celý tvůrčí tým včetně maskérů.(16.11.2013)

Kvalitní seriál z nemocničního , ale hlavně záchraářského života v historickém hávu (z pohledu dnešní doby). Seriál vzniklý v osmdesátých letech, ale popisující "začátky" záchrnářské služby u nás. Tj. doba cca šedesátá, sedmdesátá. Na dobu docela akční seriál s naturalistickými záběry z nehod. Do dnes, když mi někdo řekne sanitka, vybavím si okamžitě Hanzlík, úvodní proslov plus stáří, umírání a rození, Můj čas a černobílá sekvence na závěr. Snad jediný seriál, který se Adamcovi povedl. Novodobými nechutnostmi pro Novu si mě zprotivil. Ale jak už Sovák jednou řekl Věře Špinarové: I kdybyste nenazpívala jinou písničku než Tenkrát na Západě, tak jste toho udělala hodně. Tak to platí i u tohoto seriálu. Děkuji panu Adamcovi, že tento seriál natočil, jak ho natočil.(25.8.2017)

Hovada, ktera pomlouvaji tento serial, posilam do pekel. A preju jiim, aby jim nikdy nikdo nepomohl.(7.9.2005)

• (fjw)

Nevím, ale mě se tento seriál nikdy nezalíbil. Taková šeď a nuda. Akorát docela velmi smutná scéna s patřičnou atmosférou byla, když už naposled odvedli Bartošku. To je vše co můžu napsat.(15.12.2007)

• Zeddi

Příteli chvátej S.O.S......... seríál z let dávno minulých o začínající pražské záchrance a i o soukromém životě hlavních postav. Dříve možná ano nyní opravdu ne. A ani tenkrát to nemělo moc šťávu.(5.2.2009)

Ať si kdo chce co chce říká, tohle je pro mě naše seriálová špička.(17.1.2010)

Skvělý československý seriál, který rozhodně patří do TOP 10ky československých seriálů. Perfektní herci a skvělá kamera. O hudbě snad nemá cenu ani mluvit - kouzelná.(17.1.2010)

Na jednu stranu téměř dokonalá psychologická sonda do duší (některých) postav (Karlík, Hadrbolcová), na druhou stranu nenápadně prolhaná prosocialistická agitka lehce střihnutá objektivitou. Mám z toho seriálu rozporuplné pocity. Pekelně kladný "Jandera, slyším" si naštval polovinu občanů v ČR, když nejenže nezplodil s Adamovskou dítě, ale dokonce pořád zabíhal ke své bývalce Trejtnarové, která uměla dobře pohazovat vlasy, telefonovat, zapalovat si cigaretu a zasvěceně mluvit o kontaktech a známostech v doktorském světě (pokud zrovna nebyla zhroucená z toho, že je opuštěna sice fešným, ale neperspektivním felčarem ze záchranky)(14.11.2010)

Při prvním sledování jsem se těšil na každý nový díl.Dnes na mne neustálé řešení problémů v seriálu působí spíše traumaticky.Třetí hvězda je za trio Kotvald,Hložek,Zagorová.(5.1.2011)

Velmi se omlouvám, ale nechápu, jak seriál může někomu připadat nezajímavý. Je to velmi těžký seriál, plný psychologických rozhovorů a scén zabývajících se životem a smrtí, lidskou podstatou a bytím. Seriál není zkrátka jen seriálem. Při sledování na člověka padá veškerá tíha lidského jedince. Nekompromisně úžasný skvost!(19.6.2012)

• pimp

"Jandera, slyšim." "Děte už do prdele, kurva!" "Jo, tak já jedu." Soudruh Jandera mě pobavil až touto scénkou z České sody. Tu hrůzu zachraňuje snad jen postava doktora Mádra, kterému jistě spousta z nás fandila, aby ty rudý svině obelstil a dostal se ven. Bohužel je i jeho příběh nereálný, ostatně jako všechno v tomhle nudném seriálu. Ve skutečném světě by si dokror Mádr užíval výdobytky socialismu v Jáchymově a tudíž by nemohl škodit našemu pokrokovému zřízení jako saniťák.(15.7.2013)

Sanitka má do propagandy daleko. Příběh nadějného chirurga, který se nesklonil před buzerováním primáře a raději odešel k záchrance, k proletářům zdravotnictví, je sice politicky korektní, ale jinak Sanitka docela objektivně a kupodivu kriticky znázorňuje některé znaky starého režimu. Za kultovní považuji scénu, kdy saniťák Korejs (Z.Srstka) pošle doktora Janderu do míst, kde záda ztrácejí své jméno, a to klidně před zraky ředitele a všech ostatních zaměstnanců. V seriálu jsou i další místa, která si v žádném propagandistickém počinu nedokážu představit - doktor s kádrovým škraloupem, sviňský náměstek na motorovém člunu, podšitá prodavačka zeleniny schovávající pod pultem jedlé kaštany. Co mně na Sanitce vadí spíš a především, je neúměrný a všudypřítomný patos, který je časem únavný, až ubíjející. Nemám namysli jen věčně zachmuřeného doktora Janderu, který je chvílemi opravdu na pár facek (Čtvrtníček v Sodě mu to řekl správně), ale hlavně jeho psychicky labilního a vskutku nepředvídatelného fotra, jehož postava mě irituje. Naproti tomu bych vyzdvihl výkon Josefa Vinkláře v roli melancholického ředitele záchranky. V paměti utkví taktéž Bartoškův doktor Skalka, který jakoby levituje mimo realitu v citátech latinských klasiků a jehož umírání v desátém díle je opravdu depresivní. A samozřejmě, vždy potěší mladá Zlata Adamovská v roli submisivní Elišky, která trpělivě toleruje Janderovy zálety s dokonale neatraktivní Evou Hudečkovou. Celkově je tento seriál místy přehrávaný, plný prázdných dialogů, ale pokud se mě týká, já si v jeho chmurné atmosféře docela libuji. Místním vědátorům bych vřele doporučil Ordinaci v růžové zahradě - je to z lékařského prostředí a zcela oproštěné od jakékoliv bolševické propagandy.(24.7.2013)

• Domas88

Ikdyž pominu dobu.... pořád mi to vychází trapné(25.7.2013)

Kultovní seriál s prima hudbou i dobrým příběhem a celkem i slušně zahrané. Hodnocení: 65 %(7.9.2013)

Váhám mezi 2 a 3 hvězdičkami, to zobrazení profesních záležitostí je slušně zpracované, záchranáři mají osobnost, bývají charakterizováni uvěřitelně a jejich práce a s ní spojené starosti jsou vykresleny zručně. Co však pan Hubač vůbec nezvládl, to jsou milostné vztahy, ty jsou bez výjimky nepochopitelné, nesrozumitelné, nereálné, schématické atd. Jedině pochopitelně nepochopitelná je Eva se svou těžkou hraniční poruchou osobnosti. Jako by autor netušil, jak to mezi mužem a ženou chodí...(23.11.2013)

