Výbuch bude v pět

Explosion will be at five

(festivalový název)

Rodinný

Československo, 1984, 87 min

Fyzika je krásná už svými definicemi a zákony. Před mostem je třeba zrušit krok, aby nespadl. Lidově řečeno - když výchylka ypsilon dosáhne g lomeno omega na druhou, pak f lomeno velké S překročí hodnotu sigma e, protože deformační likvidion zakmitače o šlajsnu vrznonož, není uvedený akvabác ničím jiným nežli cachtovodní karambolouch pokolena jdoucího ponoru neuvěřitelné pindy.(16.9.2013)

Jedna hvězdička navrch je za nejslavnější filmové vystoupení "dlouholetého spolupachatele otrokovického undergroundu" Hynka Sedláka v roli služby u vchodu.(25.1.2007)

Jednou velkou záhadou v příběhu pro mě byl fakt,že nikdo kdo kdy slyšel tak nechutně hrát někoho na housle ho nemlaštil tím smyčcem po hlavě..Nezlobte se na mě ale to bylo pro mě opravdu utrpení přežít ten neskutečný rachot - a každý hned věděl,že Ludvík Čtrnáctý provedl nějákou lumpárnu. Líbí se mi pojetí,které hned naznačuje,že i inteligentní fyzik je jenom člověk jako tomu bylo například u toho Einsteina(špatné známky ve škole atd..).Film s prazvláštní atmosférou se zachycením času tehdejší doby na člověka působí uklidňujícím dojmem a občas i trochu úsměvným.(28.6.2012)

3*, a to jednak za pár opravdu životu nebezpečných scén (melouny, nábojnice na kolejích atd.), v podání mladého a nadějného fyzikáře Ludvíka Kastelána alias Ludvíka XIV. a jeho školní party. Dále za krásnou mladou Mahulenu Bočanovou (Bíba), a také za skvělého, svérázného pana fyzikáře Lumíra v podání Jiřího Hálka, který nakonec měl to pochopení pro všechny ty jeho bláznivé pokusy. Ještě jsem ale zapomněl na pana Buchteleho ! Ó ano, jak pak by ne.. Chovatel šlechtěných králíků (Zdeněk Blažek-jeden z našich NEJ dabérů). Jeho.... "To je sabotáž" !!! Mě fakt rozesmálo, v ten okamžik to nemělo chybu ! Celkově tedy spíše takový průměr v tehdejším dětském rodinném filmu a v zábavě jako takové.(28.12.2006)

• Allien.9

Naprosto nefungující dětský film, který mě vždy nudil k smrti. A navíc ta příšerná fyzika...(18.11.2011)

• - Natáčení probíhalo ve Fryštáku, konkrétně například v nákupním středisku, a Bystřici pod Hostýnem, kde se filmovala železniční stanice. (dydy79)

• - Jedná se o poslední roli Zdeňka Blažka, představitele králíkáře Bedřicha Buchtele, který zemřel ještě před dokončením filmu. Při postsynchronech ho proto nadaboval Mirko Musil, který mu propůjčil svůj hlas už dříve ve filmu Zralé víno (1981) . (funhouse)

• - Zámek, který školní třída navštívila při exkurzi, jsou Milotice. (rakovnik)