Sanitka (TV seriál)

The Ambulance

Československo, 1984, 10 h 52 min (Minutáž: 57–60 min)

Jiří Adamec

Jiří Hubač

Jaromír Hanzlík, Zlata Adamovská, Eva Trejtnarová-Hudečková, Ivana Andrlová, Jiří Bartoška, Petr Kostka, Josef Vinklář, Josef Karlík, Zdena Hadrbolcová, Miroslav Zounar, Bedřich Prokoš, Simona Stašová, Věra Galatíková, František Němec, Petr Nárožný, Ota Sklenčka, Pavel Zedníček, Zdeněk Srstka, Zdeněk Řehoř, Vladimír Dlouhý, Otakar Brousek st., Tomáš Juřička, Marie Vášová, Ladislav Pešek, Nataša Gollová, Jiřina Štěpničková, Nelly Gaierová, Karel Heřmánek, Zdeněk Dušek, Míla Myslíková, Dalimil Klapka, Svatopluk Skopal, Jiří Schmitzer, Pavel Soukup, Petr Oliva, Zdeněk Ornest, Boris Rösner, Vanda Švarcová, Václav Helšus, Jaroslava Adamová, Lukáš Vaculík, Drahomíra Fialková, Blažena Holišová, Vladimír Krška, Bořivoj Navrátil, Jiří Datel Novotný, Andrea Čunderlíková, Adolf Filip, Karel Hlušička, Ladislav Křiváček, Josef Langmiler, Petr Pospíchal, Ladislav Šimek, Zdeněk Buchvaldek, Vladislav Beneš, Otakar Brousek ml., Vladimír Kratina, Dana Batulková, Hana Davidová, Karel Houska, Zora Jandová, Jiří Kodet, Kateřina Burianová-Rajmontová, Jana Švandová, Ladislav Trojan, Yvetta Blanarovičová, Jindřich Hinke, Jiří Pleskot, Petr Skarke, Alois Švehlík, Zdeněk Žák, Karel Urbánek, Oldřich Velen, Gustav Heverle, Jan Pohan, Jitka Zelenohorská, Miroslav Středa, Petr Jákl st., Milada Ježková, Roman Hájek, Rostislav Kuba, Marcela Martínková, Miloš Vavruška, Karel Hovorka st., Lída Plachá, Čestmír Válek, Ferdinand Krůta, Jitka Zelenková, Jana Bermanová, Ondřej Havelka, Miloš Skalka, Jana Černíková, Oldřich Vlach, Jan Čenský, Ivan Richter, Miroslav Moravec, Valentina Thielová, Bohumil Koška, Vlastimil Zavřel, Ladislav Brothánek, Miroslav Kořínek, Miloslav Štibich, Karel Fořt, Vlastimil Čaněk, Václav Stýblo, Gustav Skála, Pavel Robin, Jan Cmíral st., Ondřej Vetchý, Jiří Wohanka, Michal Krb, František Michálek, Vlastimil Bedrna, Karel Chromík, Jitka Malíková, Petr Svárovský, Jan Řeřicha, Ivana Vondrovicová, Alena Procházková, Vít Pešina, Aleš Košnar, Zdena Burdová, Ladislav Lahoda, Daniela Pokorná, Jan Cmíral ml., Josef A. Stehlík, Michal Suchánek, Václav Kaňkovský, Jan Vávra, Iva Hüttnerová, Václav Syřiště, Eva Brožková, Vladimír Hlavatý, Karel Karas, Michaela Koliandrová, Bohumila Dolejšová, Ivo Niederle, Eva Řepíková, Jiřina Jelenská, Věra Kalendová, Ivana Doležalová, Lenka Šindelářová, Karel Engel, Lenka Termerová, Marie Brožová, Růžena Rudnická, Miro Grisa, Karel Bělohradský, Radan Rusev, Milan Hein, Antonín Jedlička, Lída Roubíková, Jan Přeučil, Václav Kotva, Zuzana Geislerová, Václav Švorc, Pavel Horňák, Miloslav Doubrava, Petr Dohnal, Kryštof Mařatka, Jana Radojčičová, Pavel Želízko

Jiří Brožek

Scénografie:

Jiří Hlupý

Masky:

Jiří Šimon

Kostýmy:

Dagmar Březinová

Komentáře uživatelů k TV seriálu (290)

To lepší z produkce předlistopadové televizní zábavy.(27.1.2010)

Kvalitny normalizacny serial Sanitka v rezii Jiri Adamca je urcite o dve az tri hviezdicky vyssie nez Zena za pultem alebo Okres na Severu. Uz len za plejadu hercov, co sa tam zisla. Vysoke hodnotenie davam aj preto, lebo toto uz nie je dietlovina. Ale urcite nie som fundom tohoto serialu : Chalupari su proste Chalupari. 70 %(14.2.2013)

Krátké, ještě nekomerční, takže skvělé :)..(5.8.2013)