Tv seriál o vývoji pražské záchranné služby a životních osudech jejich zaměstnanců. Hlavní postava Dr. Jandera je tahoun celého počinu. Příběh sleduje veškeré trable celého záchranného systému, i soukromý život všech postav. Jak se nechal režisér Jiří Adamec slyšet, původní plány předznamenávali i velkolepé záchranné akce, ale tehdejší vedení to nakonec zatrhlo. Škoda. Masivní akce tak zůstala pouze na konci seriálu po havárii dopravního letadla, což bylo i na základě skutečné události. Scénárista Jiří Hubač vyobrazil snad veškeré tehdejší životní osudy. Nevyhnul se ani tématu emigrace. I přes svoje komornější vyobrazení se jedná o vcelku povedený seriál, který si své místo ve zlatém fondu televizní seriálové tvorby jistojistě zaslouží.(3.12.2013)

• bankula

Šedivý, depresivní a pro mě osobně nevýrazný seriál o době, která byla taky taková. Kromě úvodní písně mi v hlavně neutkvělo nic, na co bych si dokázal vzpomenout. Prostě taková normalizační Ordinace. Jen lépe natočená a zahraná. Nostalgické vzpomínky na toto televizní dílo si vysvětluji snad jen tím, že tehdy v TV jinak absolutně nic nebylo. Ale zkuste dát Sanitku dnes.(17.1.2014)

Ubrečené, ufňukané neveselé ... netuším, jak se tohle mohlo stát legendou mezi seriály, normálně bych dal jednu hvězdu za herecké obsazení, nicméně musím přidat další tři jako hold všem těm opravdovým záchranářům, kterým je tímto seriálem vzdáván.(17.4.2014)

• brumbrum

Desne nudne zial :-(. Tesili sme sa na to hodne, za komancov sme to dako minuli - kopa slusnych hercov, ale daco tomu proste chyba.. Kdeze sa to hrabe na Nemocnicu na kraji mesta. Chybaju nosne postavy a dynamika. Hanzlik je prislaby na tuto rolu, ako sanitak v Nemocnici mu to seklo ovela viac. Chyba tu dakto jak Kopecky a spol. Slabota. Rozvlacne zostrihane. Sama depka, nic vesele. 2* z milosti.(27.11.2014)

Je mi upřímně líto člověka,který v seriálu zaznamenal jen jedinou zajímavou scénu, a to, když Srstka posílá doktora Janderu do prdele. To je naprosto diletantský pohled jedince, který zřejmě nemá páru o tom, jak těžké byly podmínky v záchranářské službě.Tak těžké, že seriál mohl ukázat jen zlomeček skutečnosti (ve zdravotnictví pohybuji desítky let a dost toho pamatuji). Takže říkám: běžte do prdele..snad vás to také pobaví.... . Doporučuji scénu 10.dílu , kde exceluje Skopal ,Vinklář a především Bartoška, pro nějž je tato oslava vlastním pohřbem, jehož se sám účastní. Naopak Madam Hudečkovou (Trejtnarouvou) bych nejraději poslala za panem Limou. Díky za postřeh flanker.27.(6.9.2015)

Opět velký Adamcův seriál. Samozřejmě menší, než Nemocnice, ale i tak patří mezi nejvýznamnější a nejslavnější české seriály vůbec a to i přes to, že Adamec neměl v rukou scénář tak silného autora, jakým byl Jaroslav Dietl. Seriál je 22 let starý a přesto o třídu lepší než například dnešní Ordinace v růžové zahradě a to i přes to, že tehdy byli ti doktoři obyčejní lidé, kteří konali jen svou práci, kdežto v Ordinaci jde především o milostnou zápletku a léčení a zachraňování lidských osudů je odsunuto lehce do pozadí. Zkrátka mi tenhle seriál příjde hodně blízky i dnes, ve zcela jiné době, ve které už se neprohánějí zastaralé ,,stejšny" a při akci neřve hudba Standy Hložka, ale zachraňuje se ve zbrusu nových a stylově vybavených mercedesech a hudbu má na starosti Meki Žbirka. Čau.(6.9.2006)

U tohoto díla mě mrzí trošku slabší hodnocení. Současný novácký pracovník J. Adamec tady ještě dělal umění. Na tomhle výborném seriálu mě ani nedostává tolik ona scéna s letadlem nebo s umírajícím Skalkou, ale spíše řada drobných momentů, které jsou hrozně smutné. Je to většina scén s otcem Jandery, kde za doprovodu hudby opravdu běhá mráz po zádech. Navíc výborné výkony: Karlík, Vinklář, Bartoška, Zounar, Nárožný, Hanzlík. Jediná věc, co mi vadí, je časové zařazení, Seriál by měl popisovat možná 15 let, ale nikdo v něm nezestárl. Škoda.(15.10.2006)

Já měl tento seriál rád, sledoval jsem ho jako malý kluk, tudiž nedokážu říct jak se mi líbil výkon hercům ale líbil se mi děj seriálů a práce doktorů. Nejvíce na mě zapůsobil poslední díl o letecké katastrofě a to díky tomu, že v tom letadle měli sedět moji rodiče, ale čirou náhodou letěli až dalším letem. A proto zde taky můžu psát toto hodnocení.(4.1.2009)

Jeden z nejpodařenějších seriálů z prostředí nemocnice, respektive záchranné služby, nepostrádající akční náboj, který by mohl být ještě mnohem větší, kdyby původně natočené scény nemusely být na příkaz soudruhů výrazně sestříhány :-( . Obsazení více, než silné a navíc "direktorsky" perfektně ohlídané. Bravo pane režisére Adamče, ale i všichni ostatní!(8.1.2010)

Nemocnice na kraji města, second edition. Hlavní milostný trojúhelník se časem zdá trošku zdlouhavý. Přesto jsem se až do konce držel v napětí, jak to vlastně všechno dopadne. Nelze zapomenout na záchranu letadla, jež se opravdu stala.(14.2.2010)

Můj čas ..... ano můj čas byl, a bylo ho v té době hodně, proto jsem koukal ...(14.9.2010)

Místy asi trochu zdlouhavé, ale kolik laskavosti a životní pravdy tento legendární seriál přináší, to se dnes už nevidí.(2.8.2012)

Asi nechtěná nejlepší obžaloba režimu. Neskutečné diletantství hasičů, lékařů, saniťáků. Naprostá desoraganizace, nedostatek technického a materiálního zabezpečení, odpovídající nějaké banánové republice v Karibiku. Nedostatek benzinu, nedostatek neskutečně zastaralých sanit. "Stejšiny". Škoda 1200. Nejsou lékaři, nejsou sestry a ti co jsou, jsou líní, hloupí a neochotní. A to skutečnost byla asi mnohonásobně horší, v seriálu je ještě notně přikrášlena. "No vida, z cizího krev teče." Hláška lékaře v kravatě, zachraňujícímu životy po hromadné autohavárii obvazem a dobrým slovem. Hanzlík občas nevěřícně civí do blba, občas propadá hysterickým záchvatům. Nebyla to lehká doba pro živé ani pro mrtvé. A to skutečnost byla asi mnohonásobně horší, i tak na nám film prozrazuje z dnešního pohledu neuvěřitelné věci. Tím nechci říci, že dnes je vše jiné. Lidských debilů je stále dost a lenost se jen tak nevymýtí. Dnešní situace je spíše opačná a to nebezpečí "přílišného léčení" a tahání lidí za nos a peněz z kapes nešťastníků. Je dobré si pustit tyto seriály, Sanitku, Zemana apod., abychom nezapomněli v čem jsme žili. I tempo děje seriálu je patřičně pomalé, jako byla celá tehdejší doba. 95%(25.7.2013)

