poster

Infiltrace: Obchod s důvěrou (TV film)

Dokumentární

Česko, 2019, 52 min

Hrají:

Ivana Lokajová
 • gemi
  ***

  Šmejdi, jak je známe, pouze využívající nové distribuční kanály. Dokument nepřináší nic objevného. Polovině záznamů skrytou kamerou jsem nerozuměl, protože tvůrci se neobtěžovali je otitulkovat.(22.6.2019)

 • Víteček
  **

  Velmi nekvalitně zpracované. Jak mohly všechny rozhovory natočené skrytou kamerou být bez otitulkování, to opravdu nepochopím. To je snad úplný základ, pro věci nahrané takovým způsobem i u těch horších televizních reportáží. Podobně mi nejde na rozum funkce vložky s lístky. Nějaké 2 minuty, které nijak nesouvisí se zbytkem a už se k nim nevrátili. Když dělám dokument o určité věci, proč tam nacpat doprostřed krátký segment o zcela jiné věci? Osobně pak neoceňuji ani zpracování plné šokujících prohlášení, dramatické hudby a samoúčelných záběrů. U "Obchodu se zdravím" jsem ještě dokázal ocenit přínos, který dokument měl, ale zde už se mi začal použitý styl zajímat a musím si přiznat, že se prostě nejedná o příliš dobrý dokument a že se snaží opět hlavně emotivně zapůsobit než aby byl opravdu kvalitním zpravodajstvím.(11.6.2019)

 • swamp
  **

  Nechápejte mě špatně, nenávidím "šmejdy" a je mi tuze líto, že náš systém jednak dovoluje jejich existenci, a zároveň zabraňuje jejich potrestání. Ovšem dokumentárně je tento díl cyklu Infiltrace prakticky bezobsažný. Zopakování známého, pár minut natočených nových záběrů, u kterých někdo dostal nápad, že by bylo parádní, kdyby postupně vždy přešly do záběru, kde je "specialista na slovo vzatý" sleduje na obrazovce laptopu a následně zhlédnuté dění erudovaně okomentuje (psycholog, právník etc.) - omlouvám se, ale tento díl je prakticky zbytečný (při existenci dokumentu Šmejdi) a dovedu si představit, že kdyby se jednalo o desetiminutovou reportáž v nějakém pořadu, tak bychom dostali stejnou výpovědní hodnotu.(12.6.2019)

 • Ivy_9
  *****

  Nemyslím si, že tento dokument nepřináší nic nového. Ba naopak. Velice pochybuji, že jsou si všichni lidé vědomi přetransformace šmejdů do této nové verze. Tento dokument zároveň plní i takovou "osvětovou" činnost. Souhlasím však s lidmi, že by bylo vhodné buď upravit zvuk u některých výpovědí, protože jim opravdu nebylo rozumět nebo je otitulkovat.(25.6.2019)