Režie:
Sidney PoitierScénář:
Ernest KinoyKamera:
Álex Phillips Jr.Hudba:
Benny CarterHrají:
Sidney Poitier, Harry Belafonte, Ruby Dee, Cameron Mitchell, Denny Miller, Nita Talbot, James McEachin, Clarence Muse, John Howard, John Dierkes (více)VOD (1)
Obsahy(1)
Skončila americká občanská válka Severu proti Jihu a černí otroci získali svobodu. Mnozí z nich by chtěli na daleký západ a tam dělat farmáře, ale bývalí otrokáři je stále potřebují na svých plantážích. Na jejich obranu se postaví bývalý seržant Afroameričan Buck, který bývalým otrokům všemožně pomáhá splnit si svůj sen a odejít na západ. (MVanis)
(více)Recenze (22)
Sidney Poitier, první černošská hvězda se v sedmdesátkách prakticky vytratil a pak na 10 let přestal hrát úplně. Ještě předtím si pozval zapadlého 50s zpěváka Harry Belafonta a natočili protirasistický western. Tak trochu moc klasický a černobílý. Banda bílých terorizuje černošské kolony bývalých otroků, aby je donutili vrátit se na pole, proti nim se staví drsňácký pistolník a podvodnický kazatel (oba černí), kteří se nesnáší, ale nakonec spojí síly a své si řeknou i indiáni, kteří se tváří, že se jich to netýká, ale nestranní nejsou. Není to špatné - drzé přepadení banky, vynikající finální akce ve skalách, Belafonte si to solidně užívá. Poitier režisér slušný, Poitier herec překvapivě nevýrazný. Jen tu zkrátka není nic, co by mě úplně posadilo na zadek, takže 3*. ()
Sidney Poitiera bych ve westernu nečekal, a přitom je to on, kdo s Harry Belafontem tenhle film táhnou. Je tam všechno, co je ve westernu zapotřebí mít: přestřelky, padouši, klaďasové, láska, indiáni, napětí... Navíc je tu samotný námět - rasismu zacíleného nikoliv proti Indiánům, ale bezprostředně po zrušení otroctví proti černochům, což je trošku opomíjená a nepříliš známá historie. ()
Čím dál průměrnější film, bez legrace se mi zdálo, že trval více než dvě hodiny... A přitom začíná tak dobře a pak ještě docela dlouho dobrý je. Největší kámen úrazu podle mě spočívá v likvidaci hlavního záporáka, která přijde nečekaně brzy a po které už se za hrdiny žene pouze nezajímavá anonymní banda bělochů. Závěrečná přestřelka dojem trochu napraví, ale jen trochu. Jestli ovšem je něco výborné od začátku do konce, tak rozhodně hudba. ()
Western, který jede trochu na jistotu, ale zároveň se snaží upozorňovat na rasové problémy, a to nejen mezi bílými a indiány a bílými a černými, ale i mezi černými a indiány. Lidé jsou prostě nesnášenliví celkově. Sidney Poitier ukázal, že svého kovboje zvládne dobře, ale dobře se popasoval i s režií filmu. ()
I přes menší dějovou rozházenost považuji western Buck a kazatel za velmi povedený. Patří k těm zástupcům westernového žánru, s nimiž jsem se seznámil přes televizní tvorbu (obdobně jako s výtečnými Profesionály Richarda Brookse). Buck a kazatel mě fascinoval nejen svým žánrem, ale i svou ukázkou poválečného amerického jihu a samozřejmě dvěma hlavními aktéry, naprosto dokonalým Sidneyem Poitierem, jenž patří mezi mé černošské oblíbence, tak Harry Belafontem, který se v roli potulného kazatele doslova našel. Příběh je prostšího rázu, avšak režisér Poitier dokáže dobře gradovat zápletku, vést herce a skvěle zrežírovat přestřelky. Dobrý vizuál i kamera. U mě pěkné čtyři hvězdy. A finále? To je na jedničku:-). ()
Galerie (13)
Photo © 1971, renewed 1999 Columbia Pictures Industries, Inc.
Zajímavosti (1)
- Tvůrce soundtracku Benny Carter si ke spolupráci na filmu přizval známé hudebníky Sonny Terryho a Brownie McGhee. (Terva)
Reklama