Prý "prorežimní", ale různé detektivky a seriály dnešní doby mnohým nevadí, natož ty "demokratické" asociace v nich ... Ale zpátky k seriálu. V době natáčení jistě velmi kvalitní dílo. Dnes už jistě z mnoha důvodů nevyhovuje. Herci jsou ne vždy flexi jak by měli být, natož od nich očekávat nějaké výrazné rysy. Ale i tak hezké podívání. Sem tam, jednou za uherský rok ujde.Ale furt bych se na to dívat nemohl ;) P.S.: komentář uživatele flanker.27 je vystihující.(26.8.2013)

Dejte mi doktora Janderu.Ne do prdele tenhle seriál nepošlu na to je totiš moc dobrej.Nic komoušskýho sem tam nezaznamenal a přiznám se že serial sem viděl po 15 letech a očekával nějáky komousmaras.Nejlepší díl je jasně 11. DOST se bojím pokračování. Josef Vinklář,Jiří Bartoška.(28.8.2013)

Ano, v dnešní době už to není žádný zázrak, ale za komárů zase tak velký výběr v televizních kanálech nebyl a Sanitka určitě patřila k nadprůměrným seriálům té doby.(5.11.2013)

EPIZODA 1: Nádějný chirurg Dr. Vojtěch Jandera působí spolu se svou snoubenkou Dr. Evou Dolejšovou na významné pražské klinice. Jeho vlastnosti jako spravedlnost, poctivost a objektivnost mu způsobují neustálé konflikty s nadřízeným doc. Houdkem. Do nemocnice přijíždí na kole Eliška Šimáčková s akutním zápalem appendixu, protože se nedovolala vozidla Záchranné služby. Osudová náhoda zavede Dr. Janderu do kanceláře ředitele Záchranné služby, a následně tam zůstane. Ne proto, že by ho nadchlo prostředí a práce, ale osobní situace a okolnosti mu brání vrátit se na kliniku. Problémy nemá jen se snoubenkou, ale i s bratrem Jaroslavem, který trpí oční chorobou. Výborně sice hraje na housle, ale touží pracovat na venkově jako ošetřovatel koní, s čímž Vojtěch nesouhlasí... EPIZODA 2: V úvodním dílu seriálu jsme byli svědky rozhodnutí doktora Vojtěcha Jandery vyměnit slibnou kariéru chirurga za méně efektní povolání lékaře záchranné služby. V jeho nejbližším okolí to vzbudilo různé reakce, od podivu až po nepochopení. Dokonce ani on sám si neumí představit, co mu tento zásadní krok v budoucnu přinese.Dr. Vojtěch Jandera se seznamuje se svou novou prací. Poprvé jede k případu, když Záchrannou službu zavolají na pomoc utopenému dítěti. Nedá se mu však už pomoci. Co je však horší, na Vojtěcha přichází první stížnost za neposkytnutí účinné pomoci od příbuzného dítěte, jehož otec má vysoké společenské postavení. Jaroslava čím dál tím míň zajímá studium hry na housle a zaobírá se myšlenkou odejít na Šumavu. Nejen jemu, ale i otci Cyrilovi Janderovi se nelíbí, že syn opustil významnou kliniku a slouží jako řadový lékař pohotovostní služby... EPIZODA 3: V prvních dvou příbězích seriálu jsme už mohli nahlédnout do prostředí záchranné služby. Když se s doktorem Vojtěchem Janderou setkáme potřetí, o rok později, stále ještě se cítí nováčkem tohoto složitého povolání. Zažil už marné výjezdy, kdy odjíždí k infarktu a najde jen podrážděný zlučník. I zoufalý pocit, když přijede pozdě, jako k tomu utopenému chlapci, kterého mohl zachránit člověk, jedoucí v loďce, ale z obyčejné lhostejnosti nezachránil. Objevuje svět, jak je ho možno vidět jen z úhlu mezních lidských situací. A před diváky se souběžně otevírají také první stránky osobních příběhů jeho otce, který si na synovi velice zakládal, bratra Jardy, nespokojeného se svým životním údělem, a kolegů, většinou svérázných typů se složitým osudem. Miluška, družka otce dr. Vojtěcha Jandery, leží v nemocnici. Otec pro ni zhání pečené kaštany a opět se setkává se synem Vojtěchem. Pohotovostní službu přivolají k dalšímu případu – při likvidaci velké rvačky v hotelovém baru poznává Vojtěch svou pacientku z kliniky, Elišku Šimáčkovou. Ředitel Pražské záchranné služby řeší neustále problémy svého pracoviště, z kterých největší je, že pracovníci nemají zájem si zvyšovat své vzdělání, neboť je nikdo nepovažuje za rovnocenné zdravotníky... EPIZODA 4: V minulém, třetí příběhu, jsme se zároveň s doktorem Janderou znovu setkali s pacientkou Eliškou, kterou jsme poznali už v první části seriálu. Je mu sympatická, i když je povahově protipólem jeho kolegyně Evy, která ho miluje už od studentských let. Začínáme tušit, že si Vojtěch svým rozhodnutím nezvolil snadnější cestu. Už také víme, že lékař k záchranářské specializaci potřebuje vedle nejrůznějších medicínských odborností také pevné nervy, a dokonce zněčnou fyzickou zdatnost. K vážným úrazům dochází třeba i při rvačkách a řádění opilců. Doktor Jandera nám však často připadá jako člověk až příliš citlivý k nestěstí druhých, jindy jako rozený smolař a v některých situacích až jako by postrádal dostatek rozhodnosti. Může vůbec obstát tam, kde je třeba chlapa, cílevědomé chladnokrevnosti a suverenity? Hlavním příběhem této části je velká dopravní nehoda městského autobusu. Pracovníci Záchranné služby při ní dokáží svou schopnost rychle a účinně reagovat. Vysokou profesionální kvalitu málopočetného týmu však snižuje nedokonalé a zastaralé technické vybavení. Eliška Šimáčková jde s dr. Vojtěchem Janderou na pohřeb otcovy družky Milušky a poznává tak podstatu janderovské povahy. Otec se synem se však postupně začínají smiřovat... EPIZODA 5: V minulém dílu velká dopravní nehoda městského autobusu prokázala, že pracovníci záchranné služby jsou schopni rychle a účinně reagovat. Vysoká profesionální kvalita nepočetného týmu je snižována nedokonalým technickým vybavením. Pátý díl bude věnován osamělému muži, který odmítá žít. Vojtěch najde jeho sestru a smíří jejich starý spor. Začne se rozvíjet vztah s Eliškou, což se nelíbí především Jardovi. Ten se totiž těžko