Život na zámku (TV seriál)

Drama / Rodinný

Česko, 1995–1998, 44 h 35 min (Minutáž: 50–53 min)

Jaroslav Hanuš

Jan Míka

Jan Osten

Tomáš Töpfer, Kateřina Macháčková, Kateřina Kaira Hrachovcová, Petr Rajchert, Jiřina Jirásková, Pavel Soukup, Jana Synková, Lenka Termerová, Vlastimil Brodský, Stella Zázvorková, Kateřina Brožová, Eliška Kasanová, Jan Čenský, Ivana Chýlková, Bronislav Poloczek, Jiří Zahajský, Jaroslava Hanušová, Vendula Křížová, Jaroslava Obermaierová, Jiří Lábus, Saša Rašilov nejml., Dagmar Havlová, Jan Šťastný, Květa Fialová, Vilma Cibulková, Václav Vydra nejml., Zdeněk Žák, Miloš Kopecký, Ota Jirák, Pavel Kikinčuk, Jiří Kalužný, Luboš Veselý, Miriam Kantorková, Veronika Žilková, Jaroslava Kretschmerová, Alena Procházková, Lubomír Kostelka, Hana Čížková, Oldřich Navrátil, Josef Vinklář, Jan Hartl, Klára Jandová, Michal Dlouhý, Libuše Švormová, Václav Kotva, Antonín Procházka, Oldřich Vlach, Ladislav Trojan, Jan Jiráň, Andrea Elsnerová, Leoš Suchařípa, Jan Skopeček, Ljuba Krbová, Svatopluk Skopal, Blanka Bohdanová, Jan Dostál, Miroslav Vladyka, Jaroslav Šmíd, Marcela Nohýnková, Zlata Pavlíčková, Ludmila Hanušová, Dominika Kovarovičová, Pavel Nový, Milan Šteindler, Rostislav Kuba, Kateřina Urbancová, Naďa Míková, Stanislav Lehký, Jan Nemejovský, Jiří Chýle, Markéta Rajchertová, Václav Knop, Alena Karešová, Vladimír Krška, Věra Bublíková, Vladimír Ráž, Jan Vágner, Karel Augusta, Jan Hraběta, Jaroslav Moučka, Marian Roden, Jan Španbauer, Matouš Ruml, Jaroslava Bobková-Stránská, Gabriela Hyrmanová, Petr Skarke, Jan Kehár, Šimon Caban, Ivo Niederle, Zdeněk Košata, Vít Pešina, Miriam Hynková, Martin Sitta, Zuzana Šavrdová, Miroslav Kopečný, Libor Žídek, Zora Kostková, Marcela Peňázová, Miluše Bittnerová, Břetislav Slováček, Jana Boušková, Marketa Šmahelová, Petra Špalková, Olga Schmidtová, Daniela Pokorná, Eva Čížková, Věra Nováková, Bohuslav Ličman, Petr Jančařík, Rudolf Hrušínský ml., Ladislav Gerendáš, Roman Hájek, Stanislav Zindulka, Eva Spoustová, Ivan Richter, Jana Matějcová, Eva Čížkovská, Jiří Krejčí, Jana Holcová, Michaela Doležalová, Ivana Lokajová, Josef Langmiler, Václav Rašilov, Jiří Ployhar ml., Jaroslav Sypal, Alena Antalová, Ivan Gübel, Matěj Hádek, Petr Svojtka ml., Jiří Král, Radka Stupková, Rozita Erbanová, Michal Kocourek, Martin Dejdar, Iva Šumšálová, Jana Zenáhlíková, Kateřina Lojdová, Jiří Knot, Petr Šimák, Petr Křiváček, Eva Brožková, Svatopluk Matyáš, Ladislav Brothánek, Oldřich Koberec, Filip Dědina, Marek Dědina, Petr Pelzer, Pavel Šimák, Karolína Pospíšilová, Alexandra Tomanová, Petr Popelka, Vanda Švarcová, Milena Němcová, Jan Schmid, Jana Mikolášková, Martina Longinová, Martin Drahovzal, Blanka Hanousková, Pavel Kružík, Marcela Málková, Markéta Krčmářová, Vladimír Tausinger, Václav Upír Krejčí, Eva Vaňátková-Kubíková, Bohdan Tůma, Karel Bělohradský, Ilona Jirotková, Klára Hanušová, Květa Kulišová, Eva Režnarová, Petr Hruška, Jiří Havel, Pavlína Mourková, Tereza Jirásková, Luděk Nešleha, Jana Staňková, Vladimír Valenta, Roman Hemala, Klára Gočárová, Nataša Čermínová, Jitka Grügerová, Robert Hucl, Ivo Gübel, Jan Teplý st., Václav Helšus, Martin Učík, Simona Blühmelová, Karla Klimtová, Karel Urbánek, Jindřich Hrdý, Ladislav Lahoda, Petr Burian, Michal Kozelka, Tomáš Kolomaznik, Vítězslav Jirsák, Milan Gargula, Marie Durnová, Zuzana Měsíčková, Hana Czivišová-Hessová, Vendula Matysová, Vladimír Franče, Tereza Venkrbcová, David Dvořák, Karel Ledvina, Jaroslav Těšitel, Vladimír Kratochvíl, Jaroslav Kalvach, Tomáš Krejčí, Petr Svačina, Miroslav Šnajdr, Jindřich Bonaventura, Petr Svojtka, Hana Ulrichová, Rudolf Měřinský, František Špaček, Ivan Hruška, Josef Reichl, Jaroslava Pokorná, Václav Kotěšovský, Marcel Šůcha, Karel Punčoch, Matěj Novák, Vojtěch Sovjak, Luděk Jelen, Martin Veliký, Antonín Kladívko, Jakub Jáchim, Matěj Koudelka, Ivan Kuželka, Tomáš Stibor

