Poslední návštěva (festivalový název)

• Saúdská Arábie

Akher Ziyarah

• Saúdská Arábie

أخر زيارة

Last Visit

Saúdská Arábie, 2019, 76 min

Amine Messadi

Věřím, že řadě diváků na tomto filmu vadilo jeho pomalé tempo nebo naprostá absence žen. A právě tomu se věnovala následovná diskuse s autory, po jejichž objasnění mi to celé dává větší smysl a hodnotím lépe, než bych hodnotil bez diskuse samotné. Jde o to, že cílem bylo podat arabskou realitu, kde život je opravdu pomalý, konverzace s rodinnými příslušníky je plná nudných klišé a úloha žen ve společenských situacích, které jsou ve filmu ztvárněné, je natolik nízká, že by nebylo realistické je do filmu obsazovat. Nutno dodat, že samotní autoři jsou kritici těchto poměrů a právě absencí žen ve svém filmu se snažili poukázat na do očí bijící nevyrovnanost obou pohlaví, což se jim dle názoru povedlo. Pokud bych film hodnotil jen podle zábavnosti, tak by to nebyla žádná sláva, ale za vyslanou "message" jej hodnotím pozitivně.(2.7.2019)