poster

Nefňukej, veverko!

Pohádka

Československo, 1988, 71 min

 • kaylin
  ***

  Ten film je prostě divný, ale má takové svoje zvláštní kouzlo, které je dáno i herectvím jednotlivých herců, hlavně těch dětských. Je to poetické, zároveň je to místy docela temné a hororové. Podivné spojení s pohádkou, ale jak říkám, ono to určitým způsobem funguje, protože minimálně zprotivení je to, co ve vás film nechá.(28.11.2014)

 • Phobia
  **

  Jó, když malý spratek spadne z lopatky a cítí se odstrčený, to se pak dějí věci. Ale musel se o tom natáčet film? Zvlášť, když je pro dospělého diváka příliš infantilní a pro dítě moc nudný? Být to současná verze, malá Kačena by rodiče naprášila sociálce a celé to mohlo být akčnější a multikulturnější, až by dospívala v ústavu:-). 41%(13.12.2010)

 • Standa95
  ***

  Tento film jsem až donedávna nenáviděla. Moje o x let mladší sestřenice na něj koukala dokolečka. Kačenka mi přišla jako nevychovaný spratek, kterému bych dala v některých situacích pár facek. Čím jsem ale starší, měním názor k filmu. Dokážu ho trochu pochopit a nebrat s tak negativním přístupem a hodnocením. Když ho dávají jednou do roka v TV, možná se na něj podívám, abych si ho pouštěla jen tak ve volné chvíli? Nejsem blázen. Ano pro děti film možná dobrý, ale pro ty, co už mají trochu víc rozumu, nevím no...(8.4.2013)

 • zdeny99
  ***

  Nefňukej, veverko! je klasický rodinný film určený spíše pro menší děti do deseti let. Ovšem pro děti, které již dávno odrostly, protože tohle se dnešním dětem už nebude líbit. Kromě lidového pojetí, kdy se rodičům narodí dvojčata, celá rodina žije v ústraní v nějaké staré chalupě a Schmitzer coby táta zapomene Kačenku i s klukama v kočáře na fotbale, tak z celého filmu vyvěrá pořádná dávka nostalgie. Svět bez mobilů, počítačů, nýbrž život na chalupě, včely, kočky, vůně pověšeného prádla.... [2461. hodnocení, 44. komentář, 54%](10.3.2020)

 • Fingon
  ****

  Těžké psycho, jdoucí ve stopách dětských filmů jako Máte doma lva či Lucie a zázraky, z novějších snímků třeba Kdopak by se vlka bál - i zde se velký prostor věnuje zobrazování dětské fantazie, která po prvních nevinných scénách, kdy si Kačenka hraje na princeznu, začne nabývat daleko děsivějších podob ve scénách s "čarodějnicí", ze které skutečně jde strach. Spolu s Kdopak by se vlka bál ovšem nezapomíná ani na realitu. Vpodstatě můžeme rozeznat tři roviny děje - nejprve Kačenčiny představy, často ovlivněné skutečnými událostmi (pokus o simulaci dětské fantazie, jako to můžeme vidět ve snímcích jako Zakázané hry či pohřeb Kašpárka v Koljovi), dále pak v reálu probíhající interakce mezi dětmi a nakonec scény s dospělými. Neodvažuji se spekulovat o tom, jak jednotlivé roviny vnímá dětský divák, jako divák dospělý osciluji mezi fascinací a děsem - děsem především z toho, že je mi už jasné, jak tragicky mohou některé Kačenčiny vylomeniny skončit. ---- Jeden z prvních filmů, které si vybavuji, i když jsem si z něj pamatoval jen surrealistickou scénu zrození mimina z vajíčka (se skořápkou) a snad i tu čarodějnici. Zajímavá hudba Pavlíčka a Stromboli, o kteréžto kapele jsem zatím pouze slyšel.(3.12.2010)

 • - Natáčeno v Jablonci, Mšeně, obci Břízky, v okrese Jablonec nad Nisou v Haraticích a Zlaté Olešnici. Ve filmu se objevil také Novoveský potok v Nové Vsi nad Nisou. (M.B)