Reklama

Reklama

Infiltrace: Obchod se svědomím

(TV film)
Dokumentární
Česko, 2019, 52 min

Obsahy(1)

Co vše se odehrává za zdmi našich nemocnic? Jak se k nám pacientům chovají lékaři? Jak se ze zdravého dítěte může stát ležící troska? To vše odhalila skrytá kamera v dalším díle cyklu Infiltrace... Spolu se stížnostmi na léčitele přichází stejnou měrou i stížnosti na péči v nemocnicích a ústavech dlouhodobé péče. Lidé jsou naštvaní na lékaře, na nedostatek jejich času, empatie a na omezenou nabídku. To jsou nejčastější důvody, kdy se pacienti rozhodnou například pro alternativní léčbu. O tom už řeč v Infiltraci byla – v dílu Obchod se zdravím. Výsledkem je zákon o léčitelích a zrušení AKTIPu. Většina nemocných zůstává v péči klasické medicíny a věří, že jejich lékař je plně kompetentní a zařízení, ve kterém léčí, slušně vybavené. Ti, kteří posílají své podněty, jsou vyděšeni z arogance bílých plášťů a nedostatku základních a srozumitelných informací. Dva roky jsme sledovali skrytými kamerami denní realitu v mnoha nemocnicích, ústavech a léčebnách. Už na přelomu roku 2016 a 2017 jsme zaměstnali infiltrátora v jednom z takových center. Po měsíci dobrovolnické práce přišel se zjištěním, že základ problému není v nedostatku etiky, ale v katastrofálním stavu personálního obsazení a nedostatku financí. Přesto jsme další dva infiltrátory poslali do dalších ústavů. Přišli s tímtéž. Mezi tím vším se ovšem ukrývá ještě něco horšího, než prostá arogance a nesrozumitelná komunikace. Jde o fatální pochybení jednotlivců, která nemocnice a jejich zřizovatelé zametají pod koberec. Manažerské a právní krytí lékařů a situací, se kterými by obyčejný člověk se svědomím nedokázal žít. Bohužel, oběti těchto příběhů své zbytky životů žít musejí. Chybí tu kdokoliv, mimo specializovaných advokátů a několika pacientských organizací, kdo by se jich zastal. (Česká televize)

(více)

Recenze (33)

Fretakata odpad!

všechny recenze uživatele

Toto že je dokument !? Toto je masáž mozgov. Ani len nepredstiera snahu o objektivitu. Otvorene odmieta odborné informácie ("na vytáčky nie sme zvedaví") a ide za politickou figúrkou (sori, minister). "Expert na zdravotnícke právo" Dr.Švehelka: lekárka sa o chlapca mala "starať". AKO by sa "staral" pán "expert"?!? Na chodbe, nevidí do hrdla, bez nástrojov, šitia + nevie to, lebo nie je ORL. Držal by Adama za ruku a spieval by mu ?!? Áno, nevyzerá to dobre, keď deckárka prechádza s rukou vo vrecku - ale ona zháňala ÚČINNÚ pomoc - a priviedla ju. Situácia vtedy nebola dramatická. Mala chlapca na oddelení, vedela o čo ide, zháňala ORL. DEZORGANIZÁCIA bola hrozná: NESKORÝ ORL doktor (s kľúčmi), nevolali domáce ARO, .. Adam nevykrvácal. Zrejme vdýchol krv (chýba info o kľúčovom momente, len, že hľadali odsávačku). Adamov osud je obrovskou tragédiou. Ale film masíruje mozgy škandalizovaním krokov, ktoré neboli chybou. Nevolali ARO už na oddelení ? - krvácanie po tonzilektomii ARO nevyrieši a životné funkcie mal Adam v poriadku. Šiel do ambulancie pešo? - chlapec chodil. Ležal na zemi? - srdce sa masíruje proti tvrdej podložke. A iné. Tvrdenie redaktorky "Adamovi sa nikto nepokúsil pomôcť" je drzá lož, ktorú film sám vyvracia.. Masážou je aj názov analogický s ÚMYSELNÝMI svinstvami typu Aktip. TOTO MALO VO FILME ZAZNIEŤ: Pri krvácaní z úst treba predkloniť hlavu a krv nechať vytekať. Táto krv je pre obeh stratená, treba zabrániť jej vdýchnutiu. ()

