Výbuch bude v pět

Explosion will be at five

(festivalový název)

Rodinný

Československo, 1984, 87 min

Nečekal jsem moc, takže o to příjemněji jsem byl překvapen. Zvlášť rolí fyzikáře v podobě Jiřího Hálka a jeho hlášek, kterými vysvětloval fyzikální dění okolo něj... Aneb "protože deformační likvidion zakmitače o šlajsnu vrznonož, není uvedený akvabác ničím jiným nežli cachtovodní karambolouch pokolena jdoucího ponoru neuvěřitelné pindy." Opravdu povedené!(28.9.2017)

Za nejpovedenější považuju komentář kolegy Havaly, byť né se vším souhlasím. Ano, vidět tenhle film takový Scott z Apolla 15, asi si bude trhat zbytky vlasů, neboť by mu bylo jasné, že na Měsíc tahal kladivo úplně zbytečně, když tenhle kluk si musel znova dokazovat za pomoci vajíčka a melounu, že na hmotnosti nezáleží (za to ale záleží hodně na tom, kdo se zrovna vyskytuje v dráze padajících experimentálních objektů). Ovšem posléze se hlavní hrdina dostal k pokusům zajímavějším a složitějším, nad kterými by asi i ten zmíněný kosmonaut valil bulvy, páč byl z Ameriky. To nějaký sovětský kolega by nad házením výbušnin do rybníka mávl rukou, že tenhle způsob lovení ryb už dávno zná. A pevně věřím, že závěr Havalovy recenze neodpovídá skutečnosti, protože by se jednalo o velice špatný konec. Jako ať si má fyzikář s žákem mezi s sebou cokoli, to je mi celkem buřt, ale doufám, že Bočanová odolala námluvám tělocvikáře, který měl místo mozku z (tělocvičné) kozy kostku. A to proto, že se mi jevila jako správné děvče, takže měla rozhodně na víc - byla pohledná a chytrá, a tu absenci podprsenky bych v jejích 17 letech taky spíš viděl jako klad. Jo a skoro jsem zapomněl na nezapomenutelný dialog mezi Bočanovou a hlavním hrdinou: B: "Ona to na tebe nepráskla? Tak to tě miluje, Viki".. HH: "To nevadí".(3.12.2015)

Jeden z mála dětských filmů (a to nejen českých), v kterém se hlavní dětský hrdina zajímá o něco rozumného. Bohužel filmu k dokonalosti ještě leccos chybí; nemá úplně ten správný šmrnc. Jednotlivé postavy mi přišly málo propracované, kamera mi mnohdy připadala jako málo nápaditá ... Pozorní diváci jistě zaznamenali i chyby ve filmu. Rád bych je zde i uvedl, ale zatím zde rubrika „Chyby ve filmu“ není k dispozici. Přesto přese všechno se na film dá dívat i 28 let po jeho vzniku. Film skýtá pro děti i dospělé svým celkem reálným dějem příjemnou zábavu.(25.12.2012)

Tento film si hodně pamatuju ze svého mládí. Rád jsem se na něj podíval tehdy a rád se na něj podívám i dnes. Není to sice top filmů pro děti a mládež, ale je to o něco víc než průměr. Dobrá role pro Jiřího Hálka, Zdena Hadrbolcová opět perfektní jako vždy. Film by sice mohl být ještě lepší, ale celkově je to pohodová podívaná. Škoda že tu nejdou půl hvězdičky, toto je přesně na tři a půl hvězdičky.(22.8.2010)

Zábavná komedie plná fyziky, a různých dětských rošťáren na jednom venkovském městečku. Malého Enšteina Ludvíka nezajímá nic jiného než jen jeho milovaná fyzika a svým střeštěným výzkumům podřizuje všechno. Při každém jeho novém nápadu jsem vždy očekával co zase nového natropí a jak se z toho později vyseká. Hodnocení 3* a 70procent%.(17.11.2011)

• - Natáčení probíhalo ve Fryštáku, konkrétně například v nákupním středisku, a Bystřici pod Hostýnem, kde se filmovala železniční stanice. (dydy79)

• - Zámek, který školní třída navštívila při exkurzi, jsou Milotice. (rakovnik)

• - Jedná se o poslední roli Zdeňka Blažka, představitele králíkáře Bedřicha Buchtele, který zemřel ještě před dokončením filmu. Při postsynchronech ho proto nadaboval Mirko Musil, který mu propůjčil svůj hlas už dříve ve filmu Zralé víno (1981) . (funhouse)