Výbuch bude v pět

Explosion Will Be at Five

(festivalový název)

Rodinný

Československo, 1984, 87 min

Fyzika je krásná už svými definicemi a zákony. Před mostem je třeba zrušit krok, aby nespadl. Lidově řečeno - když výchylka ypsilon dosáhne g lomeno omega na druhou, pak f lomeno velké S překročí hodnotu sigma e, protože deformační likvidion zakmitače o šlajsnu vrznonož, není uvedený akvabác ničím jiným nežli cachtovodní karambolouch pokolena jdoucího ponoru neuvěřitelné pindy.(16.9.2013)

3*, a to jednak za pár opravdu životu nebezpečných scén (melouny, nábojnice na kolejích atd.), v podání mladého a nadějného fyzikáře Ludvíka Kastelána alias Ludvíka XIV. a jeho školní party. Dále za krásnou mladou Mahulenu Bočanovou (Bíba), a také za skvělého, svérázného pana fyzikáře Lumíra v podání Jiřího Hálka, který nakonec měl to pochopení pro všechny ty jeho bláznivé pokusy. Ještě jsem ale zapomněl na pana Buchteleho ! Ó ano, jak pak by ne.. Chovatel šlechtěných králíků (Zdeněk Blažek-jeden z našich NEJ dabérů). Jeho.... "To je sabotáž" !!! Mě fakt rozesmálo, v ten okamžik to nemělo chybu ! Celkově tedy spíše takový průměr v tehdejším dětském rodinném filmu a v zábavě jako takové.(28.12.2006)

• TSZ

Některé české filmy pro děti jsou koukatelné i pro dospělé, jiné bohužel ne. Výbuch bude v pět je jednoznačně ten druhý případ - žák páté třídy, který má být podle scénáře zřejmě geniální, se tu celou dobu chová na hranici debility a navíc i většina herců je zde víc než pochybná. Rozhodně nebrat, ani při hnusném počasí.(17.11.2011)

Pro děti paráda, pro dospělé už trochu naivní a roztahaná záležitost, ale film dokážet svými vtípky zabavit i je (Pád melounu na školníka). Oceňuji právě to, že tyhle fóry jsou určeny jak pro děti a dospělé a že se jim smějí všechny generace, to je umění vytvořit takový film (uměl to skvěle Macourek - Dívka na koštěti a spol.). Ludvík Čtrnáctý je takovým předchůdcem Sheldona Coopera. A toto je asi jediný film, ve kterém si můžete opravdu užít Mahulenu.(18.8.2015)

Tak k tomuto filmu mám tzv. srdeční vztah, neboť se skoro celý natáčel v mém rodném městě (Fryšták) a dodnes si pamatuji jako žák školou povinný na jeho natáčení (hlavně si pamatuji, že jsme se mohli dívat místo vyučování na natáčení). Dále v tomto filmu hraje spousta mých kamarádů a při jeho sledování se znovu vracím do dětství a zjištuji, že čas nemilosrdně utíká :-((4.9.2006)

• - Natáčení probíhalo ve Fryštáku, konkrétně například v nákupním středisku, a Bystřici pod Hostýnem, kde se filmovala železniční stanice. (dydy79)

• - Zámek, který školní třída navštívila při exkurzi, jsou Milotice. (rakovnik)

• - Jedná se o poslední roli Zdeňka Blažka, představitele králíkáře Bedřicha Buchtele, který zemřel ještě před dokončením filmu. Při postsynchronech ho proto nadaboval Mirko Musil, který mu propůjčil svůj hlas už dříve ve filmu Zralé víno (1981) . (funhouse)