Dokáži si představit, co v těžké normalizační době musel znamenat tento snímek (bez jakéhokoliv ideologického nádechu) pro naše otce. Díky svým neodiskutovatelným kvalitám však baví skvěle i dnes. Mimochodem- zejména „Štrůdl", Reifová a Somr jsou skvělí, škoda že nedostali více hereckého prostoru. 75%(19.7.2011)

• Frajer42

Mě to tedy kdovíjak nenadchlo. Takové Bylo nás pět a další stejně laděné filmy či seriály se mi líbily daleko víc. Tohle byla docela nuda. Vtipné to nebylo vůbec. Zajímavé také ne. Celý příběh je detailně popsán v obsahu, takže nevím nač ztrácet čas. Jen vám řeknu, že je to opravdu tak trochu o ničem, ale ta hvízdací melodie těch malých frajerů je docela návyková. Dávám takové strašně moc slabé 2*.(4.7.2012)

Nádherný chlapčenský príbeh. Na tomto som fičal ako malý chlapec, fičím dodnes, a navždy fičať budem. Skvelá práca, pani režisérka. Skvelá práca, páni herci - pán řídící, pán učiteľ a mnohí ďalší. A najmä Ivuška Janžurová, jedna z najgeniálnejších českých herečiek. A potom tá hudba. Páni, to si nechám líbit.(5.4.2020)

Moc mi nesedělo to pitvoření Petra Nárožného a ani děti nehráli zrovna nejlépe. Hudební motiv je chytlavý, to ano, ale po hodině opakovaného přehrávání už mi lezl na nervy. Jako dítě mě to nechytlo a teď už jsem na to zkrátka moc starý. Film je strašně infantilní, a pokud nefunguje nostalgie z dětství, tak jen stěží přeleze tři hvězdy.(27.12.2013)

Může mít kluk z vesnice lepšího průvodce dětstvím? Když u nás zazvonil zvonek a táta otvíral se slovy "tak co zase kde proved?", zdrhal jsem se na zahradu schovat mezi tůjky a v hlavě mi přitom zněla krásná znělka bezstarostného mládí, kterou musí umět zapískat každý správný uličník. Páni, kluci, snad nás to nikdy nepřejde...!(28.4.2008)

• - Když Štrůdl (Bohumil Luxík) přijde k Tomášovi (Michael Dymek), zrovna když natírá plot, má v ruce štrůdl, který je ovšem jiný, než ten, se kterým uteče domů pro lístečky o chvíli později. (SONY_)

• - Z filmu se ztratila jedna zásadní rovina obsažena v předloze Marka Twaina, a totiž že může existovat přátelství mezi černošským a bělošským chlapcem. (sator)

• - Autor scénáře Vít Olmer si ve filmu zahrál roli tatínka malé Blanky (Magdalena Reifová), policejního důstojníka. (Karlas)