Zpočátku mě seriál dokázal bavit a dovolil mě nekomplikovaným způsobem se sblížit s jeho postavami. Ale po určitém čase jsem začal vynechávat jednotlivé díly až jsem příběh přestal sledovat úplně. Ale já to mám takto s hodně seriály a tak chyba možná leží někde jinde. Každopádně tento námět hodnotím jako lepší průměr.(8.12.2009)

Rozhodně nadprůměrný seriál, který sice nedosahuje kvalit těch ze 70. - 80. let, avšak v novodobé historii ČR patří k nejlepším. Přemýšlel jsem pouze nad čtyřmi hvězdami, avšak vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z posledních seriálů, který má nejen kvalitní a promyšlený scénář, ale také skvělé herecké osazenstvo, dávám plný počet.(24.5.2011)

Ještě mám v živé paměti, jak ČT tehdy jásala "Našli jsme nového Dietla!" Postupem času se můj názor na oba změnil, Jan Míka se tímhle seriálem víceméně vyčerpal (jeho pozdější snahy o zobrazení různých lidských charakterů v Náměstíčku, Návsi a Příkopech se smrskly spíše na hledání nějaké aspoň trošku smysluplné pointy), tady však neustoupilo vyprávění snaze o podléhání módním trendům a vyplatilo se. Tradiční, studiový seriál? No proč ne, spolu se zdravým odstupem a absolutním sympaťákem MUDr. Králem a s vědomím slabší třetí série, kdy se už děj poněkud drobil a zpracovával použité zápletky znova, mi to vychází na poctivých 90% a mnoho dalších repríz.(23.6.2011)

• Tommassi3

Miroslava Hanuše rozhodně nelze nazvat špatným řemeslníkem, ovšem totéž už stěží půjde provést v případě Jana Míky, o němž hovořili-li na Kavkách jako o novém Dietlovi, příliš nepřeháněli, když v rámci žánru i tématu velmi slušně odehraná záležitost skutečně působí jako zrestituovaná dietlovina.. A tak královský Život v zámku a podzámčí jen kráčí ve stopách divácky vděčné televizní předrevoluční tvorby, ten komerční zápach telenovel však nelze nezachytit.. Zajímavě rozehrané téma..(19.2.2017)

Od počátku devadesátých let je toto pro mě jediný koukatelný seriál s větším počtem dílů. Evidentně umíme natočit minisérie, případně krimisérie, které mají děj v rámci dílu uzavřený, ale delší provázaný seriál ne. Jasně, není to žádné extra umění, některé pozdější díly už laťku příliš nedrží, ale celkově v porevoluční tvorbě nadprůměr.(2.7.2017)

• - Dagmar Veškrnová se ale nakonec v seriálu objevila, a to v menší roli hraběnky Esperkové. Během natáčení se rovněž provdala za tehdejšího prezidenta Václava Havla. (Stocki)

• - Pro fiktivní město Hradiště použili tvůrci rovněž smyšlenou poznávací značku aut. Měla správný tvar, ale neexistující počáteční písmena HC. Toto přeznačení však nešlo úplně do důsledku, když například v 51. epizodě veze Marii Královou (Kateřina Macháčková) vůz záchranné služby do nemocnice, je možné si u ně všimnout standardní kolínské SPZ. (Haller)

• - Kateřina Macháčková měla v té době kratší zrzavé vlasy, a tak nosila v prvních dílech blond paruku. (Stocki)