Zákon touhy

La ley del deseo

Law of Desire

Komedie / Drama / Romantický

Španělsko, 1987, 102 min

Velmi pozoruhodný film o vášni ve vztazích, o neopětovaných láskách, o velké náročnosti na partnery, které se snaží připravit o jejich svobodu, o touhách, které vedou k tragédiím a ke drogám, se kterými se vše lépe snáší. Pablo Quintero (Eusebio Poncela) je uznávaný režisér, je zamilovaný do Juana (Miguel Molina), ale považuje jeho lásku za nedostatečně opětovanou a frustraci si léčí promiskuitou a vztahem s Antoniem. Pablova sestra Tina (dobrá Carmen Maura), byla dříve mužem, ale pod vlivem katolické výchovy v čele s farářem (German Cobos) a svého otce, se změnila v ženu. Je zoufalá ve své samotě, ve svých zklamáních a jedinou útěchu nachází v opatrování malé Ady (Manuela Velasco), dcery její expřítelkyně, A Antonio Benítez (vynikající Antonio Banderas), mladík fascinovaný Pablem tak, že s ním naváže intimní vztah. Tomu propadne tak, že je schopen zavraždit Juana. Začne si osobovat Pabla jen pro sebe, protože této touze propadne ve svém jinak prázdném životě, který byl ovlivněn jeho přísnou matkou (Helga Liné). Z dalších zajímavých postav stojí za zmínku policejní detektivové, otec a syn ve filmu i ve skutčnosti (Fernando Guillén a Fernando Guillén Cuervo). Velmi vášnivý film o trochu egoistických vztazích, měnících se ve velké vášně až závislosti, které mohou vést k tragédiím, ale vše je brané s patřičným nadhledem.(24.2.2010)

Morbídna romantická dráma nie nepodobná predchádzajúcemu filmu Matador, ktorej zápletku režisér neskôr využil i v La mala educación. Príbeh promiskuitného režiséra prenasledovaného ohrdnutým milencom by v rukách niekoho iného než Pedra Almodóvara vyznel buď trápne, alebo nudne, čo v tomto prípade absolútne nehrozí. Len hitchcockovský rámec, do ktorého je film uzavretý, je akýsi zväzujúci.(8.7.2013)

Almodóvar je nejspíše člověk natolik vášnivý, že mu zbývá ještě spousty na rozdávání. Dalo by se o něm říci, že točí pořád stejně a stále jinak. Pokaždé se jedná o do různé míry obskurní a komplikovanou lovestory, kterou je v průběhu rozmotávána až k dramatickému vyvrcholení. A pokažé to funguje. Zákon touhy je film nasáklý jižanským temperamentem natolik, že dokáže do děje a emocí vtáhnout každého, kdo se nechá. Místy může film připomínat absurdní telenovelu, někdy sklouzává ke kýči, avšak vždy se jedná o filmové hříčky režiséra, o prostředky, které jsou svěceny romantickým účelem. A romantický náboj je natolik silný, že jej neoslabují někdy snad až příliš intimní scény a je úplně jedno, jeslti se řeší hetero či homosexuální vztah. Klobouk dolů před Banderasem, na takovéhle scény je třeba mít kuráž.(14.9.2009)

Ve zdejších komentářích se to objevuje často a já to také nemohu nezmínit - z tohoto filmu vášeň skoro kape. Bohužel, pro mě je toto vášeň velmi fatální. Velice rád si vybírám filmy s pichlavými tématy, nekonvenčím zpracováním, dynamické, dechberoucí, osudové, abnormální a přitom reálné... A Zákon touhy tím vším je. Chybí tomu ovšem jakési kouzlo, což je při takových průvodních aspektech více než zvláštní. O nějaké vyváženosti (či snad konzistenci) taktéž nemůže být řeč... No jo, nedá se svítit - asi jsem chtěl příliš. Škoda. Ale i tak to za to zhlédnutí stálo, minimálně pro tu zkušenost.(20.3.2012)

Ne příliš originální. Milostný trojúhelník, kdy on je milován jiným než tím, kterého miluje. Ani odloučení city nerozdmýchá kýženým směrem. Dal se očekávat dramatický konec. A. Banderas jako cucák neovládal své majetnické pudy, vtíral se do přízně a choval se neskutečně pokrytecky. Pablo jako citově založený člověk, co má rád kolem sebe vše krásné a barevné. Působení jeho sestry, transky, by stálo za to více rozšířit a ne jen suše podat výpověď, jak to tehdy bylo s jejich otcem. Mimochodem sourozenecké duo zahráno velmi hezky. Oba herci vystihli celou podstatu své postavy. Na okamžik mě zarazila neuvěřitelná kombinace sexuálních orientací a preferencí v rámci jedné rodiny.(29.11.2012)

• - Postava Tiny Quintero hraje v divadelní hře Lidský hlas podle Jeana Cocteaua. (NinadeL)

• - Malou roli prodavače v železářství má sám režisér Pedro Almodóvar. (tomma)