Život na zámku (TV seriál)

Drama / Rodinný

Česko, 1995 - 1998, 44 h 35 min (Minutáž: 52x52 min)

Jaroslav Hanuš

Jan Míka

Jan Osten

Tomáš Töpfer, Kateřina Macháčková, Kateřina Kaira Hrachovcová, Petr Rajchert, Jiřina Jirásková, Pavel Soukup, Jana Synková, Lenka Termerová, Vlastimil Brodský, Stella Zázvorková, Kateřina Brožová, Eliška Kasanová, Jan Čenský, Ivana Chýlková, Bronislav Poloczek, Jiří Zahajský, Jaroslava Hanušová, Vendula Křížová, Jaroslava Obermaierová, Jiří Lábus, Saša Rašilov nejml., Dagmar Havlová-Veškrnová, Jan Šťastný, Květa Fialová, Vilma Cibulková, Václav Vydra nejml., Zdeněk Žák, Miloš Kopecký, Ota Jirák, Pavel Kikinčuk, Jiří Kalužný, Luboš Veselý, Miriam Kantorková, Veronika Žilková, Jaroslava Kretschmerová, Alena Procházková, Lubomír Kostelka, Hana Čížková, Oldřich Navrátil, Josef Vinklář, Jan Hartl, Klára Jandová, Michal Dlouhý, Libuše Švormová, Václav Kotva, Antonín Procházka, Oldřich Vlach, Ladislav Trojan, Jan Jiráň, Andrea Elsnerová, Leoš Suchařípa, Jan Skopeček, Ljuba Krbová, Svatopluk Skopal, Blanka Bohdanová, Jan Dostál, Miroslav Vladyka, Jaroslav Šmíd, Marcela Nohýnková, Zlata Pavlíčková, Ludmila Hanušová, Dominika Kovarovičová, Pavel Nový, Milan Šteindler, Rostislav Kuba, Kateřina Urbancová, Naďa Míková, Stanislav Lehký, Jan Nemejovský, Jiří Chýle, Markéta Rajchertová, Václav Knop, Alena Karešová, Vladimír Krška, Věra Bublíková, Vladimír Ráž, Jan Vágner, Karel Augusta, Jan Hraběta, Jaroslav Moučka, Marian Roden, Jan Španbauer, Matouš Ruml, Jaroslava Bobková-Stránská, Gabriela Hyrmanová, Petr Skarke, Jan Kehár, Šimon Caban, Ivo Niederle, Zdeněk Košata, Vít Pešina, Miriam Hynková, Martin Sitta, Zuzana Šavrdová, Miroslav Kopečný, Libor Žídek, Zora Kostková, Marcela Peňázová, Miluše Bittnerová, Břetislav Slováček, Jana Boušková, Marketa Šmahelová, Petra Špalková, Olga Schmidtová, Daniela Pokorná, Eva Čížková, Věra Nováková, Bohuslav Ličman, Petr Jančařík, Rudolf Hrušínský ml., Ladislav Gerendáš, Roman Hájek, Stanislav Zindulka, Eva Spoustová, Ivan Richter, Jana Matějcová, Eva Čížkovská, Jiří Krejčí, Jana Holcová, Michaela Doležalová, Ivana Lokajová, Josef Langmiler, Václav Rašilov, Jiří Ployhar ml., Jaroslav Sypal, Alena Antalová, Ivan Gübel, Matěj Hádek, Petr Svojtka ml., Jiří Král, Radka Stupková, Rozita Erbanová, Michal Kocourek, Martin Dejdar, Iva Šumšálová, Jana Zenáhlíková, Kateřina Lojdová, Jiří Knot, Petr Šimák, Petr Křiváček, Eva Brožková, Svatopluk Matyáš, Ladislav Brothánek, Oldřich Koberec, Filip Dědina, Marek Dědina, Petr Pelzer, Pavel Šimák, Karolína Pospíšilová, Alexandra Tomanová, Petr Popelka, Vanda Švarcová, Milena Němcová, Jan Schmid, Jana Mikolášková, Martina Longinová, Martin Drahovzal, Blanka Hanousková, Pavel Kružík, Marcela Málková, Markéta Krčmářová, Vladimír Tausinger, Václav Upír Krejčí, Eva Vaňátková-Kubíková, Bohdan Tůma, Karel Bělohradský, Ilona Jirotková, Klára Hanušová, Květa Kulišová, Eva Režnarová, Petr Hruška, Jiří Havel, Pavlína Mourková, Tereza Jirásková, Luděk Nešleha, Jana Staňková, Vladimír Valenta, Roman Hemala, Klára Gočárová, Nataša Čermínová, Jitka Grügerová, Robert Hucl, Ivo Gübel, Jan Teplý st., Václav Helšus, Martin Učík, Simona Blühmelová, Karla Klimtová, Karel Urbánek, Jindřich Hrdý, Ladislav Lahoda, Petr Burian, Michal Kozelka, Tomáš Kolomaznik, Vítězslav Jirsák, Milan Gargula, Marie Durnová, Zuzana Měsíčková, Hana Czivišová-Hessová, Vendula Matysová, Vladimír Franče, Tereza Venkrbcová, David Dvořák, Karel Ledvina, Jaroslav Těšitel, Vladimír Kratochvíl, Jaroslav Kalvach, Tomáš Krejčí, Petr Svačina, Miroslav Šnajdr, Jindřich Bonaventura, Petr Svojtka, Hana Ulrichová, Rudolf Měřinský, František Špaček, Ivan Hruška, Josef Reichl, Jaroslava Pokorná, Václav Kotěšovský, Marcel Šůcha, Karel Punčoch, Matěj Novák, Vojtěch Sovjak, Luděk Jelen, Martin Veliký, Antonín Kladívko, Jakub Jáchim, Matěj Koudelka, Ivan Kuželka, Tomáš Stibor

