• Austrálie

Michel Hugo

Charles Fox

William Castle

Allan Jacobs

The Bug je zajímavý už jen tím, že se bere naprosto vážně bez sebemenšího náznaku humoru. A to chce v tomto tématu a v takové době opravdu koule. Zajímalo mě, jak si tvůrci poradí a spíše jsem čekala něco více agresivnějšího a masového. No nakonec zvolili mírnější variantu která je spíše plíživá a znepokojující. Vraždy jsou po většině nepříjemné. Taktéž efekty byly až do úplného závěru velmi obdivuhodné. The Bug ve mně vyvolával nehezké pocity, jako je odpor, paranoia a hlavně zhnusení ze všudypřítomného zla v podobě nechutných brouků. Je fakt, že to mělo trošku hluchá místa (doba, kdy se profesor zblázní už se začíná trošku táhnout), ale jinak tomu dávám krásné tři hvězdy za neskutečnou snahu.(18.9.2017)

Nie práve najtypickejší horor, keď hlavne stredná časť nie je hororová, ale skôr taká sci-fi dráma. Námet a dej je čiastočne originálny, herecké výkony veľmi sympatické, spracovanie je tiež ok, teda až na divnú hudbu. Ale toľko nezmyslov a antilogizmov - tak to je škoda, takmer celkom podkopávajú to, čo je vo filme dobré - spomeniem napr. vybuchujúce alebo horiace autá a kríky, nalepenie chrobáka na hlavu a už je s vami amen, kríženie ani nie druhov, ale rovno rodov, sila chrobákov a ten stupídny záver. Ale napr. práca s chrobákmi a ich snímanie - kvalitka. Hodnotenie: 60%(14.11.2013)

Matka příroda vymyslela zapalovač na nožičkách, leč člověku to bylo málo, a tak mu přidal křídla. Výborný ekohoror se v druhé polovině přesouvá do sci-fi a jako řada podobných snímků se snaží varovat před zásahy člověka do přírodního systému. V úvodu je poměrně efektně zobrazeno zemětřesení v malém kostelíku, následně sledujeme osudy postav, z nichž se většina nedožije konce filmu. Chválím, že tvůrci nevytvářeli mechanické brouky (dnes by to byly nejspíš děsivé pixelové potvůrky), ale použili skutečné šváby, které jen trikově vylepšili - jejich žhavé zadečky vypadaly vskutku opravdově. Za připomínku stojí, že ohniví brouci nejspíš neexistují, leč i u nás žije brouk prskavec, který dokáže vystřelovat ze zadečku směs chemické tekutiny horké okolo 100°C! Futuristická hudba, dokumentární styl a celková bezvýchodnost způsobují i dnes tísnivé pocity. Divákovi se během filmu může občas zdát, že po něm něco leze...(9.1.2013)

Ďalší malý hororový klenot reznutý sci-fi, ktorý takmer nikto nepozná a je to veľká škoda. Dej je spočiatku trochu rozvláčny, ale má tendenciu diváka poriadne vtiahnuť a pravidelne pripraví lahôdkové hororové scény. Nejde tu ani tak o ľakačky či nejaké veľké napätie, ale skôr o to, že to, čo sa deje, vzbuduje až extrémny odpor. Ten je umocnený parádnym hudobným doprovodom a verte, že sa budete počas filmu a po ňom neustále škrabať, Budete sa cítiť ako ten feťák z úvodu Scanner darkly. Druhá polovica sa zameriava skoro čisto na profesorov výskum a jeho obsesiu chrobákmi a naberie to celkom slušné grády. Myslím, že v tomto prípade sa núkalo aj nejaké to pokračovanie, ale asi vieme, ako by to dopadlo.(25.3.2018)

Pěkný svině jsou tihle brouci. To takhle vylezou z jedné zemské praskliny, aby ztrpčili život jednomu pouštnímu městečku. Tenhle zvláštní druh švába se navíc chlubí častým sebevznícením, takže zapalují vše, co jim zkříží cestu - auta a lidi v nich nevyjímaje. Ale bude ještě hůř. Místní profesor je hmyzem natolik posedlý, že se mu podaří vyvinout zcela nový, mnohem inteligentnější a agresivnější druh... Bug je zajímavou kombinací psychologického sci-fi hororu, v níž první první půlka zahrnuje hlavně obléhaní maloměsta nebezpečným hmyzem, a ta druhá se zabývá převážně jejich zkoumáním a následnou mutací. Obě poloviny však fungují skvěle: nechybí jim mrazivá naléhavost, stísněnost a napětí, o kterou se zaslouží hlavně působivá kamera a nepříjemná "hmyzí" hudba. Za mě tak velká spokojenost a Toprovi díky za titulky.(28.12.2012)

• - Snímek byl natočen na motivy románu Thomase Page "The Hephaestus Plague". (Hans.)