Komentáře uživatelů k TV filmu (5)

Životní peripetie českého vynálezce lodního šroubu Josefa Ressla jako třídílný televizní film. Je to vcelku dobré, ale příliš rozvleklé, zbytečně dlouhé.(24.10.2004)

Seriál, kterému chybí lepší výprava a měl by být radikálněji sestříhaný. V této podobě žel příliš rozvleklé.(13.9.2006)

,,Všechny mé vynálezy jsou určeny lidem, stačí mi jen uznání mé práce... Dramatický životní i profesní osud českého vynálezce 19. století Josefa Ressla v době technických převratů a mocenských plánů. Tráví svá poslední léta s rodinou a přáteli v terstském přístavu při Jadranském moři a v horečkách posledních prožitých dnů se mu vybavuje celý život, jehož zásadním okamžikem se stává vynálezání a sestrojení konstrukce bronzové spirály - lodního šroubu... Jiří Sequens /30 případů majora Zemana/ vytvořil ve svém posledním filmovém dílu trojdílnou ságu, která svou uměleckou i historickou kvalitou neostává ani za jinými koprodukčními TV počiny té doby jako Cirkus Humberto nebo Dobrodružství kriminalistiky. Výpravné, poutavé, nenáročně vzdělávací. Taky pěkně "sequensovské", ať už se jedná o výběr exotických přímorských prostředí, některých herců, střídaní akcí s komorními dialogy nebo stylovou písňovou vložku, tentokrát z prostředí francouzského varieté. Popři dominanci herců z Jugoslávie (zde v obsazení uvedeni nejsou, v titulcích ano) se dostává prostoru pro mnohé přední československé herce, kteří zde zazářili v zajímavých, byť převažně menších rolích (Satoranský, Švormová, Munzar, velice zajímavý Josef Bláha, Brzobohatý,..). Za zásluhou kvality stojí celá řada protagonistů z obou zemí včetně spisovatele Zdeňka Pluhaře, podle jehož stejnojmenní knihy film vznikl, nebo také předního slovinského skladatele filmové hudby Janiho Goloba. Nevím tedy, jak tuto mini-sérii znají současní diváci v státech bývalé Jugoslávie, ale u nás neprávem zapadla do hlubin z velké části nereprizovaného archivu ČST, ukrývajícího mnohem víc kvalitnějších kousků, než se na prvý pohled může zdát. Snad časem Bronzová spirála spatří znovu světlo světa televizní obrazovky a budeme moci v plné kvalitě opět vychutnávat příběh o dobrodružství, plný dřiny, proher, zvratů i řady nedoceněných vynálezů. Příběh o věčném hledání a nalezení vlastního štěstí a správného místa na zemi.(22.12.2017)

Výborně zpracovaný námět o životě jednoho z velkých Čechů. Skvělé herecké obsazení a herecké výkony. Z určitého hlediska je ten snímek hodně nadčasový. Vynálezci to v historických zemích českých nikdy neměli lehké. Ať to bylo za Rakousko-Uherska, za první republiky, za bolševika, nebo dnes. A o tom ten snímek taky je. Ti vynálezci, včera, dnes i zítra, takový obtížný hmyz. Závidíme jim úspěch a rádi bychom prašule, které přinese vynálezce měly jenom pro sebe.(24.4.2012)

Preiss je vynikající, příběh je zajímavý, i když na dnešní dobu opravdu rozvleklý. Když ale přistoupíme na tempo a přesuneme se v duchu do doby 19. stol., užijeme si to. Na mě minisérie působí krásně melancholicky, zejména poslední díl. Resslův lodní šroub je typická ukázka toho, že jsme se nikdy moc neuměli jako Češi prosadit, pokud jsme rovnou neodešli za "hranice našich snů". Snad až dnes.(26.8.2009)