Životná retrospektíva o - iba na prvý pohľad - zlom a bručounskom starcovi. Čiernohumorná i dojímavá, rozprávačsky zaujímavá; s postavami, ktoré máte záujem spoznávať. Starý aj mladý Ove su zahraný tak dobre, že neveríte, že herci nehrajú sami seba. Pričom sú až karikaturisticky presný vo vykreslení hlavného hrdinu tak, aby na jeho povahe stál celý film.(30.11.2016)

Švédi si Stoletým staříkem vytvořili novou odrůdu komedií, která absurdní situace prolíná s realitou všedního života, s čímž je skandinávská kinematografie více než ztotožněná. U Muž jménem Ove mluví za sebe moc hezký a lidský příběh, který je jednou smutný, aby následně lidsky rozesmál duši každého z nás. K tomu prostředí je velice zajímavé, originální a vytváří celou sérii zajímavých situací, které se sice tváří absurdně, ale ve skutečnosti se evidentně zakládají na životních zkušenostech každého Švéda. Taková rivalita Volvo vs. Saab je naprosto geniální. Řezal jsem se u ní smíchy snad pokaždé, kdy jsem tyhle auta ve filmu zahlédl. Během filmu mi bylo tak hezky, že pět hvězdiček by na podobný film bylo sakra málo.(3.2.2017)

Závěrečná třetina mě rozbila na padrť . Neumím si představit kolik bolesti v sobě Ove musel mít, ale bylo krásný počkat a poznat Oveho velké srdce.(24.1.2017)

,,NENÍ TAK JEDNODUCHÉ SE ZABÍT“...“ /// Životní příběh muže jménem Ove, nerudnýho důchodce, neustále buzerujícího okolí a snažícího se o sebevraždu. Kupodivu chcu zjistit, co stojí za jeho asociálním(?) chováním, protože von ten příběh (stejně jako Ida Engvoll) jsou fajn. Místy smutný (páč neštěstí nechodí po horách…), vobčas černohumorný, ale hlavně víte, že ten stařík bude přece jen sympatická osoba s velkým srdcem, která vám do vočí nažene slzy. Takže ty 4* naprosto chápu! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2012 napsal Fredrik Backman, neznám. 2.) Rodiče jsou překvapený, že jsem si našel kámoše. 3.) Thx za titule „johnny.ka“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(18.1.2017)

Medvěd medvědí, dědek jeden bezcitnej a podobně bych si myslela o Ovem. Ale postupně jsem začala roztávat jak ledy na Aljašce spolu s ním. A jak někdy mám tendence posouvat film kvůli nudě, tak tady jsem si vychutnávala každý okamžik a byla jsem zvědavá s každou další minutou jak to bude pokračovat. Zabydlela jsem se tam a sledovala, jaké změny probíhají v jeho životě. Přistěhování imigrantů s půvabnou těhulkou, jak naloží s gayem a co to kolo, které chtěl jeden kluk spravit pro dívku? Jeho promluvy u jeho drahé ženy, kde si i lehnul, aby mohl být co nejblíže a třeba jen tak položil ruku na pomník, jako kdyby dýchala vedle něj. Postupné odhalování jeho minulosti tam bylo velmi pěkně zasazené a tak jsem jako divačka mohla postupně odkrývat skutečný charakter muže, kterým byl ten zpočátku protivný Ove.Nemohu se nezmínit o jeho přátelství s kamarádem a jejich eskapádách s auty, to jsem se opravdu pobavila, protože tam perlilo to mužské ego ve velkém. Ach ano, bylo tam klišé, bylo to místy patetické, ale moje srdce na to reagovalo a to je podstatné, navíc mám pro severské filmy slabost, tečka.(3.9.2016)

Na můj vkus docela nadhodnocený snímek, byť má jisté morální ponaučení mému vkusu se film vyloženě netrefil. Tvrdohlavý grumpy děda v hlavní roli znechucen životem a otráven lidmi byl sice skvělý a došlo i na vtipné situace,avšak celkově můj index zábavy se zastavil někde na 65%. Zajímavý počin každopádně.(23.6.2017)

No hřálo to u srdíčka jak exnutá dvojka sava, ale kdo to chce? Tenhle film bude určitě šířit pohodu a přátelství, ale to není vyloženě to, co já od návštěvy kina potřebuju a chci. Já bych radši dobrý a něčím zajímavý film na úrovni scénáře, režie... něčeho.(27.7.2016)

Příběh o nakrklém starém dědkovi, který všechny nesnáší, zato miluje cedule se zákazy a stupidní sousedi mu kazí plán se zasebevraždit. Dokonalé podhoubí pro černou hořkou komedii říznutou občasným dojímáním. Něco jako krátký úvod do "Vzhůru do oblak," zato v celovečerní formě. Skvěle vybraní herci. Role nasraného dědy je přímo šitá na tělo Rolfu Lassgardovi a z těch vedlejších krom jeho sympatické manželky Idy Engvoll vyniká ještě Bahar Pars jako temperamentní nová sousedka. Moc se mi líbily vysvětlovací návštěvy do Oveho minulosti, velmi pěkná je zejména epizoda z jeho dětství s otcem (Viktor Baagoe jako sedmiletý Ove je k sežrání). Zbytečně to netlačí na pilu, člověk se dojme, ale ve zdravé míře a konec je rovněž v dost tradičním duchu. Můžu s klidným srdcem doporučit, je to něco jako "Is Anybody There?" ve švédském podání a bez kouzelnických triků.(27.12.2016)

„Chcete mě vyhodit.“ - „Tak bych to úplně neřekl. Ale je to blízko.“ Na film se mi sešly výborné reference, ale až takovou pecku jsem nečekal. Hlavního hrdinu, příkladnou osinu v prdeli, jsem si hned oblíbil a naplno mu začal fandit. A také s ním soucítit. No uznejte sami, rozhodnete se „skončit“, abyste konečně mohli za svou milou, ale ani na to nemáte klid, pořád musí někdo otravovat…Film je tragikomedií s velkým důrazem na černý humor, který je promíchán se smutnými a dojemnými momentkami ovšem v takovém poměru, že tenhle mix funguje na výbornou, ničeho není moc nebo naopak málo. A nutno podotknout, že já se převážnou část filmu „prochechtal“, protože těch vtipných situací je tu až nebývalá koncentrace (jedno zda v minulosti či přítomnosti). K závěru sice naivity a sentimentu přibývá, ale končí se s nadhledem (žádné slzavé údolí). Celkově dávám slabších, ale ještě 5*. „Hoďte ještě jeden a z vašeho mopse ušiju rohožku!“ - „Je to čivava. A ta kočka má určitě vzteklinu a mor!“ - „To vy také a neházíme po vás kameny.“(10.8.2017)

Čert ví proč mě ta severská filmová produkce prostě sedí. Ove je věčně nafrněný, nepříjemný, zásadový důchodce, který si rozhodně nebere servítky před ničím a nikým. Jeho příběh rozhodně stojí za shlédnutí. Ony komediální prvky (Volvo against Saab) ustoupí časem mírně do pozadí a do popředí se prodere i kus toho osobního dramatu. Vlastně bych řekl že se jedná o švédskou odpověď na Gran Torino. 75%(10.7.2017)

Sociálně uvědomělý doják.(2.8.2017)

Knížka je zcela jiná liga, ale pro negramotné děti je i tohle šidítko parádní. Ove jezdí SAABem, což pochopí jen někdo, kdo také jezdí SAABem :-D Že je to nesmysl? He he he :-D :-D :-D(3.11.2016)

