Páni kluci

(festivalový název)

Gentlemen Boys

Dobrodružný / Rodinný / Komedie

Československo, 1975, 87 min

Stará dobrá klasika. Ano, vím, že se v tomto filmu v podstatě vůbec nic neděje a jde o úplně jednoduchoučký příběh několika klukovských lapálií třech známých firem - Jožky, Tomáše a Huberta, prostřednictvím kterých je vyobrazen život v obyčejném malém městečku, kde ani vlak nezastavuje :) Ale cením si ho velice... nikoliv z nostalgie (kvůli té se snažím hodnocení nezvedat téměř nikdy), ale hlavně a především za ten laskavý humor, který tolik postrádám v dnešních filmech... A také za plejádu skvělých herců, kde vedle výborných dětských představitelů vyčnívají zejména Iva Janžurová, Petr Nárožný a Jiří Lábus. A možná, že jsem ještě na někoho zapomněl... "ale uzel jsem si udělal..." :) Pro mě 8,5/10.(21.4.2013)

Česká variace na příběhy Toma Sawyera pobaví, zaručeně rozesměje a ukáže starou dobrou partu herců, kteří dnes už jsou dospělí a mají své vlastní osudy. Jenže tehdy byli mladí a blázniví, přičemž jejich příběhy jsou natočeny s lehkostí, uvěřitelností a hlavně pobaví. Zaujme především výtečný Lábus v záporně ujeté roli. Hudba: Petr Hapka(18.11.2009)

Snahy převést či adaptovat cizí syžet do odlišného kulturně sociálního kontextu mohou být - a většinou také tak končí - rozporuplné. V případě dokonalého počeštění twainovského tématu proslulou režisérkou Věrou Plívovou-Šimkovou naopak úspěch zjevně předčil nejsmělejší očekávání. Počínaje mimořádně šťastnou volbou představitelů dětských úloh přes nezapomenutelné kreace Ivy Janžurové v úloze tety nebo solidárního "spolupachatele" strýce Karla Augusty přes nápaditě rozvíjený "remakový" příběh, vrcholící poetickým koncem, vznikl strhující obrázek ze života českého malého města počátkem dvacátého století s přesně zachycenou atmosférou secesního konce mocnářství. Výsledkem - je otázkou, nakolik to byl záměr a nakolik skutečné, nekalkulované souznění - je hrabalovsky poetický příběh, který doslova hřeje a zahřívá každou vteřinou své sekvence. Trio uličníků se dnes jeví jako ztělesnění šťastného, bezstarostného dětství v rodině, v níž teta je oběma nevlastním bratřím skutečnou matkou a strýc vlastně silným a dominantním otcem v ne zcela obvyklé pozici dominátora, který točí krkem vnějškové něžné hlavy rodiny, jak se to jeví alespoň našemu hrdinovi. Komediální poloha filmu jen dotvrzuje nezapomenutelnost zážitku, kterou opakovaně podstupujeme při každém jeho zhlédnutí.(21.5.2008)

Do dneška když film vidím,vzpomenu si na kobyliské kino Orient a dětství prožité v sedmdesátých letech minulého století...Dětsví prožité venku s rozbitými koleny,rozervanými kalhoty a za zvuků rozbitých oken nešťastných sousedů...Film mě do této doby vždy spolehlivě přenese a já se rád nechávám unášet na vlnách své fantazie.Jednoznačně jeden z nejlepších klukovských filmů a nejlepší film Věry Plívové-Šimkové.(31.8.2012)

Nemyslím si, že si film zasluhuje až tak vysoké hodnocení, přijde mi totiž na stejné úrovni jako o dva roky starší americké zpracování Toma Sawyera (navíc je zřetelné, že se čeští autoři Twainem inspirovali), které má zde o třicet procent nižší hodnocení. Ale i tak se jedná o celkem pohodový snímek o partě kluků, kde si někteří mohou zavzpomínat a ožije v nich kus rošťáka.(21.5.2010)

• - V čase přibližně 21:50, ve scéně, kdy Petr (Jiří Lábus) prochází ulicí se svým cestovním šlapacím brusem, je na zdi po jeho levé ruce možné spatřit socialistickou elektrickou rozvodnou skříň a elektroinstalační lištu s přívodním kabelem. (ultrainferna)

• - Michal Dymek za roli Tomáše dostal honorář 6 000 korun českých, za který koupil sobě a svému bratrovi jízdní kola a matce elektrický motor do šicího stroje. (cariada)

• - Režisérka filmu Plívová-Šimková vůbec nevěděla, že scénář k filmu napsal v té době zakázaný Jan Procházka. Ti, kdo o tom věděli, jí to pro jistotu neřekli, protože tato režisérka byla známá svou řečností a oni měli obavy, aby se někde neprokecla. (raininface)