Infiltrace: Obchod s důvěrou

(TV film)

Šmejdi nezmizeli, jen se přesunuli do jiných sfér. Stále obchodují s lidskou naivitou a důvěrou. Jejich oběti jsou bezmocné. Se skrytou kamerou odhalujeme jejich praktiky v dalším pokračování cyklu Infiltrace... Před 15 lety natočila Česká televize první díl z cyklu Infiltrace. Tehdy, v roce 2004, po odvysílání dílu Já, ošetřovatelka došlo k nápravě poměrů v mnoha ústavech sociální péče, čehož si všimli i v zahraničí. V loňském roce, po odvysílání dílu Obchod se zdravím, přišlo Ministerstvo zdravotnictví ČR s novým zákonem o léčitelích. Tentokrát se autoři projektu podívali na to, co se stalo s klasickými „šmejdy“, jaké jsou jejich nové podoby a praktiky. Prodejci předraženého a nesmyslného zboží byli v roce 2013 na vrcholu kariéry a výdělků a vypadalo to, že mohutná vlna medializace, zákaz řetězení firem, novela zákona na ochranu spotřebitele a mnohá další opatření jejich praktiky zničily. Jenže jaká je skutečnost? Lidé – a zdaleka nejen senioři – jsou stále důvěřiví, šmejdi vynalézaví a hlavně stále více virtuální. A novely zákonů, nařízení a opatření nedotažené, nebo rovnou nefunkční. Autoři projektu shromáždili nespočet příběhů obětí šmejdů, které se dodnes nedočkaly svých peněz ani jiné satisfakce za to, že byli podvedeni. (Česká televize)

swamp

Nechápejte mě špatně, nenávidím "šmejdy" a je mi tuze líto, že náš systém jednak dovoluje jejich existenci, a zároveň zabraňuje jejich potrestání. Ovšem dokumentárně je tento díl cyklu Infiltrace prakticky bezobsažný. Zopakování známého, pár minut natočených nových záběrů, u kterých někdo dostal nápad, že by bylo parádní, kdyby postupně vždy přešly do záběru, kde je "specialista na slovo vzatý" sleduje na obrazovce laptopu a následně zhlédnuté dění erudovaně okomentuje (psycholog, právník etc.) - omlouvám se, ale tento díl je prakticky zbytečný (při existenci dokumentu Šmejdi) a dovedu si představit, že kdyby se jednalo o desetiminutovou reportáž v nějakém pořadu, tak bychom dostali stejnou výpovědní hodnotu. ()

Pavlínka9

Stručné, jasné. Jednoduše ukázáno, jak některé firmy pracují, co nabízejí a jak se hlavně dokáží "nalepit" na klienty, kteří jim bezmezně vše zaplatí a poté se to marně snaží dostat zpět....Doporučuji pro všechny shlédnout, ale neočekávejte nějaké veledílo. ()

gemi

Šmejdi, jak je známe, pouze využívající nové distribuční kanály. Dokument nepřináší nic objevného. Polovině záznamů skrytou kamerou jsem nerozuměl, protože tvůrci se neobtěžovali je otitulkovat. ()

Binne

Nejslabší díl z cyklu infiltrace. Primárně z toho důvodu, že způsob jakým je natočen se opakuje v každém díle, nicméně vedle dokumentu "Šmejdi" to zde působí absolutně amatérsky. Výpovědní hodnota je také poměrně malá v porovnání s výše uvedeným dokumentem. ()

Víteček

Velmi nekvalitně zpracované. Jak mohly všechny rozhovory natočené skrytou kamerou být bez otitulkování, to opravdu nepochopím. To je snad úplný základ, pro věci nahrané takovým způsobem i u těch horších televizních reportáží. Podobně mi nejde na rozum funkce vložky s lístky. Nějaké 2 minuty, které nijak nesouvisí se zbytkem a už se k nim nevrátili. Když dělám dokument o určité věci, proč tam nacpat doprostřed krátký segment o zcela jiné věci? Osobně pak neoceňuji ani zpracování plné šokujících prohlášení, dramatické hudby a samoúčelných záběrů. U "Obchodu se zdravím" jsem ještě dokázal ocenit přínos, který dokument měl, ale zde už se mi začal použitý styl zajímat a musím si přiznat, že se prostě nejedná o příliš dobrý dokument a že se snaží opět hlavně emotivně zapůsobit než aby byl opravdu kvalitním zpravodajstvím. ()

Ivy_9

Nemyslím si, že tento dokument nepřináší nic nového. Ba naopak. Velice pochybuji, že jsou si všichni lidé vědomi přetransformace šmejdů do této nové verze. Tento dokument zároveň plní i takovou "osvětovou" činnost. Souhlasím však s lidmi, že by bylo vhodné buď upravit zvuk u některých výpovědí, protože jim opravdu nebylo rozumět nebo je otitulkovat. ()