Rvačka mezi muži

• francouzský

Du rififi chez les hommes

• slovenský

Bitka medzi mužmi

Rififi

Krimi / Drama / Thriller / Film-Noir

Francie, 1955, 120 min

Tohle mi připomělo K SMRTI ODSOUZENÝ UPRCHL. Samozřejmě nikoliv dějově, ale tou atmosférou nápětí, která je vyšponovaná na maximum a nepustí vás až do závěrečné scény, kde *SPOILER* postřelený Tony Lapka křižuje Paříží a v autě mu zlobí Jouv syn. Samotná scéna loupeže je pak naprosto geniální a na mě působila dojmem, jako bych byl přímo u toho.(7.12.2007)

Rififi je v parížskom podsvetí slangový výraz pre bitku. A že príde k boji medzi dvomi gangsterskými skupinami je jasné od počiatku. Tento súboj je však len vrcholom ľadovca, Dassinov noir je predovšetkým precíznou hrou, plnou skvelých záberov, napätia a autentickosti prostredia. Famózna scéna trvajúca skoro pol hodiny, kde banda lúpi diamanty, je natočená bez hudby a dialógov a takto filmárských výnimočných scén ( záver ) je omnoho viac.(5.9.2011)

Ze zlodějského filmu popisujícího s klinickou přesností loupež šperků (včetně dvacetiminutové bezeslovné sekvence vlastní akce) se snímek ve druhé polovině překlopí do drsného gangsterského dramatu. Skvěle vysoustružený scénář, hutná atmosféra, přesvědčivé herecké výkony, suverénní režie= (nejen) francouzská klasika.(6.1.2008)

Tá 25 minútová pantomíma štyroch chlapíkov v plátenkách bola skvelá. Boli takí nehluční, že sa mi včera pri tej ich lúpeži podarilo zaspať. Práve som film dorazila. Na konci im tvorcovia pekne naložili. Film je z tých dlhších, ale ani chvíľu nenudí a má štýl. Videné v rámci Season Challenge Tour vol. 2 (4.11.2016)

Francouzské kriminálky patřily vždy k tomu nejlepšímu v daném žánru a nakonec se jedna z nich stala i klasikou žánru Noir. Jednoduchý příběh, který je zasazen do brilantního scénáře plného skvělých dialogů. Z celého filmu mi v hlavě nejvíce uvízla ona 25 minutová část bez jediného slova a hudby. To je naprostý vrchol Rififi a vůbec jedna z nejzdařilejších loupeží, která se kdy ocitla na filmovém plátnu. Jules Dassin - muž, kterému můžeme nejvíc ze všech poděkovat za tenhle snímek. Nejen, že zvládl svou postavu Ceasera, ale ještě k tomu usedl na režisérskou židličku a podílel se na scénáři. Všichni ostatní herci zahráli famózně a nemá cenu se rozepisovat o jejich výkonech, raději si Rififi někde sežentě, neboť se opravdu jedná o klasiku podobně jako třeba Kubrickovo Zabíjení.....(14.10.2008)

• - Tony le Stéphanois (Jean Servais) nosí hodinky značky Chronographe Suisse. (dyfur)

• - Zlatý věk, klub ve filmu, byl pojmenován podle filmu Louise Buňuela stejného jména z roku 1930. (Kulmon)

• - Snímek byl natočen podle stejnojmenného románu Auguste Le Bretona. (Hans.)