Gundala

Akční / Krimi / Drama

Indonésie, 2019, 123 min (Alternativní: 115 min)

• iXtr3m3

Slabulinké dve hviezdy len za chabý pokus. Súboje by neboli zlé, ale nič, čo by sme nevideli. Talenty niektorých zúčastnených boli trestuhodne nevyužité, ako najlepší príklad môžem uviesť bombardéra z Raidu 2 - Cecep Arif Rahman, škoda no. Za druhé, origin hrdinu bol príliš ale fakt príliš slabý. Nedozvedeli sme sa o ňom nič, odkiaľ sa jeho schopnosti vzali, nič. Otvorený koniec láka na mytológiu, ktorú nepoznám, tak neviem. Určite by som si pokračovanie pozrel, ale nie kvôli nedočkavosti ale len holej zvedavosti, ako by to dokázali posunúť.(14.9.2020)

• Morholt

Hrdina nadaný metáním blesků se musí postavit za dělníky a sociálně slabé, které terorizuje popálený padouch, jenž, mimo jiné, tráví rýži. Blbost na entou od začátku až do konce, ale tady to mělo být primárně o akci a právě ta za mnoho nestála. Ne že by souboje byly úplně špatné, ale tohle všechno jsme už viděli x krát a ještě x krát uvidíme. Navíc někdy mi to připadalo, že koukám na Buda s Terencem a to v podobně laděném filmu asi není úplně košér. Závěr, kdy záporák nasadí armádu speciálních sirotků, ten zmar jen korunoval. Jako hororový tvůrce mě Anwar docela baví, ale tady šlápl vedle. 30%(8.1.2021)

Další komiksový superhrdina si to šel vyzkoušet do světa filmu a není ani z Marvelu, ani z DC. A není ani z USA. Pochází z Indonésie a těm americkým by se mohl s přehledem rovnat. https://4.bp.blogspot.com/-TFBZFS1DZyc/VZfxik47qvI/AAAAAAAABaA/dbunsk6aLF0/s1600/cover_gundala_%2Bbangkitdarikematian.png Ke komu by se hodil víc? K Avengers a nebo k Lize spravedlnosti? No nic. Podle tamních informací od studia Jagat Cinema Bumilangit je naplánováno celkem sedm filmů s příběhy převzatých z populárního komiksu indonéského hrdiny. Mimochodem, jak je na tom český Pérák? Pravda, naivní otázka. Scénář pro tento úvodní film o zrodu Guadala je adaptací komiksu ´Guandala Putra petir´od Haryi Suryaminata, který byl poprvé uveden na trh v roce 1969. První filmové zpracování se objevilo v roce 1981. Stejně jako američtí superhrdinové vznikající dle různých amerických vlastností, tradic a historických etud, tento vznikl na základě těch indonéských. Příběh o původu Gundaly splňuje všechny dané požadavky, což znamená, že děj poskytuje nejen hluboký příběh, ale také silnou charakterizaci, pří které samozřejmě nechybí ani čirý patriotismus. V dané koncepci filmu jako takového je vidět inspirace amerických komiksových snímků, ale nakonec, proč ne. Indonéský styl je v tom tak i tak znát. O indonéské kultuře ani nemluvě. Choreografie akčních scén v podobě bojových umění tak vypadají poněkud zvláštně, až se zdá, že velmi brzy ztrácí patřičnou dynamiku soubojů, které nejsou přepálené svou délkou trvání. Je to komiksový film ve svém jádru v podstatě známý svou dějovou šablonou, ale navenek přeci jen krapet odlišný. Že takový film vznikl je dobře a opravdu by tvůrci mohli pokračovat dál. Kvůli náporu snímků od Marvel a DC je to víc než zdravé.(2.3.2021)

