Pokud už musím koukat na sladkobolnou pseudohistorii, dám raději přednost akčnějším kouskům, jako je Kleopatra nebo Cid. Přesto se občas rád odpoutám a právě tenhle film/ seriál je vhodnou příležitostí. Jde o trochu pokřivený pohled do americké historie, sledovaný na osudu ubohé, avšak statečné jižanské krásky Scarlett... bla, bla, bla. Zkrátím to, jde o poměrně snadno koukatelné nic(3.4.2010)

• Petrushka5

Nemohu v této sérii vidět pokračování Gone with the Wind, neboť to nedokáži ani u knižní předlohy. Pro mě je to jiný příběh, kde se sice Timothy Dalton a Joanne Whalley velmi snaží hrát si na Rhetta a Scarlett, ale veškerá jejich snaha je v mých očích pouhou ubohou televizní romancí. Opravdu mě však pobavil závěr, kdy si zřejmě tvůrci řekli, že pravý dramatický příběh se neobejde bez znásilnění a vraždy. Tleskám! Ani uměle natahovaný závěr nepřinesl postrádané napětí. A Margaret Mitchell se obrací v hrobě!(21.7.2008)

Seriál, jako pokračování nepřekonatelného filmu z r.1939 JIH PROTI SEVERU. Již tehdy, jakmile vešlo ve známost, že chce spisovatelka RIPLEYOVÁ napsat pokračování tohoto románu, jsem kroutila hlavou, protože jsem nevěřila, že překoná spisovatelku MARGARET MITCHELLOVOU. No a po shlédnutí tohoto seriálu musím říci, že jsem měla pravdu. Ono to není vždy jednoduché vžít se do doby a století, ve kterém jsme nežili. Děj je prostě nastavená kaše, která se točí dokolečka jenom kolem Scarlett a jejich "kšeftů". Osobní vztah těch dvou jakoby vyčpěl. Ale to vše bych ještě spolkla. Znáte mě. Mi vadí detaily, které jsou prostě zásadní. Tak např.: jak může režisér do úlohy Scarlett obsadit HNĚDOOKOU ženskou, to prostě nechápu, zvláště, když ty její oči byly tou krásou. Jinak herečka JOANNE WHALLEY to zahrála jak nejlíp uměla. TIMOTHY DALTON jako Rhett Butler byl v pořádku a velmi se snažil dohonit Clarka Gablea, což se mu místy i velmi dařilo. Celý děj příběhu byl ovšem korunován moderní blbosti, a to 4.dílem, kdy zde dochází k vraždě ( z romantiky se rázem stal horror ) a to ještě z mnoha nemožnými prvky režie. Nedokážu si představit, že by šokovaný člověk, který vraždu nespáchal, tahal kuchyňský nůž z oběti a sahal na mrtvolu. Dále - při znásilnění mohla řvát Scarlett o pomoc a jistě by sluhové přiběhli. Měla jich v domě dost. Jenže ona se pouze rvala z násilníkem a vydávala zvuky, které si mohl kdokoliv jakkoliv vysvětlit. Abych to zkrátila : tato moderní horrorová vsuvka se mi do takového romantického filmu prostě nehodila a tím mě spisovatelka velmi otrávila. Když dva dělají totéž, prostě to není totéž.(2.4.2011)

Co se týká mě, tak nejlepší zpracování Jihu proti severu, co jsem viděl. A nějaká melodramatická sračka z božského Kristiánova roku tomuhle nemůže vůbec nijak konkurovat, až na to, že Timothy Dalton není bohužel Clark Gable, ale jinak je toto zpracování mnohem lepší. Uvěřitelnější, zábavnější, reálnější, méně melodramatické, Scarlett se tu chová jako tvrdá ženská a ne nějaká obyčejná hysterka od splavu, je mnohem uvěřitelnější a skutečnější postavou, než Scarlett hraná Vivien Leigh.(19.12.2005)

Snad až zbytečně rozvleklá televizní adaptace známého příběhu, jenž vešel do dějin jako jeden z nejúspěšnějších filmů všech dob Jih proti Severu z roku 1939. Tato televizní verze je svým technickým zpracováním možná dokonalejší a věrohodnější, místy je snad i dramatičtější, ale ono kouzlo a vášeň vztahu Reta a Scarlett jsou dle mého názoru poněkud potlačeny. Přesto lze vyjádřit tvůrcům uznání zato, že se vůbec do tohoto nesnadného úkolu pustili i přes vědomí, že legendární zmíněný film překonat prostě nemohou.(22.5.2003)

• - Poslední role Manninga Redwooda a Betsy Blair. (HappySmile)

• - Během natáčení tohoto seriálu Timothy Dalton oficiálně oznámil svou rezignaci z role Jamese Bonda. Stalo se tak 11. dubna 1994. (HappySmile)