Švédské drama z jedné třetiny překvapivě legračně aneb samota není lék, a i když člověk leckdy nechce, musí si prostě občas nechat pomoci a vyjít vstříc i ostatním! Akorát jsem nikde nevygooglil, jestli ta fantastická míca dostala kočičího Oscara...(27.8.2017)

Jeden z nejlepších filmů, který jsem letos viděl! Evropa opět ukázala, že dokáže kvalitní filmy. Naprosto boží, to musí vzít za srdce každého. [Kino MAT](4.12.2016)

Môže človek vôbec napísať, že bol tento snímok krásny, keď bol poňatý tak svojským spôsobom? Nuž teda môže. Nájsť zmysel "bytia" sa totiž dá za takmer akejkoľvek životnej etapy. Nech sa človek cíti seba menšie deprimovaný, životom sklamaný, mal by v sebe nájsť dostatok síl, a pokračovať tak vo svojej ceste. Len nie "sám" ... Už dávno som nebol z nejakého filmu tak dojatý.(23.10.2016)

Striktní vdovec Ove Lindahl (Rolf Lassgård) dostane ve svých 59 letech vyhazov v práci, kde strávil 43 roků. Ove se proto rozhodne ukončit svůj život oběšením, ale k tomu nedojde, protože tento plán překazí noví sousedé... Oveho život se zdá zpočátku nezajímavý, ale to se ukáže jako nepravdivé tvrzení. Špatnou volbou by nemusela být i samotná knižní předloha.(29.12.2016)

Jednoznačne jedna z najlepších severských drám za poslednú dobu, ktorá je výnimočná a zaujímavá ˇv každom ohľade. V prvom rade tu máme zaujímavú postavičku - vdovec Ove, na prvý klamlivý pohľad mizantrop, ktorému všetko vadí a ktorý chce mať vo všetkom poriadok. Vo vnútri je to však výnimočný a láskavý človek. V druhom rade (a to je veľmi zriedkavé) sa mi ohromne páčilo, ako sa Oveho osobná dráma postupne odkrývala, pričom to celému príbehu pekne postupne pumpovalo čoraz viac emócií. Pocitová stránka tak postupne naberala na sile. A v neposlednom rade je to samotný záver, ktorý sa v emotívnej rovine snáď dotkol samotného neba, pričom neišlo o nič účelové a ani nasilu sentimentálne, skrátka prirodzené, reálne a krásno-smutné. Nemám slov, výnimočný film, ktorý si budem navždy pamätať a je veľká škoda, že je tak neznámy. Inak kniha musí byť tiež veľmi zaujímavá, určite do toho pôjdem.(13.10.2016)

Ono je asi stejně nejlepší, když si to ten daný národ zpracuje sám; vydařené filmové zpracování skvělé knihy. Nic ji neubírá (tedy v rámci možností, film se nikdy knize nevyrovná) a je fajn to vidět na plátně. I díky skvěle vybrané Idě Engvoll do role Sonji. "No prosim... Takže ty jsi teplouš?"... 100%(2.11.2016)

Príbeh je o starom vdovcovi menom Ove, ktorý má rád všetko pod kontrolou a pritom ho sere celý svet. Sám seba upgrejdoval na dozorcu v susedstve kde žije už od nepamäti a ktoré celé povybíjal samými tabulami s príkazmi a zákazmi. A ako to už tak býva, všetko sa náležito zmení, ked do jeho života vstúpi niekto iný: noví susedia, ktorí majú celé to jeho nervozne usurpátorstvo úplne vpaži...(4.6.2016)

Po shlédnutí mám pocit: jako bych četl knihu. Vhled do života suchého a událostmi zatrpklého staříka, kterého okolí prosíc o pomoc dožene k obměkčení jeho již tak většího srdce. Místy humorné, místy uspávající, místy prostě život na maloměstě.(21.9.2017)

Je fajn, že to tí ľudia nevzdali a stále sa pokúšali dostať bližšie k mrzutému Ovemu. Ove bol vo svojej podstate úžasný chlapík, len zažil to, čo zažil a bol taký, aký bol. Len jedno ma mrzí, že som si najprv neprečítala knihu. Smutno-veselý film s fantastickým Rolfom.(9.10.2016)

Po prečítaní obsahu, som čakala nejakú variáciu Gran Torina na švédsky spôsob. Mýlila som sa však. Tento film mi po skončení skôr pripomenul Single man. Bolesť zo straty blízkej osoby a vyrovnávanie sa so smrťou na iný spôsob. Musím povedať, že aj tento sa veľmi vydaril. Ďakujem axcrisovi za jeho tip, dokonale odhadol môj filmový vkus!(2.9.2016)

Skvělý film. *****(4.6.2017)

Pre všetkých mrzutý dedo, ktorý zanevrel na život a chce sa stretnúť so svojou manželkou, ktorá zomrela. Lenže v jeho živote príde k skutočnostiam, ktoré sú silnejšie než dobrovoľná smrť a vzájomná existencia zainteresovaných postáv príbehu dokáže nemožné. Film otvára mnoho otázok, sociálnych aj sociologických, jeho reč je jasná a priama, používa smutno-veselé úlomky zo života a v konečnom dosledku posobí ako balzam na dušu. Pekný film.(22.12.2016)

Starý bručoun, pedant a zahořklý dědek. Ale taky okouzlující společník se smyslem pro humor a až příliš velkým srdcem. Takové klišé, jako je postupné rozkrývání mrzoutského hrdiny v člověka na správném místě, přetavili švédští tvůrci na v okouzlující film. Leitmotivem celého filmu je hlavně to, jak moc Ovemu chybí zesnulá manželka a jak se za ní už těší. Na tom staví i dojemné scény, které jsou chytře dávkovány, aby se nezvrhly za hranu patosu, ale dokázaly diváka chytit za srdce. Proto jsou nejpůsobivější ani ne tak závěrečné minuty jako spíš průběžné Oveho návštěvy hřbitova, kde si se Sonjou povídá, dotýká se náhrobku, klidně si lehne vedle ní, stále se cítí být její součástí. Ove je Švéd ze staré školy: snad každý ho dokáže naštvat a vysloužit si nelichotivé označení idiot. Ale ne všechno je takové, jako se zdá: stejně jako se Ove zarazí nad smíšeným manželstvím Švéda a Íránky, kde mu však nevadí skutečnost jako taková, spíš že do rýže přidávají šafrán (takové novoty!) a že onen soused je zoufale neschopný lempl. Ovšem nikdy nesahejte na konzervativní hodnoty! Ovemu je jedno, jestli jste třeba homosexuál, ale nepochopí, že si kdokoli může chtít pořídit renault. Protože saab. Pochopitelně. Muž jménem Ove je prostý lidský příběh, civilní, nevtíravý, mnohokrát viděný, ale určitě ne omšelý. A představuje špičku evropské kinematografie.(12.3.2018)

Tak tohle mě opravdu dostalo. Ze začátku mi to připadalo trochu divné a čekala jsem nějaký skvělý severský sarkasmus, které tady je na můj vkus málo. Ale vtip o Audi "Čtyři nuly na kapotě a pátá za volantem," mě dostal. Na konci jsem byla celkem na měkko, což se u mě stane tak jednou za rok. Takže za mě super!(7.1.2017)

