"Ale ne! Ale jo!". Tak přesně tato slova se mi vždycky honí hlavou, když se rozhoduji, zda mám tento dětský film, znovu sledovat. Jako dítě jsem ho totiž opravdu nevyhledával a objevil-li se, na televizní obrazovce, rychle jsem šahal po dálkovém ovládači a volil jiný kanál, protože jsem se asi nikdy neztotožnil s tím nepřirozeným přehráváním dětských i dospělích herců a s těmi komickými, nekomickými scénami, připomínajícími němé grotesky. Časem, jsem však tuto nostalgickou komedii, zasazenou do secesních reálií vzal na milost, jelikož jsem od dob mého dětství, viděl i mnohem horší snímky s dětskou tématikou.(26.9.2015)

Do dneška když film vidím,vzpomenu si na kobyliské kino Orient a dětství prožité v sedmdesátých letech minulého století...Dětsví prožité venku s rozbitými koleny,rozervanými kalhoty a za zvuků rozbitých oken nešťastných sousedů...Film mě do této doby vždy spolehlivě přenese a já se rád nechávám unášet na vlnách své fantazie.Jednoznačně jeden z nejlepších klukovských filmů a nejlepší film Věry Plívové-Šimkové.(31.8.2012)

Český film vyprávějící příběhy chlapců, který se může kvalitou a atmosférou řadit mezi nejlepší filmy pro mládež. Námět převzatý od spisovatele Marka Twaina je znám už od svého začátku a ten kdo četl knihu a aniž byl předem seznámen s faktem, že film je na daný námět, stejně mu to v průběhu filmu dojde. Film má mnoho kouzel dětství a kamarádství. První lásky, první životní nebezpečí a mnoho dalších vyjádření pocitů. Nezapomenutelná melodie doprovázena také nezapomenutelnými hláškami v neopakovatelném filmovém skvostu.(15.3.2011)

Krásný film o dětství a eskapádách party přátel z dávných dob. Snímek vyniká kromě hereckých výkonů malých kluků a ostatních tváří "zavedených" jmen také především uvolněnou atmosférou, přirozeností, příjemným, "českým" humorem a citem pro opravdovou filmařinu i poetiku. Tedy všemi faktory, které se spolu pohromadě v dnešní tvorbě nachází již zcela výjimečně. Filmy pro děti a mládež z dávných, minulých let mají téměř vždy nezaměnitelnou atmosféru tehdejší doby a čím jsou starší, tím větší dopad mají často na diváky stižené nostalgií:) Když se dívám na ta léta, kdy děcka běhala od rána do večera po venku, lozily po stromech, vyváděly všemožné lumpárny a nějaké to odřené koleno, zašpiněné tričko, či občasné potyčky s kamarády je vůbec nemohly rozhodit, dostane mě vždy melancholie, když vidím, jak silný kontrast to je v porovnání s dětmi, které vyrůstají v dnešní době. Tehdy to pro ně byla všechno zábava, nebyli zlí, nenávistní, bezohlední, ani znudění. Zato v dnešní době je těchto vlastností všude až příliš. Neměli technické vymoženosti, mobily, ani internet. Stačila jim příroda, přátelství, kolo a chleba s máslem:) Místy mi Páni kluci připomínali Stůj při mě.(6.3.2013)

• sanikope

Neuveriteľná nuda!!! A ten infantilný svet dospelých? 2 hviezdy iba za výpravu ktorá mi samozrejme evokuje spomienky na detstvo a za chytľavú melódiu. Inak vrelo odporúčam na poobedné schrupnutie, snová nálada tohto filmu pôsobila na mňa úplne omračujúco a už sa teším ak nabudúce nebudem môcť zaspať tak vytiahnem toto DVD dám si kafíčko po obede a budem mať vystarané, možno si film i časom obľúbim.(28.3.2010)

• - Z filmu se ztratila jedna zásadní rovina obsažena v předloze Marka Twaina, a totiž že může existovat přátelství mezi černošským a bělošským chlapcem. (sator)

• - Režisérka filmu Plívová-Šimková vůbec nevěděla, že scénář k filmu napsal v té době zakázaný Jan Procházka. Ti, kdo o tom věděli, jí to pro jistotu neřekli, protože tato režisérka byla známá svou řečností a oni měli obavy, aby se někde neprokecla. (raininface)

• - V čase přibližně 21:50, ve scéně, kdy Petr (Jiří Lábus) prochází ulicí se svým cestovním šlapacím brusem, je na zdi po jeho levé ruce možné spatřit socialistickou elektrickou rozvodnou skříň a elektroinstalační lištu s přívodním kabelem. (ultrainferna)