Chlap na střídačku

Již patnáct let št'astně vdaná Zuzana jednoho dne zjistí, že má její manžel Jiří delší dobu poměr s jinou ženou. Zuzana neváhá a rozhodne se svou sokyni Lenku navštívit a učinit jí tak trochu netradiční návrh. Její plán je přímo skandální. Navrhne jí totiž, že si rozdělí péči o Jirku a udělají z něj tak chlapa na střídačku. Lenka nakonec souhlasí a obě ženy představí tento nový způsob života Jirkovi. Tedy spíše ho postaví před hotovou věc. Co se všem zdá zpočátku jako perfektní plán, tedy jeden týden se svou ženou, ten druhý zase s milenkou, se nakonec může ukázat jako noční můra pro všechny. (Bohemia MP)

Matty odpad!

Chlapa na střídačku v mých očích definuje scéna, ve které Ivana Chýlková při čekání na tramvaj diktuje do mobilu zprávu „Moje zvlhlá mušlička se chvěje rozkoší“ a Jiří Langmajer jí na to odepisuje „Tvrdne mi kašpárek“.___Je to film od začátku do konce tak důsledný ve své nevtipnosti, nedějovosti, inscenační topornosti a kašlání na jakýkoliv rytmus a komediální timing, že mi už někdy po dvaceti minutách (těch minut je reálně celkem 109, pocitově nekonečně mnoho) vzal veškerou vůli k životu. Varováním měla být hned úvodní scéna, ve které si hlavní hrdinka tiskne printscreeny manželovy smskové komunikace s milenkou. Dál je smysluplnost jednání postav už jenom menší.___ Chlap na střídačku v podstatě tvrdí, že neproblematické soužití mezi muži a ženami není možné. Alespoň ne bez lží, podvádění a manipulace. Vztah mezi postavami Chýlkové a Langmajera je očividně vyčpělý, ani jeden z partnerů v něm není spokojený, nesnášejí se, ale namísto toho, aby jej ukončili (protože je přece nesmysl, jak dí její ženina matka, „rozvádět se kvůli malichernosti“), začnou si dělat strašné naschvály. S nápadem na „střídavou péči“ sice přijde manželka (muž chce milenku opustit), ale ta pak manželův společný čas s milenkou různě sabotuje, aby si nemohl užívat s cizí ženou. Takže vlastně z její strany nejde o přistoupení na kompromis, ale o záminku k pomstě. Nevěrný byl sice manžel, ale po většinu filmu je paradoxně stavěn do pozice oběti dvou nevyzpytatelně jednajících žen (jejich emocionální labilita je oproti mužově racionálnímu přístupu hodně zdůrazňována), z nichž ho každá chce jen pro sebe. ___ Záškodnická činnost obou žen z větší části spočívá v tom, že muži dopřávají buď hodně sexu, nebo žádný (dojde i na několikaminutovou střihovou sekvenci, ve které Lucie Žáčková rukou nebo pusou uspokojuje Langmajera). Na ničem jiném než na souložení tady vlastně vztahy založené nejsou. Většina postav v dohodnutém vztahovém trojúhelníku po většinu času trpí, ale protože je to jedna zákeřná sadistická svině vedle druhé (protivné a sprosté jsou i děti ústředního páru, které se nezdráhají říct babičce do očí, že vypadá hnusně, a svým rodičům pokládají dotazy typu „ty budeš strkat pindíka do pipinky té paní?“), pokračují v tom, že si navzájem dělají hnusné věci a natahují stopáž vatovými dialogy. ___ V zásadě je to příběh dvou psychopatek a jednoho muže příliš slabého na to, aby se jim vzepřel (nejspíš proto, že je vysokoškolským pedagogem, který si před spaním čte Násilí od Žižeka). Dokonce i po tom, co se jej manželka pokusí otrávit karbanátkem připraveným z psích konzerv a prošlých jater (protože máloco je tak legrační jako zánět žaludku, žeano), zmůže se jen na předstírání mrtvičky… Přehlídku monstrózních postav doplňuje Iva Janžurová coby tchyně, která si se zvráceným potěšením opakovaně přehrává domácí porno se svým zetěm a jeho milenkou. Martin Pechlát pak hraje jednu ze dvou karikatur gayů (kteří jsou definováni jen svou homosexualitou) a svou sexuální frustraci dává najevo tím, že na celou kavárnu křičí „SEX!“. Je to dokonce tak špatné, že nepomáhá ani Pavel Nový s motýlkem, který to rozjede během scény „divokého“ večírku.___Pokud existuje peklo, věřím, že tam ve smyčce pouštějí tenhle film. () (méně) (více)