Stará dobrá Sanitka. Poměrně slabé hodnocení spousty uživatelů poměrně chápu pro z dnešního pohledu "zastaralosti" seriálu, ale po shlédnutí seriálu v dospělém věku musím konstatovat, že je to skvěle a geniálně postavený a natočený seriál. Od děje přes záchranné scény včetně vývoje vozového sanitního parku až samozřejmě po památný poslední díl mapující skutečnou událost havárie letu v pražské čtvrti Suchdol z roku 1975. Z dnešního pohledu není seriál dostatečně akční, rodinné scény jsou výrazně pro Janderovské, kdy mladý Jandera je velmi silná osobnost a jeho vztahy k jeho dvěma ženám i otci jsou silně kombinované, až mi hodně lezl krkem pro svou tvrdohlavost a neochotu kompromisu. Ovšem další postavy jsou výtečně vykreslené a zahrané, prim hraje Bartoška. Seriál vrcholí skutečně naprosto fantastickým dílem a je správným ukončením seriálu. Jakákoli dvojka, ať už bude jakákoli, nemá šanci ducha seriálu přenést dál. A znělka je kapitolou sama pro sebe, ta prostě nemá chybu.(27.9.2013)

• sahe

Příteli chvátej s.o.s ... :-)))(13.5.2008)

Za legendární písničku o hvězdu navíc.(2.8.2008)

• PavelR

Propaganda slabé kvality s dialogy na úrovni pomocné školy. Ale jako fraška proložená pseudointelektuálními kecy jednoho z doktorů to má cosi do sebe.(1.2.2010)

Vracím se k hodnocení tohoto seriálu dodatečně, abych mohla srovnat svoje pocity s pokračováním, ke kterému jsem se už vyjádřila. První seriál hned po natočení nebyl žádná bomba. Je to s podivem, ale až po letech se mu dostalo odpovídajícího diváckého docenění. Kdysi mi dosti vadilo hysterické chování Evy Hudečkové, nerozhodnost Jaromíra Hanzlíka vůči Zlatě Adamovské i scény s otcem rodiny Josefem Karlíkem. Těch samotných záchranářských zásahů tam zase tolik nebylo, rodinné zápletky v ději převažovaly. Hlavním kladem je pohled nazpět do let, kdy byli všichni hlavní představitelé tak mladí a krásní. Teď už jsou jenom krásní. Myslím, že dvojka navázala celkem důstojně.(3.12.2013)

• bubun

Mimo jiné vůbec nechápu, proč se tam Hudečková s Adamovskou tak rvaly o Hanzlíka. Ok, je to doktor, ale to je asi tak všechno, protože se 70% času chová jako totální kretén. Nejlepší byl Mádr, bez něj to pak už nebylo ono. Bartoškův skon mě překvapivě nedojal, ačkoliv ta scéna, kdy řídí auto s kapesníkem přiraženým na zakrváceném obličeji, měla v sobě jistou komickou dramatičnost. Na Juřičkovi mi překvapivě nevadily tlusté okuláry, ale to, že se taky choval jako pablb, čímž mě soustavně vytáčel. Shrnula bych to tak, že je to opravdu celkem depresivní seriál, jehož zakončení pocit bezvýchodnosti ještě umocňuje. V podstatě ale nechápu, co tím tvůrci chtěli říct. Neustále ožralý Krška to trochu zvednul, stejně tak otec Jandera. Jeho výstupy a zaťaté proklamace byly takovými highlighty seriálu.(11.8.2016)

• Muse

Tohle mi poslední dobou kazí nedělní oběd nějak moc často.(20.3.2010)

Kapánek do této problematiky vidím a jsem zhrozen jaké podmínky měli zachránáři v 60 tých letech. Handrkovat se o jedno lůžko a cestovat kvůli němu po celém městě, chvála bohu, že teď to funguje úplně jinak. Co se samotného seriálu týče, Mirek Dušín v podobě Jaromíra Hanzlíka jeho dementní brácha, který je evidentně na ťafku a submisivní čubička v podání Zlaty Adamovské jsou tak zralí na hodnocení maximálně průměrné. Ale za postavu doktora Skalky, kdy jeho patos dotáhl do takový výšin, že jsem měl pocit, že z něj spadne dolů na hubu, musím toto dílo posunout trochu výš.(9.6.2012)

"Promiňte, já vám chtěl jenom zachránit život" Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů - době jen velmi málo poplatný - některým zdejším uživatelům, kteří seriál srovnávají s majorem Zemanem, bych doporučit seriál důkladně zhlédnout znovu, neboť některé scény dobové normalizační agitce přímo odporují. Ale ono je jednodušší seriál pouze podle oslovení "soudruhu" poslat k hlubinám odpadu, že ? Ivan Hubač napsal osudové a uvěřitelné drama a herci zdvihají pomyslnou laťku ještě o stupeň výš - především představitel hlavní role Jaromír Hanzlík nebo Josef Vinklář jako charismatický ředitel záchranky, dále Petr Kostka, Petr Nárožný, Pavel Zedníček či Jiří Bartoška. Režie Jiřího Adamce a především kamera Juraje Šajmoviče dává na svou dobu neuvěřitelně fungující akční look a hudba - resp. hlavní písnička "Můj čas" se stala legendárnější než seriál samotný. Pro mě zlatý fond České televize !(14.3.2005)