smiřuje se skutečností, že se ve spektru bratrova zájmu ocitl "až" na druhém místě. Ani Eliška to nemá lehké – ještě stále bydlí ve společném bytě s bývalým manželem. Vojtěch a Dr. Pavel Mádr mají odcestovat na zahraniční služební cestu, ale Dr. Mádr má kádrové problémy. Vojtěch se však za něj postaví, neboť ho pozná jako vynikajícího odborníka i morálního člověka... EPIZODA 6: Pražská záchranná služba má velké problémy s technickou vybaveností. To vyvrcholí ve chvíli, když zemře zraněný pacient jen proto, že nedostal včas infuzi. Dr. Vojtěch Jandera spolu se saniťákem Fandem vymyslí držák na infuzi.Další saniťák Evžen Adamec má zase problémy v osobním životě. Jeho přítelkyně ho využívá na různé náročné práce v domácnosti i jinde a unavený Evžen se dopustí dopravního přestupku. Vojtěch ho však kryje a Evžen se následně s Jitkou rozejde.Ve Vojtově bytě se nečekaně setkají Eliška Šimáčková a Eva Dolejšová, která má ještě stále klíče od bytu. Eliška vrací své klíče a Eva chce obnovit s Vojtoo jejich starý vztah. Ten to však odmítne... EPIZODA 7: Záchranná služba konečně dostala kolekci nových, moderních vozů. Doktor Bohouš Novotný skončil službu u sanitky. Při posledním výjezdu se mu splnilo jeho životní přání: u havárie mladého Švéda zažil první poděkování pacienta za lékařskou pomoc. Dr. Vojtěch Jandera a dr. Pavel Mádr odjeli na světový lékařský kongres v Kodani. Mádr měl v Kodani velký úspěch se svým referátem, ale Vojtu, který o jeho cestu do zahraničí tolik bojoval, zklamal. Zůstal v zahraničí. V záchranné službě sice zůstalo jedno volné místo, ale instituce dál plní své humánní poslání. Z poloviny šedesátých let se v dnešním dílu posuneme do let sedmdesátých. EPIZODA 8: Na místo po Dr. Mádrovi získá Vojtěch Jandera svého bývalého spolužáka, lékaře z venkova. Ten po čase dostane nabídku na špičkové místo na klinice.Janderovi už oznámí svůj odchod, ale při záchraně topící se dívenky pozná právě na této klinice samolibou přezíravost klinických lékařů a rozhodne se zůstat v Záchranné službě. V Praze se otevírá nové klinické pracoviště s intenzivní péčí a tak nastává konečně konec věčného objíždění nemocníc s pacienty na pokraji života. Vojtěch se rozhodne radikálně řešit svůj osobní život a přestěhuje se k Elišce Šimáčkové... EPIZODA 9: Hrdinou devátého dílu byl Vojtěchův bratr Jaroslav. Práce u koní zhoršila jeho oční chorobu. Když se zranil, Vojta ho odvezl do Prahy. Tam se Jarda dostal do vlivu pochybné party a ve rvačce utržil vážné zranění. Vojta dostal smutnou příležitost vyjet sanitkou k záchraně vlastního bratra. Když dostal nabídku na dlouhodobou stáž v Londýně (zařídil dr. Mádr), kvůli Jardovi odmítl. Ten konečně nalezl, s pomocí přítelkyně Alžběty, smysl života v hudbě a přijal místo učitele v Lidové škole umění. EPIZODA 10: V centru dění se nachází Dr. Skalka, kterého náhodou vtáhnou do komplikovaného případu, který zpočátku vypadá jako sebevražda. Jde však o manželskou nevěru. Nepříjemnosti, které mu způsobí milenec vdané ženy, ho naplno zaměstnávají, což je vlastně dobře, protože se v tom samém čase dozvídá o své zlověstné nemoci – rakovině. Po oslavě narozenin se jde rozloučit se svými láskami, Veronikou a Janou. Nasleduje hospitalizace a... A potom už jen kremace. Všechny sanitky na pohřbu vzdávají Dr. Skalkovi čest rozsvícenými světly a houkáním klaksonů... EPIZODA 11: Dnešní závěrečný díl bude vycházet ze skutečné události - havárie letadla v Suchdole.Havárie letadla v Suchdole u Prahy. Pražská záchranná služba dokáže své vysoké profesionální i morální kvality. To je důstojný závěrečný akord díla o lidech, kteří povinnost pomáhat svým bližním chápou jako nejvyšší poslání člověka. Před katastrofou zavolá Eva Dr. Vojtěcha Janderu a znovu se pokouší zaútočit na jeho city líčením svých depresí. Eliška se rozhodne Evu navštívit. Při rozhovoru s Evou volají Vojtěcha ke katastrofě letadla. Eva nemůže pochopit jeho odchod bez rozloučení a dokazuje tak své sebectví. V závěru dílu se otec Jandera rozhodne vrátit na venkov. Oba synové prošli konfliktmi a našli si místo v životě..(16.3.2015)

Poctivě natočený seriál ,co se točí dnes? v papundeklových kulisách natočené sračky .Nedovedu si představit záchrannou akci po pádu letadla v ordinaci v růžové zahradě. Tenhle seriál má 32 roků a ordinaci hravě strčí do kapsy.Ordinace je seriálová žumpa.(1.7.2016)

Vrcholem Adamce zůstává Dlouhá míle....zde je to někdy trochu natahované....zápletka s doktorem Kostkou ovšem nečekaně kritická k tehdejšímu režimu....zajímavé taky další pracovní příhody Hanzlíka a akční výjezdy, nuda nastala při rodinných pletkách a taky milostných....konec se Suchdolem působivý, vůbec celý seriál je díky Hubačově scénáři a dobrým hereckým výkonům hodně lidský a někdy i trochu dojemný.(29.8.2016)

Na dobu svého vzniku velmi solidní český seriál. Není divu, že si získal takovou popularitu. Už jen představitel hlavní role Jaromír Hanzlík byl tehdy velký fešák a mladičká Zlata Adamovská krásná kočka. K tomu téma, které na Západě bylo velmi módní, akční zpracování, příslušné citové výlevy (to tehdy, když umíral Bartoška...), a úspěch musel být předem zaručený. I po těch letech se na to dá dívat, je to celkem obsáhlý obrázek té doby a života v ní.(10.12.2016)

Bylo to takové temné a skličující , ale přesto dobré!!(2.6.2017)

Bohužel všichni chudáčci řeší komunsty a ne seriál.(28.10.2017)

Co k tomuto seriálu říci, famozní písnička, scéněř Hubačem zpracován velmi dobře, réžie se J. Adamcovi také podařila, na tu dobu se tam objevila skoro celá plejáda našich nejlepších herců.(14.3.2008)