Tosim

Oceňuju Kamilův neotřelý pohled na tuhle....ehm, záležitost, ale naprosto s ní nesouhlasím. Kéž by tyhle poprcávačky (twl, Jiří Langmajere, už roky jsme vás neviděli v ničem pořádném) byly aspoň provokativní nebo dostatečně vtipné, ale už jsou jen únavné. ()

Djoker

Lahůdka. Dvě ženy se vědomě dělí o jednoho muže. Feminismus po česku na základě vykradeného scénáře a v primáckých kulisách. Naštěstí Langoš nikdy nezklame. ()

Eliott

Jelikož jsem podle ukázek očekával nějakou primitivní blbost, možná i proto to nebylo až tak zlé. Lehký oddechový děj mne zaujal a v mnoha případech i pobavil. Dlouho jsem proto zvažoval 3 hvězdy, to co však fungovalo končí někde v polovině a konec byl tak odflaknutý (retardovaný), až jsem se nakonec rozhodl jinak. Nebudu zabíhat do detailů, ale nejen že by normální člověk v žádném případě nedokázal tak dlouho předstírat postižení pod drobnohledem svých nejbližších, ale zajisté by nějakým trapným výstupem neoblbnul doktory v nemocnici. 45% ()

Spiker01

Na Langošovy trampoty se vždycky rád kouknu, ovšem poprcávání už bylo dost. Bohužel jedna z těch trapnějších českých komedií, u kterých jsem se párkrát zasmál, ale mnohem častěji mi bylo studno. PS : Takřka většina herců tu má velmi nedůstojné role...50% ()

NinadeL

Tohle není film, ale špatný vtip. A co jsem tak koukala na trailer francouzské verze Garde alternée, český tým by museli tvořit mnohem nadanější lidi, než kamarádi Petra Zahrádky, aby s takovou šmírou něco dokázali. ()

castor

Tak jsem to zase jednou zkusil. Začíná to slušně, možná ještě lépe. Po patnácti letech manželství, ze kterého vzešly dvě děti, Ivana Chýlková zjistí, že ji Jiří Langmajer už nějaký ten pátek podvádí. Nabízí nečekané řešení: navrhne milence, že si ho budou po týdnu střídat. Pasivní Langmajer se tváří jako ocas, ale nijak se nezdráhá. A tady má pokračovat humor. Jenže ouvej. Ano, je to divné a zrůdné. Ale berme to tak, že se to v nějaké hlavě (francouzská předloha) urodilo. A že to u párů, které se hlásí do Výměn manželek, může fungovat. Ovšem skutečně ženy středního věku touží po troubovi, který sebou nechá lomcovat, a poskakují před ním v sexy prádle jako by šlo snad o George Clooneyho? Díky, nechci. Bylo mi líto herců. Solidní Chýlková s Langmajerem si alespoň zpočátku své role užívají, občas se i nějaký vtípek vyvedl. Před polovinou se to zlomí a do cíle klopýtáme velmi neobratně. Herci nevědí, co se svými postavami dělat. A divák netuší, zda záletníka těší, že může legitimně střídat dvě ženy? Nebo jde o dobře promyšlený plán manželky, jak jej získat zpět? Nebo jde o ďábelskou pomstu za to, že ho strkal do jiné? Nedozvíme se nic. Postavy se chovají náhodně, nevěrohodně. Je to jako kdybych kolegovi v práci zničehonic prošlápnul koleno a o hodinu později se ho s čistou myslí zeptal, kdy vyrazíme na kolo. Jedna mu ukuchtí zkažený karbanátek (aby kvůli průjmu nemohl souložit s tou druhou), druhá se v noci budí a ručně partnera uspokojuje (aby nemohl souložit s tou první). Možná se ty dvě perou o nudného idiota proto, že se další mužské osazenstvo snímku omezuje na duo karikatur homosexuálů. Andrej Polák je od začátku příšerný a Langmajerův nejlepší kamarád Martin Pechlát se příšerným teprve stane. Takže asi tak. Tvrdne mi kašpárek. Bože. ()

troufalka

Nemyslím si, že Homo sapiens je ze své podstaty monogamní, ani, že je dostatečně moudrý, aby dokázal žít polygamně. Tento neustálý rozpor stojí za hlubší probádání a nemusí jít nutně o filozofické disputace. Humor zde zvolený není bohužel šálkem mého čaje. Mnohem zajímavější mi připadal Dámský gambit  s Tomášem Matonohou a skvělou Terezou Duchkovou. ()

cheyene

Místy vtipné, chvilkami trapné. Ale jako oddechovka to nebylo špatné. Jiří Langmajer mě poslední dobou baví... ()

