Býk (festivalový název)

Drama / Krimi

Rusko, 2019, 99 min

Gleb Filatov

Boris Akopov

Zdařilá gangsterka podle skutečných událostí skvěle odsýpá a na poli hodiny a půl postupně graduje do až ve velmi uspokojivého a řádně krvavého vyvrcholení. Mimoto Býk nabízí skvělé výkony mladých “floutků“ a originální ruský písničkový soundtrack. Film skvěle funguje, jak coby pohled do Ruska na konci devadesátých let, tak jako svižná festivalová gangsterka, při které jsem si několikrát vzpomněl na elektrizující styl Gyue Ricthieho. 7.5/10(12.7.2019)

Neurazí, nenadchne. Ruská gangsterka, která nemá moc spád, ale ani nedrhne. Je těžké k tomu napsat něco víc. Pěkný vizuál, příjemní herci, sem tam i funkční humor, ale jako celek naprosto nevýrazná záležitost spolehlivě vyšumělá za pár dní. KVIFF 2019(3.7.2019)

Devadesátky v Rusku byly dost ostrý. Otázka jestli to tam v téhle společenské vrstvě není stejné i teď. Trochu jsem nepochopil na konci ten novoroční projev Jelcina když odstupoval. Autor tvrdí že je to jenom určení té doby ze které je film. Já si myslím že to byla tak trochu úlitba mocným, že za Jelcina to byl western a dnes za Putina už je to ale úplně jiná písnička. Film totiž vznikl za podpory Ministerstva kultury RF. #kviff2019(8.7.2019)

• Hoyt

Býk má u mě smůlu, že jsem viděl nedávno o mnohem lepší film na podobnou tématiku a to srbský Jižní vítr, který byl zkrátka lepší ve všech směrech. Nevím jestli se to úplně hodí srovnávat tyto dva snímky, protože Býk měl určitě menší rozpočet a jedná se o režisérský debut ale hlavní je, že obsahuje nezajímavou zápletku se spoustou nezajímavých scén a plytkých postav. (KVIFF2019)(2.7.2019)