Je to jeden z nejlepších seriálů z lékařského prostředí. Scénárista Jiří Hubač vytvořil vyjímečné dílo, které převedl režisér Adamec do filmové podoby. Výrazně napsané postavy a role dominují tomuto dílu. A samozřejmě herecké obsazení bylo hnacím motorem toho všeho. Nelze vyjmenovat všechny herce, ale objevily se tam skutečné hvězdy a to vše a jejich herectví se pak podílelo na úspěchu seriálu a jeho vzácnosti. Seriálů z lekařského prostředí jsou dne v televizi desítky, ale těch skutečně lepších je jen pár a to je jeden z nich.(18.1.2010)

Na svou dobu velice dobře natočený seriál ,příběh obyčejných lidí .Sice Jandera až moc postava dobrotivého a poctivého člověka což je nemožné.Ale v amerických seriálech se posléze vyskytli např. Brandon Walls z Beverli Hills .Copak je to možné. No a politiku do toho netahám. Škoda doktora Skalky( Bartoška) velice dojemné.(14.3.2010)

Podle mě výborné dílo. Výborné výkony herců a pekelná atmosféra, místy hodně depresivní. Snad je to tím, že jsem na seriál koukal s rodiči když mi bylo asi 13. Nyní koukám znova a musím říct, že z některých scén opravdu mrazí. Vše je podpořeno výbornou hudbou. Tenhle seriál mohl vzniknout jenom ve své době.(21.3.2010)

Tvůj čas je pouhopouhé prozatím, tvůj čas může říct já už neplatím.... úvodní melodie seriálu :-) I když mě tento další doktorský seriál nezaujal natolik, abych vysledovala všecky díly do jednoho, nikdy jsem nebyla proti jeho shlédnutí.(22.3.2010)

• Prusovka

Ani pořádně nevím, co napsat. Tento, svého času jistě skvělý seriál, je už prostě mimo. Ale na dva tři díly se vždycky ráda podívám.(13.5.2010)

Nemocniční seriál jak má být...Jeden z nejlepších předrevolučních... 3*(28.7.2010)

Safra... Je to dílo oslavující režim. Je to dílo budovatelské. Poplatné době i režimu. Žijeme v jiné době, v jiném politickém systému. Na druhou stranu. pečlivě jsem prostudoval televizní program všech dostupných stanic za tento měsíc ( 09/2010). Soudobé seriály... soudobé filmy. Řečeno na rovinu. Kan se hrabou na Sanitku a další. Bezduché, oslavující podrazy, hrabivost, stupiditu a plné reklam. Kdysi jsem Sanitku nenáviděl, ale ve světle současné tvorby. Skoro skvost.(28.9.2010)

• dracekt

přehlídka afektovaných nudných projevů, nezábavné(26.1.2011)

Dobrý starý seriál, na který se ráda vždy znovu podívám. To byly staré dobré časy.(9.6.2011)

Smutný a o to víc pravdivý seriál. Záchranáři jezdí a zachraňují životy. Podle mě krásně napsané, skvěle zahrané.(6.8.2011)

na tu dobu to bolo zaujimave celkom(5.3.2012)

• Otan

Myslím,že sanitka byla natočena na sílu a je to vidět už z velice nepodařené písně Haničky Zagorové.Pak opravdu dosti strádá scénář.Nevím,jestli to svým výkonem drží Hanzlík,ale mne se Sanitka fakt nelíbila.(17.2.2013)

Celkem dobře ukazuje na danou dobu. Přesně popisuje co a jak bylo, jak se to řešilo. Vybavení sanitek mě úplně děsí. Ještě, že žijem v pokročilejší době a péče je díky daleko lepšímu vybavení výborná, tedy alespoň myslím. Herecké obsazení výborné, není co dodat. Super :-)(17.2.2013)

Pokud pominu to co tehdy bylo povinné do seriálu zařadit dost jsem si to užívala.. historie vzniku zácranky a poměrně dost případů bylo zajímavých.No jako cynický zdravotník nejlíp havárie autobusu a letadla.Už se těším na dvojku doufím že tam budouřešit dojezd záchranky do 20 minut to se vyplatí u havárek apod(4.7.2013)

Já to nechápu, furt sem lidi budou tahat minulej režim, ale stejně se nepoučí, hlavně že se mi slušní máme lépe že? Nechápu ani ta nízká hodnocení. Dříve jsem Sanitku nemusel, protože jsem byl ještě malej nerozumnej harant, ale dnes se na ní s chutí podívám a hodně rád. Především, připomenutí skvělých herců, nějaké ty ideje o nějakém tom správném morálním jednání a především úžasnému hudebnímu doprovodu. Není to sice majsterštich, ale rozhodně 4 hvězdy si zaslouží. Navíc velice si ctím těžké práce záchranářů a obvzláště těch dobrých. Ten seriál je myslím si dobrou poctou jejich vykonané práci. A kor dneska to mají těžké kvůli chování některých pacientů a lidí. Jsem zvědav na novou sanitku, jen doufám, že to nebude patos.(29.7.2013)

Přeci jen socialistické filmy měli něco do sebe a Sanitka to dokazuje. Musím se přiznat, že u některých dílů (hlavně s Bartoškou) jsem brečela.(31.8.2013)

Využiji komentář uživatele "Lima" a navážu na něj. Zatímco se totiž v té éře "šedé televizní zábavy" našla v seriálu alespoň jedna dobrá věc, dnes už se nenajde ani ta. A tak po shlédnutí té dnešní barevné televizní zábavy, nejen v podobě pokračování Sanitky nebo pokračování Nemocnice, ale i v podobě všech Ordinací, Ulic, Pojišťoven, Křehkých vztahů, Rodinných pout, Cest domů, Světel pasáží, kriminálek, zkrátka drtivé většiny dnešních náhražek, musím zvednout hodnocení u tohoto a dalších seriálů z období "šedé éry".(6.10.2013)

mne tam proste veľmi vadila Hudečková..(19.1.2014)

3.hvezdicka za umírajícího Jirku Bartošku, to byl idol mého dětství ;)(27.2.2014)

Pro tento den přál bych si být Sparťanem. Házel bych zdejší hodnotící uživatele ze skal dolů. Hluboce lidský, herecky velmi dobře obsazený, scénářem mateřsky opatřený, hudebně vypiplaně vystlaný, inspirovaný skutečnými událostmi, politicky na danou dobu v podstatě sterilní, tedy... co víc od seriálu chtít? Za mě silné čtyři!(31.5.2015)

• honza1205

Oproti Nemocnici super.(29.6.2015)

moc si toho npamatuju takže asi takoví tři hvězdy(3.10.2015)

Jeden z najlepších československých seriálov vôbec. Nemám tomu čo vytknúť. Výborné herecké obsadenie a ešte lepšia seriálová hudba. 90%(6.5.2017)