swamp 

všechny recenze uživatele

Existence tohoto dílu cyklu Infiltrace je, myslím si, důležitá. Zobrazené případy jsou alarmující, možná ne zcela ojedinělé (mám namysli jakýsi nezájem lékaře, který jsme snad každý občas zažili), ale určitě ne (doufám) standardní. Obchod se svědomím, a především pak kamerové záběry krvácejícího dítěte, jsou téměř na hranici lidského chápání. Ta arogance (stran lékařů), neschopnost (stran sester) a bezmoc (stran rodiče) se vryjí pod kůži a nedělají dobře. I když se mi úplně nechce, tak ale musím okomentovat i dokumentární stránku, která je velmi plytká a nebýt těch 3 případů jako takových, tak vlastně není nač koukat. Nevidím nic progresivního, řekl bych, že nechtěnou pointou je démonizace našeho zdravotnictví, což si protiřečí třeba právě s dalším dílem cyklu, kde tvůrci jdou za lékařem pro odborné posouzení jistého doplňku stravy (to jen na okraj). Dokument nemá žádný zásadní přesah, vnímám ho jako rešerši tvůrců, kteří pak své poznatky sestříhali do 52 minut. Na závěr bych se ještě rád pozastavil nad ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Ten úsměv nad záběry, ze kterých jde mráz po zádech... a jeho chladné okomentování, že "tohle by se asi stát nemělo" - to mě vážně dostalo. Jasně, chápu, nechce si srát do vlastního hnízda, ale nikdo ho samozřejmě neobviňuje, že se jedná o jeho chybu (i když částečně systémová je). Doufal jsem v lidštější reakci... ()

Reklama

Lyli 

všechny recenze uživatele

Co k filmu? Odfláknutý dokument sázející na sílu hlavního příběhu. Za mě by mnohem lépe fungovalo vyznění jednotlivých případů jako samostatné speciály v rámci např. Reportérů ČT. Co k osudům? Jistě nejdrtivější je Adámkův případ, kdy vidíme natolik fatální pochybení zdravotníků, že je z toho člověku úzko. Ano, komplikace se stávají, ale hysterická zdravotní sestra a lékařka, která nezavadí okem o pacienta, to nejsou lidé na svém místě. Lhostejnost instituce, kde se celá věc odehrála, je zarážející a nechápu, jak je to vůbec možné. Další dva příběhy mě tam vlastně nezajímaly, byly podány tak povrchně, že nemáte šanci je chytit. Co závěrem? Je dobře, že film vznikl, i když není zpracovaný kvalitně. Opravdu ze srdce si přeju, aby tohle dílko pomohlo poškozenému Adámkovi a jeho rodině k tomu, aby se konečně někdo pochlapil, a skutečně jim pomohl a omluva by (do prdele práce), měla přijít taky. ()

Pavlínka9 

všechny recenze uživatele

4* z jediného důvodu. Jsem z Pardubic. Danou kauzu s Adámkem jsem tedy slyšela z první ruku, jelikož se to odehrálo v nemocnici v Pardubicích a bylo toho celé město. A tento dokument mi ukázal záběry, které se dlouho nedokázali sehnat...Jsem v šoku a žasnu nad tím, co se může v našem zdravotnictví stát...Dívala jsem se na to třikrát a pokaždé je mi z toho zle. Děkuji, že je to tam ale zveřejněné a lidé to mohou vidět na vlastní oči. ()

KOffi 

všechny recenze uživatele

Pro mě, jako pro rodiče, to byl velmi silný dokument. Mezi lidmi je malé procento psychopatů, kteří nemají empatii s ostatními lidmi a tvory. Vysvětluji si to tak, že neomluvitelné chování těchto "doktorů" a především arogantní "doktorky" dětského oddělení, je právě důklazem jejich společensky patologické psychycké poruchy. Myslím, že minimálně ona by měla jít do vězení na velmi dlouhou dobu, být navždy zbavená atestace a po výkonu trestu kopat v Jáchymově novou díru v zemi. Strašné... ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama