Sanitka

• angličtina The Ambulance
Československo, 1984, 10 h 52 min (Minutáž: 57–60 min)

Režie:

Jiří Adamec

Scénář:

Jiří Hubač

Epizody(11)

inachisio

Na seriál jsem se koukla díky úžasné hudbě, kterou jsem náhodou našla a nemůžu ji přestat poslouchat :). Až na chvilkami váznoucí scénář, který byl částmi zase naopak dokonale promyšlený, mi bylo fakt líto, když jsem shlédla poslední díl. Byl chytlaví, hrdinové sympatičtí. Někdy až příliš. Nemám co dodat. Byla zde akce i chytré rozhovory (někdy i ty hloupé), takže dobře vyvážená podívaná. ()

#47

Bezpochyby to nejlepší čím nás mistr Adamec za celou svoji režisérskou dráhu obdařil. Seriál se samozřejmě neubránil propagandistickým vložkám, ale jinak nabízí celou řadu silných momentů a poměrně realisticky zobrazuje lékařskou práci v terénu. Postavy jsou velmi dobře čitelné a většinou věrně a velmi dobře zahrané - Kostka, Bartoška, Vinklář, Skopal, Zounar, Brousek atd...prostě naprosté většině hereckého osazenstva nelze nic vytknout. Občas jsem měl akorát potíže překousnout Tomáše Juřičku a Jaromír Hanzlík občas opravdu trochu přehrával...jinak naprostá spokojenost. ()

Heavyman

Asi nejlepší co kdy Adamec stvořil. Babička vyprávěla jak pro Bartošku po prvním vysílání smutnila celá rebuplika. ()

Eluin

Starý dobrý, poctivý český seriál, jehož dialogy nejsou praštěné a mají nějaký koherentní význam. ()

bangee

Zavzpomínat na staré "dobré" časy. A pak radši zapomenout. Možná to bude tím, že nemocniční prostředí (i když toho tam moc nejni) moc nemusím. Jo hrajou tam docela sympatický herci, proto asity dvě hvězdy. ()

vojo

Odsúdiť tento seriál ako komunistický blábol je jednoduché, no uznať na tú dobu inovatívnosť v statickej tv tvorbe by bolo na mieste, dokonca aj nutné scény z dobovým "folklórom" sú podané dvojzmyselne, viď odovzdávanie resustitačného oddelenia či vyslovovanie dôvery súdruhmi navzájom. Áno z dnešného hľadiska ťažký anachronizmus, no pre mňa úprimná pocta povolaniu bez, ktorého by mnohí už nevnímali tento svet... ()

ivamka

Mám ráda i seriály, kde se člověk zamyslí a tento seriál je jedním z nich. Všechny díly mají svou pointu a zároven´na sebe navazují a vše spojuje všeříkající hudební podbarvení. Strašně mně ale irituje paní Eva Hudečková to se nedá vydržet. ()

oli009

Když čtu některé komentáře zmocňuje se mě pocit, že spousta lidí viděla jeden díl, koukli na hodnocení tady, dali nejčastější počet hvězdiček (2 nebo 3), napsali sem jako většina, že je to socialistický dílo a tim to pro ně skončilo. Seriál z největší pravděpodobností ani neviděli celý, natož aby se zamýšleli aspoň nad tím málo, co viděli. Prostě hotovo, je to natočený u nás a ještě za komunistů, tak co, navíc se přece nebudu vymykat většině. Tak nejspíš tohle si hodně z vás říkalo, protože kdyby nic z toho, co tu píšu nebyla pravda, nejspíš by tenhle seriál nebyl tak hodně podhodnocenej, komentáře by nebyly pořád stejný a hlavně kdyby byli, tak by tam aspoň bylo vysvětlení proč si to a ono myslíte. - No zpátky k mému názoru. Mě se tenhle seriál moc líbí. Vévodí mu bezvadná písnička, přijde mi skvěle napsanej a snad ještě líp zahranej tehdejšíma hereckýma špičkama. Navíc ať si kdo chce, tvrdí co chce, přijde mi i relativně objektivní. To že záchranáři mají pěkně nevděčnou a těžkou práci je prostě fakt a tohle mi přijde jenom jako pěkná poklona pro ně. Navíc kdyby to bylo tak moc socialistický dílo, jak tu tvrdíte, asi sotva by někdo čekal 5 let na nový normám vyhovující sanitky, asi těžko by se nedali sehnat kaštany nebo by záchranáři půl století neměli ani vlastní pořádnou základnu. Vážně asi těžko... ()