Knihu jsem nečetl. Ove je ve svém filmovém podání snímkem na pomezí magického realismu, kdy všechny postavy jsou buď krystalicky dobré, anebo špatné a jejich život je protkán přehnaně tragickými a ironickými událostmi. To, že mě něco podobného nakonec vlastně hodně bavilo, považuji i za kus jakési náhody, protože si stejně tak dovedu představit, že by mi něco z toho zezačátku nesedlo a na celý zbytek filmu bych pak koukal s nelibostí. Ove splňuje tu hranu dobře vybalancované komedie a dramatu, kdy se často smějete a chvílemi dojímáte. A dokonce i samotný Ove, postava, která si v životě prošla solidním peklem, je v průběhu času v očích diváka sympatičtějším a především pochopitelnější. Proces vývoje postavy i vnímání diváka v jednom? No co byste dneska ještě od filmu mohli chtít? 8/10(30.11.2016)

Pokud bych měl Oveho k někomu překonat, tak bych řekl, že je něco mezi Stoletým staříkem a dědou z filmu Up!... Knižní předlohu jsem četl už před nějakou dobou, ale z toho, co si pamatuji, tak můžu říct, že Holm vystihl atmosféru knihy poměrně trefně, možná jen trochu ubral na humoru a v závěru možná až zbytečně tlačí na dojemnost, ale co, Ove zkrátka pobaví i na filmovém plátně...(10.11.2016)

• ARI50

Pohodový děda ale já jsem jeho příběh nežral a ani ten film prostě nepřišel my vůbec dobrý spíše pro mě nic mi to neřeklo no.(7.12.2018)

Nakonec mě Ove přece jen překecal. Ani ne tak za příběh, který nebyl bůh ví jak originální, ale hlavně za ty jeho pokusy zprovození sama sebe ze světa. Ty mi přišly natolik vtipné, že jsem schopen i jednu hvězdu směle přidat. Zaplať pánbůh, žádný, druhý stoletý stařík se dneska nekonal.(27.10.2016)

Nabručený stařík, který se změnil v "sympaťáka". To už vypadá jako největší trade-mark švédského uměleckého vývozu tohoto desetiletí (minulé bylo o temných detektivkách) - v knihách i ve filmu. Takže originalita na nule, ale prostě stejně se neubráníte a přiznáte si, že tohle schéma funguje. Zde je navíc dobře zakomponovaná retrospektiva. Komediální prvky jsou fajn, především Saab vs. Volvo a pak vs. všechno ostatní. Na 5* to ale není.(26.2.2017)

Ove to nemá v živote ľahké. Otravuje ho susedkin pes, sused si doniesol domov Iránčanku, nikto neakceptuje súkromnú cestu pred barákom a kadekto si drzo vo Švédsku jazdí na Volve. Nechcel by som byť v jeho koži. Ale pochopiteľne film príčiny jeho zatrpknutosti časom osvetlí a priblíži k diváckej empatii. Možno až príliš. Niektorí ľudia s ním majú toľko trpezlivosti, až mi to nebolo sympatické a popravde mi jeho postava nijako zvlášť k srdcu neprirástla. Retrospektívne časti ma bavili viac a oceňujem spôsob prechodu medzi dvoma časovými líniami, prítomnosťou a minulosťou.(2.5.2017)

Docela povedené komediální drama o nesnesitelném a podivínském staříkovi. Opravdový mrzout, který se snaží spáchat sebevraždu a odejít na věčnost za svojí milovanou, ale vždy se něco přihodí, co mu plán zhatí. Postupně stařík díky novým sousedům procitá ze své ulity a to i díky vtipným milým scénám, které jsou perfektně servírovány a nakonec si toho mrzouta neleze neoblíbit. Herecké výkony jsou perfektní a film umí chytnout za srdce. Některé flashbacky nejsou tolik zábavné a působí to v celku nevyváženě. Na konci je to trošku přehnanější, než by bylo nutné, ale dá se to skousnout......7/10(17.11.2016)

Celkem dobrá podívaná. Ale nemůžu se zbavit dojmu, že je filmový Ove až příliš zkratkovitý a vyprávěný jako z rychlíku. Nejsem ortodoxní "kniha je vždycky lepší než film" typ, znám pěknou řádku filmů, které v mých očích svou předlohu trumfují (Hvězdný prach, Princezna Nevěsta, Jurský park, Forrest Gump, Potomci lidí, Kmotr...), ale Ove se k nim rozhodně nepřidá.(30.7.2016)

Spoilery! Fredrik Backman je plagiátor. Tento snímek dost nápadně připomíná Stoletého stařík, který vylezl z okna a zmizel a rozhodně není podobnost způsobena pouze zemí původu. Příběh o pánovi, který je na povrchu hrozně nevrlý a pro okolí nepříjemný, ale v hloubi duše je to vlastně hrozný dobrák, který morálně a mravně převyšuje své okolí, je natolik vděčné téma, že pokud se kolem filmu nepohybují kokoti, tak to ani nemůže dopadnout zle. Kolem tohoto snímku se kokoti nepohybovali a dopadlo to tudíž nad moje očekávání. Úvod, kde hlavní hrdina experimentuje se způsoby nejlepšího odebrání se na věčnost, není kdovíjak zajímavý. Dle posledních myšlenek před smrtí se divák postupně seznamuje s životem hlavního hrdiny, kterého potkala tu a tam velice nepříjemná událost, která ho významně ovlivnila a přesměrovala mu život o kousek jinam. Jak tak během sledování člověk pána lépe poznává, tak mu navzdory vydatnému podivínství celkem přirůstá k srdci. Poslední věc, kterou si senior přeje, je zanášení jakýchkoli novot do posledních chvilek jeho příjemně stereotypního života. Aby byl snímek dostatečně aktuální a přitáhl hodně diváků, tak pánovi do života vstoupí mladá svérázná rodinka imigrantů. Vše směřuje k celkem očekávanému konci. V hodnocení musím sáhnout vysoko, protože není moc věcí, které bych mohl snímku vytknout. Dokonce i humor vystrčí růžky během krátké vsuvečky ohledně rivality mezi Saabem a Volvem.(12.10.2016)

Seveřané vždy uměli točit zajímavé filmy, ale od stoletého staříka získali velmi zajímavý typ černého humoru. A Muž jménem Ove je přesně film s tím typem humoru a stylem vyprávění. Bohužel je to až po staříkovi a tudíž už to není tak originální, ale přesto je to velmi kvalitní film, který nejde nemít rád. Je to výborný příběh, který mně hodně bavil a vzal u srdce. A dlouho mi zůstal v hlavě, což j dobře. Je to příběh nevrlého starého pána, který je ohromný puntičkář. Celý film se Ove snaží spáchat sebevraždu, ale vždy mu to něco překazí (přesně si nemohu vzpomenout, ale v nějakým filmu už to bylo též). Je to film, který má co říci a naštěstí tím to nestačí. A určitě si zasloužil být v nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, i přes to že to neviděl… 80%.(21.3.2017)

Příběh starého opuštěného muže, kterého obklopí noví sousedé a všechno je jinak. Násilné multikulti prvky ve filmu nemám ráda, ale tady působily snesitelně. Celkem příjemný film na sobotní odpoledne. Čtvrtá hvězda je za nádherného kocoura, který uměl hrát.(7.3.2017)

Politicky korektní skoropohádka o tom: "Jak podivínský neruda díky imigrantům a jiným empatickým sousedům k přátelům přišel." Když se zhrzenému, ne zlému, ale "specifickému" člověku dostane povšimnutí, může ukázat i vlídnou tvář a ještě rád pomůže ostatním. Je ovšem otázkou, jak se to v nefilmovém světě, v tom skutečném, často děje.(18.11.2016)

