Páni kluci

(festivalový název)

Gentlemen Boys

Dobrodružný / Rodinný / Komedie

Československo, 1975, 87 min

Krásný film o dětství a eskapádách party přátel z dávných dob. Snímek vyniká kromě hereckých výkonů malých kluků a ostatních tváří "zavedených" jmen také především uvolněnou atmosférou, přirozeností, příjemným, "českým" humorem a citem pro opravdovou filmařinu i poetiku. Tedy všemi faktory, které se spolu pohromadě v dnešní tvorbě nachází již zcela výjimečně. Filmy pro děti a mládež z dávných, minulých let mají téměř vždy nezaměnitelnou atmosféru tehdejší doby a čím jsou starší, tím větší dopad mají často na diváky stižené nostalgií:) Když se dívám na ta léta, kdy děcka běhala od rána do večera po venku, lozily po stromech, vyváděly všemožné lumpárny a nějaké to odřené koleno, zašpiněné tričko, či občasné potyčky s kamarády je vůbec nemohly rozhodit, dostane mě vždy melancholie, když vidím, jak silný kontrast to je v porovnání s dětmi, které vyrůstají v dnešní době. Tehdy to pro ně byla všechno zábava, nebyli zlí, nenávistní, bezohlední, ani znudění. Zato v dnešní době je těchto vlastností všude až příliš. Neměli technické vymoženosti, mobily, ani internet. Stačila jim příroda, přátelství, kolo a chleba s máslem:) Místy mi Páni kluci připomínali Stůj při mě.(6.3.2013)

Milý, celkom pozitívny a oddychový film, no príbeh ma akosi nezaujal, to jašenie sa ma akosi nechalo chladným. Je to pekné z detského pohľadu, miestami je to aj komické, hudba tiež ušla, no možno som len z generácie, pre ktorú to nie je stavaný film, aj keď si myslím, že podobné deti sú všade a stále. Chýba mi tam niečo výraznejšie. Je to také nenáročné, pohodové, celkom krátke, no obávam sa, že čoskoro zabudnem na väčšinu z toho filmu.(27.2.2014)

Může mít kluk z vesnice lepšího průvodce dětstvím? Když u nás zazvonil zvonek a táta otvíral se slovy "tak co zase kde proved?", zdrhal jsem se na zahradu schovat mezi tůjky a v hlavě mi přitom zněla krásná znělka bezstarostného mládí, kterou musí umět zapískat každý správný uličník. Páni, kluci, snad nás to nikdy nepřejde...!(28.4.2008)

Uvedomujem si, že po šesťdesiatke si premiérovo pozrieť starší film pre deti, je priam zvrhlé. Ale keď je jedným z mojich drobných cieľov je mať odsledovanú prvú trojstovku filmov z rebríčka, musel som pretrpieť aj aktuálne číslo 243. Na dobré až vynikajúce hodnotenie je potrebné mať u detských filmov nostalgické spomienky, u romantických filmov podobný zážitok a u niektorých, pre istotu, nekonkretizovaných filmov znížené IQ. A keďže moje spomienky na detstvo sa výrazne odlišujú od tohto filmového príbehu, nemôžem mu dať iné hodnotenie, ako široko chápané tri hviezdičky.(4.9.2012)

Doufám, že i za padesát, šedesát nebo třeba sto let budu z toho filmu nadšenej a budu si při jeho sledování vybavovat jak jsme si s klukama hráli na černochy, tím že jsme se váleli do půl těla v rozehřívajícím asfaltu na silnici nebo jak jsem vlezl do zahrady pro největší jabka v ulici jenom proto, abych je dal Naďě a při úprku před psím nepřítelem jsem si přes plot natrhnul prdel :) Může mě být třeba milion let, ale pokud i v tomhle věku dám tomuhle filmu s perfektně vybraným hereckým obsazením pět hvězdiček, bude to se mnou skvělý, budu se totiž pořád pyšnit tím nejprestižnějším titulem PAN KLUK ! Kluci přece nestárnou !! a to nám holky děsně záviděj :)(24.3.2008)

• - Když Štrůdl (Bohumil Luxík) přijde k Tomášovi (Michael Dymek), zrovna když natírá plot, má v ruce štrůdl, který je ovšem jiný, než ten, se kterým uteče domů pro lístečky o chvíli později. (SONY_)

• - Vlakové záběry se natáčely na trati Velké Březno – Úštěk, hlavně pak v obci Levín. 3 roky po natáčení byl provoz na této trati v celém úseku ukončen. Dnes je provoz na trati obnovován a funguje v úseku Velké Březno – Zubrnice – Týniště. (tommahol)

• - Ve scéně, kdy děti hrají divadlo, Blanka (Magda Reifová) shodí nohama koberec za schodů, ale o záběr později je koberec zpátky na svém místě. (SONY_)