Život na zámku (TV seriál)

Drama / Rodinný

Česko, 1995 - 1998, 44 h 35 min (Minutáž: 52x52 min)

Jaroslav Hanuš

Jan Míka

Jan Osten

Tomáš Töpfer, Kateřina Macháčková, Kateřina Kaira Hrachovcová, Petr Rajchert, Jiřina Jirásková, Pavel Soukup, Jana Synková, Lenka Termerová, Vlastimil Brodský, Stella Zázvorková, Kateřina Brožová, Eliška Kasanová, Jan Čenský, Ivana Chýlková, Bronislav Poloczek, Jiří Zahajský, Jaroslava Hanušová, Vendula Křížová, Jaroslava Obermaierová, Jiří Lábus, Saša Rašilov nejml., Dagmar Veškrnová-Havlová, Jan Šťastný, Květa Fialová, Vilma Cibulková, Václav Vydra nejml., Zdeněk Žák, Miloš Kopecký, Ota Jirák, Pavel Kikinčuk, Jiří Kalužný, Luboš Veselý, Miriam Kantorková, Veronika Žilková, Jaroslava Kretschmerová, Alena Procházková, Lubomír Kostelka, Hana Čížková, Oldřich Navrátil, Josef Vinklář, Jan Hartl, Klára Jandová, Michal Dlouhý, Libuše Švormová, Václav Kotva, Antonín Procházka, Oldřich Vlach, Ladislav Trojan, Jan Jiráň, Andrea Elsnerová, Leoš Suchařípa, Jan Skopeček, Ljuba Krbová, Svatopluk Skopal, Blanka Bohdanová, Jan Dostál, Miroslav Vladyka, Jaroslav Šmíd, Marcela Nohýnková, Zlata Pavlíčková, Ludmila Hanušová, Dominika Kovarovičová, Pavel Nový, Milan Šteindler, Rostislav Kuba, Kateřina Urbancová, Naďa Míková, Stanislav Lehký, Jan Nemejovský, Jiří Chýle, Markéta Rajchertová, Václav Knop, Alena Karešová, Vladimír Krška, Věra Bublíková, Vladimír Ráž, Jan Vágner, Karel Augusta, Jan Hraběta, Jaroslav Moučka, Marian Roden, Jan Španbauer, Matouš Ruml, Jaroslava Bobková-Stránská, Gabriela Hyrmanová, Petr Skarke, Jan Kehár, Šimon Caban, Ivo Niederle, Zdeněk Košata, Vít Pešina, Miriam Hynková, Martin Sitta, Zuzana Šavrdová, Miroslav Kopečný, Libor Žídek, Zora Kostková, Marcela Peňázová, Miluše Bittnerová, Břetislav Slováček, Jana Boušková, Marketa Šmahelová, Petra Špalková, Olga Schmidtová, Daniela Pokorná, Eva Čížková, Věra Nováková, Bohuslav Ličman, Petr Jančařík, Rudolf Hrušínský ml., Ladislav Gerendáš, Roman Hájek, Stanislav Zindulka, Eva Spoustová, Ivan Richter, Jana Matějcová, Eva Čížkovská, Jiří Krejčí, Jana Holcová, Michaela Doležalová, Ivana Lokajová, Josef Langmiler, Václav Rašilov, Jiří Ployhar ml., Jaroslav Sypal, Alena Antalová, Ivan Gübel, Matěj Hádek, Petr Svojtka ml., Jiří Král, Radka Stupková, Rozita Erbanová, Michal Kocourek, Martin Dejdar, Iva Šumšálová, Jana Zenáhlíková, Kateřina Lojdová, Jiří Knot, Petr Šimák, Petr Křiváček, Eva Brožková, Svatopluk Matyáš, Ladislav Brothánek, Oldřich Koberec, Filip Dědina, Marek Dědina, Petr Pelzer, Pavel Šimák, Karolína Pospíšilová, Alexandra Tomanová, Petr Popelka, Vanda Švarcová, Milena Němcová, Jan Schmid, Jana Mikolášková, Martina Longinová, Martin Drahovzal, Blanka Hanousková, Pavel Kružík, Marcela Málková, Markéta Krčmářová, Vladimír Tausinger, Václav Upír Krejčí, Eva Vaňátková-Kubíková, Bohdan Tůma, Karel Bělohradský, Ilona Jirotková, Klára Hanušová, Květa Kulišová, Eva Režnarová, Petr Hruška, Jiří Havel, Pavlína Mourková, Tereza Jirásková, Luděk Nešleha, Jana Staňková, Vladimír Valenta, Roman Hemala, Klára Gočárová, Nataša Čermínová, Jitka Grügerová, Robert Hucl, Ivo Gübel, Jan Teplý st., Václav Helšus, Martin Učík, Simona Blühmelová, Karla Klimtová, Karel Urbánek, Jindřich Hrdý, Ladislav Lahoda, Petr Burian, Michal Kozelka, Tomáš Kolomaznik, Vítězslav Jirsák, Milan Gargula, Marie Durnová, Zuzana Měsíčková, Hana Czivišová-Hessová, Vendula Matysová, Vladimír Franče, Tereza Venkrbcová, David Dvořák, Karel Ledvina, Jaroslav Těšitel, Vladimír Kratochvíl, Jaroslav Kalvach, Tomáš Krejčí, Petr Svačina, Miroslav Šnajdr, Jindřich Bonaventura, Petr Svojtka, Hana Ulrichová, Rudolf Měřinský, František Špaček, Ivan Hruška, Josef Reichl, Jaroslava Pokorná, Václav Kotěšovský, Marcel Šůcha, Karel Punčoch, Matěj Novák, Vojtěch Sovjak, Luděk Jelen, Martin Veliký, Antonín Kladívko, Jakub Jáchim, Matěj Koudelka, Ivan Kuželka, Tomáš Stibor