Zcela upřímně bych za sebe dal za **, protože tento seriál ve mně vždy vyvolává depku. Nicméně Hubačův scénář (až na tu ideologickou linku) je nadprůměrný a taky protože ztvárnění pádu letadla v české filmové a TV tvorbě ještě nebylo svým syrově realistickým způsobem překonáno.(5.8.2017)

Depresivní, ale vůbec né špatný seriál. Dobré herecké výkony a kvalitní scénář. Za scénu loučení se se životem J. Bartošky hvězdička navíc.(15.8.2017)

Jak já nesnášel hysterického a rozpolceného Juřičku... O to větší radost jsem měl, když dostal jednou do držky :-)(19.6.2007)

• McIron

Hvězdička jen za Borovcův text a i hudbu P. a P. Orma. Jinak - za scénu, kdy člen ZO KSČ ZZS NVHMP s. dr. Jandera v podání J. Hanzlíka nepodá ruku dr. Mádrovi (P. Kostka), protože ten se rozhodl nevrátit do socialistického Československa je odporná a měli by se za ni stydět především aktéři, nedělat si z toho ani legraci ani tvrdit, že byli podvedeni. Hrůza. A to nepočítám totální neumětelství - seriál se má odehrávat ve 2. polovině 60. let, ale všimněte si těhch ulic a aut, taková česká filmařská (televizní) neumětelská klasika.(30.9.2007)

Slušně natočená seriál s velmi dobrými hereckými výkony. Po dějové linii je pro mne nejzáživnější vztah hlavního hrdiny a jeho bratra. To jsou herecký koncerty a tak dobře natočený, že nepětí, které tam má být se dá ždímat.(24.2.2009)

• bouchy02

Taky dobře politický...(9.8.2009)

Filmy z lékařského prostředí mám až na vyjjimky moc rád. Tomu filmu snad ani nevadí že byl točený za komáru.Celkem mě mrzí že tu má málo procent.(5.12.2009)

některý věci sou často docela votřesný a úporný- kamera(např. nákladná rekonstrukce pádu letadla - záběry přes větvičku či co...atd.), scénář, obsazení - herecký výkony, různý detajly( už od. 1 dílu, např. posezeníčko s Holaňďanem)....dal bych 4 za tu skvělou depresivnost a docela slušnou realističnost......jinak Hanzlík mi nikdy nebyl sympatickej.......je to škoda..téma super...ale prostě sprasený..............no, jinak škoda, že ty dnešní seriály sou tak děsně ateliérový...Ordinace v růžové zahradě...pro ženský možná...ale.....je to větší a horší šit...než všecko socialistickýho..(10.1.2010)

Já si z tohodle seriálu pamatuji hlavně telefonát: "Jandera" , "Jděte už do prdele kurva!! " , "Jo tak já jedu ...." :-)))(21.1.2010)

Nejdepresivnější seriál, který kdy naše TV natočila.(21.1.2010)

nebylo to zdaleka to, co jsem od toho čekala začátek byl perfektní prvních pár dílů se mi líbilo, hlavní akční scény ale pak v druhý půlce pendlování mezi Evou a Eliškou...nic moc,ale k dobru musím přičíst skoky v ději mezi jednotlivejma dílama....kolika seriálům by to dneska prospělo cha cha cha(8.5.2010)

Song k titulkům nemá chybu :)(13.12.2010)

Pro mne je to klasika se špičkovým hereckým obsazením.Té komunistické propagandy tam moc není,naopak jsem se divil,že něco z toho vůbec soudruzi dovolili vysílat.Není to o tom,že máme nejlepší záchranku a že se mají všicni rádi a mají se dobře.Doktor Mádr,který uteče,tam není vykreslen jako záporná postava a Jandera jako příkladný soudruh.Takže bych všem protikomunistickejm kecálistům,kteří tento seriál odsuzují jen kvůli roku natočení,vzkázal:Tak na to nečumte a zapněte si radši Růžovku.(26.12.2010)

Mám podobný názor jako flanker.27 není důvod tento seriál zavrhovat. A už vůbec ne kvůli tomu že vznikl před rokem 89. Upřímně jaký seriál dnešní doby dosahuje podobné kvality co se výkonů týče nebo obrazem osudů obyčejných lidí . Je o lidskosti a nezkrotné touze pomáhat lidem i když to není vždy jednoduché a podle mě je psaný tak aby vtáhl do děje. Ne můžete se zlobit já mu nemám co vytknout na rozdíl od dnešních paskvilů.(3.4.2011)

Jeden z nejlepších seriálů z doby socialismu - i když se na něm doba vzniku naštěstí nepodepsala. Je tragický, napínavý, ale hlavně lidský - jako život sám.(9.5.2011)

Stejné jako u Majora Zemana.Zkrátka velice dobré až škoda, že nedoceněné.(24.6.2011)

Jeden z mála seriálů z doktorského prostředí, který není příliš přitažený za vlasy (myslím po odborné stránce). Celkem divácky zajímavé prostředí a poměrně propracované jednotlivé příběhy postav. Navíc pohřeb Bartošky mě v ždycky dostane. Jediný, kdo mi vadí je Eva Hudečková, i když se snaží, mně prostě v této úloze nesedí. Ale proti gustu... Takže 4*(2.7.2011)

Jako malý jsem seriál považoval za legendu, v pubertě za nudnou záležitost. Teprve po dlouhých letech jsem ale našel odvahu seriál konečně zhlédnout celý. V našich luzích a hájích z lékařského prostředí dozajista to lepší. "Jandera. Jo tak já jedu."(20.8.2011)

• JARDAHONDA

Televizní seriál Československé televize natočený v roce 1984, který napsal Jiří Hubač a zrežíroval Jiří Adamec, zachycuje s relativně historickou věrností rozhodující momenty ve vývoji pražské záchrané služby v letech 1956-1975. Tento nedělní socialistický seriál na mě působil stereotypně, každý díl byl docela podobný, tím pádem se začla objevovat nuda a šed.´ Celkové dílo působilo depresivně, navíc s protivnou hudbou, takže pouze za 2 **(2.2.2012)

to je snad nejdepresivnější seriál co byl kdy natočen....jednou za čas se podívám, ale všude samá rakovina, leukemie, otravy, úrazy, beznaděj, umírání, stáří.....ošklivá (ale strašně!) Hudečková a skřítek František z Kouzelné školky - Juřička s neuvěřitelnými brýlemi....a hvězdička za Bartošku, jeho "odchod dlouhou bílou chodbou" a následné houkání sanitek před krematoriem - z toho jsem tenkrát měla šílené dumky žalky.(9.3.2013)

• Alenuch

I přes skvělé herecké výkony a zajímavé prostředí záchranky nepatří tenhle seriál k mým oblíbeným. Asi mi přijde příliš depresivní, spousta vztahů mezi postavami je poznamenána hořkostí a nedořešenými negativními záležitostmi a člověk se nedočká téměř žádného odlehčení. Tím nemyslím, že by z toho měli udělat sitkom, ale na mě to bohužel bylo příliš bezútěšné. K tomu navíc ta titulní píseň, že můj čas je pouhopouhé prozatím a mám ho míň než se mi zdálo před půlhodinou - je fakt, že k seriálu se hodí, ale pro mě je to jen depresivní tečka na konec.(26.4.2013)

