Reklama

Reklama

Bitva o Normandii: 85 dní v pekle

(TV film)
  • Česko Normandie: 85 dnů v pekle (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Historický
Francie, 2019, 95 min (Alternativní 52 min)

Obsahy(1)

Největší vojenská operace v historii přinesla začátek konečného vítězství Spojenců nad nacistickým Německem a jeho spolubojovníky z Fašistické osy. Vše podstatné o jejím plánování a průběhu, včetně unikátních, nikdy nepublikovaných záběrů, najdete v tomto filmu natočeném na počest 75. výročí... Poutavý snímek vznikl u příležitosti 75. výročí Dne D a vylodění v Normandii. Pozoruhodně zachycuje, jak se 6. června 1944 odehrálo největší vojenské vylodění historie. Od té doby různí odborníci mnohokrát rozebrali a analyzovali všechny pečlivě promyšlené plány i přípravné operace a došli k závěru, že Den D zřejmě rozhodl o vítězství Spojenců v druhé světové válce a porážce Hitlerovy nacistické říše. Ale i když dějiny vyvolávají dojem, že vyloděním válka skončila, ve skutečnosti byl Den D jenom prvním z 84 dlouhých dní zuřivé bitvy o Normandii. Výjimečný film vznikl díky více než 20 letům historického výzkumu a obsahuje rozhovory s experty na druhou světovou válku. Ti podrobně popisují důležitá vojenská strategická rozhodnutí, díky kterým mohla bitva o Normandii začít. A vysvětlují, jak Normandie, Francie a nakonec celá Evropa znovu získala ztracenou svobodu i za cenu ohromných lidských obětí. (TV Prima)

(více)

Recenze (16)

Tominecek 

všechny recenze uživatele

Vylodění a bitva v Normandii byl přelomový okamžik druhé světové války: 3 miliony vojáků, stovky a tisíce lodí, letadel a tanků, komplexní operační logistika, jakou vojenská historie nikdy dříve nepoznala. Operace Overlord začala 6.6.1944 na pobřeží Normandie ve Francii. Spojenci ji připravovali 2 roky s cílem vytlačit Němce z Francie. Skončila 85. den, tj. 29.8.1944, kdy do Cherbourgu dorazily mohutné posily techniky i živé síly a zamířily na jih, aby zlikvidovaly poslední zbytky německé armády. Na straně spojenců padlo 220 000 vojáků a bylo zabito 20 000 civilistů. Na druhé straně Třetí říše přišla o 200 000 padlých a 200 000 zajatých vojáků. V průměru každý týden vykrvácelo jeden a půl praporu. Divize často neměla delší životnost než dva týdny. Normandie se stala prvním místem západní Evropy, kde se formovala budoucí spojenecká politika, kde vznikla nová vláda, de Gaulleova vláda. Každý den této historické bitvy neúnavně zaznamenávala padesátka kameramanů. Natočili stovky hodin filmů.  Některé z nich se objevily až po desítkách let. Pro budoucí generace budou tyto záběry posledními svědky 85 dnů pekla v Normandii. ()

Iku75 odpad!

všechny recenze uživatele

Co to je za západní sračku? Největší vojenská operace v historii ? Byl to obrat ve ww2? Sračky sračky sračky dnes mladí lidé ani nevědí že největší podíl na porážce Německa a jejich spojenců má Sovětský svaz . Hitlerovci napadli Sovětský svaz 3 miliony vojaků ,a během vylodění v Normandii bylo fe Francii minimum Němců a v dokumentu budou psát takový sračky ? V Českých vyjebaných tv dávájí minimum dokumentů z východní fronty z produkce Sovětský svaz/ Rusko ano občas dají dokument z východní fronty ale zápádní produkce kde vždycky zazní že Rudá armáda znásilnili Německé kundy . Bitva v Ardenách 1944/45 Němci zaútočili na Spojence jen s minimem elitních jednotek SS a byla z toho panika a 80000 zajatých spojenců. Spojenci utíkali až se za nimi prášilo , kdyby Němcům nedošlo palivo do tanků tak žádný spojenci by nebyly . Dále když už spojenci měli v kalhotách prosili Stalina o velké operaci na východní frontě a Stalin souhlasil a nařídil operaci Bagration kde téměř 4 miliony Rudoarmějců zaútočili na 2 miliony Němců a jejich spojeců a všichni víme jak to dopadlo sláva RUDÉ ARMÁDĚ . ()

Reklama

nascendi

všechny recenze uživatele

Nepatrím medzi fanúšikov vojenskej, ani inej histórie. Neznamená to však, že si nepozriem dokument, ktorý sľubuje ucelenejší pohľad na významnú operáciu spojencov v Normadii. Ťažko súdiť, či sa to tvorcom podarilo, v každom prípade sa o to pokúsili. Mňa zaujala ukážka úlohy osobnosti v dejinách na príklade pôsobenia Pattona a Montgomeryho. Z negatív môžem spomenúť nevyváženosť jednotlivých epizód operácie. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Kdyby si snad někdo myslel, že to od 6. června 1944 byla jen pohodová jízda zakončená schnappsem v berlínském baru.. Zaujmou techniky boje mezi vysokými živými ploty, četnost uštknutí do vlastních řad při Operaci Kobra či drtivý nástup generála Pattona, který uměl donutit parchanty z druhé strany, aby padli za svou vlast. A samozřejmě opakující se taktická chyba rakouského malíře plakátů, který i v situacích vhodných pro ústup trval na tom, že nejlepší obranou je útok.. ()

Baron Noktur 

všechny recenze uživatele

Trocha povrchný dokument, ktorému chýba viac detailných informácií. Dobre sa na neho pozerá, rýchlo odsypáva, no nakoniec si človek uvedomí, že sa celý čas pozeral len na akési pozlátko namiesto obsahovo pozoruhodnejšieho vnútrajška. Celý dokument je predovšetkým zameraný na americkú časť spojencov v Normandii a len letmo sa dotýka kanadských/britských vojakov. Tie "dni pekla", ako sa ich snaží dokument nazvať, sa striedajú rýchlosťou blesku a niekedy dokument preskakuje celé týždne. Je to proste priemerný dokument zameraný na súčasného moderného diváka zameraného na rýchly prínos povrchne prezentovaných informácií vo viac-menej videoklipovitom štýle. 5/10 ()

Galerie (17)

Reklama

Reklama