Buck a kazatel

Buck and the Preacher

Western

USA, 1972, 102 min

Jedna z tých priemernejších klasík. U starých westernov sa zvyčajne bavím lepšie. Hoci sú to 70. roky, nejde o žiadne peckinpahovské experimenty, ale o totálnu príbehovú klasiku, ozvláštnenú vlastne len tým, že hlavní hrdinovia sú čierni. Je tu všetko, čo dobrá kovbojka potrebuje - putovanie kolóny na západ, hašterenie dvoch protikladných hrdinov, prepadnutie banky, prenasledovanie nasratým šerifom, Indiáni, hojnosť prestreliek (vrátane záverečnej asi 10-minútovej) a nechýbajú trefné hlášky. Réžia je obstojná, tempo rýchlo. Tak prečo film zľahka nudí? Asi preto, že medzi hlavnými dvoma hrdinami nefunguje správna buddy chémia. Belafonte si rolu užíva, avšak hlavná hviezda Poitier napodiv totálne kazí svoj vlastný film. Toho estwoodovsky drsného pištoľníka, kosiaceho rasistických zloduchov parádnymi spílenými brokovnicami (či skôr kozlicami) mu s tým jeho štramáckym, dobráckym a navýsosť sympatickým ksichtom jednoducho neverím.(15.3.2007)

slušne zvládnutý western, Sidney Poitier je legenda /60%/(29.12.2012)

Čím dál průměrnější film, bez legrace se mi zdálo, že trval více než dvě hodiny... A přitom začíná tak dobře a pak ještě docela dlouho dobrý je. Největší kámen úrazu podle mě spočívá v likvidaci hlavního záporáka, která přijde nečekaně brzy a po které už se za hrdiny žene pouze nezajímavá anonymní banda bělochů. Závěrečná přestřelka dojem trochu napraví, ale jen trochu. Jestli ovšem je něco výborné od začátku do konce, tak rozhodně hudba.(4.2.2017)

• cheyene

Podprůměrný western, jenž neobsahuje téměř žádnou scénu, kterou bych si chtěl zapamatovat alespoň do zítřka. Snímek nabírá spád a přestává nudit až po vyloupení banky, což už je ale téměř konec filmu. Nepotěšil mě ani hudební podklad a postavy mi nebyly nijak zvlášť sympatické. Snad jen Sidney Poitier dokázal v člověku vyvolat něco, čemu se dalo říct obliba či náklonnost.(17.12.2012)

Perfektně odlehčený western. Skvostné přestřelky s brokovnicemi proklatě níkzo u pasu..(12.6.2009)

Sidney Poitiera bych ve westernu nečekal, a přitom je to on, kdo s Harry Belafontem tenhle film táhnou. Je tam všechno, co je ve westernu zapotřebí mít: přestřelky, padouši, klaďasové, láska, indiáni, napětí... Navíc je tu samotný námět - rasismu zacíleného nikoliv proti Indiánům, ale bezprostředně po zrušení otroctví proti černochům, což je trošku opomíjená a nepříliš známá historie.(31.3.2012)

Louisiana zatím není pohostinná a nepřítel je za každým rohem............. Scénář - Ernest Kinoy a Drake Walker. Hudba - Benny Carter. Kamera - Álex Phillips Jr.(5.10.2011)

Western, který jede trochu na jistotu, ale zároveň se snaží upozorňovat na rasové problémy, a to nejen mezi bílými a indiány a bílými a černými, ale i mezi černými a indiány. Lidé jsou prostě nesnášenliví celkově. Sidney Poitier ukázal, že svého kovboje zvládne dobře, ale dobře se popasoval i s režií filmu.(19.2.2018)

Trochu netradiční námět v tradičním westernovém provedení, které proti sobě staví dobro a zlo ... a nechává mluvit zbraně. Děj sice není nadprůměrně akční, ale ani na chvilku nenudí. Nabízí nanejvýš zajímavý pohled na dějiny Západu, který se ještě nezbavil přívlastku "divoký" - a přináší i lehce nastíněnou romantickou linii. Třebaže dobro není tak docela bez hříchu, budete vědět, na čí stranu se postavit ... a ostatní není důležité.(22.7.2013)

Reziser Sidney Poitier /In the Heat of the Night/ natocil len priemerny wesern, ktory sa az prilis inspiruje eastwoodovymi westernami. Hlavny hrdina je sice dobrak, ale drsnost Eastwooda je len jeho nedostiznym snom. Poitier ako reziser je neskuseny, a film od priemeru nezachrania ani strielacky. 66 %(16.8.2014)

Celkem solidní režisérský počin Sidney Poitiera o nesourodé dvojici, která bílým vrací úder. Chvílemi je film hodně svižný a pak zase utahaný a nezajímavý. Poitier nedokázal po celou dobu vyprávění udržet stejné tempo a to je škoda.(24.7.2014)

Černej Django Poitier vypadá s těma 2 brokárnama efektivně,ale tasí pohříchu málo. Přestřelky by se daly spočítat na prstech jedný ruky zformovaný do pozice paroháče. Škoda,s kazatelem a nakonec i s manželkou by jinak mohli být celkem úderný revenge trio. Tady se spíš mluví a jezdí na ořích.(22.7.2013)

• Merťas

V pražských kinech se promítal od 13.12.1973 (U Hradeb)(21.2.2013)

Žánrová klasika ze sedmdesátek ozvláštněná černochy. Místy to trochu nudí a spadá to do šedivého průměru. Nejzajímavější je na tom ta hudba, která je natolik výrazná, až působí přehnaně rušivě a místy jsem v tom zaslechnul dokonce nějaké australské pazvuky.(16.8.2014)

Originální western v režii Sidnye Poitiera, který si zde vedl na výbornou také v hlavní roli. Též Harry Belafonte v roli kazatele zde pobavil. Hlavním tématem je boj za nezávislost černošského obyvatelstva. Zaujala závěrečná přestřelka ve skalách a potěšil mne také "happy end"! Nesmím zapomenout na pěknou hudbu, která dolaďuje atmosféru westernu. Indiáni zde hrají také kladnou roli.(18.2.2007)

Průměrný western, kterému jaksi schází šťáva až do chvíle, než je přepadena banka. A když už člověk čeká, že krvežíznivý bandité tasí kolty a začnou se s indiány, kteří jim zastoupili cestu navzájem "čistit" tak je divák vmžiku zbaven jakýchsi "vinnetouovských" iluzí a bandité svorně odjíždějí do dáli. Závěrečná akce se snažila smazat ten hřích, že je právě takovýchto přestřelek v celém dosavadním ději jako šafránu, nicméně také nepatří zrovna k nejkvalitnějším. V tomto filmu se mi navíc více zamlouval šílený kazatel Harry Belafonte, což asi také nebylo Poitierovým záměrem....(28.7.2013)

• Cascabel

Western, kerý se táhne jako nudle a má rušivou hudbu. Aspoň, že Poitier je typický westernový hrdina a Harry Belafonte docela fajn americký Tuco. Vykradení banky je také zajímavým ohlasem zkažených italowesternových hrdinů.(15.9.2013)