Klouzačky, lyžování, sněhové pevnosti, koulovačky, zkrátka zima, to je to pravé roční období pro zábavu dětí z vesnice pod vrchem Šibeničákem. Jejich vůdcem byl vždy Zrzek, syn místního hrobníka. Jenže pak se do vsi přistěhoval Myšák, jehož otec se stal předsedou zemědělského družstva, a ten všechny kluky přetáhl na svou stranu, zejména díky tomu, že může kluky vozit na koních, které mu táta občas půjčoval. Hrdý Zrzek raději z party odešel než by se podřídil Myšákovi. Věrná mu zůstala pouze kamarádka Barborka, která mu pomáhá chytat ptáky, zejména pověstného černého havrana. Nepřátelství mezi oběma kluky pokračuje řadou potyček a naschválů. A zatímco Zrzek konečně chytil havrana, Myšák, který se ke koním chová laskavěji než ke kamarádům, má starosti se svou oblíbenou klisnou Sylvou, která čeká hříbátko. Stav Sylvy se totiž zhoršil natolik, že musela být utracena a Myšákovi se jen tak tak podařilo zachránit alespoň její hříbě, když otci slíbí, že se o něj bude starat. A právě tohle neštěstí nakonec kluky usmíří. Myšák spí s hříbátkem ve stáji, krmí ho, zahřívá a je to právě Zrzek, kdo mu s tím pomáhá. (oficiální text distributora)

xenopus

Poprvé jsem tenhle film neviděl jako dítě, ale jako řekněme jako dítě trochu odrostlé - řekněme ve třinácti - a vlastně jsem to dokoukal jen kvůli obsazení tehdy ještě mediálně neprovařeného a tehdy ještě spolutvůrce geniální Dvaadvacítky. Od té doby se hodně změnilo, co se nezměnilo je to, že jsem ten film víckrát neviděl - i přesto si pamatuju o čem to bylo a dokonce jsem si zapamatoval i ústřední melodii. Film pro mladé, avšak žádná pecka. Třeba to někdy zkouknu znovu... ()

ostravak30

Počátek Věry Plívové-Šimkové, ty slavnější filmy měly teprve přijít. Zajímavé je hlavně to, že film byl natočen v zimě. Jinak totiž celá řada dětských filmů se natáčela v létě, zejméne proto, aby děti nezanedbávaly školu. Také mladý Kraus jezdící na koni je docela unikát. Snímek také odrazuje dobu. Hlavně její venkovskou část. Když si všimnete na jaké záchody musely počátkem sedmdesátých let žáci chodit, člověk žasne. Mě se líbila hudba. Celkově je ale pravdou, že herecké výkony dětských hrdinů jsou slabé a příběh má slabší dějovou linku, které by se mohl divák chytit. ()

topi

" Byl jednou jeden kopeček a na kopečku zvoneček. Zvoneček, pod ním kaplička, vedle kapličky márnička. A za márničkou, šibenice! " Jeden z nejkrásnějších dětských filmů. Už kvůli nádhernýmu prostředí podhorské vesničky, nebo kvůli nádherné hudbě Zdeňka Lišky, která jede v podstatě nepřetržitě po celou dobu filmu. To je prostě paráda, střídání melodií s hororovými pasážemi (v noci na hřbitově a márnici, nebo vyvolávání duchů), škoda, že se tenkrát nevydávali soundtracky. Dětští herci jsou naprosto přirození, to si Věra-Plívová-Šimková vždycky dokázala ukočírovat a nejen Jan Kraus je zde vynikající, i ostatní dětské role jsou perfektní a skvěle natočené bitky (i mezi holkama), nebo sáňkování jsou prostě úžasný. Výborní jsou i staří herci neherci, které si paní rezisérka vybrala přímo ze své rodné vesnice, kde je snímek i natočen. Dodává to filmu tu neokoukatelnou pravou tvář tehdejšího venkova. Tento film není jen pro děti, jistě potěší i dospělého diváka, zejména ty, kteří v té době vyrůstali a dokázali se zabavit pobíhaním po přírodě a ne jak v dnešní době, když jsou děcka zalezlí doma u počítačů. Výborné komentáře , které jsou na dvd, poskytli Jan Kraus a filmový historik Petr Taussig. Pro mě absolutně nezapomenutelný film s překrásnou hudbou Velemistra Zdeňka Lišky. Akorát nechápu zdejší hodnocení, lidem zřejmě nedošlo, jak vypadají dnešní dětské filmy, kterých už je poskrovnu a stejně stojí za starou belu. ()

Nonna

Film byl natočen v r. 1970 a při jeho sledování si člověk nostalgicky uvědomuje, jak už je to strašně dlouho a jak je to, bohužel, v dnešní tvrobě dětských filmů neopakovatelné: výkony hlavních dětských herců jsou výborné, hudba Zdeňka Lišky geniální a černobílé provedení filmu má magickou atmosféru. Dobře si pamatuju, jak mi u scény na "ptačím stromě" podbarvené strašidelnou hudbou nebo při vyvolávání duchů na Šibeničáku naskakovala jako dítěti husí kůže a musím uznat, že se to dodnes nezměnilo. Citlivě zachycené sblížení dvou znepřátelených chlapců nad umírajícím hříbětem je silné pro dospělého i pro dítě (jen si nejsem jista, zda dlouhé neakční sekvence dnešní dítě osloví.) ()

Karlas

Opět jedinečný film Věry Šimkové - Plívové s báječnou hudbou božského Zdeňka Lišky. Tento skvělý filmový počin jasně dokazuje její mimořádný cit pro výběr mladých herců a jak důsledně a tvrdě děti vedla, někdy až na hranici kaskadérských výkonů. Bohužel v dnešní české tvorbě nemá paní režisérka žádného kvalitního nástupce, takže nám příznivcům dětské poetiky zůstává jen vzpomínání u těchto filmových klenotů. ()

• Režisérka Věra Pivodová-Šimková do filmu obsadila i svoje vlastní děti. Dcera Kateřina ztvárnila postavu Marušky, syn Tomáš si zahrál "Malého". Ani jeden se pak dále herectví nevěnoval. (Zdroj: AHA)
  • Pavlíčkovo spoluautorství scénáře zůstalo z politických důvodů neuvedeno. (sator)
  • Čtyři roky po premiéře filmu režisérka Věra Plívová-Šimková přepsala filmovou povídku do literární podoby a stejnojmenná kniha vyšla pro děti ve vydavatelství Albatros. (sator)