Veľká škoda poslednej pol hodinky, inak by to bolo s prehľadom za štyri. Štýlom a spracovaním má nový počin Joko Anwara najbližšie k Snyderovým Watchmenom, či s prižmúrením oka aj Nolanovmu Batmanovi. Samozrejme sa nemôže rozpočtom a tým pádom ani spracovaním s nimi úplne rovnať, no napriek tomu si dovolím tvrdiť, že až na pár slabých cgi sa jednalo po technickej stránke o skvelý vizuálny zážitok, čomu veľmi pomáhala miestami parádna kamera s filtrom a strih. Príbeh je zaujímavý so silným sociálnym podtextom a dobre napísanými postavami o večnom boji dobra a zla, prostého ľudu a jeho vládcov a o tom, že keď všetci kľačia, niekto sa musí postaviť. Herci mi pasovali bez výnimky a na ich výkony sa nič zlé nedá napísať, najmä ten malý špunt hral ako o život, no pochváliť musím aj jeho staršiu sympatickú verziu, ktorý rozdáva rany jedna radosť a Tara Basro sa mi dostala svojím sexi vzhľadom pod kožu už v Anwarovej predošlej snímke Impetigore. A čo by to bol za akčný film z Indonézie, keby nedošlo na Pencak Silat, ktoré ja osobne považujem za ešte brutálnejšie a efektnejšie bojové umenie ako Muay Thai. Tu žiaľ trochu padla kosa na kameň a preto musím aj s hodnotením nižšie. Kým hodinu a pol som chrochtal blahom, ako pekne a realisticky pôsobia bojové scény aj keď sa jedná a o komixovú adaptáciu, poslednú pol hodinu som sa chytal za hlavu, čo sa deje. Ono celkovo, ten film prvú hodinu a pol pôsobí veľmi profesionálne, vizuálne podmanivo s dobre rozloženým tempom, no potom mi to prišlo ako keby niekto prišiel na plac a povedal, máte dva dni na dotočenie a všetko nabralo strašne rýchly spád, kde už neostal ani čas, povenovať sa viac choreografii a preto súboje z poslednej hodiny pôsobia dosť zle a lacno, najme v porovnaní s prvou hodinou a pol. Korunu tomu už len nasadila finálna bitka na streche domu, kde Gundala všetkých facne a zahodí preč a záporák už len na rýchlo dostane, čo mu patrí a šmitec. Napriek tomu ma film naozaj zabavil a vzhľadom na koniec sa už teraz teším na pokračovanie, na ktoré už dúfam Joko dostane poriadny balík a časovú rezervu. Potenciál na to režisér aj námet určite má.(6.9.2020)

• jokino

Film bol pre mňa, žiaľ, velmi slabý. To, že sa niečo pomaly vyvíjalo, mi vôbec nevadilo. Ale to, že to bolo tak hrozne nudné, uťahané, nezáživné, človek sa v deji občas strácal, to bola dosť škoda. Martial arts vyzerali akrobaticky a po technickej stránke dobre, akurát som mal pocit, akoby všetci "len" nacvičovali a naznačovali úderi, a vlastne sa "báli" jeden druhého dotknúť.. Celé mi to prišlo trochu komické. Jediné, pre mňa fakt pozerateľné, boli skutočne dobre urobené CGI, na velmi slušnej úrovni. Ako film sám o sebe nebol zlý a zrejme bude mať raz asi aj pokračovanie, no pre mňa tomu chýbal nejaký lepší drive, možno sympatickejší herci a celkové podanie príbehu mohlo byť viac akčno - dobrodružné. Miestami som reálne uvažoval, či to vôbec dopozerať (?).. Ako určite nechcem porovnávať s rôznymi Hollywoodskymi "trhákmi" od Marvelu, či DC. Nakoľko ani tie nemám zrovna v láske. Tam je to pre mňa vyslovene zbytočne prehnané so všetkým. Ale ani nemusím zrovna takto "uťahané" veci. Škoda, mohlo to byť aj lepšie..(28.7.2020)