Infiltrace: Obchod se svědomím

(TV film)

Co vše se odehrává za zdmi našich nemocnic? Jak se k nám pacientům chovají lékaři? Jak se ze zdravého dítěte může stát ležící troska? To vše odhalila skrytá kamera v dalším díle cyklu Infiltrace... Spolu se stížnostmi na léčitele přichází stejnou měrou i stížnosti na péči v nemocnicích a ústavech dlouhodobé péče. Lidé jsou naštvaní na lékaře, na nedostatek jejich času, empatie a na omezenou nabídku. To jsou nejčastější důvody, kdy se pacienti rozhodnou například pro alternativní léčbu. O tom už řeč v Infiltraci byla – v dílu Obchod se zdravím. Výsledkem je zákon o léčitelích a zrušení AKTIPu. Většina nemocných zůstává v péči klasické medicíny a věří, že jejich lékař je plně kompetentní a zařízení, ve kterém léčí, slušně vybavené. Ti, kteří posílají své podněty, jsou vyděšeni z arogance bílých plášťů a nedostatku základních a srozumitelných informací. Dva roky jsme sledovali skrytými kamerami denní realitu v mnoha nemocnicích, ústavech a léčebnách. Už na přelomu roku 2016 a 2017 jsme zaměstnali infiltrátora v jednom z takových center. Po měsíci dobrovolnické práce přišel se zjištěním, že základ problému není v nedostatku etiky, ale v katastrofálním stavu personálního obsazení a nedostatku financí. Přesto jsme další dva infiltrátory poslali do dalších ústavů. Přišli s tímtéž. Mezi tím vším se ovšem ukrývá ještě něco horšího, než prostá arogance a nesrozumitelná komunikace. Jde o fatální pochybení jednotlivců, která nemocnice a jejich zřizovatelé zametají pod koberec. Manažerské a právní krytí lékařů a situací, se kterými by obyčejný člověk se svědomím nedokázal žít. Bohužel, oběti těchto příběhů své zbytky životů žít musejí. Chybí tu kdokoliv, mimo specializovaných advokátů a několika pacientských organizací, kdo by se jich zastal. (Česká televize)

KOffi

Pro mě, jako pro rodiče, to byl velmi silný dokument. Mezi lidmi je malé procento psychopatů, kteří nemají empatii s ostatními lidmi a tvory. Vysvětluji si to tak, že neomluvitelné chování těchto "doktorů" a především arogantní "doktorky" dětského oddělení, je právě důklazem jejich společensky patologické psychycké poruchy. Myslím, že minimálně ona by měla jít do vězení na velmi dlouhou dobu, být navždy zbavená atestace a po výkonu trestu kopat v Jáchymově novou díru v zemi. Strašné... ()

swamp

Existence tohoto dílu cyklu Infiltrace je, myslím si, důležitá. Zobrazené případy jsou alarmující, možná ne zcela ojedinělé (mám namysli jakýsi nezájem lékaře, který jsme snad každý občas zažili), ale určitě ne (doufám) standardní. Obchod se svědomím, a především pak kamerové záběry krvácejícího dítěte, jsou téměř na hranici lidského chápání. Ta arogance (stran lékařů), neschopnost (stran sester) a bezmoc (stran rodiče) se vryjí pod kůži a nedělají dobře. I když se mi úplně nechce, tak ale musím okomentovat i dokumentární stránku, která je velmi plytká a nebýt těch 3 případů jako takových, tak vlastně není nač koukat. Nevidím nic progresivního, řekl bych, že nechtěnou pointou je démonizace našeho zdravotnictví, což si protiřečí třeba právě s dalším dílem cyklu, kde tvůrci jdou za lékařem pro odborné posouzení jistého doplňku stravy (to jen na okraj). Dokument nemá žádný zásadní přesah, vnímám ho jako rešerši tvůrců, kteří pak své poznatky sestříhali do 52 minut. Na závěr bych se ještě rád pozastavil nad ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Ten úsměv nad záběry, ze kterých jde mráz po zádech... a jeho chladné okomentování, že "tohle by se asi stát nemělo" - to mě vážně dostalo. Jasně, chápu, nechce si srát do vlastního hnízda, ale nikdo ho samozřejmě neobviňuje, že se jedná o jeho chybu (i když částečně systémová je). Doufal jsem v lidštější reakci... ()