Prostě Švédský filmy, syrovější a hlubší.(31.10.2017)

Toto je pro mě Nejlepší zahraniční film roku 2016, toto je pro mě oscarovej vítěz, ať už oscara dostane nebo ne.(29.1.2017)

• Othello

Skandinávské mainstream filmy mají vděčného českého difáka, protože mluví jejich jazykem, nebojí se černého humoru, nepotrpí si na velká gesta a poslední dobou i svými zápletkami s přivřením obou očí mohou budit dojem, že sledujeme konečně produkčně ošetřenou tuzemskou tvorbu. Jinými slovy mám dojem, že za úspěchem filmové Skandinávie v našich humnech je aktivování módu sebelži diváka, kde je nahrazený obvyklý altruismus "na český film slušné" za osobní pýchu "byl jsem na dobrém severském filmu", přičemž ještě přihrají dotyčnému punc filmového fanjšmekra a objevitele. Nicméně cílová skupina je u obou variant stejná. Jasně, oproti malému slizkému dog-eat-dog názorovému rybníčku českého hlavního proudu je filmový sever názorově progresivnější, přičemž se nebojí otřít o veškerá "kontroverzní" témata, jako přistěhovalectví, homosexualita a zkrátka celá proměna světa očima starého konzervativního pragmatika, každopádně stále akorát zpracovává do úmoru těženou empatii k postavě na čisté úctě ke staří. Jinak totiž není u protagonisty jediný důvod napojit se na jeho vlnu, protože je to skutečně nesnesitelný hajzl, který nemá jediný charakterový rys, který je schopný zaujmout. Právě proto je budována empatie na základě neskutečně parareálných flashbacků o jeho lásce ke své ženě, která zřejmě musí trpět něčím jako hypertrofovaným altruismem, protože jinak fakt nedává smysl, jak se může sympatická, vzdělaná, mladá žena zahodit s autistickým morousem, který se permanentně tváří jak Albert Fish. Dojetí je pak mačkáno z diváka kontrastem současné starcovy osamělosti ve srovnání s oněmi flashbacky, které jsou tak přepjaté, že například hrdinova žena se v každé scéně, při každé situaci směje, div se mi neprokousala skrze monitor. Čte si a směje se, jde na autobus, směje se, jí polívku a směje se. Uff. Dohozené řešení celého příběhu, které apeluje na silnou sousedskou soudržnost v satelitních předměstských domcích mě též dohání k sebevraždě a jasně naznačuje, pro koho je tohle dobrodružství určeno.(15.3.2017)

Jak se starej bručoun a otrava Ove proměňuje před našima očima v člověka sic zásadového, ale s velkým srdcem. Moc se mi to líbilo!(5.11.2016)

Prvá polovica filmu silne zaváňa, až smrdí storočným starčekom (ehm, týmto). Fajn, nie len prvá polovica. Formou je trochu vykradnutá aj tá druhá. No Ove je oproti Allanovi Karlssonovi uveriteľnejší, jednoduchší a oveľa viac sa mi trafil do vkusu aj humorom (už dlho ma nepobavilo niečo tak ako scéna Saab vs Volvo). Rodinka imigrantov je roztomilá, obzvlášť dve malé dievčatká. Dialógy aj scény kĺžu na hrane prehnanej sentimentálnosti, ale sakra, no a čo? Sem-tam každý potrebujeme nejaký pozitívny film a Ove popritom zvláda zahrať aj na vážnu strunu, práve tak akurát. To nie je tak ľahké, ako sa môže zdať. Výborne vykradnutý kúsok. Tie štyri hviezdy nájdem.(11.10.2016)

Skvělé. Trochu jsem se filmové adaptace obávala (především po zfilmované hrůze jménem Stoletý stařík ...), ale dočkala jsem se téměř věrné kopie knihy, za což jsem opravdu vděčná. Snad jen v knize byl mnohem delší a propracovanější posun od zapšklého a bezcitného Oveho, kterého nenávidíte, k citlivému a hodnému Ovemu, kterého zbožňujete. Tady už mi jej bylo líto vlastně od začátku a rozhodně to nebylo tím, že jsem věděla, kam bude děj směřovat. Málokdy se člověk dostane k severskému filmu v původním znění, i to je velké plus. No, jdu usušit slzy a pustit se do další Backmanovy knihy.(20.10.2016)

Ja. Detta är exakt varför jag älskar svensk film.(2.4.2017)

Byla to vlastně komedie? Ani nevím, vtipné to místy bylo opravdu hodně, ale zároveň to není vůbec typický představitel klasických dramaticko-komediálních filmů. Film si po celou dobu drží velmi silný příběh s mnoha smutnými momenty a na konci člověk začíná chápat jaký Ove ve skutečnosti je. Skvělá scéna byla, když Ove řeší jeho přátelství s Runem a jejich rozkmotření na základě neshody mezi Saabem a Volvem.(24.11.2016)

Poslední dobou mám rád filmy o stáří a o bilancování, a tenhle je přesně takový. Vyprávění protivného dědka o jeho životě, životní lásce a o tom, že možná je sice hovado, ale třeba k tomu má nějaké své důvody. Život je krásný a jsme to jen my, kdo si ho děláme hnusným. Snímek má příjemné lidské poselství a navíc není nudný.(19.7.2017)

Pátá hvězdička za song En stund på jorden od Laleh v závěrečných titulcích. Jasně, je to stará dobrá story o nerudném dědkovi, na něhož s přibývajícími flashbacky začínáme pohlížet jinýma očima a který došel "polidštění" skrze své sousedy (nejlepší scéna: Ove učí Parvenah řídit), ale tu písničku si pouštím pořád dokola...(17.10.2016)

+3* film o zatvrzelém a pořádkumilovném staroušovi, kterého už nic v životě netěší, brání k sebevraždě nově přistěhovaná rodina a tak mu nezbývá než hledat jeho nový smysl. Jemně nadprůměrný film se sociálním tématem a multikulti podprahovým podnětem. Na skandinávské poměry nic vyjímečného, takže jen lepší 3 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](21.3.2017)

Typicky seversky humorne pojate drama o jednom starsim chlapikovi, ktery vzpomina a bilancuje nad svym zivotem. Myslim, ze tento namet by se obesel i bez uprchliku a gayu dohromady, tady zamer tvurcu moc nechapu. Film strida velmi dobre pasaze s temi horsimi, divak vsak dostane slusny mix zabavy, zvlast ti, kteri maji slabost pro severskou tvorbu.(26.12.2016)

Navlas stejně zpracované jako Stoletý stařík, který čapl berli a zmizel zadem. Těžko říci, co měl film sdělit světu, syrovost je na severské filmy průměrná, horší to je se samotnou zápletkou a retrospektivními skoky do minulosti. Oproti Staříkovi tyto flashbacky postrádají na zajímavosti a jen prodlužují už tak průměrný film. 65%(13.1.2017)