Vrchol Adamcova díla, už nikdy nic tak dobrého nenatočil. Srdcervoucí poslední scény s Bartoškou, psychicky labilní doktorka Houdková, doktor Karlík, který z přesvědčení zůstal u záchranky, prostě všechno do sebe zapadá a téměř všechno se povedlo. Jednu hvězdičku ubírám za místy prázdné dialogy.(14.5.2013)

Celkem zajímavě natočený seriál z nemocničního prostředí plný českých herců i zajímavých (a někdy až dramatických) momentů. Díky době jsou zde i některé slabší scény (propagandisticky podbarvený a kritizovaný útěk do zahraničí). především pro ženy pak k nejdojímavějším patří scéna s umírajícím Jirkou Bartoškou, největší scénu pak nese díl poslední inspirovaný hrozivým a bohužel pravdivým pádem letadla.(17.5.2013)

• axis774

Tento seriál musel nutně sloužit jako předloha Ordinaci.... jinak si to nedokážu vysvětlit. Stejně povrchní a stejně hloupé dialogy, stejné řešení nesmyslů, všichni okolo zdržují hlavní hrdiny od práce hloupým vysvětlováním proč a kam jdou a proč udělali to nebo ono.... ve své době jistě nevídaný seriál...(2.7.2013)

Možná proto, že seriál vznikl v době mého narození, možná z důvodu rodinných, kdy rodinný příslušník děla v nemocnici, mám tento seriál rád a dávám vyšší hodnocení.... jo a Jarda je HEREC !!!(28.8.2013)

Pro mě jednoznačně náš nejlepší seriál (přinejmenším v rámci staré klasické seriálové tvorby) z lékařského prostředí. Na rozdíl od Nemocnice na kraji města v něm tvůrci nepřikládají takový význam soukromým vztahům a osobnímu životu hlavních postav, a právě to se mi na něm líbí. Když chci vidět seriál z lékařského prostředí, pustím si Sanitku, když dobrý seriál o vztazích, které nejsou přímo hlavním dějem, pak Nemocnici na kraji města. Ale souhlasím, Sanitka není pro každého, nová generace spíše ocení propletené milenecké vztahy a žabomyší války na pracovišti, které jsou do lékařského pláště zabaleny jen proto, aby se neřeklo, ale kdo stojí o surové příběhy záchrany lidského života, ať radši zapne Sanitku.(29.8.2013)

na svoju dobu a technické možnosti v komunistickom bloku paráda. Ok, niekedy by to z pohľadu človeka poznačeného Pohotovosťou chcelo zvýšiť akciu, ale fajn. A čuduj sa svete, ten seriál nie je (podľa mňa) ideologicky poplatný dobe, v ktorej vznikal. Súdruh riaditeľ večne nadával, ako na nič nie sú peniaze (v socialistickom raji) súdruh doktor v nemocnici kľudne odmietol prijať súdruha pacienta, ktorého doviezli súdruhovia zo záchranky... Mimochodom, pre mňa je asi najlepšia postava práve večne fajčiaci zachmúrený riaditeľ v podaní p. Vinklářa. Keď pucoval Janderu za emigráciu Mádra, tak išiel z neho celkom strach.... :-)(14.9.2013)

Tenkrát top seriál, nyní už jen nostalgie na kterou se moc ráda podívám. Jen mě štve a štval J. Hanzlík s tím svým přehlížením Elišky. Prakticky mu bylo jedno jestli s ním bude nebo ne, buď to bude podle něho , nebo jdi.(4.10.2013)

Dle mého názoru povedený seriál z 80. let minulého století. Prostě klasika. Je zde docela reálně popsána historie záchranné služby. Jednotlivé příběhy jsou lidské, jednoduché, přehledné, žádný zbytečný cirkus. Seriál je chvílemi hodně depresivní, ale i přesto ho mohu sledovat každou reprízu znovu dokola.(6.10.2013)

• Bohdy67

Strašně moc sem chtěl dát víc, ale s každou další epizodou sem si víc připadal jako v komunistické "růžovce"... Akorát to tenkrát smrskli do jedenácti dílů a dál už diváka netrápili. Za to mají jednu hvězdu. Tu druhou za výborné herecké obsazení. Dokonce i mě jinak nesympatický Jiří Bartoška, tu hrál zajímavou postavu. Bohužel dokrora Janderu bych na místě profackoval, za jeho pseudohumanismus a debilní touhu pomáhat i těm kteří to nechtěli...jednou za třicet let dobré vidět :) 35%(17.4.2014)

..jednoznačně nejlepší seriál o zdravotnících který v téhle zemičce spatřil světlo světa.. ..srovnávat tohle s Ordinací by bylo asi jako srovnávat kravinec s briliantem... ..poklona všem kteří se na seriálu podíleli a taktéž OBROVSKÝ DÍK všem ze sanitek skutečných..!!(11.6.2014)

• CyWilly

Vlastně ani nevím, proč dávám dvě hvězdy...snad za ten poslední díl, u kterého jsem zažíval extatické pocity v časech hlubokého socialismu jako prepubertální budoucí milovník a nadšený očekávatel zombie apokalypsy...(8.10.2014)

Seriál věrohodně zobrazuje náročnost tohoto povolání. Já tento seriál ráda sleduji.(25.12.2014)

klasika let nedávno minulých(19.2.2015)

Neuvěřitelně smutný a depresivní seriál. Doktor Jandera je skrz naskrz klaďas a v rámci dobové povinné propagandy i poctivý komunista a Jaromír Hanzlík ho zvládl tak brilantně, že je snad jeho životní rolí. Ředitel záchranky má obrovské charisma a Josef Vinklář se s ním definitivně zbavil odéru mizery Cvacha. Doktor Skalka je samozřejmý fenomén na ženský a jeho citáty z Ovidia stoprocentně okopírovaly stovky donchuánů z celé ČSSR. A do příběhu povinně negativního Petra Kostky alias okopávaného bývalýho pilota RAF se podařilo vpašovat trochu pravdy o tom, jak se komouši prasácky zachovali k takovým lidem. Takže mu vlastně celý národ fandí a nemusí ho ani moc mrzet (BACHA SPOILER), že mu Jandera nepodá ruku, když zdrhne na prohnilý západ. Senzační postavy jsou taky milovník zatoulaných pejsků Pudil nebo saniťák Korejs, který fantastickým způsobem rozbíjí držky nalitým rváčům v nočním baru. Celý ten přitažlivý, i když jak říkám, smutný svět k dokonalosti doplňují loktařská, i když nešťastná doktorka Hudečková co touží být Janderová, ale chladný kalkul vítězí (dnes by byla zřejmě nějakou finanční ředitelkou), a Janderův tchán, na kterého když se podívám, na čtrnáct dní přestávám pít pivo. DOBRÁ PRÁCE !(23.12.2015)