Big Bear

Bože nééé... Opravdu slabota tahle komedie, sexistické, humor prvoplánový, bez nápadu... Langmajer se koukám usadil ke stáru v roli vošoustníků a začal nám hrát hřebce na vrcholu (Přes prsty apod...). No a dělat sexy baby z šedesátileté Chýlkové nebo ošklivé Žáčkové, která mně iritovala už v reklamách jednoho operátora to už je snad od Zahrádky náznak gerontofilie... Účast homosexuálů je v dnešním filmu nutnost, na to jsem si už zvykl, ale proč jsou z nich konkrétně zde děláni naprostí dementi, to opravdu nechápu. Česká komedie se svíjí v šílených křečích a i když se sem tam zadaří (Teorie tygra, Vlastníci např.) tak je to s ní horší a horší... Děs běs. Dávám za jednu mrtvici. * ()

playboxguest

Na tomhle filmu je nejlepších posledních pět minut. Úplný závěr před titulky a pak samotné titulky s duetem Langmajera a Martičky Jandové. To jediný si asi budu pamatovat i zítra. ()

Bigrambo

"Za co, pane bože, za co, zas dvě hodiny v prdeli..." Tak už podlehla i Janžurka s Ivankou... Jediné, co si z tohoto snímku budu pamatovat, jak jsem se několikrát zavrtával do židličky z té trapnosti, která se přede mnou na plátně odehrávala. ()

mchnk

Možná vrchol stupidního sexistického humoru, na který současní čeští tvůrci komedií sázejí, v tomto případě ale herci jako Janžurka (na základě její role si dovolím toto oslovení), Chýlková (už i ona podlehla) či Langmajer, který to zase dává skvěle po svém a opět trochu jinak, dělají tento úmorně dlouhý a bezduchý škvár alespoň trochu sledovatelným, tedy jednou. Film je záměrně "ulítlý", ve své nastolené situaci, často od dam různého věku v kině zaznívalo..."No to snad..." Bourá tedy určitě hranice a také celkem humorný závěr je na tomto uchopení filmu postaven. Režie docela ušla i zvuk normální, což je u českých komedií také někdy problém, ale celkově zase ne, prostě jen další krávovina na entou. [Kino Citadela Litvínov] ()

Vančura

Scenáristická ubohost, která je trapná, nevtipná a nesnesitelně odtržená od reality. Nebavilo mě to, nic tam nedává smysl a ústí to v naprosto debilní závěr. Už po pár dnech moc nevím, o co tam vlastně šlo, což je jedině dobře - ještě lepší by ale bylo se do budoucna jakýmkoli dalším Zahrádkovým filmům po této otřesné zkušenosti vyhnout. ()

kingik

Sexuálně (na)štvaný hřebec ustájil svůj nenasytný pyj mezi dvě klisničky. Střídavá péče o jeho chloubu je střídavým rájem i peklem pro jeho spermie. Ústřední herecký trojlístek -Jiří Langmajer-Ivana Chýlková- Lucie Žáčková- zvládá herecké i sexuální polohy, oblečeni neoblečeni se s vervou pouštějí do dramatických i komediálních heků a stenů, načež zalitá Zahrádka dala vyrašit poměrně originálnímu semenu na záhonu české tvorby. Ovšem i tak je znát, že přetažení typicky francouzské komiky z původní (téměř neznámé) předlohy je místy znát a může to působit až prapodivně v kontextu s komikou v českém filmu. Vedlejší postavy nejsou vyloženě rušivé, Janžurová s Novým coby manželský pár jsou ale málo využití, Martin Pechlát se už postupně etabloval do různorodých vedlejších postaviček v jiných filmech/komediích a coby kolega hlavního "sexuologa" amatéra je zástupcem "růžově" zbarvené linie, co se docela vymkla kontrole, a nakonec (bez přítomnosti kamer) dá Andreji Polákovi. Celý film rozhodně není k popukání, ani s logikou dějství se nikterak nezatěžuje. Ivana Chýlková dává (v korzetu a podvazcích) fyzicky vyniknout i tak trochu vzpomenout na své herecky svůdné začátky ve snímku Čas sluhů a vypadá šik, Lucie Žáčková procvičila zejména honitbu na Langošovi a samotný Langoš je tak báječně odkvetlý, až je z něj jakýsi stařešina neurčitého věku, což filmu v určitém ohledu dává nebývale neotřelý rozměr. Vyznavači sofistikovaného humoru mají jasnou stopku, jim snímek nenabídne vůbec nic, ovšem lehce dekadentní snímek přijde vhod vyznavačům neorané české tvorby. 8/10 ()