"A Man Called Ove" je presne ten typ filmu, ktorý človeka dostane na tú správnu strunu. Môžu za to jeho vynikajúce postavy, dobrý zmysel pre humor, no súčasne aj vynikajúca dráma, ktorá pomaly rozpitvá život tohto starého hundroša. A všetko to dáva ku koncu ohromný zmysel. Film vyzerá skvele, má neskutočne veľké množstvo momentiek a ku koncu som mal pocit, že by som v kine odsedel pokojne aj ďalšiu hodinu, ktorú by som mohol stráviť s týmito postavami. Okrem toho aj vynikajúca atmosféra a veľmi dobré využitie flashbackov. Popravde sa mi dokonca časti vo flashbackoch páčili viac, než Oveho súčasnosť. Pretože sme sa o ňom dozvedeli skutočne veľa a človek dokázal vnútri pochopiť tragédiu tejto postavy. A fungovalo to skvele. Jeho manželka Sonja je rovnako úžasná a veril som, že keby v skutočnosti žila, tak by som tú ženu poznal rád. Čo ďalej? Malé momentky ako napríklad scénka v cukrárni, alebo vyučovanie šoférovania, či záchrana človeka pred vlakom. Je ich tam viacero, no všetky človeku ostanú v pamäti. Plus aj obrovská vojna Saaba a Volva. Takže film doporučujem nielen milovníkom európskych a severských filmov, ale rovnako aj ľuďom, ktorí majú radi dobré filmy všeobecne. Má to správne srdce, vynikajúce postavy, perfektnú atmosféru a nebránil by som sa vidieť viac. Ak to dávajú v kine blízko vášho domova, choďte na to, a pozrite sa sami. Hodnotenie: A(24.5.2017)

Říkal jsem si, že naše spory ohledně toho, zda je lepší Saab nebo Volvo jsou malicherné a je načase se na stará kolena usmířit. Ale pak přijel v BMW a to neměl dělat...(5.10.2017)

Pekné, naozaj pekné. Dojemný film, ktorý dokáže "chytiť za srdce" a určite nie som jediný, ktorý si k mrzutému Ovemu tiež napokon našiel cestu. Mrzutý a nahnevaný na celý svet predsa nebol napokon len tak prenič-zanič, ako sme sa neskôr dozvedeli pomocou Oveho spomienok plných rôznych pádov, sklamaní a strát. Práve tento retrospektívny koncept sa mi veľmi pozdával. Zároveň film nie je typickým príbehom plným pátosu, ale zároveň v ňom nájdeme aj množstvo spontánnych scén so svojským severským humorom. Veľmi pekný film, a vo svojej podstate aj pozitívny (hoci s tragickými výkyvmi).(22.9.2016)

Film "Muž jménem Ove" je opravdu tuhé sousto.. Přiznám se, že podobný na podobný typ filmů nejsem stavěna.. Hodně poklidné tempo, které určuje život v důchodu, je přímou rozepří nabušeného rytmu amerických filmů.. Jako divák jsem zvyklá na svižnější servírování příběhu.. Ovšem, když jsem se prožvýkala tužším začátkem, tak jsem objevila velmi silný a hořký příběh, který je ukryt na pozadí nenávistné povahy hlavního hrdiny.. Pointa je silná, ale myslím, že zatím nemám na podobné filmy vycvičenou trpělivost.. Čekat téměř dvě hodiny na něco, co jsem mohla dostat za polovinu času mě spíše zneklidňuje..(9.2.2017)

Milé prekvapenie švédskej kinematografie, o ufrfľanom pánovi, milujúcom poriadok, disciplínu, svoju ženu a ... SAABA. S blížiacim sa koncom stále viac a viac sa dozvedáme prečo bol taký a stále viac a viac bol sympatickejší.(23.10.2016)

Povedal by som, že sa jedná o veľmi dobrý švédsky film, s vynikajúcim hercom v hlavnej úlohe - Rolfom Lassgårdom, ktorého postava, zhruba šesťdesiatnika Oveho, mrzutého, nepríjemného dedka, s akousi doživotnou traumou na pleciach, snažiaci sa niekoľkokrát, pokúšať sa o dobrovoľný odchod z tohoto sveta. Tento pánko rezignoval na životný optimizmus, elán, ktorý sa mu z tváre vytratil, ako ranná hmla. Plánuje sa obesiť, v tejto polohe, je niečo medzi svedomím, zhodou okolností, šťastím, a nejakým druhom, ktorý by som pripísal : "in flagranti" , načapaný, ako chce uskutočniť tento skutok, ale z pozície nových susedov, ktorí netušia, čo sa práve deje, tí mu omylom narazia do poštovej schránky, a dá sa povedať, že tým pádom, mu zachránila sympatická, pôvodom z Iránu, teraz švédska občianka, s dvomi deťmi, ďalším na ceste, po boku „kutila” , manžela, rodáka, ale z tejto severskej krajiny, drahocenný život, ktorý si treba vážiť, aj popri udalostiam, ktoré sa mu v minulosti odohrali. Film skvelo funguje najmä vo flashbackoch, s učiteľkou, ktorú si vzal za ženu, a ich spoločné chvíľky pohody, ale aj nepríjemné okamihy, cez ktoré sa nemohol preniesť, a preto je z neho, dnes, veľmi zvláštny človek, ktorý si zasadol na ľudské plemeno, ako také, to viní zo všetkého... , čo sa jemu stalo. Od tohoto okamihu, keď mu Ona Parvaneh, nepriamym spôsobom zachránila kožu, začne sa v ňom miesiť postupná dobrota, ochota, láskavosť, ale pár filmových minút, to ešte potrvá, popri tom, bude vyvíjať veľký záujem o vykonanie vlastnej samovraždy, ktorá sa nie a nie uskutočniť. Je to film dojemný, ktorý extrémne hrá na city diváka, čo mi v tomto prípade, nijako zvlášť nevadí. Vychutnával som si najmä brilantnú retrospektívu, kde vystupovala, už zosnulá, Oveho manželka, Sonja, v podaní sympatickej herečky Idy Engvoll. Z môjho uceleného pohľadu, sa jedná o veľmi pôsobivý švédsky film, so sympatickými hercami, réžiou, scenárom, ktorý je síce plný pokusov o zlikvidovanie sa, ale ak sa človek nad tým hlbšie zamyslí, obsahuje skrytý význam, prečo sa tak deje, spamätal sa, pokiaľ mal ešte čas, aspoň teraz pociťuje v sebe čosi, čo už dávno nie. Výborná záležitosť, ktorá zachveje pri srdci.(28.12.2016)

Vdaka velka uzivatelovi emma53, bez nej by som o filme doteraz nevedel /niekedy ma zmysel funkcia pritomni uzivatelia a oplati sa obcas aj popozerat profily uzivatelov/. Inak bych som sa o filme nebol dozvedel. No a nieco k filmu aj : sympaticka severska drama o - naprvy pohlad protivnom starcovi - ktoremu ale zivot zhorkol a ma velke srdce. Dialogy su na urovni, nic sa z nich sice nedozviem, ale posobili normalne, na urovni. Tlachacky o medziludskych emociach sa konali v ramci normy, s tym nemam problem, problem mam so samoucelnym zmykanim ludskych emocii a prazdnymi vatovo planymi plkmi. K tome esteriery na urovni, kulisy tiez a hoci reziser Hannes Holm mi nic nehovori, natocene je to vskutku bravurne : 75 %(11.2.2017)

Další severská trefa do černého. Hodně podobný feel-good film jako Stoletý stařík. Muž jménem Ove je rámcově vyprávěný příběh starého bručouna Oveho, který je opravdu tvrdohlavý, má svoje pravidla a k tomu všemu se naproti nastěhovala mladá pákistánská rodina. Příběh ve kterém se nám prolínají dvě roviny Oveho života a současnosti má všechno. Vtip, drama i opravdu velkou dávku nostalgie spojenou s hromadou hřejivých pocitů. Málokdy se stane, že by severská kinematografie vyloženě selhala.(6.3.2017)

