Ústredný hudobný motív vo svojej inštrumentácii navnadí na chlapecké dobrodružstvo v chaplinovskom duchu. Navnadí, ale neučiní. Snímok sa brzdí, kde sa dá, vtipných momentov je tu málo a spomenuté dobrodružstvo je tu akurát tak v závere a namiesto toho sa to všetko sústredí na príležitostné vylomeniny ústredných pánov. Plusové je však jednoznačne herecké obsadenie.(18.3.2014)

Americký námět zasazený do českého klenotu vyrobeného famózní tvůrkyní Věrou Šimkovou - Plívovou. Zkrátka skvělý dětský film s kriminální zápletkou, protkaný dobrodružstvím klukovských let. Plejáda báječných českých herců nemá konkurenci a jejich dialogy jsou prostě úžasné. "Chceš šutrákem.....chceš šutrákem.....upaluj, upaluj !!!!!" :-)(24.2.2013)

Jeden z nejlepších rodinných Československých filmů,na které je režisérka Plívová-Šimková opravdu extra třída.Je to opravdové dětské dobrodružství,plné skvělých nápadů,vtipných monentů a skvělých herců(od těch dětských až po ty dospělé,z kterých mě nejvíc baví Iva Janžurová,Petr Nárožný,Josef Somr a Karel augusta).Režisérka umí pracovat s dětmi i se zvířaty a film tak má spoustu nezapomenutelných momentů a dialogů.Jestli by se měl nějaký film stát šablonou pro"rodinný film hlavně pro kluky",pak je to právě tenhle.Měl jsem ho moc rád jako dítě a věru nezestárl-pořád mě baví a vím,že bavit bude.Jasně klukovských 100%.(6.8.2011)

Do dneška když film vidím,vzpomenu si na kobyliské kino Orient a dětství prožité v sedmdesátých letech minulého století...Dětsví prožité venku s rozbitými koleny,rozervanými kalhoty a za zvuků rozbitých oken nešťastných sousedů...Film mě do této doby vždy spolehlivě přenese a já se rád nechávám unášet na vlnách své fantazie.Jednoznačně jeden z nejlepších klukovských filmů a nejlepší film Věry Plívové-Šimkové.(31.8.2012)

Již dlouho jsem nezavzpomínal na Bylo nás pět a dobrodružství typu vyprávění Marca Twaina. Nezbednosti mladých kluků, ač za dobrým úmyslem, pokaždé jsou konána ne úplně nejšťastněji. Ale konec dobrý, všechno dobré:-) Scénář: ****; Režie: ****; Hudba: ***** (ač se jedná pouze o jednu pilotní píseň, ještě nyní ji mám v hlavě); Herci: ****(13.2.2012)

• - Režisérka filmu Plívová-Šimková vůbec nevěděla, že scénář k filmu napsal v té době zakázaný Jan Procházka. Ti, kdo o tom věděli, jí to pro jistotu neřekli, protože tato režisérka byla známá svou řečností a oni měli obavy, aby se někde neprokecla. (raininface)

• - O hudbu do filmu byl původně požádán legendární Zdeněk Liška. Kvůli pracovnímu vytížení i zhoršujícímu se zdravotnímu stavu za sebe doporučil náhradu Petra Hapku. (alonsanfan)

• - Parní lokomotiva 310.134 "Vlkava" je jedním ze dvou dochovaných exemplářů této řady a nachází se ve sbírkách Technického muzea v Brně. Druhá identická stojí jako pomník před nádražím v Prostějově. Záběr, kde jede proti drezíně, byl později znovu použit ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný (1984), kde je pouze zrcadlově obrácen. (Stejšn)