Color Out of Space

Předloha:

H.P. Lovecraft (povídka)

Steve Annis

Colin Stetson

Stejnojmenná povídka hororové legendy H. P. Lovecrafta, vyprávějící o meteoritu z vesmíru, který si začne místo svého dopadu na Zemi předělávat k obrazu svému, se dočkala fantastické moderní filmové adaptace, v níž tento fialově zářící meteorit dopadne na odlehlou farmu pětičlenné rodinky, která je následně zbavena racionálního vnímání, postupně přichází o rozum a je vystavena svým nejhorším nočním můrám. V nekompromisní, brutální, snově opojné, neonově psychedelické a osobité vizi nechybí radioaktivní monstra, čarodějné rituály, pískající studna, lamy alpaky, nádherně hysterický herecký výkon Nicolase Cage a dokonce ani reflexe úzkosti současné společnosti z environmentální krize. Děsivý a intenzivní film s působivou kamerou, padnoucí hudbou a originálně ztvárněnou „lovecraftovskou“ atmosférou prohlubujícího se zoufalství, bezmoci a strachu ze zdařile ztvárněného neznámého zla, které je dostatečně konkrétní a současně i mysteriózně záhadné.(12.10.2019)

Po hodně dlouhé době pořádná adaptace Lovecrafta. Richard Stanley si po více jak dvaceti letech natočil celovečerní film a návrat je to vskutku epesní. Stanleymu tentokrát očividně do jeho vize nikdo příliš neremcal a natočil si to tak, jak zamýšlel a jde to na tom vidět. Tohle musí potěšit každého hororového fanouška a všechny, kteří dlouho čekají na pořádnou filmovou adaptaci některého z Lovecraftovo děl. Krásně zpracované CGI efekty jdou ruku v ruce s velkým mnostvím kvalitně povedených praktických efektů, takže pokud lačníte po solidním goru, tak je zde několik momentů, které vás dozajista uspokojí. Nicolas Cage je ve své roli poměrně krotký, což je pro tento film jen a jen dobře, ale několik momentů, kde se po svém utrhne ze řetězu zde taky jsou a rozhodně stojí za to. Po všech stránkách obří spokojenost a silné 4*. P.S.: Doufám, že na poli kvalitních filmových adaptací děl H.P. Lovecrafta se blýská na lepší časy a že je tohle první vlaštovka. Moc bych si přál, aby si Del Toro splnil svůj sen a opravdu natočil vysokorozpočtovou verzi At the Mountain of Madness. Hlavně je důležité, aby tyto látky byly v rukou kvalitních filmařů s jasnou tvůrčí vizí a porozuměním Lovecraftovo díla, což Del Toro rozhodně je a Richard Stanley tímto filmem ukázal, že on taky. Takže bych se nebránil ani nějaké další adaptaci Lovecrafta pod jeho taktovkou.(11.10.2019)

Na nějakou relevantní filmovou adaptaci díla H.P. Lovecrafta s vyšším rozpočtem čekali fanoušci už dlouhá léta, takže jakmile byl tento projekt před dlouhými měsíci oznámen a spojen se zvučnými jmény, začal jsem mít jistá očekávání. A musím říct, že Color Out of Space má očekávání zcela naplnilo. Kultovní režisér Richard Stanley těží z barvitého lovecraftovského univerza co to dá a vytváří tak působivou reminiscenci 80. let (v jedné scéně cituje třeba Věc Johna Carpentera) s pomalu budovanou temnou atmosférou, kvalitními speciálními efekty a téměř vesmírnou poetikou, která prostupuje všemi jeho filmy. Někdo bude možná trochu postrádat logiku v chování postav (chvílemi vnímají bizarní události kolem sebe až s podivným klidem), ale jinak si scénář pro diváky připraví nejedno překvapení a vizuálně krásně přemrštěné finále rozhodně stojí za to. Po zhlédnutí tohoto snímku mám tři přání: Chci více adaptací H.P. Lovecrafta, chci více filmů od Richarda Stanleyho a chci, aby si neúnavný Nicolas Cage nadále vybíral minimálně jeden takto ambiciózní projekt ročně (vloni bombastická Mandy, letos tohle - uvidíme, co bude dál). Snad třeba s produkčními společnostmi SpectreVision a XYZ Films oba ještě někdy v budoucnu spojí síly. [Sitges 2019](11.10.2019)

Představte si temnou, atmosferickou Válku světů nebo Věc v béčkovějším podání a v hlavní roli s Nickem Cagem, vtipně energicky přehrávajícím, jak ho máme rádi v ulítlých komediích. To někdo chce? Ve filmu se střídají kvalitní slizké freek-show efekty s levnými “vesmírnými mlhovinami”, a docela silné hororové scény s oným komickým Cagem. Rodina ve vážném ohrožení, prakticky o nic jiného než o její ohrožení ve filmu nejde, a režisér přes Nicka Cage naznačuje “hlavně ten film neberte vážně”. Za mě trochu problém, přestože mě to bavilo a byl jsem zvědavý, jak to dopadne. [Sitges FF](12.10.2019)