Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy

• Kanada

• Nový Zéland

Thriller / Krimi

Francie / Itálie / Velká Británie, 2004, 100 min

Dvojky bývají horší než jedničky, proto jsem si pro jistotou nejdřív pustil tu dvojku:). Filmu jsem hned na začátku nastavil hranici 4 hvězd, protože na 5. nedosahuje ani z daleka. Stále jsem tomu dával naději kvůli udržovanému napětí, celkové atmosféře a konečné dost mastné přestřelce. Pak ale následovaly tak trapné poslední minuty, že skončíme na 3 hvězdách a myslím budou všichni spokojení. Nějak jsem nepochytil pointu... spoil... prostě nakonec všichni záporáci zemřeli a případ vyřešen? Co bylo v té knize? Čekal jsem nějaké parádní rozuzlení. Tohle mi jen říká, že to prostě nedomysleli. Je tam spousta nereálných blbostí, jako např. zachrání se jen dva týpci, kteří byli ke všemu před chvíli pevně svázaní, šplhat je v tomto případě nemožné. Reno a Magimel hrají dobře a okej, je tam dobrá hudba, ale to nezmění nic na tom, že už si to asi podruhé nepustím. ... Jdeme si pro koledu, letos jsme přišli dřív. ... Dobrý den policie, pánové je 6 hodin a tohle je povolení k prohlídce, hmm:).(12.5.2011)

• tron

Nemám enormné požiadavky na scenár, ale pokiaľ má byť nesúvisle zlepenou sériou viac a menej navzájom (ne)súvisiacich akčných/hororových scén, nedokáže také sprasené dielo zachrániť ani za bežných okolností skvelý Jean Reno. Toto ale nie sú bežné okolnosti - producenti môjho obľúbeného (80%) ponurého hitu PURPUROVÉ RIEKY si 4 roky po premiére povedali, že urobia z „purpurových riek“ čosi ako sériu - že vznikne jeden príbeh dajme tomu každé tri roky, zakaždým bude samotár Reno vyšetrovať iný mysteriózny prípad a vždy mu bude kryť chrbát nová začínajúca francúzska hviezda, ktorej postava sa bude zaškoľovať u polície a ktorej herecký predstaviteľ sa bude zaškoľovať pre potreby kinematografie. Bohužiaľ, PURPUROVÉ RIEKY 2 sa kvôli strašnému scenáru tak nevydarili, že trojka už nevznikla (ak za ňu nepokladáme RÍŠU VLKOV). Neubehne ani 20 minút a už stihnú tvorcovia vyvolať u zbedačeného diváka chaos mixom striedavo hlúpych a geniálnych nápadov (krvácajúci krucifix, mŕtvola zamurovaná v stene, ukrižovanie šéfa letiskovej bezpečnosti). Je to krvavé, je to drsné, je to audiovizuálne „prehnané“ – ale nie je to dobré. Benoít Magimel (PIANISTKA) nie je taký živočíšny, ako výborný Vincent Cassel. Miestami je snaha tvorcov „zasiať semeno pre celú sériu“ až úsmevná (násilné rozšírenie univerza o nové postavy, napríklad z Niemansovej policajnej stanice, pripomínajúce "Kobru 11"), Christopher Lee je známy tým, že pre lásku k hororu rád účinkuje vo všetkom, ale najsmutnejšie je, že sa stratila atmosféra originálu, elektrizujúca chémia medzi buddy dvojkou - a kvalitný scenár.(30.3.2005)

Vyjmečně jsem porušil zásadu, že než se podívám na film, mrknu co na čsfd píší jiní. U Purpurových řek jsem sice věděl, že nemají být kdo ví co, avšak výsledek jen příjemně překvapil. Všechno narozdíl od jedničky krásně vysvětleno, i když se v mnohých záběrech jednalo spíše o scifi. Film měl od začátku dobrý spád, krásně navazoval a až na pár honiček tam nebylo nic navíc, ale ani nic co by chybělo.(25.7.2009)

Zmatené jak Goro před Tokyem a prázdné jako dutý pařez, ale hodně cool. Skvělá kamera, střih, hudba i herci, špatné všechno ostatní. Komu to vadí, ať po mně klidně hodí v lidské kůži vázaným vydáním Zjevení Janova, ale mně se to i přes ten pitomoučký příběh (který ovšem na stranu druhou nebyl nudný ani protivný) díky zmiňovanému atraktivnímu kabátku a celkové dynamice filmu docela líbilo.(16.9.2008)

Jednička je skvělá,ale dvojka pokulhává. Skládá se z lehce zapamatujícími částmi,tak to vypadá,že scénař byl hotov někde za víkend. Jedná se o akční zábavičku s nezničetlnými mnichy,kteří skáčí po barácích a střely jim neublíží. No nakonec byly něčím nadopovaní. Jedná se více méně o zbytečné pokračování skvělého hororu,film se pokouší něčím zaujmout,ale zaujme pouze akčními scénamy,které se podařily. Střely za sebou zanechávají dlouhou stopu jako ve sci-fi filmech. Dvojka stejěn jako jednička nás dokáže zaujmout vizuální stránkou jako jednička,která nabízela daleko více,ale to je tak asi vším. Skáčeme od vraždy k vražde,furt cestujeme tam a zase tam. Z jedničky nezůstalo kromě hlavních herců nic.(1.7.2009)

• - Amfetamin, který ve filmu je popsán jako "necítíš bolest, máš obrovskou sílu a jen slepě posloucháš" a poté ho komisař Niemans (Jean Reno) a kapitán Reda (Benoît Magimel) vypijí, aby se dostali ze zatopené Maginotovi linie, je pravděpodobně (S)-metamfetamin, tedy pervitin, s dalším amfetaminem. Tato látka se používala ve 2. světové válce hlavně u posádek tanků a letadel na obou stranách jako povzbuzující prostředek a k potlačení únavy, nikoliv ke zvýšení schopností a bezmyšlenkovitému poslouchání. (Maulincio)

• - Na DVD se v bonusech nachází vystřižená scéna z nočního klubu a mimo jiné také zajímavá ukázka, jak se tvořily mrtvoly. (necisty)

• - Na evropské poměry nákladný snímek (30 milionů euro) vydělal v Itálii během úvodního víkendu (26.-28.3. 2004) 1,5 mil. euro a celkově si z této přímořské krajiny odnesl 4 mil. . (imro)