Tak si tak říkám, jakou asi sladkobolnou blitku by natočili Američani, kdyby chtěli natočit remake tohoto filmu. Jde totiž o pravý nefalšovaný severský slaďák. Je tu láska, porozumění, občanská sounáležitost, náklonnost ke zvířatům, gayům i všemu živému obecně. Přesto to není laciné a i ten konec člověk tak nějak v klidu vezme. Švédi jsou mi tedy v romantice mnohem blíž než Zámoří. 75%(15.5.2017)

„Zabít se není tak jednoduché, jak si lidé myslí.“ a „Nikdo na planetě to nezvládne sám.“ Není to úplná tragédie, ovšem komedie už vůbec ne. Smát se znamená v tomto případě jen autoimunitní reakci, protože smích je obrana proti tomu, co na člověka zapůsobí. Bolavý příběh o jednom nerudném obsedantním dědkovi, žijícím v městečku z Lega. Ve slušné společnosti je dobrým zvykem takového člověka poslat expresně na kompost kolektivu, jenže v téhle pohádce se vyskytují pouze nadpřirozené bytosti, které se mu naopak snaží dostat pod krunýř. Možná tuší, že pod asociálním chováním a obličejem smutného smajlíka (poprvé se Ove usměje přibližně po hodině a nadlouho naposled) je nešťastný, zraněný a nemocný člověk, s nímž se život nemazlil a který má větší srdce, než by kdo tušil. Rolf Lassgård je dokonalý.(2.3.2018)

Nádherný film o životě jednoho Švéda, který měl obrovské srdce (i doslova), byť by se tak nemuselo zdát. Upřímný příběh s tragikomickým nádechem, kterému nemám vůbec co vytknout. Postavy skvěle napsané i zahrané, a Sonja byla naprosto úžasná. Spolu s Ovem nám dokázali, že za dobro se i v dnešní absurdní době dá a vyplatí bojovat.(4.2.2017)

90% ... Na prvý pohľad stará mrzutá ufrflaná existencia, na strane druhej neskutočne úžasný človek, o ktorého minulosti sa postupne dozvedáme. Úžasne ľudský film, ktorý ma nečakane dojal.(8.2.2017)

Starej puntičkář Ove to je lekce humoru v tak divném přesto naprosto podmanivém a vynikajícím podání, že smíchy musí vybouchnout i ten největší morous. Na začátku se vám může zdát, že starej Ove jen obrušuje elegantní Gran Torino, ale zanedlouho poznáte, že se film odebírá úplně jiným směrem a mezi fantazií humoru je i tvrdá slupka toho, že rozdílnost nemusí nezbytně lidi separovat, malichernosti jsou důležité, ale mohou vám sebrat něco velice cenného, no a generační, či rasová napjatost by neměla být tak silná, aby se mladí nemohli naučit něco od zkušených dědů a mladí nemohli starému Ovemu ukázat třeba něco z elektra. Bavil jsem se ani nevíte jak. COLOURS OF OSTRAVA(23.7.2017)

Čím víc se film odhaloval, tím víc jsem přemýšlel, jestli je to vlastně příběh smutný nebo legrační. Nic to ale nemění na tom, že to byl moc příjemný film.(9.9.2016)

(46/2017) / Švédi a vôbec severania toto proste vedia. Vizuál, herecké výkony, kamera, to všetko je top A kategória. Inak Ove funguje ako film parádne, emócie naplno, príbeh, zábavnosť, naozaj som si film užil. Od prvej minúty do poslednej všetko pekne odsýpa bez zádrhelov. (8/10)(18.2.2017)

69%(8.7.2018)

Make up? Aký? Kde? Na kom? Teda, logicky, z akého dôvodu nominačka? Ale takto nejak si predstavujem síce udepkárené filmy, plné flashbackov, ktoré sa nikam neposúvajú, ale aspoň pobavia a miestami prinútia diváka sa zamyslieť. A nie ako tie naše slovenské odpady čo natáčame a tvárime sa, aký sme európsky a ako dobre to vieme. 3 z 5>(4.3.2017)

Taký škandinávsky Daniel Blake.(16.5.2017)

Příjemná komedie v severském tónu, postupem času navíc i slušný příběh. Hlavní postava je skvěle uvěřitelná a plastická.(15.1.2017)

Paralela se Stoletým staříkem mi přijde lehce přehnaná, protože Ove je slabá náhražka, asi taková, jako je Stařík vzhledem k Forrestovi. Nad průměr to nakonec vytáhl až dobrý závěr, protože jinak to byla taková běžná podívaná s několika dobrými fóry, ale celkově nepříliš přesvědčivá a výrazná. 70%(15.8.2017)

Severské filmy mají vždy vynikající atmosféru i exteriéry a "Muž jménem Ove" nebyl výjimkou. Herecké výkony byly slušné, ale na nějaké velké výkony zde nebyl ani moc prostor. Děj samotný si tak poklidně plyne, vyvíjí se a sem tam je plný smutku, sem tam černé komedie. Bavil mne vývoj všech postav. Ohledně hodnocení jsem byl rozhodnutý pro 4*, ale ta koncovka od "porážky bílých košilí" a záchrany Runeho po titulky byla vynikající. Až jsem měl slzy na krajíčku, což se mi u filmu děje opravdu málokdy... Za toto tu hvězdu přidám a dávám 5z5, ač nejsou nejsilnější.(3.2.2019)

42. Letní filmová škola(31.7.2016)

Naprosto skvělý film. Už dlouho jsem se tak nepobavil. Četl jsem i knížku, která byla stejně jako film vynikající. Miluji švédské knihy a spisovatele a když se nějaká kniha zfilmuje je z toho dokonalý film. Jako třeba právě Muž jménem Ove. A teď už k filmu. Příběh byl se velice shodoval s knihou. Hannes Holm plně využil původního knižního příběhu. Ve filmu nebyla scéna nebo herec, který by se mi nelíbil. Rolf Lassgard zahrál Ove naprosto dokonale. Bahar Pars jako Parvaneh byla též dokonalá. Akorát se mi zdá, že jsem ve filmu jméno Parvaneh vůbec nepostřehl, ale třeba tam bylo a já si jenom nemůžu vzpomenout:-). Ostatní herci byli též skvělí. Děj se krásně prolínal s minulostí. To mám na filmech velmi rád. Scénář byl excelentní, plný výborných hlášek a kamera taky nebyla vůbec špatná. Hudba, tak ta mě oslnila snad ještě víc než kamera. Byla výborná. A zvuk, tak to bylo něco. Zvukaři si s tím tentokrát opravdu vyhráli. Nestává se moc často, aby bylo ve filmu slyšet jak kocour přede:-). Nejvíce se mi, ale líbila jedna věc. Chvílemi byl film velice zábavný a vtipný a chvílemi zase velmi smutný. Někdy jste se museli velice smát a někdy jste museli udržet slzu. Ale tak to má být. Podle mě je nejlepší scéna jak Ove najde kocoura a to psisko na něj štěká a jeho panička na něj hází kameny. Ove pak pronese výbornou hlášku, "Jestli se mi tu ta bestie ještě jednou vychčije tak dám do toho obrubníku proud." Dále pak scény s Parvaneh a v minulosti se Sonjou. Opravdu já nemám slov. Švédi tento film vyslali na oscary a já myslím, že by se do finální pětky za cizojazyčný film mohl dostat. Tento film se u mě dostal na třetí místo v mé tabulce viděných filmů roku 2016.(10.12.2016)

