Reklama

Reklama

Ivan je jen jeden

  • USA The One and Only Ivan (více)
Trailer 1

VOD (1)

Adaptace cenami ověnčené knihy o velmi zvláštní gorile, film Ivan je jen jeden z produkce studia Disney je nezapomenutelným příběhem o kráse přátelství, síle vizualizace a důležitosti místa, které nazýváme domovem. Ivan je gorila se stříbrným hřbetem, vážící téměř 200 kilogramů, která žije v obchodním domě na předměstí se slonicí Stellou, psem Bobem a mnoha dalšími zvířaty. Vzpomíná si na pár věcí z džungle, kde byl zajat, ale příchod slůněte jménem Ruby se dotkne jeho nejhlubšího nitra. Ruby byla nedávno oddělena od své rodiny ve volné přírodě, díky čemuž Ivan začne pochybovat o svém životě, o svém původu i o tom, kde chce vlastně být. (HBO Europe)

(více)

Recenze (44)

whack 

všechny recenze uživatele

Veľmi potešujúci je už len samotný fakt, že všetky zvieratá, vrátane psov, boli vytvorené počítačovo. Žiadne živé zviera preto nemuselo byť buzerované pre potešenie niekoho iného. Samotný príbeh a pointa filmu je ešte krajšia, silno poukazuje na etické aspekty držania divoko žijúcich zvierat v klietkach a cirkusoch. Veselý a zároveň poučný rodinný film. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Na “Ivana” a jeho partu som natrafil úplnou náhodou. Momentálne ma bavia rozprávky ☺️ tak dobieham čo som za posledné roky ignoroval. No a čo k tomuto dodať? Za mňa absolútne zbytočne ignorovaný, (NE)animovaný snímok s veľmi pekný príbehom a pointou, ktorý by si určite zaslúžil lepšie postavenie medzi konkurenciou. Možno mám len slabšiu chvíľku, ale na mňa to pôsobilo veľmi milým dojmom. Nechce sa mi veriť, že by sa deťom takáto rozprávka nepáčila. ()

bart_ 

všechny recenze uživatele

tak už konečně víme co za fušku dělal Walt potom co sebral kramle z Albuquerque - v cirkusu si hrál s vopicama! ()

filmfanouch 

všechny recenze uživatele

The One and Only Ivan si zakládá na skutečném příběhu umělecky talentované gorily Ivana a zpracování jeho příběhu se ujmulo studio Disney, které toto zpracování původně plánované pro kina kvůli komplikacím s COVID-19 dalo exkluzivně na Disney+. A v případě The One and Only Ivan se dá říct, že pokud toto bude takový zlatý standard filmů exkluzivně určených pro tuto službu, tak s tím osobně nemám nejmenší problém. Velmi doporučuji zjistit si více o životě skutečného Ivana, který v roce 2012 umřel ve věku 50 let a opravdu byl na poměry goril neskutečně umělecky nadaný. Tohoto příběhu se chopilo právě studio Disney a udělá z něho takovou klasickou disneyovku- Jsou tu mluvící vtipkující zvířata, kteří rozumí lidem a je to celá strašně milá a zábavná podívaná ideální pro celou rodinu. Zároveň se tu najde místo i pro temnější pasáže a především díky velmi dobrým vizuálním efektům zvířata na plátně působí velmi přirozeně i přesto, že vám velmi snadno dojde, že ve skutečnosti na natáčení rozhodně nepobíhala pravá gorila, slon nebo pes, kterého mluví Danny DeVito. Sam Rockwell, Angelina Jolie, Danny DeVito či Helen do svých dabingových rolí jinak dali hodně procítění a jde o úžasný příklad toho jak namlouvat digitální postavičky. Zároveň ale platí, že pokud si něco zjistíte o skutečném příběhu skutečného Ivana tak vám dojde, že Disney v podstatě pochopitelně ty horší a depresivnější momenty Ivanova života (například fakt, že trpěl stockholmským syndromem) a i proto dost možná zamrzí, že se drsnější verze neujmul nikdo jiný než právě Disney. The One and Only Ivan má zároveň i přes svou krátkou stopáž (90 minut) občasné problémy s tempem a především se v některých momentech vyloženě vleče. Je to škoda, zvláště proto, že Bryan Cranston je opět jednou super a jeho interakce s digitální gorilou stojí za to. The One and Only Ivan je vizuálně velmi povedená rodinná disneyovka, která ale bohužel vystřihla důležité aspekty života skutečného Ivana a i přes svou krátkou délku se možná přece jen vleče. Přesto jde ale ve výsledku o nadprůměrný rodinný film za který se Disney+ rozhodně nemusí stydět. Přece jenom by to ale do budoucna chtělo nějakou výjimečnější a povedenější podívanou.... ()

