Tři nerozluční kamarádi Tomáš, Jožka a tulák Hubert žijí v poklidném městečku Levín počátkem století. Tomáš žije u energické tety Apoleny a strýce Václava, kterým pořádně koření život. Jemu zase dělá naschvály bratranec Štěpán, žalobník a zlomyslný kluk. Po pozdním příchodu a následném trestu před celou třídou se Tomáš rozhodne získat odměnu pro nejlepšího žáka. Začne od spolužáků za různé protislužby dostávat pochvalné lístečky, ale pořád jich má málo. Za pomoci Huberta vniknou s Jožkou do ředitelny, kde se zásobí lístečky. Na školní slavnosti ale kluci svým vítězstvím vzbudí poprask a jsou ředitelem a učitelem Lopatou a zamčeni v kabinetě, než se rozhodne, co s nimi bude dál. Hubert jim však pomůže ven a všichni se rozhodnou pro útěk na místní hrad Pokštejn. Cestou hodí své šaty do řeky, aby vzbudili zdání, že se utopili. Druhý den je v městečku poprask utopili se tři kluci a navíc někdo vyloupil místní záložnu! Kluci na hradě najdou poklad ale jak to, že jsou v něm současné peníze? (oficiální text distributora)

B!shop

No je fakt, ze film je vicemene o nicem, proste par kluku se poflakuje a dela problemy, ale je to tak mile a pohodove natoceny, ze se na to da moc pekne divat. Nechapu, ze reziserka tohohle fajn filmu natocila takovou kokotinu jako Jak se toci rozmaryny. Tenhle film mi pripomnel Bylo nas pet. Jinak co se tyka hercu, tentokrat jsou v roli deti, ktery to bez problemu zvladaj a dospeli jim jen sekundujou, ale jejich role jsou kouzelny, treba Iva Janzurova nema chybu. Uvazoval jsem i o peti hvezdickch, ale film je misty krapet stereotypni, takze jen 4*. ()

Jara.Cimrman.jr

"Jestli tentokrát Tomáše příkladně nepotrestáš, tak bych si musela myslet, že se na tom chlapci dopouštíš vážné výchovné chyby." Jako konzervativní maloměšťák nesnáším tyhle nevychovaný parchanty. Ovšem v době vzniku tohoto snímku jsem byl taky tak trochu nevychovanej parchant, kterej si užíval pohybu na čerstvým vzduchu. Byl jsem pan kluk a s kopií Tomáše, Huberta a Jožky jsem si to dost užíval. Na zasnoubení s Blankou jsem tedy v tý době nemyslel, za což se její kopii omlouvám. Mě prostě stále baví "fikanej" Štrůdl, podpantoflák Václav a samozřejmě duo učitel a řídící. To jsou dokonalý figury. Takže Nestůj a pojď ... ()

Radek99

Jeden z nejlepších českých filmů pro děti. Ale možná by se spíše mělo díky ústřední trojici hrdinů řici pro kluky, jeho svět je tak trochu maskulinní. Tenhle krásný snímek mě naplňoval kdysi a oslovuje mě i teď, svou poetikou dobrodružství, volnosti, rošťáren, léta a šťastného dětství, kde jsou všechny starosti malé a radosti nekonečné, kde po kolejích jezdí nejenom vlaky, ale i šlapací drezíny, na kterých můžete odjet takřka kamkoliv... Páni kluci. ()

choze

Dětské filmy Věry Plívové-Šimkové mě nebavily ani jako dítě, ani jako dospělého a Páni kluci nejsou výjimkou. Karikaturně zobrazení dospělí mi přišli otravní a chyběl mi tam silnější příběh, zajímavější postavy a divočejší dětské eskapády. Taky se rád dojímám u vzpomínek na dětství, ale na to jsou mnohem lepší filmy, třeba Stůj při mně. ()

Enšpígl

Doufám, že i za padesát, šedesát nebo třeba sto let budu z toho filmu nadšenej a budu si při jeho sledování vybavovat jak jsme si s klukama hráli na černochy, tím že jsme se váleli do půl těla v rozehřívajícím asfaltu na silnici nebo jak jsem vlezl do zahrady pro největší jabka v ulici jenom proto, abych je dal Naďě a při úprku před psím nepřítelem jsem si přes plot natrhnul prdel :) Může mě být třeba milion let, ale pokud i v tomhle věku dám tomuhle filmu s perfektně vybraným hereckým obsazením pět hvězdiček, bude to se mnou skvělý, budu se totiž pořád pyšnit tím nejprestižnějším titulem PAN KLUK ! Kluci přece nestárnou !! a to nám holky děsně záviděj :) ()

• Když Tomáš (Michael Dymek) zdrhá z učebny při psaní trestu, je na učitelském stole vidět fialový sešit, který je mírně nakloněn k těm ostatním. Ale o chvíli později je srovnaný rovně do sloupečku. (SONY_)
  • Natáčení probíhalo přibližně 2 měsíce, a to především v Litoměřicích a na vlakovém nádraží v Levíně. Filmový hrad Pokštejn neexistuje, filmařům posloužil osecký hrad Rýzmburk. (cariada)
  • Vlakové záběry se natáčely na trati Velké Březno – Úštěk, hlavně pak v obci Levín. 3 roky po natáčení byl provoz na této trati v celém úseku ukončen. Dnes je provoz na trati obnovován a funguje v úseku Velké Březno – Zubrnice – Týniště. (tommahol)