Lyli

Co k filmu? Odfláknutý dokument sázející na sílu hlavního příběhu. Za mě by mnohem lépe fungovalo vyznění jednotlivých případů jako samostatné speciály v rámci např. Reportérů ČT. Co k osudům? Jistě nejdrtivější je Adámkův případ, kdy vidíme natolik fatální pochybení zdravotníků, že je z toho člověku úzko. Ano, komplikace se stávají, ale hysterická zdravotní sestra a lékařka, která nezavadí okem o pacienta, to nejsou lidé na svém místě. Lhostejnost instituce, kde se celá věc odehrála, je zarážející a nechápu, jak je to vůbec možné. Další dva příběhy mě tam vlastně nezajímaly, byly podány tak povrchně, že nemáte šanci je chytit. Co závěrem? Je dobře, že film vznikl, i když není zpracovaný kvalitně. Opravdu ze srdce si přeju, aby tohle dílko pomohlo poškozenému Adámkovi a jeho rodině k tomu, aby se konečně někdo pochlapil, a skutečně jim pomohl a omluva by (do prdele práce), měla přijít taky. ()

sator

Jednak je to výpoveď o systému který požírá sám sebe... Lékařský personál tráví 80 procent času papírováním...Jediná možnost jak tím projít je přijmout že nejsem oběť, jinak zbytek života strávím v nenávisti...a depresi... ()

oveckaoa

Staženo omylem místo Infiltrace Obchod se soucitem nechtělo se mě to mazat tak jsem to dokoukal a na to původní se budu dívat zítra. V rychlosti je docela smutné co se v této republice děje, když si člověk čte kolik jde do zdravotnictví prachů a přesto si věčně stěžují , že mají málo a pak si člověk říká za co by to chtěly , když se tolik doktorek a doktorů nedokáže pořádně postarat o kluka co má problémy (neplést problémový) po trhání mandlí. Nechápu, že za to nikdo nesedí ten kluk je totálně v háji borovém a lepší už nejspíše nebude a ti doktoři jsou na jiných nemocnicích a jedna dokonce i na mateřské byt to někde v zahraničí řeší se to daleko více a jsou i lepší výsledky přitom ta paní chce pouze omluvu a nejde jí tak moc o peníze . Je smutné , že Eu řeší kdejakou kokotinu ve stylu zakážeme tuzemáky,žárovky, mentolové cigarety a tohle nevadí. V případě té paní s těhotenstvím mě zaráží ten doktor, který byl absolutně nad věcí a měl to totálně na salámu takhle by se doktor chovat teda neměl u těch úředníků nic nového, když jdete k nám okolí na pracák chovají se podobně povýšeně. Nechápu , že tomu dá někdo odpad , ale tady zase mě to nepřekvapuje buď je to troll nebo je to individuum ve stylu dám tomu odpad jsem king světa. ()

Pavlínka9

4* z jediného důvodu. Jsem z Pardubic. Danou kauzu s Adámkem jsem tedy slyšela z první ruku, jelikož se to odehrálo v nemocnici v Pardubicích a bylo toho celé město. A tento dokument mi ukázal záběry, které se dlouho nedokázali sehnat...Jsem v šoku a žasnu nad tím, co se může v našem zdravotnictví stát...Dívala jsem se na to třikrát a pokaždé je mi z toho zle. Děkuji, že je to tam ale zveřejněné a lidé to mohou vidět na vlastní oči. ()

cypp

Filmařsky těžko hodnotit, ale pohled na krvácející dítě s bezmocnou mámou je něco šíleného. Děti nemám, ale takhle si představuju peklo. ()

pulula

Příběh Adámka mě hodně zasáhl, záběry nemocniční kamery byly opravdu otřesné. Silné příběhy malého chlapce po operaci mandlí, ženy, která vinou gynekologa přišla o děti a dcery, která dodnes neví, nač zemřela její matka tahnou celý film, jeho zpracování je ale hrozné. ()