silentname 

všechny recenze uživatele

"The One And Only Ivan" je filmom, ktorý celkom schopne ukazuje Disney v tom, čo im ide najlepšie. Je milé, že počas celého filmu som čakal, kedy sa vrhneme do nejakého klišé, no film k nim nakoniec nikdy neprešiel. Neustále som hádal, že pôjdeme jednou cestou, no film sa rozhodol potom ísť úplne inou cestou. A mňa to celkom príjemne potešilo. Páčia sa mi vykreslené priateľstvá medzi postavami. Možno sa v niektorých častiach mohlo ísť trošku hlbšie, no aj tak to funguje. Priateľstvo medzi Ivanom a Mackom je veľmi dobre zachytené. Priateľstvo Ivana a Boba je takisto veľmi dobre zachytené. Sú to vždy scénky, ktoré ma príjemne potešili. Mám rád záverečné momentky filmu. Sú veľmi pekne zachytené a úprimné. Rovnako skvelá je momentka kde Ivan rozpráva o tom ako sa dostal v skutočnosti medzi ľudí. Vizuálne je film podľa mňa celkom pekne natočený a rozhodne má čo ponúknuť. Je pravda, že sme už tento príbeh videli v inej podobe, no funguje dobre. Jediné čo pre mňa mohlo film posunúť o niečo vyššie je jeden dôležitý element. A tým je vzťah Ivana s Ruby. Nemôžem povedať, že je zachytený slabo. Majú medzi sebou pekné momentky, ktoré tomu dodávajú príjemného ducha. No myslím si, že sme toho mohli medzi nimi vidieť trošku viac. Stále som dúfal, že budú mať spolu viac dialógov, alebo niečo, no filmu to trošku chýbalo. Okrem toho je cítiť, že film je robený v štúdiu Disney. Oni už majú svoje páky, ktoré používajú a tento film nie je výnimkou. Keby to pôsobilo trošku silnejšie, tak mohlo ísť o vynikajúci film. Stále si ale myslím, že ide o dobrý film pre celú rodinu. A ponúka dostatok materiálu ako pre deti tak aj pre dospelých. Hodnotenie: B+ ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Kombinace animace a lidských herců o svobodě zvířat. Je zde zvrat, který není v knižní předloze. Je to v takovém stylu staromódní upřímnosti. Cílovkou je možná starší publikum kvůli svému staromilství a silným emocím, kdy se spolu dotknou dva choboty, působivě naivnímu vyprávění. Pro děti zde není moc napětí a poezie starých Disneyovek ze 40.let, ale bude se jim líbit něžnost a nenásilí. ()

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

"Když nakreslím něco tak, jak bych si přála, aby to bylo, a když to nakreslím dobře, tak se to splní." - Ivan je jen jeden má v podstatě celkem jednoduchý a přímočaře odvyprávěný příběh, který bychom neviděli už dříve někde jinde, nicméně je to celé zpracováno neuvěřitelně milým, upřímným a nijak podbízivým či kýčovitým způsobem, že lze filmu odpustit onu příběhovou jednoduchost. Docela mě překvapilo, že jde o film založený na skutečném příběhu, který je sám o sobě neuvěřitelný, a přesto se opravdu stal. Líbilo se mi charakterové vykreslení jednotlivých zvířecích, ale i lidských postav, přičemž mě vedle odhodlaného Ivana nejvíce zaujali dobrácký Bob, moudrá Stella a přemilá Julia. Rovněž musím smeknout před tvůrci vizuálních efektů, kterým se podařilo stvořit uvěřitelná zvířata na úrovni filmů jako Pí a jeho život či nového Lvího krále. Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, nicméně v tomto případě přidám. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Hovoriace zvieratá sú pre mňa filmy do 13 rokov a mňa veru nebavia, nech už nesú akékoľvek posolstvo možno si námatkovo spomeniem len na jednu výnimku Psia duša. Ale treba uznať, že je to taký milý, oddychový film pre rodiny, nič prevratné, ani zapamätateľné, ale na niektorých vtípkoch sa mladé ratolesti zasmejú. Ich totiž rozhovory medzi gorilou, slonom a psom môžu naozaj baviť. ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Na tenhle film se dá nahlížet ze dvou pohledů. Jako disneyovka to funguje moc pěkně. Zvířata tu sice mluví, vtipkuji a dokonce rozumí lidem, ale není to zpracováno nijak extrémně prvoplánově a je to milé. Fajn pohádka s morálním, i když poměrně depresivním poselstvím. Film se nicméně chlubí tím, že je na motivy skutečného příběhu a tady to už trochu skřípe. Je to prostě hodně zidealizované, řadu informací film raději vypouští nebo upravuje a rozumím tomu, že ne každý se přes to přenese. Ivanův příběh totiž až tak jednoznačným happy endem neskončil. Opičák trpěl stockholmským syndromem, stýskalo se mu po jeho předchozím majiteli, trpěl abstinenčními příznaky (cigarety a junk food) a v neposlední řadě měl problém zapojit se dlouhá léta mezi ostatní gorily. Jednak kvůli svému atypickému stříbrnému zbarvení, ale také kvůli 27 rokům o samotě v kleci. Je tedy potřeba brát film s rezervou. Jako disneyovka je to fajn, ale realita byla bohužel někde jinde. ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

