poster

Infiltrace: Obchod se svědomím (TV film)

Dokumentární

Česko, 2019, 52 min

Scénář:

Šárka Maixnerová

Hrají:

Ivana Lokajová
(další profese)
 • swamp
  ****

  Existence tohoto dílu cyklu Infiltrace je, myslím si, důležitá. Zobrazené případy jsou alarmující, možná ne zcela ojedinělé (mám namysli jakýsi nezájem lékaře, který jsme snad každý občas zažili), ale určitě ne (doufám) standardní. Obchod se svědomím, a především pak kamerové záběry krvácejícího dítěte, jsou téměř na hranici lidského chápání. Ta arogance (stran lékařů), neschopnost (stran sester) a bezmoc (stran rodiče) se vryjí pod kůži a nedělají dobře. I když se mi úplně nechce, tak ale musím okomentovat i dokumentární stránku, která je velmi plytká a nebýt těch 3 případů jako takových, tak vlastně není nač koukat. Nevidím nic progresivního, řekl bych, že nechtěnou pointou je démonizace našeho zdravotnictví, což si protiřečí třeba právě s dalším dílem cyklu, kde tvůrci jdou za lékařem pro odborné posouzení jistého doplňku stravy (to jen na okraj). Dokument nemá žádný zásadní přesah, vnímám ho jako rešerši tvůrců, kteří pak své poznatky sestříhali do 52 minut. Na závěr bych se ještě rád pozastavil nad ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Ten úsměv nad záběry, ze kterých jde mráz po zádech... a jeho chladné okomentování, že "tohle by se asi stát nemělo" - to mě vážně dostalo. Jasně, chápu, nechce si srát do vlastního hnízda, ale nikdo ho samozřejmě neobviňuje, že se jedná o jeho chybu (i když částečně systémová je). Doufal jsem v lidštější reakci...(12.6.2019)

 • Ladushka22

  Hrozně by mě zajímaly motivy laxních doktorů/zda je to opravdu projev vyhoření, nebo psychického vyšinutí. A takovým lidem v bílých pláštích svěřujeme své zdraví, svou důvěru a mnohdy i život. Každý lékař by měl mít povinně nařízenou psychoterapii, supervize a pravidelné atestace! A kde je pak nějaká spravedlnost? Kde je nějaký postih? Název je podle mě dobře vystižen, pokud ale však tito lidé vůbec nějaké svědomí mají. Hodně silné příběhy, o kteréch je dobře, že se ví! Ale nekouká se na to snadno....:-((5.6.2019)

 • kukkik
  *****

  Na tohle se tak hrozně zle kouká... Kurde, tak snad doktor i ta pitomá sestra mají za sebou desítky let (údajně) náročných a komplexních studií, tak jak je možné, že v krizové situaci udělají úplné h*** a situaci musí zachraňovat parta z ambulance? To jsou jako jediní, kdo není úplný idiot v celém zdravotnictví? A ta laxe a zmatky v případě toho malého klučiny.. Fuj tohle, člověk má strach, že když se mu něco stane a pojede do nemocnice, a nevezme si s sebou pistoli nebo pár milionů v kufříku, tak se na něj každý vysere dokud sebou nesekne mrtvý o zem a neudělají si z něj předložku před kancl. Ono stačí jít k obvoďákovi a člověk získá představu.. Mrazí.. vážně z toho mrazí.(4.6.2019)

 • Ricky_CZ
  *****

  O emoce se tady postal samotný život. Provedení je potom vcelku neuchopitelné, co do hodnocení. Lze jen poděkovat za to, že se opět některé věci dostaly na světlo... Trochu z osobnějšího soudku: Jako rodiče mne to asi zasáhlo více, než je zdrávo. Tohle byla opravdu síla a všechna čest klidnému otci z hlavního příběhu. Nedokážu říct, že bych to zvládl tak racionálně, abych se mohl dál starat o rodinu.. Panáka, potřebuju panáka..(3.6.2019)

 • Lyli
  ***

  Co k filmu? Odfláknutý dokument sázející na sílu hlavního příběhu. Za mě by mnohem lépe fungovalo vyznění jednotlivých případů jako samostatné speciály v rámci např. Reportérů ČT. Co k osudům? Jistě nejdrtivější je Adámkův případ, kdy vidíme natolik fatální pochybení zdravotníků, že je z toho člověku úzko. Ano, komplikace se stávají, ale hysterická zdravotní sestra a lékařka, která nezavadí okem o pacienta, to nejsou lidé na svém místě. Lhostejnost instituce, kde se celá věc odehrála, je zarážející a nechápu, jak je to vůbec možné. Další dva příběhy mě tam vlastně nezajímaly, byly podány tak povrchně, že nemáte šanci je chytit. Co závěrem? Je dobře, že film vznikl, i když není zpracovaný kvalitně. Opravdu ze srdce si přeju, aby tohle dílko pomohlo poškozenému Adámkovi a jeho rodině k tomu, aby se konečně někdo pochlapil, a skutečně jim pomohl a omluva by (do prdele práce), měla přijít taky.(7.6.2019)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace