• Čína

• Nový Zéland

Čína, 2019, 120 min

Tony Chan

Dongdong Dong

Ten film vlastně není špatný, ale ten čínský patos a přehnaný heroismus, je dotáhnut nad neúnosný level absurdna. Chápu, že publikum bude zuřivě masturbovat nad hrdinskými činy svých šikmookých soudruhů, ale diváci z jiných zemí budou jenom nevěřícně kroutit hlavama. Hasičští gerojové, jsou banda ubulených hovad, které kdyby se alespoň s poloviční intenzitou věnovali hašení tak, jak se věnují neustálému brečení, bylo by po požáru do 20 minut. Některé postavy pak dostanou extra prostor ukázat to správné superhrdinské srdíčko, až jsem v závěru vlastně skoro čekal, že se jako banda semknou a po všech průserech začnou na ten oheň normálně chcát. A vůbec bych se nedivil kdyby tím celou katastrofu odvrátili.(17.11.2020)

Technicky vyšperkovaná dráma, ktorá zachytáva obrovský a obetavý boj Čínskych hasičov s veľkým požiarom. Dynamika a slow-motion efekty (ktoré sú veľmi pôsobivé a detailné) sa správne (a hlavne v správnom počte) striedajú. Jednotlivé postavy majú takú mentalitu, s ktorou sa často nestretávame. Potrebný plus k tomu ešte dodáva hudba, ktorú akoby komponovali "v zahraničí". Tých 120 minút ubehne rýchlo. Vo svojom žánru jeden z najlepších (Čínskych) filmov, čo som za posledné obdobie videl. Osobné hodnotenie: 84% (****) (6.11.2020)

Technicky veľmi veľmi vysoko, určite vyššie ako Tower alebo Out of Inferno, na druhej strane ten čínsky patriotizmus a "súdruhizmus" je niekedy až príliš. Nemôžem porovnať s realitou, nie som hasič, takže neviem, čo všetko bola blbosť a heroizmus a čo bolo skutočné, ale minimálne otáčanie rozžeraveným kolesom bez rukavíc, ktoré okamih predtým hlavný hrdina hodil na zem, to sa mi nezdalo OK. Ale to je len čerešnička na torte. Postupy, ako živlu zabrániť boli natoľko odlišné od toho, čo človek bežne pozná z filmov, že to aj ťažko hodnotiť. Čo musím oceniť, tak slušné obsadenie techniky, nejakú tú menšiu drámu aj na pozadí a mimo hlavného diania, ak to tak bolo aj naozaj, tak fakt hrozila pohroma v merítku nad rámec len jednej krajiny. Neriešim jej znázornenie, obraz európanov alebo američanov, ktorí pri nahlasovaní problému pri prečerpávaní ropy len mávli rukou, pretože v skutočnosti tí ľudia museli byť znalí situácie, aby to nebrali len tak na ľahkú váhu, ale niekde sa vina zhodiť musela, aby súdruhovia rekrutovaní hasiči z radov povinnej vojenskej služby) mohli zachrániť nielen svoje mesto ale aj krajinu. Nechce sa mi viac rozpisovať, bolo to napínavé, v podstate hlavná akcia začala už v prvej tretine a neutíchala do konva, jedna nástraha za druhou. Ale priznám sa, že viac sa mi páčil The Tower, predsa to len bolo niečo na spôsob Skleneného pekla a toto malo bližšie k Backdraftu, ale na ten sa to jednoducho nemohlo chytať, lebo ten bol robený akčne a efekty aj po toľkých rokoch absolútne nezostárli a sú stále bombastické, nenadarmo to má svoj vlastný zábavný park v Disneylande.(24.2.2020)

• LIVINGDEAD

Filmové triky skvělé, ale tolik ubrečených hasičů jsem v životě neviděl. Kdyby vymazali ty ubrečené srdcervoucí scény, film by měl hodinu a pak by dal hodnocení 100%(25.1.2020)

Waaaaau,uzasny film o uniku ropy v pristave,kde doslo k vybuchu ropovodu a vzniku obrovskeho poziaru,perfektne a realne spracovane i natocene,skvele herecke vykony,vynikajuce triky,no na druhej strane zase smutne a aj dojemne,neubranil som sa slzam,cinania sa prekonali a reziser dostava pochvalu,klobuk dole...:-)(16.2.2020)

• - K úniku došlo poté, co byl zahájen proces odsiřování oleje v potrubí v přístavu, což vyvolalo požár, který následně hořel po dobu 15 hodin. Oheň hořel z oleje, který byl uvolněn z naplněné skladovací nádrže s kapacitou 90 000 tun, která se v důsledku požáru zhroutila. (Piercee)

• - Požár se stal v přístavu Xingang, ke kterému došlo v červenci 2010 v důsledku prasknutí a následného výbuchu dvou ropovodů, které vedou do skladiště ropy Čínské národní ropné společnosti v přístavu Xingang, Dalian, provincie Liaoning, Čína. (Piercee)