Poslední podzim

(festivalový název)
  • Island Síðasta haustið

Legenda praví, že „na počátku světa nebylo písku ani moře, konejšivých vln, vzdouvajících se luk, ani větru hrajícího si na obloze. Pouze zející prázdnota“. Nicota ustoupila a na okraji světa se vynořil Island. A až na nejzazší výspu krajiny, za níž se rozprostírá jen nehostinný arktický oceán, dokráčel muž se ženou, aby zde žili se svými zvířaty. Je podzim a za Úlfarem s manželkou opět přijíždějí vnoučata, aby společně zahnali ovce z hor na farmu. Letos naposledy. Až hmatatelný film-textura o opouštění místa, kde se mlhy usilovně tisknou k ocelové hladině moře, přesto mezi sebe občas vpustí člověka. (MFF Karlovy Vary)

terunka003

Islandské, dokumentární, životní, chladné, syrové. Dokumentární snímek o životě manželů na Islandu, o jejich denních strastech a zejména o chovu ovcí. Co mě zaujalo bylo rozhlasové vysílání o novinkách na ostrově. Velmi výrazně se zde objevují rozdíly mezi starou a mladou generací, a vztahem k tradičním věcem. Islandský národ je pro mě tak trochu nepochopitelný, dlouhé pohledy na jedoucí traktor je přesně dle jejich pomalého tempa, kterému nerozumím. Řezání lebek bylo už trochu příliš. Scenérie krásné. Zajímavý dokument. ..země nicoty.. (KVIFF2019) ()