Páni kluci

(festivalový název)

Gentlemen Boys

Dobrodružný / Rodinný / Komedie

Československo, 1975, 87 min

Dokáži si představit, co v těžké normalizační době musel znamenat tento snímek (bez jakéhokoliv ideologického nádechu) pro naše otce. Díky svým neodiskutovatelným kvalitám však baví skvěle i dnes. Mimochodem- zejména „Štrůdl", Reifová a Somr jsou skvělí, škoda že nedostali více hereckého prostoru. 75%(19.7.2011)

To, že film bol inšpirovaný Tomom Sawyerom od Marka Twaina, to sa dá vytušiť len v náznakoch. Tvorcovia nemohli do príbehu zakomponovať černocha :) Čo ostalo, je uvoľnená atmosféra v chlapčenskej parte troch "sígrov", ktorých pestvá pochopia snáď všetci, čo majú dnes už viac ako 40, či 50 rokov. Ako vždy sa ukáže, že na to aby si bol dobrým človek, nemusíš byť dobrým navonok, ale vo svojom vnútri. ... Vhodné najmä pre pamätníkov, ktorí s nostalgiou spomínajú na to, ako sa dal tráviť voľný čas, v dobe, keď ešte neboli počítače ...(30.12.2015)

Jeden z nejlepších českých filmů pro děti. Ale možná by se spíše mělo díky ústřední trojici hrdinů řici pro kluky, jeho svět je tak trochu maskulinní. Tenhle krásný snímek mě naplňoval kdysi a oslovuje mě i teď, svou poetikou dobrodružství, volnosti, rošťáren, léta a šťastného dětství, kde jsou všechny starosti malé a radosti nekonečné, kde po kolejích jezdí nejenom vlaky, ale i šlapací drezíny, na kterých můžete odjet takřka kamkoliv... Páni kluci.(16.2.2007)

Výborné ztvárnění starých dobrých časů. A to včetně kostýmů,ragtimových námětů,interiérů i exteriérů.(Mám to na Úštěcku dost prošláplé a je úžasné jak je tu krajina zakonzervovaná /což je dobře!/ jakoby z počátku dvacátého století. Nádraží ještě stojí (jako rodinný domek),jen ta trať tu bohužel už není. -A proti atmosféře filmu by Twain určitě neprotestoval.(9.1.2010)

" Nůžký, nožé, brousíím, nůžký, nožé, brousíím... " " Co tady hulákáš, vdyť tady nikdo nebydlí.. " " Jedeš, jedeš, nebo tě vemu šutrákem!!! Nůžký, nožé, brousííím.." Na tuhle scénu nikdy nezapomenu a Jiří Lábus se této miniroličky v roli blikavýho Petra zhostil absolutně dokonale!! Stejně jako ostatní herecké osobnosti si svoje role totálně vychutnali - Iva Janžurová, Karel Augusta, Josef Somr, Václav Lohniský, Petr Nárožný, Jan Vostrčil, Lubomír Kostelka nebo v dětských rolích Michal Dymek a Magda Reifová. Hudbu měl k filmu složit pan Zdeněk Liška, ale kvůli své nemoci a vytíženosti doporučil Petra Hapku, který se této role hudebního skladatele zmocnil na jedničku s hvězdičkou!! Krása nesmírná!! Jeden z mých nejoblíbenějších dětských filmů, na který se můžu podívat opravdu kdykoliv. Pravá srdeční záležitost!!(2.3.2013)

• - Scénář Víta Olmera, který je uveden v titulcích jako jeho autor, údajně vycházel ze staršího scénáře Jana Procházky, který prý nemohl být z politických důvodů uvedený. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

• - O hudbu do filmu byl původně požádán legendární Zdeněk Liška. Kvůli pracovnímu vytížení i zhoršujícímu se zdravotnímu stavu za sebe doporučil náhradu Petra Hapku. (alonsanfan)

• - Autor scénáře Vít Olmer si ve filmu zahrál roli tatínka malé Blanky (Magdalena Reifová), policejního důstojníka. (Karlas)