Výborné ztvárnění starých dobrých časů. A to včetně kostýmů,ragtimových námětů,interiérů i exteriérů.(Mám to na Úštěcku dost prošláplé a je úžasné jak je tu krajina zakonzervovaná /což je dobře!/ jakoby z počátku dvacátého století. Nádraží ještě stojí (jako rodinný domek),jen ta trať tu bohužel už není. -A proti atmosféře filmu by Twain určitě neprotestoval.(9.1.2010)

Americký námět zasazený do českého klenotu vyrobeného famózní tvůrkyní Věrou Šimkovou - Plívovou. Zkrátka skvělý dětský film s kriminální zápletkou, protkaný dobrodružstvím klukovských let. Plejáda báječných českých herců nemá konkurenci a jejich dialogy jsou prostě úžasné. "Chceš šutrákem.....chceš šutrákem.....upaluj, upaluj !!!!!" :-)(24.2.2013)

Jeden z nejlepších rodinných Československých filmů,na které je režisérka Plívová-Šimková opravdu extra třída.Je to opravdové dětské dobrodružství,plné skvělých nápadů,vtipných monentů a skvělých herců(od těch dětských až po ty dospělé,z kterých mě nejvíc baví Iva Janžurová,Petr Nárožný,Josef Somr a Karel augusta).Režisérka umí pracovat s dětmi i se zvířaty a film tak má spoustu nezapomenutelných momentů a dialogů.Jestli by se měl nějaký film stát šablonou pro"rodinný film hlavně pro kluky",pak je to právě tenhle.Měl jsem ho moc rád jako dítě a věru nezestárl-pořád mě baví a vím,že bavit bude.Jasně klukovských 100%.(6.8.2011)

• Hejtmy

Film jsem viděl poprvé dnes, takže žádné nostalgické vzpomínky z mládí na něj nemám, a stejně tak moje dětství vypadalo úplně jinak než u kluků z filmu, přece jen je tam pár desítek let rozdíl, a to je znát. Z mého pohledu se tak jedná o další nudný dětský film, který u dnešní mládeže asi moc nezaboduje a žije jen z nostalgických vzpomínek dnešních cca čtyřicátníků. Proč ne, ale z dnešního pohledu je to mrtvé dílo (na rozdíl třeba od Bylo nás pět). 40 %(1.3.2016)

Patrně nejopravdovější film o lumpárnách z dětství, asi na stejné úrovni jako Bylo nás pět. Učitel Josefa Somra, pan řídící Petra nárožného a Petr Jiřího Lábuse jsou nepřekonatelní, stejně jako tetičky a maminky v podání Ivy Janžurové a Zdeny Hadrbolcové. Trošku mi však vadí upištěnost Tomáše a lehce televizní dojem snímku...(3.1.2007)

• - Parní lokomotiva 310.134 "Vlkava" je jedním ze dvou dochovaných exemplářů této řady a nachází se ve sbírkách Technického muzea v Brně. Druhá identická stojí jako pomník před nádražím v Prostějově. Záběr, kde jede proti drezíně, byl později znovu použit ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný (1984), kde je pouze zrcadlově obrácen. (Stejšn)

• - Michal Dymek za roli Tomáše dostal honorář 6 000 korun českých, za který koupil sobě a svému bratrovi jízdní kola a matce elektrický motor do šicího stroje. (cariada)

• - Natáčení probíhalo přibližně 2 měsíce, a to především v Litoměřicích a na vlakovém nádraží v Levíně. Filmový hrad Potstein neexistuje, filmařům posloužil osecký hrad Rýzmburk. (cariada)