Ricky_CZ

O emoce se tady postal samotný život. Provedení je potom vcelku neuchopitelné, co do hodnocení. Lze jen poděkovat za to, že se opět některé věci dostaly na světlo... Trochu z osobnějšího soudku: Jako rodiče mne to asi zasáhlo více, než je zdrávo. Tohle byla opravdu síla a všechna čest klidnému otci z hlavního příběhu. Nedokážu říct, že bych to zvládl tak racionálně, abych se mohl dál starat o rodinu.. Panáka, potřebuju panáka.. ()

Piri

Príšerný príbeh. Totálne zlyhanie vraj odborného a plateného personálu v nemocnici, ktorí si žiada externú pomoc záchrannej služby (napriek faktu, že majú ARO), nechá decko vykrvácať, ktoré dokonca samo duchaplne uteká pre pomoc a nepanikári. Je to veľmi smutný príbeh. Tragédiou je, že tí čo ju spôsobili sa necítia vinní a žijú bez problémov ďalej. Však nie, je to iba jeden príbeh/tragédia z mnoho ďalších. Pekne to ukazuje podstatný rozdiel medzi stolovým lekárom a skutočnými profesionálmi. Kde je tá oslavovaná lekárska etika? Načo potom to študujú a chcú robiť? To môžu ísť aj kopať kanály. Niekto sa sťažuje, že toto nie je dokumentaristika, že je to zaujaté, lenže tie druhé strany NEkomunikujú, takže sa skrývajú, kto mlčí, ten svedčí, je logické, že divák si utvorí názor v prospech protagonistov (obetí). Ľudia lekárom dôverujú, oni to študovali a sú za to platení, pacient nemá nad čím rozmýšľať, on sa má riadiť pokynmi lekárov. Kde je ich zmysel pre povinnosť? Zišiel by sa im návrat do totality. ()

Stíba

V první řadě hodnotím dokument a jeho zpracování a ne příběhy samotné, ty jsou samozřejmě otřesné. Většinový prostor tu dostává jen jeden z nich a ty další dva jsou tu skoro až zbytečné, jelikož se podle mě vše jen kouskuje a výsledný dojem to tříští. Podání je tak ve finále malinko rozpačité a nedokáže vypovědět tolik, kolik by z toho asi šlo dostat, přesto si člověk dokáže udělat celkem zajímavý obrázek, který bych ale velmi nerad paušalizoval na celé naše zdravotnictví jak bývá v oblibě. Je totiž bez debat, že můžeme být opravdu rádi za jeho neuvěřitelnou úroveň, těmto smutným příběhům navzdory. ()

kukkik

Na tohle se tak hrozně zle kouká... Kurde, tak snad doktor i ta pitomá sestra mají za sebou desítky let (údajně) náročných a komplexních studií, tak jak je možné, že v krizové situaci udělají úplné h*** a situaci musí zachraňovat parta z ambulance? To jsou jako jediní, kdo není úplný idiot v celém zdravotnictví? A ta laxe a zmatky v případě toho malého klučiny.. Fuj tohle, člověk má strach, že když se mu něco stane a pojede do nemocnice, a nevezme si s sebou pistoli nebo pár milionů v kufříku, tak se na něj každý vysere dokud sebou nesekne mrtvý o zem a neudělají si z něj předložku před kancl. Ono stačí jít k obvoďákovi a člověk získá představu.. Mrazí.. vážně z toho mrazí. ()

Psycho.R

Nikdy bych nevěřil, že se může stát něco takového, jako je Adámkův příběh. Natolik fatální selhání nemocnice bych v 21. století nečekal. A ještě, aby primář volal do své nemocnice sanitku, aby mu pomohla? Silný příběh. Přeji dostatek sil a peněžních prostředků rodičům. ()

denbrough

Desive.. Mama zkolabuje a krvacejici dite ji hleda pomoc. Nejsilnejsi a nejneuveritelnejsi scena. Krute a otresne. Zasahlo me to. Za to snad musi byt nekdo trestne stihany??? Kret**i !!! Krajska nemocnice vola na pomoc zachranku. Peklo.. ()