Zpočátku mě seriál dokázal bavit a dovolil mě nekomplikovaným způsobem se sblížit s jeho postavami. Ale po určitém čase jsem začal vynechávat jednotlivé díly až jsem příběh přestal sledovat úplně. Ale já to mám takto s hodně seriály a tak chyba možná leží někde jinde. Každopádně tento námět hodnotím jako lepší průměr.(8.12.2009)

• Tamdydam

Ještě mám v živé paměti tu ubíjející atmosféru, která se s postupným nastavováním už tak nastavené kaše stále zhoršovala, a podivně stupidní a nelogicé chování hlavních postav. Kdyby o pár let později nevzniklo pokračování Nemocnice na kraji města, terá laťku českých seriálů zahrabala do pekel ( bojím se, že mi jí v pekle budou pouštět ), dal bych bez výčitek o hvězdu míň(21.1.2008)

Hlavní kladnou stránkou tu, jak jasně ukázal čas, jsou životné postavy, které zastínily někdy trochu překonstruovaný příběh i další nevyvarovatelné slabiny rané televizní tvorby. Když tak trochu bilancuji a porovnávám se současnou seriálovou produkcí všech českých televizí, nemohu, než se sklonit před tímto seriálem, který si jako jeden z mála zaslouží, aby byl občas reprízován. Myslím si pak, že každá doba si tady ještě něco koukatelného najde.(7.4.2005)

Hodnocení, vzhledem ke všem 52 dílům seriálu jsou slabší 4 hvězdy. Když seriál začal a mně bylo 12 let, velice mě zaujal. Příběhy postav zajímavé, dialogy dobře postavené, místy i vtipné, navíc většinou osvědčené herecké tváře a celkově nám blízká atmosféra děje. Problémy se sháněním bytu možná leckdo z nás tehdy zažil. Mám z tohoto seriálu silně zafixované některé scény a situace a přiznám se, že nyní sleduju nedělní reprízu. Nostalgie je velká věc! Hvězdičku jsem strhl za díly z konce seriálu, tam už mi ta poutavost dílů předchozích chyběla. Klavírní hudba která seriál provází je tady pasující, všichni Královi jsou herecky výborní, T.Töpfer kouzelně vzteklý, a mladá K.Hrachovcová právě v rozpuku. Překvapením autora bylo úmrtí postavy, kterou hrál S.Rašilov, cca v 20.díle. Kolín, jakožto město natáčení, byl myslím zvolen vhodně.(19.1.2013)

Kdysi se to dalo sledovat, teď již s trochu nostalgickou slzou musím uznat, že to již hodně ztratilo původní kouzlo - tehdější televizní tvorby, doby, .. a taky to začali dost natahovat. No nic, ponechám si vzpomínku na shlédnutí kdysi před lety a teď si to raději již nebudu kazit více díly, musel bych asi dát slabší tři (50%). [60%](20.1.2013)

• - V seriálu si spolu zahráli tehdejší partneři a budoucí manželé Jana Boušková a Václav Vydra nejml. (majky19)

• - Paní Hruškovou ztvárnila režisérova manželka Jaroslava Hanušová. (M.B)

• - V seriálu rodina získá zámek Temniště, ve skutečnosti se jedná o zámek Roztěž u Kutné Hory. Nechal ho vystavět hrabě Jan Špork v druhé polovině 17. století. Dále se filmovalo v obci Vojkov, kde byly nafilmovány scény z domova důchodců. (Stocki)