Infiltrace: Obchod s důvěrou (TV film)

Dokumentární

Česko, 2019, 52 min

Ivana Lokajová
  • swamp

Nechápejte mě špatně, nenávidím "šmejdy" a je mi tuze líto, že náš systém jednak dovoluje jejich existenci, a zároveň zabraňuje jejich potrestání. Ovšem dokumentárně je tento díl cyklu Infiltrace prakticky bezobsažný. Zopakování známého, pár minut natočených nových záběrů, u kterých někdo dostal nápad, že by bylo parádní, kdyby postupně vždy přešly do záběru, kde je "specialista na slovo vzatý" sleduje na obrazovce laptopu a následně zhlédnuté dění erudovaně okomentuje (psycholog, právník etc.) - omlouvám se, ale tento díl je prakticky zbytečný (při existenci dokumentu Šmejdi) a dovedu si představit, že kdyby se jednalo o desetiminutovou reportáž v nějakém pořadu, tak bychom dostali stejnou výpovědní hodnotu.(12.6.2019)

Nemyslím si, že tento dokument nepřináší nic nového. Ba naopak. Velice pochybuji, že jsou si všichni lidé vědomi přetransformace šmejdů do této nové verze. Tento dokument zároveň plní i takovou "osvětovou" činnost. Souhlasím však s lidmi, že by bylo vhodné buď upravit zvuk u některých výpovědí, protože jim opravdu nebylo rozumět nebo je otitulkovat.(25.6.2019)

• Víteček

Velmi nekvalitně zpracované. Jak mohly všechny rozhovory natočené skrytou kamerou být bez otitulkování, to opravdu nepochopím. To je snad úplný základ, pro věci nahrané takovým způsobem i u těch horších televizních reportáží. Podobně mi nejde na rozum funkce vložky s lístky. Nějaké 2 minuty, které nijak nesouvisí se zbytkem a už se k nim nevrátili. Když dělám dokument o určité věci, proč tam nacpat doprostřed krátký segment o zcela jiné věci? Osobně pak neoceňuji ani zpracování plné šokujících prohlášení, dramatické hudby a samoúčelných záběrů. U "Obchodu se zdravím" jsem ještě dokázal ocenit přínos, který dokument měl, ale zde už se mi začal použitý styl zajímat a musím si přiznat, že se prostě nejedná o příliš dobrý dokument a že se snaží opět hlavně emotivně zapůsobit než aby byl opravdu kvalitním zpravodajstvím.(11.6.2019)

Šmejdi, jak je známe, pouze využívající nové distribuční kanály. Dokument nepřináší nic objevného. Polovině záznamů skrytou kamerou jsem nerozuměl, protože tvůrci se neobtěžovali je otitulkovat.(22.6.2019)