Smejdik

Rozhodně bych seriál nezavrhoval jen kvůli tomu, že vznikl za socialismu. Má atmosféru, většinou skvělé herecké výkony (Bartoška, Hanzlík, Vinklář, Karlík a další) a navíc jsou tam krásní lidi (Hudečková, Švandová, Adamovská, Hanzlík, Bartoška...). Především ta atmosféra, která je dotvářena dobrou hudbou, mě k seriálu vždycky přitáhne. ()

MickeyStuma

Tv seriál o vývoji pražské záchranné služby a životních osudech jejich zaměstnanců. Hlavní postava Dr. Jandera je tahoun celého počinu. Příběh sleduje veškeré trable celého záchranného systému, i soukromý život všech postav. Jak se nechal režisér Jiří Adamec slyšet, původní plány předznamenávali i velkolepé záchranné akce, ale tehdejší vedení to nakonec zatrhlo. Škoda. Masivní akce tak zůstala pouze na konci seriálu po havárii dopravního letadla, což bylo i na základě skutečné události. Scénárista Jiří Hubač vyobrazil snad veškeré tehdejší životní osudy. Nevyhnul se ani tématu emigrace. I přes svoje komornější vyobrazení se jedná o vcelku povedený seriál, který si své místo ve zlatém fondu televizní seriálové tvorby jistojistě zaslouží. ()

brumbrum

Desne nudne zial :-(. Tesili sme sa na to hodne, za komancov sme to dako minuli - kopa slusnych hercov, ale daco tomu proste chyba.. Kdeze sa to hrabe na Nemocnicu na kraji mesta. Chybaju nosne postavy a dynamika. Hanzlik je prislaby na tuto rolu, ako sanitak v Nemocnici mu to seklo ovela viac. Chyba tu dakto jak Kopecky a spol. Slabota. Rozvlacne zostrihane. Sama depka, nic vesele. 2* z milosti. ()

yvona

Je mi upřímně líto člověka,který v seriálu zaznamenal jen jedinou zajímavou scénu, a to, když Srstka posílá doktora Janderu do prdele. To je naprosto diletantský pohled jedince, který zřejmě nemá páru o tom, jak těžké byly podmínky v záchranářské službě.Tak těžké, že seriál mohl ukázat jen zlomeček skutečnosti (ve zdravotnictví pohybuji desítky let a dost toho pamatuji). Takže říkám: běžte do prdele..snad vás to také pobaví.... . Doporučuji scénu 10.dílu , kde exceluje Skopal ,Vinklář a především Bartoška, pro nějž je tato oslava vlastním pohřbem, jehož se sám účastní. Naopak Madam Hudečkovou (Trejtnarouvou) bych nejraději poslala za panem Limou. Díky za postřeh flanker.27. ()

Ernst

Moje matka a jeji vrstevníci zavrhují tento seriál jako slátaninu. Já osobně jsem fanoušek pouze některých anime seriálů, seriálů pro děti a klasických britských satirických pořadů a sitcomů. Přesto mne sanitka celkem překvapila. Ve srovnání s tehdejší produkcí se jedná bezesporu o kvlatně zpracovaný seriál, který je narozdíl od tehdejších i dnešních (jako třeba Poslední sezóna) vybaven atmosférou a úspěšně rozvíjí celkem zajímavý námět (což se ne pokaždé povede). Povedený serál, protože se těšíte, že jej někdy znovu uvidíte - to se třeba o Nemocnic na kraji města nebo Poručíku Petrovi moc říct nedá. ()

UniqueNett

Mám ráda filmy a seriály z lékařského prostředí, ale sanitka mě absolutně nechytla. Mám raději Nemocnici na kraji města. ()

PavelZava

Zlata Eliška je prostě kočka a to furt. Jandera je takovej divnej klaďas a přijde mi, že je na Elišku zbytečně ošklivý. Na záchrance kromě uvědomělého Jandery pracují na tehdejší poměry dost zkrachovanci. ()

FFs

U tohoto seriálu se člověk prostě musí oprostit od prvků socialistických ideí a pak mu zbudou životní příběhy, které se téměř nijak neliší od těch současných. Problémy mezilidských vztahů, problémy ve zdravotnictví, ty jsou téměř shodné s těmi dnešními, akorát na ně má člověk možnost nahlédnout optikou dané doby bez mobilů, internetu atp. Tak se holt tehdy žilo, tak se lidé mnohdy museli chovat, nechteli-li nebezpečně vyčnívat z davu. ()

tranquill

"Já jsem ho přinutil, aby žil, tak se musím taky postarat, aby to mělo nějaký smysl!" Řekl bych "legendární" seriál plný emocí, ale také i perfektních hereckých výkonů. Jak vidím, zde nedoceněný... "Já Vám děkuju, pane doktore!" ()