Od počátku devadesátých let je toto pro mě jediný koukatelný seriál s větším počtem dílů. Evidentně umíme natočit minisérie, případně krimisérie, které mají děj v rámci dílu uzavřený, ale delší provázaný seriál ne. Jasně, není to žádné extra umění, některé pozdější díly už laťku příliš nedrží, ale celkově v porevoluční tvorbě nadprůměr.(2.7.2017)

Kdysi se to dalo sledovat, teď již s trochu nostalgickou slzou musím uznat, že to již hodně ztratilo původní kouzlo - tehdější televizní tvorby, doby, .. a taky to začali dost natahovat. No nic, ponechám si vzpomínku na shlédnutí kdysi před lety a teď si to raději již nebudu kazit více díly, musel bych asi dát slabší tři (50%). [60%](20.1.2013)

U mě jasně jeden z nejlepších, českých seriálů devadesátých let. Konečně alespoň do značné míry dílko o normálních, obyčejných lidech, ne žádných boháčích a uměle zahraných postavičkách. Tady se uplatňuje civilní herectví, zejména Tomáš Topffer a hlavně Vašek Vydra, coby sedlák Mráz, je skutečně vynikající. V některých dílech osudy rodiny Králových a nejen jich zajímavě gradují a stalo se mi, že jsem se několikrát ani nemohl dočkat dalšího pokračování. Život na zámku mě zkrátka vtáhl a musel jsem čekat dlouhých deset let na to, než se objevil další adekvátní zástupce na poli televizních seriálů a to Dobrá čtvrt, režírovaná Karlem Smyczkem, která sice kvalit Zámku nedosahuje, nicméně je to působivý počin.(21.9.2006)

Ještě mám v živé paměti, jak ČT tehdy jásala "Našli jsme nového Dietla!" Postupem času se můj názor na oba změnil, Jan Míka se tímhle seriálem víceméně vyčerpal (jeho pozdější snahy o zobrazení různých lidských charakterů v Náměstíčku, Návsi a Příkopech se smrskly spíše na hledání nějaké aspoň trošku smysluplné pointy), tady však neustoupilo vyprávění snaze o podléhání módním trendům a vyplatilo se. Tradiční, studiový seriál? No proč ne, spolu se zdravým odstupem a absolutním sympaťákem MUDr. Králem a s vědomím slabší třetí série, kdy se už děj poněkud drobil a zpracovával použité zápletky znova, mi to vychází na poctivých 90% a mnoho dalších repríz.(23.6.2011)

Seriál, který dnes možná zavání lacinou televizní výbavou. Faktem ale zůstává, že Jan Míka si s příběhem a dialogy poradit uměl. Nebyly fádní. A Töpfer je fajn herec, který mě dokáže vždycky rozesmát :) jen těch dílů vyrobili možná moc a poslední řada seriálu byla taková obyčejná. Neurazila, ale nijak výrazně nenadchla.(9.8.2010)

• - V 5. epizóde seriálu, keď Jiří Lábus (režisér Krch) v bare poskytuje rozhovor Kateřině Hrachovcové (Simona Králová), hrá klavirista melódiu ústrednej znelky seriálu. (Gareth_Jones)

• - Paní Hruškovou ztvárnila režisérova manželka Jaroslava Hanušová. (M.B)

• - Jedním z kandidátů na hlavní mužskou roli Přemysla Krále byl i Jiří Bartoška. (Stocki)