Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy

• Nový Zéland

Thriller / Krimi

Francie / Itálie / Velká Británie, 2004, 100 min

• Antek

Aneb jak se z geniálního vypravěče stal debilní scénárista (o čemž se nás snaží Besson přesvědčit s čím dál větší urputností). Celá ta omáčka uvařená z Ježíše a jeho apoštolů je naprosto bez chuti a co hůř, nemá s hlavním jídlem nic společného (alespoň já jsem nenašel důvod, proč ve filmu tyto postavy figurovaly). Po mistrovské jedničce, prodchnuté hustou mystikou, přišla řada na dvojku, prodchnutou Bessonovou impotencí.(17.3.2005)

• Slarque

Tmavé chodby, temná výzdoba, déšť, přítmí, brutální vraždy... a atmosféra nikde. V pár dramatických scénách střih natolik chaotický, že netuším, co se tam vlastně stalo. A scénář natolik dementní, že bez znalosti předlohy to sotva někomu může dávat smysl. Několikrát jsem se u toho aspoň zasmál (a to nejen mnichům s tréninkem z Matrixu). Adept na titul ptákovina roku.(22.12.2007)

Určitě slabší než jednička, ale i přesto docela koukatelná záležitost. Začátek příběhu mě silně navnadil, člověk zabetonovaný ve zdi a začínající pátrání po tom co a jak.. Bohužel čím víc se blíží konec, tím víc začne scénář občas silně pokulhávat, zamotávat se, překombinovávat se a občas jsem i slušně nechápal co se vlastně na obrazovce děje. Pro mě ale všechny neduhy scénáře přebila ponurá, tmavá atmosféra plná dešťových kapek, spousty tmavých interiérů a exteriérů, slušná dávka napětí a vydařené akční scény. Konec byl sice totálně podivný, asi stejně jako u prvního dílu, ale celkový dojem z filmu nebyl až tak zlý, jak jsem po některých zdejších ohlasech čekal.. Takhle je to tak za 55%.(24.4.2005)

• tron

Nemám enormné požiadavky na scenár, ale pokiaľ má byť nesúvisle zlepenou sériou viac a menej navzájom (ne)súvisiacich akčných/hororových scén, nedokáže také sprasené dielo zachrániť ani za bežných okolností skvelý Jean Reno. Toto ale nie sú bežné okolnosti - producenti môjho obľúbeného (80%) ponurého hitu PURPUROVÉ RIEKY si 4 roky po premiére povedali, že urobia z „purpurových riek“ čosi ako sériu - že vznikne jeden príbeh dajme tomu každé tri roky, zakaždým bude samotár Reno vyšetrovať iný mysteriózny prípad a vždy mu bude kryť chrbát nová začínajúca francúzska hviezda, ktorej postava sa bude zaškoľovať u polície a ktorej herecký predstaviteľ sa bude zaškoľovať pre potreby kinematografie. Bohužiaľ, PURPUROVÉ RIEKY 2 sa kvôli strašnému scenáru tak nevydarili, že trojka už nevznikla (ak za ňu nepokladáme RÍŠU VLKOV). Neubehne ani 20 minút a už stihnú tvorcovia vyvolať u zbedačeného diváka chaos mixom striedavo hlúpych a geniálnych nápadov (krvácajúci krucifix, mŕtvola zamurovaná v stene, ukrižovanie šéfa letiskovej bezpečnosti). Je to krvavé, je to drsné, je to audiovizuálne „prehnané“ – ale nie je to dobré. Benoít Magimel (PIANISTKA) nie je taký živočíšny, ako výborný Vincent Cassel. Miestami je snaha tvorcov „zasiať semeno pre celú sériu“ až úsmevná (násilné rozšírenie univerza o nové postavy, napríklad z Niemansovej policajnej stanice, pripomínajúce "Kobru 11"), Christopher Lee je známy tým, že pre lásku k hororu rád účinkuje vo všetkom, ale najsmutnejšie je, že sa stratila atmosféra originálu, elektrizujúca chémia medzi buddy dvojkou - a kvalitný scenár.(30.3.2005)

Technicky je to celkem v pořádku, ale přiznám se, že jsem to moc nepochopil. Počínaje vší tou omáčkou kolem Apokalypsy a konče zjištěním, že je film inspirován knihou (podle které byl natočen už první díl, co to, co to...?) od Jeana Christopha Grangé, četl jsem ji celou, ale na nic takového si nevzpomínám. Celkově je to opravdu dost vyblitý mišmaš. Ale pořád docela zábavnej :-)(23.12.2004)

• - Pamatujete si na číslo 730 730 napsané na tabuli? Objevuje se v několika záběrech a téměř pokaždé vypadá jinak, jakoby bylo napsané i jinou rukou. (necisty)

• - Na DVD se v bonusech nachází vystřižená scéna z nočního klubu a mimo jiné také zajímavá ukázka, jak se tvořily mrtvoly. (necisty)

• - Scenárista Luc Besson se po finančním neúspěchu historického velkofilmu Johanka z Arku (1999), který režíroval, věnuje už jen psaní scénářů a produkování. (imro)