Milý film o nepříliš milém člověku, ke kterému si divák hledá celý film cestu. Je to přesně to, co chcete sledovat, když máte nostalgickou náladu, chuť se podívat na něco hezkého, co můžete skutečně prožít, kde se pracuje především s divákem. Severské filmy toto umí. Umí se člověka dotknout a umí ho zaujmout citlivě poctivou filmařinou. V těchto chvílích lituji, že je tak těžké se rozhodnout, když bych chtěl filmu dát 70%. Když ale přihlédnu k celkovému hodnocení, znám hromadu lepších filmů, které jsou hůře hodnocené, a tak se přikláním k 3/5 Něžný film o morousovi, který má velké srdce.(23.1.2017)

Ale jo, bavil jsem se. Dobrej morous :) [LFŠ2017](9.8.2017)

Paradna svedska jazda, krasne vyrozpravana, bez jedineho hlucheho ci slepeho miesta. Strejda "hral" ,respektivne "zil" hlavneho hrdinu s takym nasadenim, ze nebolo mu tazke uverit, mistami posobil dost sugestivne. Farebne svedsky a chladny. Miestami usmevny, smutny, absurdny, myslienkovity, no v neposlednom rade prijemne prekvapivy , a osoleny par zaujimavymi zvratmi. Potesenie je zcela , obavam sa, na mojej strane.(18.12.2017)

"Všichni říkali, že je moc velkej dobrák." Muž jménem Ove, nesympatický sympaťák a nehrdinský hrdina i šikovný nešika či citlivý necita.(22.11.2016)

Oscars 2017: Filmy jako tyto mám rád. Lehce jsem se bál, že se z toho vrhne nějaké megalomanské hollywoodské vyprávění, které bude protkané nějakými skoro až "sci-fi" prvky. Naštěstí se to vydalo tou cestou, kterou mám shodou okolností rád. Vyprávění nějakého životního příběhu kde je vidět jak se postava mění. V tomto (a velice oblíbeném případě) z nějakého toho bručouna na "hodnou" postavu. Člověk si nemůže pomoci, ale jo... je to v podstatě švédský Gran Torino, ale na jednu stranu mi to vůbec nevadilo. Film byl zasazen se skvělými komediálními prvky, do lehce jiných situacích a především v úplně jiné zemi a to ve Švédsku. Docela mě překvapuje jak se Švédi dokáží odtrhnout od prvků "evropského filmu" a stočili své myšlení trochu víc na západ. To prostředí jsem prostě žral. Celý ten film jsem žral. I když je mi jasné, že nevyhraje, tak pro mne asi nejlepší kandidát na Oscara. Dokonalý film.(14.2.2017)

Nejdřív by jste hlavního hrdinu nejraději profackovali a zanedlouho na to je vám ho líto. Závěr ždímá emoce, ale film jako celek působní značně nekonzistentě, takže proto i moje hodnocení.(6.5.2017)

Švédska variácia na Gran Torino síce nemá Clinta Eastwooda ani pred, ani za kamerou, no za to má enormne nasratého a k smrti otráveného Rolfa Lassgarda, čo by večne ufrfľaného starca Oveho. Otráveného hlavne zo sveta okolo neho. Zo sveta plného idiotov, bielych košieľ a cudzokrajných aút. Sveta, kde už zdanlivo neplatia žiadne pravidlá a nikto nedokáže vykonávať ani tie najzákladnejšie ľudské činnosti. Musím sa priznať, že aj napriek značnému vekovému rozdielu som sa svojim spôsobom v Ovem našiel. Jeho, na prvý pohľad prehnané reakcie, mi tak neboli natoľko cudzie a nepríjemné akoby sa zo začiatku mohlo zdať. Naviac, keď neskôr lepšie poznáte život a motiváciu hlavného hrdinu, je dosť možné, že si ho ku koncu filmu dosť obľúbite. A citlivejším povahám môže ukvapnúť aj nejaká tá slza. Príjemný a po technicej stránke výborne zvládnutý film. Taká typická "Škandinávia". No a v neposlednom rade som veľmi rád, že Švédi svoje multikulti dobrodružstvo dokázali zakomponovať už aj do filmu. Takímto progresívnym tempom bude o pár rokov vo švédskom filme biely muž len vedľajšia postava... 75 %!!(13.8.2017)

Podobně laskavý humor jako ve Staříkovi, jen tentokrát civilněji.(2.5.2017)

další dvod proč i nadále milovat severskou tvorbu...příběh hodně připomíná Stoletého staříka,jen bez věcí hnaných do absurdna a s notnou dávkou dramatu a tragédie.Přesto všechno ale nepůsobí Ove slzopudně a prvoplánově a jediným důvodem proč nedat plný počet je zdlouhavost v jedné pasáži.Jinak bych asi neměl moc co vytknout a teď si půjdu sehnat knížku...80%(21.12.2016)

Čistá dávka severského černého humoru. A Man Called Ove je příběh nevrlého dědy bydlícího v sousedství, v kterém ho nikdo nemá moc rád, přesto je jeho nepostradatelnou součástí. Přes jeho uzavřenost a negativitu si k němu ostatní osadníci nacházejí cestu, především pak Bahar Pars v roli íránské sousedky. Rolf Lassgård je opravdu nevrlý dědek, kterého si oblíbíte. Film nám představí Oveho jako vdovce, který přijde o práci a chce skoncovat se životem. Bohužel pro něj, naštěstí pro diváka ho při jeho pokusech vždy někdo vyruší. Jeho životní příběh film vypráví skrze flashbacky, které jsou trošku citově vyděračské, ale slouží svému účelu, dodat pozadí hlavní postavě a pomáhají divákovi vytvořit si o ní obraz, budiž tedy slzo pudným částem filmu odpuštěno, jsou více než dobře vyváženy jeho humornou stránkou. Na rozdíl od Stoletého staříka nemohu film porovnat s knihou což je možná dobře, protože ač jsem zastánce oddělení těchto dvou medií v mých očích to spíš Stoletému staříkovi uškodilo. Mohl jsem se tak po celých 116 minut příjemně bavit a nezaznamenal jsem žádné větší zaškobrtnutí, děj prostě příjemně plyne a je obohacen spoustou humorných scén, které šikovně využívá ve svůj prospěch ve správných okamžicích. Takhle si představuji severský černý humor v jeho ryzí podobě, nic přestřeleného, ale komorně pohodové comedy-drama. 78%(6.2.2017)

Dalo by sa vytknúť maličké klišé a pradvídateľnosť. No len a by som chcel silou mocou niečo vytýkať. Lebo inak to bolo super. Dobré zahrané, zrežírované, vtipné i vážne. Škandinávia má stále čo ponúknuť.(8.8.2017)

Jo. Takovýhle filmy mám rád. :-)(8.10.2017)

Forever and ever sadlo do scénky parádne. Zatrpknutý Ove to chce skončiť a v spomalenom čase pred smrťou sa mu pred očami mihá jeho minulosť... paráda. Romanťárna a herci- sympatické a silné. Dramatické vložky sa s romanťárnou pekne dopĺňajú. Potlesk. Pozreté za tri dni 2x, čo viac dodať.(23.10.2017)

