O skleničku víc

Animovaný / Loutkový / Krátkometrážní

Československo, 1953, 20 min

Jiří Brdečka

Jan Rychlík

Jeden z prvních animovaných filmů Břetislava Pojara z první poloviny padesátých let. V této době patřil Pojar ke kmenovým animátorům Studia Jiřího Trnky, zároveň se ale již pokoušel režírovat sám. V protialkoholní agitce "O skleničku víc", pojednávající o motocyklistovi, jehož návštěva motorestu na cestě za milou dopadne tragicky, měl režii již zcela pevně ve svých rukou, přestože na celkové vizuální stránce je ještě patrný Trnkův rukopis (vytvořil loutky), ale jinak se Pojar již nechal inspirovat i jinými výtvarníky - např. Kamilem Lhotákem. Jako vždy je zde bezchybná animace, za kterou Pojar vděčí svým kolegům - Látalovi, Karpašovi a Ing. Hrabě - zvláště pasáž jízdy opilého motocyklisty těsně před nehodou je opravdovou lahůdkou a je rovněž skvěle vygradovaná.(26.1.2006)

Animovaný film Břetislava Pojara "O skleničku víc" je nádherným příkladem vynikající české školy animovaného filmu, která v 50. a 60. letech minulého století pravidelně dobývala celý svět a vozila ze světových festivalů nejvyšší ocenění. Dnes můžeme jen závidět. Prostý příběh o mladíkovi, který jel na motocyklu do Plzně za svou milou a po cestě se jen ze slušnosti napil, působí i po letech neuvěřitelnou silou Pojarovy animace, atmosféry a gradace, vytvořené doslova mistrovsky téměř z ničeho. Souhlasím s kolegy - hodnotiteli, že jako kluk jsem se při prvním shlédnutí doslova modlil, aby hrdina dojel v pořádku. Do dnes mám před očima děsivou závěrečnou scénu, kdy už na obzoru jsou vidět světla města, v tom se kamera rozostří - očima motocyklisty - a následuje pád, při kterém mu z kapsy vypadne podobenka jeho dívky. Při vzpomínce na tu scénu mi i po letech běhá mráz po zádech. Nádherné Trnkovi loutky, úžasná Pojarova režie - hodnocení 100 %.(3.3.2010)

Pojarův film s výrazným otiskem Jana Trnky (vyrobil loutky) jsem viděla dneska. Je to taková milá agitka na to, že řidiči by opravdu neměli před jízdou pít, protože to špatně dopadne. Kam se na film hrabe Besip :-). Je to zajímavé, přece jenom vidět opilou loutku na motorce je zážitek. Scéna, kdy titulní hrdina jede na motorce, je dobře sestříhaná, takže působí dynamicky a graduje. Bohužel v tom filmu ale přece jenom vidím až moc výrazné morální poselství, což mi trochu vadí.(15.6.2013)

Autoři tohoto filmu znovu naléhavě připomínají všem řidičům motorových vozidel, jak velkým nepřítelem je pro ně alkohol, který si mnozí z nich stále ještě nedovedou odepřít před nastoupením jízdy nebo během ní. Pro půvabné zpracování závažné myšlenky mělo by se dostat tomuto filmu co největšího uplatnění promítáním v závodních klubech, osvětových besedách a podobně. Filmový přehled 35/1954(31.5.2009)

Nemám slov - jeden z technicky nejdokonalejších filmů naší produkce s úchvatnou kamerou, jaká se v animáku (hlavně tohoto věku) nevidí, hlavně díky ní film získává v závěru zběsile strhující tempo s velmi silným a trvalým účinkem na diváka. A navíc Trnkovy loutky jsou nádherné (zajímavý nápad s fotografiemi nevěsty).(17.12.2008)