CGI postavičky, ktoré tomuto filmu dávajú dušu. Paradox nie? Máme sa aj mi tak, ako tie okúzľujúce výkladné zvieracie skrine? Máme. Ich aspoň v takýchto kúzelných rozprávkach ( hoc podľa skutočnej udalosti ) niekto oslobodí. ()

SaNcHeZ_cz 

všechny recenze uživatele

Příjemná rodinná jednorázová zábava, která těží především z parádního hlasového ansámblu a nenáročného humoru. Celé to sice příběhově působí trochu podvyživeně a vlastně tak trochu o ničem ale na jedno zhlédnutí to pobaví a to je vlastně nejlepší výsledek v jaký film s tímto přístupem mohl doufat. Nic velkolepého v tomto případě nečekejte, jen lehce nadprůměrný rodinný film s mluvícími zvířátky. ()

ArsenalEagle 

všechny recenze uživatele

Nechce se mi věřit, ža Disňák stojí za tímhle krásným upřímným filmem. Nenásilný, opravdu milý příběh se skvělou animací - použití CGI (navíc takhle věrohodné!) vážně kvituji. Hlasy zvířecích hrdinů jsou neuvěřitelně sympatické - Rockwell, DeVito, Angelina a Brooklynn znějí skvěle, k tomu je doplňují i lidské postavy, kde vede holčina s taťkou, Cranston na ředitele cirkusu je až moc hodnej, byť se na okamžik mihne záblesk Heisenberga, dokonce i ta písková čůza z GoTka je tu sympatická. Celý snímek je prostě šíleně sladkej, jeden by až řekl, že je to možná i na škodu. Závěrečný happyend je krásně udělaný a je škoda, že ve skutečnosti skončil pouze v zoo (ano, nejsem fanda zoo, mnohem radši mám rezervace když už, kam má přístup jen velmi omezená skupina lidí -> zářným příkladem, jak krásně to může fungovat je Hakuna Mipaka Deana Schneidera), každopádně i těch 7000 m2 co měl ve zbytku života k dispozici je určitě lepší, než celý život v kleci, a nejspíše je i lepší, že tu nebylo řečeno, že po 30 letech v zajetí se v gorillí tlupě bohužel spíše neuchytil... Jedinečný Ivan překypuje duší a charakterem, jak ten skutečný (tedy ten zprostředkovaný Rockwellem), tak i film samotný, až se nechce věřit, že to má pod palcem Strejda Skrblík, ale možná i tam pracují hodní lidé. Spousta emocí a hodně silné 4. ()

(mOnkey)

všechny recenze uživatele

Mohlo by se zdát, že filmaři s mluvicími zvířátky z cirkusu cílí především na mladší diváky, čemuž nasvědčuje i postava údržbářovy malé dcerky, ale to bych jim myslím, aspoň zčásti, křivdil. Ke cti lze totiž tvůrcům přičíst několik zásadních rozhodnutí. Zaprvé svého diváka nepodceňují, a tak třebaže zmiňovaná antropomorfizovaná zvířátka naplňují určité archetypální vzorce (přidrzlý voříšek, moudrá starší slonice, dobrácký gorilí obr), neplácají se pouze v bezbřehé roztomilosti, ale nabízejí i prostor na zamyšlení. Zadruhé svou vizi předávají jedinou možnou a v 21. století akceptovatelnou formou, takže jsou v klecích zdejšího cirkusu zavřená pouze zvířata vytvořená z jedniček a nul. Problém nastává až v rozporuplném závěru - ten sice představuje menší zlo v této bezvýchodné situaci, ale neměli bychom zapomínat, kvůli komu k těmto situacím vůbec dochází. Pokusme se jim předcházet, abychom nadále nemuseli sahat k polovičatým řešením a nemuseli se za svá rozhodnutí stydět, až se jednou budeme ohlížet zpátky. Hodnotit se tentokrát neodvažuju. ()

Johnny.ARN 

všechny recenze uživatele

Pekná rozprávočka pre deti, s peknými zvieratkami, plná emócií a happyendom. Vizuálne efekty sa podarilo, čo to ale bude stačiť, uvidíme. 2 z 5 ()

Wally 

všechny recenze uživatele

No jo...dostali mne 😁 Bylo to moc hezké pro oko, v podstatě jste na těch digitálně vytvořených zvířatech nepoznali, že nejsou skutečná a to se moc nevidí. Příběh? Srdcervoucí a dojemně natočené. Jako fakt moc hezké...asi sem vyměkl... 😁 ()

Asmodin 

všechny recenze uživatele

Trošku podněcuje k tomu, aby se lidé zamysleli nad chovem zvířat. Někteří chovatelé jsou úchylové. Např. chov tygrů - ani v ZOO nemají zvířata ideální podmínky, ale snaží se aby některé druhy zvířat nevymizely ze Země. O co jde lidem, kteří si pořídí tygra jako domácího mazlíčka? ()

Reklama

Reklama