Nůůůůžky, nožžžééé, brousííím !!! Toto zvolání mi uvízlo v paměti z dob, kdy jsem býval malým klukem. A taky díky Jiřímu Lábusovi, představiteli bláznivého Petra.Tento film jsem miloval. Až po letech jsem mohl docenit jeho kvalitu. Věra Plívová - Šimková věděla moc dobře, proč točí filmy právě pro děti. Dnes tento žánr takřka vymizel z portfólia českých režisérů a je to rozhodně velká škoda. Hudba : Petr Hapka(8.6.2011)

Páni kluci je jedním z těch vzácných filmů pro děti, které nezevšední a stále přinášejí podmanivý pocit uspokojení a nadšení. Film má své kouzlo a styl, se kterým baví a unáší zpět do vzpomínek klukovských rošťáren a dobrodružství a nedokázal je zkazit ani řádný výchovný výprask. Ach, jaká to sladká doba tehdy byla! Film má, kromě svého okouzlení, i svůj osobitý formát a dospělé postavy se pohybují až k hranici karikaturizace, nedostávají se do nevkusu a zjemňují celkový humorný nadhled. Inspirace Markem Twainem je nepřehlédnutelná a přiléhavě přizpůsobena domácím podmínkám k vytvoření nesmrtelného díla dětského filmu. Hlavní postavou laskavě dobrodružného příběhu je energický chlapec Tomáš (velmi zajímavý Michal Dymek) s neutuchajícím duchem. Žene se z dobrodružství do dobrodružství v čele neposedného trojlístku a ochutnává velikost a krásu nevšedních výprav. Nejspřízněnějším Tomášovým kumpánem je sirotek bez domova Hubert (zajímavý Petr Voříšek) s širokým úsměvem, laskavým srdcem a šibalstvím v očích. Trojlístek malých uličníků doplňuje Jožka Vágner (příjemný Petr Starý), který v ničem nechce zaostávat za svými kumpány. Hlavní dívčí postavou je spořádaná strážmistrova dcerka Blanka (sympatická Magdalena Reifová), jejíž tvář vzbuzuje u Tomáše náklonost a slabost. Hlavní ženskou postavou je Tomášova teta Apolena (dobrá Iva Janžurová), přísná ruka nad věčným nezbedou. Hlavní mužskou postavou je Tomášův strýc Václav (příjemný Karel Augusta), shovívavá a laskavá ruka nad svým vitálním synovcem. Nejutrápenější postavou je učitel Lopata (dobrý Josef Somr) ve věčném sváru a hašteření s dobrodružnou Tomášovou povahou. Z dalších rolí: do Tomáše zamilovaná Andula (Jitka Chalupníková), škodolibý a žalující Tomášův bratranec Štěpán (David Vlček), prostomyslný Otesánek Štrůdl (Bohumil Luxík), spokojeně vyhlížející řídící školy (příjemný Petr Nárožný), úslužný a snaživý školník (zajímavý Václav Lohniský), Jožkova úzkostlivá a bdící matka (sympatická Zdena Hadrbolcová), slaboduchý brusič Petr (dobrý Jiří Lábus), úskočný zloděj Ležatka (příjemný Karel Dellapina), vystrašený zlodějův kumpán Pajdák (Lubomír Kostelka), zaskočený školní zemský inspektor (Jan Vostrčil), ctihodný strážmistr (Vít Olmer), či rozezlený hajný (Radan Rusev). Film má své podmanivé kouzlo, se kterým může každého vrátit do dětských let a vtáhnout ho do chlapecky dychtivého dobrodružství v té nejčistší a nejupřímnější podobě. Baví, hladí, rozradostňuje.(3.1.2017)

• sanikope

Neuveriteľná nuda!!! A ten infantilný svet dospelých? 2 hviezdy iba za výpravu ktorá mi samozrejme evokuje spomienky na detstvo a za chytľavú melódiu. Inak vrelo odporúčam na poobedné schrupnutie, snová nálada tohto filmu pôsobila na mňa úplne omračujúco a už sa teším ak nabudúce nebudem môcť zaspať tak vytiahnem toto DVD dám si kafíčko po obede a budem mať vystarané, možno si film i časom obľúbim.(28.3.2010)

Český film vyprávějící příběhy chlapců, který se může kvalitou a atmosférou řadit mezi nejlepší filmy pro mládež. Námět převzatý od spisovatele Marka Twaina je znám už od svého začátku a ten kdo četl knihu a aniž byl předem seznámen s faktem, že film je na daný námět, stejně mu to v průběhu filmu dojde. Film má mnoho kouzel dětství a kamarádství. První lásky, první životní nebezpečí a mnoho dalších vyjádření pocitů. Nezapomenutelná melodie doprovázena také nezapomenutelnými hláškami v neopakovatelném filmovém skvostu.(15.3.2011)

Je to povedený dětský film. Režisérka Věra Plívová-Šimková odvedla vynikající práci s herci a Tom Sawyer, zde jen Tomáš, a Huckleberry Finn, zde Hubert, jsou sympatičtí uličníci, kteří u diváků jasně zabodují. Stejně tak zabodují i dospělí herci jako je přísná tetička Ivy Janžurové, dobrotivý Karel Augusta, brusič Jiřího Lábuse nebo profesor Josefa Somra. A v neposlední řadě se o skvělý zážitek postarala hudební složka filmu. Ačkoliv má film spíše řidší děj, jeho trumfy jsou silné v jednotlivých scénách, takový Štrůdl, pumpující do sta, je jednoznačně kultovní postava. Prostě klasika mezi dětskými filmy, na kterou se vždy dobře dívá.(17.11.2009)

• - Michal Dymek za roli Tomáše dostal honorář 6 000 korun českých, za který koupil sobě a svému bratrovi jízdní kola a matce elektrický motor do šicího stroje. (cariada)

• - Autor scénáře Vít Olmer si ve filmu zahrál roli tatínka malé Blanky (Magdalena Reifová), policejního důstojníka. (Karlas)

• - V čase přibližně 21:50, ve scéně, kdy Petr (Jiří Lábus) prochází ulicí se svým cestovním šlapacím brusem, je na zdi po jeho levé ruce možné spatřit socialistickou elektrickou rozvodnou skříň a elektroinstalační lištu s přívodním kabelem. (ultrainferna)