Obyčejný chlapec Jeník, nepříliš oblíbený u svých spolužáků ze základní školy, dostane jednoho dne dárek od svého otce: velké kukly exotických motýlů. Z jedné z nich se zcela nečekaně vylíhnne maličká víla, kterou clapec pojmenuje Uguru. Ostatní vylíhlé motýly Jenda odnese do botanické zahrady, ze které se je ale pak snaží na žádost víly zachránit. Malou nymfu musí ukrývat jak před maminkou, tak před svou nejlepší kamarádkou Lucií... Celovečerní kombinovaná pohádka plná dětské fantazie. (oficiální text distributora)

sportovec

Zapomenutý pozdní démant předlistopadové televizní původní dramatické tvorby pro děti a mládež je dědicem nápaditosti zakladatelského filmu tohoto subžánru u nás, jímž je nesporně Týrlové VZPOURA HRAČEK. Vypjatá angažovanost průkopnice je zde více než nahražena poetikou všedního dne, barevným - už ne jen černobílým - zpodobením animovaného světa, jehož loutka se stává zcela rovnocenným partnerem lidských herců. Něžný vztah chlapce a motýlí víly, v němž nalezneme třpytky hlubšího citového pouta zejména u frustrované pohádkové ženičky, je snemv plynutí času ani ne dvouměsíčním. Paleta barev, rozpohybování i těch nejvšednějších věcí našich domácností, ponor do poetické hloubky, pro kterou je námět i scénář vnějšího příběhu jen výchozím rámcem, jsou nezapomenutelné. S posledními záběry tohoto pozoruhodného klasického díla v duchu nejlepších tradic světově proslulé české a československé školy animovaného filmu se okouzleni postupně vracíme znovu do našeho světa. Vracíme se okouzleni i obohaceni. Na douho. ()

Matematicka

Film plný fantazie... Bylo by to krásné mít svou vlastní vílu, která vám splní každé přání? Co byste si přáli? Ale... lidé chtějí být zase s lidmi a také chtějí sami vytvářet svými vlastními silami něco pěkného, i když nemají zdaleka takové možnosti jako kouzelná víla, která dokáže rozpohybovat všechny předměty okolo vás. To postupně zjišťuje i malý Honzík, a tak přestává veškerý svůj volný čas trávit s kouzelnou Urugu a opět se vrací ke své (poněkud všední) kamarádce Lucce a místo úžasného letadla, které řídí svými kouzly víla, raději sám sestrojí obyčejné letadlo na gumu. Film, který svými barvami a fantazií osloví ty nejmenší děti (naše holky byly nadšené), mě oslovil svými myšlenkami i hravostí. Že především hraná složka není úplně dokonalá, mi pak ani tolik nevadilo. P. S. Honzík pojmenoval maličkou vílu Urugu, ne Uguru. Zajímavé komentáře: sportovec, hous.enka, Sipora, Pavlin. ()

hous.enka

Dětský poetický film je tak trochu těžké hodnotit. Zatímco tehdy - ve věku sedmi let - si nejsem jistá, jestli by se mi tenhle typ filmu líbil, dnes mě oslovil. Jenže vzhledem k cílovému divákovi, kterým děti jistě jsou, nemůžu dát víc jak tři hvězdičky. Byť je víla sebevíc roztomilá a pohádková, byť tam hraje moji oblíbení Leopold a Žaneta a z Freonového ducha. Prostě nemůžu. Už kvůli slabému ději, podivným dětským rukám, které se dotýkají víly, a celkovou nedotaženost děje. Dětský film stojí na silném příběhu a ten tu prostě chybí. Ale tyhle moje tři hvězdy, kterými Motýlí čas hodnotím, jsou zasloužené a film určitě stojí za zhlédnutí. ()

vypravěč

Disharmonický dozvuk nesnesitelných osmdesátých let mě vedle toporně vystupujících herců znechutil svou pointou, pionýrským probořením domněle zazděných oken fantazie, po němž už nezbývá nic než doživotně hledat a nenalézat. Z dnešního hlediska se však tato normalizační léčba ideálů kompromisem na počátku devadesátých let jeví jako předpověď. ()

tomtomtoma

Motýlí čas neohromí příběhem a okouzlí provedením. Dějová linka je nevyrovnaná a nestabilní. Často je nahrazena pouhou formou. Ta je v podání Břetislava Pojara působivá a nechává fantazii volný průběh v exhibičních performancích starého poctivého stylu práce. Fantazie zaplňuje pocit osamělosti a svého hrdinu utěšuje oživlým světem splněných přání. Překážky jsou jen v reálném životě, ale i ty dokáží zanechat zhoubné šrámy v říši představivosti. Království fantazie je vystrašené a s nedůvěrou pohlíží na tíživou vážnost reality. Panovnicí dobrodružného snění je kouzelná víla Uguru (s hlasem Terezy Brodské), důvěřivá ve svém oddání se osudu v prolnutí se dvou filozofických dimenzí. Barevné tahy roztančeného záchvěvu láskyplné upřímnosti otevírá vějíř nekonečných možností prožitků a uplatnění. Fantazie má mnoho tvarů a tváří, rozněcuje optimismus a odhodlání a nechává okoušet z nepřeberné nabídky romantiky tajuplného dobrodružství zvláštnosti a jedinečnosti. Hlavní postavou příběhu je školák Jeník (zajímavý Luděk Navrátil), nezapadající bez problémů do skupiny svých vrstevníků a spolužáků. Svět fantazie je pro něj útočištěm, kde čerpá síly a životní elán. Je úkrytem, kde se léčí pocity nespravedlivého křivdy pomocí zázračného všeléku. Jeníkovým protějškem je spolužačka Lucka (velmi zajímavá Kateřina Pokorná), věrná kamarádka, odstrčená pocitem uraženosti do nevděčné role obětiny neprávem a bez uspokojujícího vysvětlení. Z dalších rolí: starostlivá a vytížená matka (sympatická Kateřina Macháčková), tajemství dálek přinášející otec (příjemný Jaromír Hanzlík), pečlivý a laskavý děda (dobrý Lubor Tokoš), Jeníkův moudrý mentor a zasvěcovatel do života profesor Renc (příjemný Vlastimil Brodský), úzkoprsá třídní učitelka (Jaroslava Kretschmerová), neméně hystericky seriózní ředitelka školy (Jiřina Jirásková), či nejvýraznější spolužáci Jeníka (Josef Hervert, Václav Cikánek a Adam Novák). Fantazie není důležitá pouze v dětském věku k rozvíjení osobních schopností jednotlivců. I v pozdějším věku je důležitou součástí života a ukazuje směr možného vítězství. Fantazie, vynalézavost, hravost, radost ze života. Pojar byl mistrem řemesla a kouzelníkem nadějí. ()