Oproti jiným seriálům z dob totality byl toto zázrak... Ta 4. * je za pana Vinkláře!!(28.6.2016)

Je to slavné, ale nesedí mi to. Mně odporná ústřední melodie a dramatická recitace mi lezly na nervy už tehdy, chování pana Hanzlíka mezi dvěma ženami mi přišlo nepochopitelné a myslím si dodnes, že je místy patologické (což muže být autorův záměr). Doják se smrtí Jiřího Bartošky je taky za mojí hranicí a i když je to asi autorův záměr tak tohle mi vadí. Takže i když jsou tu skvělé herecké výkony, zejména pana Vinkláře, Brouska, Jiřího Bartošky (roztomilý cynismus) a pana Hanzlíka (s výše uvedenou výhradou, která není problémem jinak vynikajícího herce) a řady dalších, jako celek mi to nesedí. Je to škoda, protože proti takové plechové kavalerii je to vynikající a je to podle mne ztracená příležitost, přitom některé dramatické scény jsou skvělé, jen místy tam leze toho sentimentu a cukru víc než mohu tolerovat. Díl s emigrací, bojem o cestu Dr Mádra a ex post ne snad souhlasem s ní, ale tím, že to člen strany neodsoudí, to bylo v té době docela nezvyklé až odvážné. Paní Hudečková se mi líbí - jako herečka - málokdy a tady tedy určitě ne. je taková křečovitá a ani psychická porucha této postavy mi to nevylepší. Prostě jí to nevěřím. Oceňuji ovšem volbu tematu, i proto, že jsem léta žil na Ohradě, kde ta centrála sanitek opravdu byla. A služba sanity si seriál zaslouží a ta rekonstrukce letecké havárie se mi docela líbí.(13.7.2016)

Tak pozerám, že s mojím hodnotením tu trochu vyčnievam! :-) Možno tú piatu hviezdu som pridal asi z nostalgie, ale tento seriál pre mňa znamená - hlavne z detstva všetko čo bolo pre malého chlapca na tom fascinujúce. Minúty rozhodujúce o živote a smrti, "húkačky" - neskôr aj 1203-jok, mrazivá hudba derúca sa pod kožu malého chlapca, rôzne havárie; Top sú samozrejme autobus tuším s nákladiakom a osobákom ( 6.diel ?) a jasnačka že pád lietadla v poslednej časti a vôbec celá tá akcia od oznámenia o nešťastí na dispečing až po zachraňovanie na mieste let.tragédie. V tej dobe niečo také vidieť bola vzácnosť - neexistoval žiaden internet, nijaké série tematických dokumentov a pod. Po rokoch som videl Sanitku ešte samozrejme viackrát, a s vývojom svojej osobnosti a zvyšovaním veku som sa ponoril aj do iných oblastí ako sú postavy, dejové línie, charaktery a pod. .... Dr.Jandera statočne nesúci svoj osud na svojich pleciach, Bartoška ako charizmatický lámač ženských sŕdc a poét (mimochodom - znázornenie jeho rakoviny bolo dosť drsné, ale na tú dobu tá diagnóza bola takmer ortieľ smrti!), Kostka ako intelektuál, ktorý pozná takmer na všetko odpoveď - len tú jedinú nie - či sa fakt ešte raz nepokúsiť zdrhnúť... Ale nad všetkými vyčnieva podľa mňa Josef Vinklář ako riaditeľ, skrz ktorého obetu povolaniu vnímaného ho ako poslanie, ukazujúc všetky problémy s ktorými sa záchranári v 60-70 -tych rokoch potýkali... Myslím, že - až na nejakú výnimku - Vinklář ani zle zahrať nevedel.(28.2.2017)

Jak píšou i další. Megaprudivej a ukňouranej Juřička mě neskutečně sral už jako puberťáka, když jsem tenhle seriál sledoval poprvé a sere mě i dneska. Vinklář je excelentní a Hudečková je stále stejně otravná pijavice, jako kdysi.(19.8.2017)

Zatímco protěžovaná Nemocnice na kraji města si vydobyla, mně zcela nepochopitelně, status kultu, Sanitka se vždycky krčila v jejím stínu. Můj pohled na tyhle dva seriály je ale úplně opačný. Sanitka měla na rozdíl od Nemocnice takovou depresivní (v kladném slova slyslu) atmosféru. Od seriálu z nemocničního prostředí tu tíživou, dusivou atmosféru očekávám. Nemocnice mi ale nic takového nenabídla. Oproti tomu v Sanitce bylo takových momentů poměrně dost. Ze scény se sanitkami spěchajícími k letecké havárii běhal mráz po zádech. Jediný velký problém jsem měl s tím, jak tvůrci zacházeli s postavou válečného veterána v podání Petra Kostky, to šlo myslím i nad rámec doby, ve které seriál vznikl. Kromě toho se na Sanitku vždycky rád podívám.(10.9.2017)

Jeden z mála seriálů, který dělá zdravotnické profesi čest... takové už se dnes netočí. 5*(10.11.2017)

Myslím, že dnešní mladí neocenia tento seriál, keďže pôsobí trochu archaicky. V čase vzniku to bol však pre mňa aj mnohých jeden z najlepších ČR seriálov. Výborne zahraté postavy, veľmi ľudský príbeh, ktorý ma miestami až dohnal takmer k slzám. Čo ma dodnes fascinuje, ako dokázali naši záchranári v tých rokoch aj z toho mála, čo mali k dispozícii, mám na mysli vtedajšiu nedostatočnú technológiu v Československu, vyčariť priam zázraky. V tomto Hanzlík zahral skvele a vierohodne svoju postavu, neústupčivého bojovníka za lepšie podmienky, ale nie pre lekárov, ako bojujú dnes lekári predovšetkým sami za pre seba a svoje platy, ale pre pacientov. Znova podotýkam, ľudsky citlivo napísaný dej (žiadna komunistická propaganda, až na tú emigráciu), kde sa aj prelínali osobné problémy záchranárov a ich blízkych (akurát D. Dolejšová mi liezla na nervy) . A k tomu nádherná pieseň, ktorá sa mi páči dodnes. Nové pokračovanie, ktoré vzniklo pár rokov dozadu radšej nekomentujem. a súhlasím s jedným predchádzajúcim komentárom: jeden z mála seriálů, který dělá zdravotnické profesi čest.(9.4.2018)

Super seriál, dnes by to nenatočil nikdo ani 2ka není tak dobrá. Dnes každý debil čumí na ozáka, gogokokoty, modrý kód, ordinaci, ulici a píčoviny, které by se tady textem nevešly!! A hltá díly jak smyslů zbavený a nemůže se dočkat jaká sračka bude v dalším dílu! Navíc každý díl je točený podle reálnýh příběhů! Jen nechápu ty normalizační soudruhy co do seriálu zasahovali, více si každý vyhledá na netu!(10.12.2018)