Když se s odstupem času dívám, na tento komunistický seriál střízlivýma očima, je to šmíra... Ale jako dítko jsem to zbožňovala - i když jsem tomu prd rozuměla. A jakmile Hanička Písnička začala "Můj čas, je pouhopouhé prozatím...", tak jsem seděla u TV ja přibitá a nehnula jsem se, dokud se neobjevily závěrečné titulky... Na ty podmínky v době vzniku - v 80. letech - je to určitě jeden z těch kvalitnějších výplodů tehdejší kultury.(25.12.2007)

Můj čas je pouhopouhé prozatím.....tak s tímhle jsem vždycky utíkala k televizi a s mámou jsme si zpívaly společně s Haničkou :-D nemůžu si pomoct, ať si kdo chce co chce říká....tohle byl opravdu povedený seriál a žádné propagandistické prorežijní monstrum. Navíc tady zcela jistě vznikla má fixace na seriály z doktorského prostředí :o)(8.3.2008)

Za ty díly co se povedly(4.3.2013)

Kvalitní český seriál z doktorského prostředí. Názorný zásah do činnosti záchranné služby z 50. let. Velmi depresivní příběhy doprovázené ještě depresivní hudbou (která je ovšem geniální a chytlavá zároveň a slýcháme ji téměř neustále) vygradované zejména posledními dvěma díly. Tomu všemu vévodí dokonalé herecké obsazení,v které dominuje J. Hanzlík. Nebýt těch občasných "telenovelských" avantýr, dal bych i 5*. Mě si tento seriál hodně získal. Oblíbené postavy: Dr. Skalka, Dr. Karlík, p. Jandera.(28.8.2013)

Podle mě nejlepší československý seriál vysílaný za totality. Podle mého názoru Sanitka rozhodně není nějaký socialistický výmysl a je to velice charakterní a kvalitní seriál. Skvělý scénář napsal Jiří Hubač. Miluji hudbu z tohoto seriálu a mám moc rád píseň Můj čas, která vždy zazněla v závěrečných titulkách. Jaromír Hanzlík jako doktor Jandera je jednou z mých nejoblíbenějších seriálových postav. Zlata Adamovská byla též velice působivá. Další oblíbená postava byla postava doktora Skalky v podání skvělého Jiřího Bartošky. Moc mě mrzí, že ho nechali v desátém díle zemřít. Moc se mi líbila postava doktora Mádra, kterého ztvárnil Petr Kostka. Scéna kdy se rozhodne emigrovat je jednou z mých nejoblíbenějších v tomto seriálu. Josef Vinklář byl též skvělý a ostatní herci jako Zdeněk Řehoř, Petr Nárožný, Pavel Zedníček nebo Zdeněk Srstka také. Podle mě je tento seriál jedním z nejlepších své doby a ani pokračování nebyl špatné. U mě pět hvězdiček:-).(5.3.2017)

Nezapomenutelný seriál se skvělými herci a nezapomenutelnými scénami (havárie letadla, autobusu, smrt Richarda...)(17.1.2008)

Především zpočátku se mi až nechtělo věřit, že tenhle seriál vznikl v době normalizace. Celý první díl silně kritický k "pořádkům" v režimu (systém zdravotní péče, přístup úředníků a nedotknutelnost výše postavených komunistů), postavy expilota RAF Mádra a bonvivána Skalky reprezentovaly lidi, kteří byli režimem opovrhováni, a přesto to na sobě nedávali znát, stejně tak cynický ředitel Jaroš, jehož postavu považuji asi za nejdotaženější v celé sérii. Taky hlavní postava, dr. Jandera, nebyl typicky komunistický hrdina, byť - jak jinak - byl členem strany. Nebál se říct, co si myslí a dokonce si stál za tím, že by Mádrovi znova dovolil jet do zahraničí... Když čtete mezi řádky, zase až tak silně prokomunistický tento seriál zdaleka není. Bohužel ale musíte mezi řádky číst... 55%(23.9.2013)

Jako seriál je to o hovně, spíš jako bizárdokument, kdy člověk nestačí žasnout nad tím diletantismem, rozevlátostí a nezájmem, s jakým se v relativně nedávné minulosti zachraňovaly životy. Například zazvoní telefon, že se někde stala nehoda, a "záchranáři" ještě v klidu dokončej dialog a dožerou housku se salámem, než jeden řekne druhýmu, tak se připrav, pojedem. Že se někomu líbila jednička víc než dvojka, si dovedu vysvětlit jen hoodně velkým sentimentem.(2.3.2014)