Je to více tragikomedie, ke všemu dost ironická. Jen to určitě není komedie na zlepšení nálady, ba naopak.(10.12.2017)

Líbilo moc(16.1.2017)

• BlackHood

Tato komedie je vtipná asi jako projevy prezidenta. Nejhorší stránka je samotná hlavní postava. Starý důchodce. Ten se už od začátku snaží spáchat harakiri, ale vždycky mu to překazí íránská sousedka, která klepe na dveře jako nějaká komunistická státní policie. Protože Ove je už starý, tak mu to samozřejmně vadilo, jako všechno ostatní. Nevím, proč ji na přivítanou neuvařil pořádnou porci vepřového, pak by se ji zbavil (ten, kdo to nepochopil, tak muslimové nejedí vepřové maso, a ani vepřové maso nejí muslimy, což může být ještě více překvapující).(22.4.2017)

A pak, že jsou ti na Severu bez citu. Jsem naprosto emočně vyždímaná. Nádherný příběh o prolnutí generací, o tom, že člověk nemusí být na svět tak sám, byť se tak sebevíc cítí. A o Lásce. Především o té... Nádherný snímek s jedním z nejlepších severských herců - Rolfem Lassgårdem. Jóó nad jejich filmy zkrátka není.(29.10.2017)

Ove je sympaťák, který nastavuje zmrdcadlo světu kolem sebe. Zejména idiotům. Škoda jen, že nakonec z něj udělají truchlícího frustráta a pak ještě, aby byl celý příběh rozkošně a ártově zarámován, nacpou tam celý Oveho život od A do Z. Těch posledních 5 minut je peklo, už jen bílá holubička a světlo na konci tunelu mi tam chybělo.(20.11.2017)

Nečekaně krásný a dojemný film o proměně dobrého avšak osudem několikrát zlomeného člověka do starého protivného mrzouta a zase zpátky a o tom, že i ve stáří a za jakékoliv situace existuje důvod žít, pro co žít a pro koho žít a udělat pro to něco. Díky za ten zážitek, který tímto vřele doporučuji.(2.12.2017)

Ove byl samorost jako prase. Jeho pokusy o sebevraždu byly úsměvné v uvozovkách. Postupem času se z morouse vyklubal srdcař jak má být. Film ani na minutu nenudil!!!(21.12.2016)

7/10(9.1.2017)

Švédské drama/komedie? Starý muž? Příběh podle knížky? To nemůže být nic jiného než Stoletý stařík. Omyl! Je tady nabručený devětapadesátiletý mrzout, co nesnáží chuligány, neschopné řidiče aut, sousedy a buzeranty. Všichni jsou to idioti. A právě teď nastává souboj, jestli má tohoto dědka přivést do jinýho stavu třicetiletá těhotná Íránčanka nebo zrzavej slizkej úchyl z ústavu pro dědky. Na první pohled k popukání, jenže i z takovýho námětu dokážou tři korunky vykuchat příjemnou podívanou. Škoda jen, že se nezachovala původně rozjetá sebevražedná hierarchie vzpomínek, škoda, že jsme nakonec neviděli psa na pánvičce, škoda, že týpek tu svou bloncku za kolo nevypíchal, ale i tak dokázal tenhle severskej "strange" styl zafungovat a i přes nevalidní španělskou kryplici a karcoolkovskou přímou úměrnost (velký oči pro babičku, velký srdce pro dědečka) donutil můj mozek zazávitovat. Jen kdyby to bylo kapánek vtipnější a dotaženější, tak by to i toho staříka vytáhlo ze smrtelné postele, jenže on se svými 41 lety navíc dokázal zúročit své zkušennosti víc a ve vzájemném fightu vítězí. "A přece, čím je pro mne tato nejvyšší umocnina prachu?"(24.1.2017)

• Ondracius

LFŠ 2016: Není to asi špatný film, jen jsem měl celou dobu pocit, že jsem ho už v různých variantách viděl asi stokrát.(5.8.2016)

Milé, příjemné, hřejivé, zkrátka moc pěkné (a dalo by se dlouho pokračovat s přívlastky tohoto typu), leč předvídatelné a nic nového nepřinášející. A Stefan Gödicke (hraje Oveho tátu) by mohl hrát bráchu Ulricha Thomsena.(26.8.2016)

V žádném případě ne komedie, respektive je to takový ten severský film, kde sice humor je, ale ze kterého vás víc mrazí než vám je do úsměvu, natož pak do smíchu. Muž jménem Ove je ale především neskutečně lidský příběh, na kterém je vše úplně obyčejné, a proto jedinečné. Je to příběh souseda, člověka, kterého náhodně potkáte v metru, plný lidskosti a života. Je to příběh Oveho. Skvěle natočený. Hořce úsměvný a ve výsledku hodně emoční. Stejně jako knižní předloha. 85%(21.11.2016)

Četl jsem knížku, hned jak jsem ji zahlédl v knihkupectví (nějaký rok už to je) - už tehdy jsem čekal něco jako Stoletého staříka a byl jsem více než příjemně zaskočen a překvapen, že jsem dostal příběh sice ne tak třeskutě vtipný, za to ale melancholičtější a lidštější. Tento duch zůstal naštěstí i ve filmu, přesto i ty čtyři dávám za film s přivřením obou očí. A je to právě z důvodu, že mám tu (ne)výhodu, že znám předlohu. Je to, jako kdybyste dostali dort bez marcipánu, wimbledon bez rogera nebo renesanci bez leonarda - zkrátka pořád je tam toho dost, ale víte, že tam zdaleka není všechno a hlavně to nejlepší. Zvlášť obrovské množství postav, na které se ve filmu nedostalo - jakoby tomu trochu chyběly koule - nějaké místo, kde člověk málem praskne smíchy nebo se opravdu rozbrečí, což se mi u knihy (oboje z výše uvedených) stalo hodněkrát. Film je to krásný. Kniha ještě stokrát víc.(12.12.2016)

Smutný film o muži, který to měl v životě setsakramentsky těžké, ale podařilo se mu najít smysl a radost ze života. Je to možná trochu pohádkové. V reálném životě to asi většinou dopadá jinak. Ale o to nejde. Na těchto filmech se cením toho, že podporují člověka v myšlenkách, že se nemáte v životě vzdávat a nikdy neztrácet naději.(19.3.2017)

Formou veliká klasika. Těsně před smrtí ohlédnutí zpět a promítání životního příběhu. Tato podoba mi však neskutečně vyhovovala, anie ne, že by byla přílišně reálná, ale prostě byla tak akorát, dobrá kamera, hudba, herci, žádný kýč, trochu humoru, prostě jsem se výborně bavil a lze doporučit. Příběh nezklame a může i dojmout. 8,5/10(16.10.2017)

Mělo to takový spád, že jsem z toho 20 minut před koncem usnul.(16.11.2017)

Tady se mi potvrdilo že i evropané umí točit bezva filmy , a celkově filmy z pobaltí jsou velice zajímavě dělané a pěkné . Což se prokázalo i u tohoto snímku.(14.7.2018)

Nejprve jsem si přečetla knihu a jak to tak bývá, do filmu se toho hodně nevešlo. Hlavně jemný humor a nuance Oveho povahy. Navíc se z toho distributor snaží udělat střet kultur, jenže žádná "Pakistánská rodina" Ovemu život neztrpčuje. Je to podobný styl vyprávění jako Stoletý stařík, akorát že Ove nepotřebuje k pobavení fantastické příhody. Divák si víc pobrečí než se zasměje, ale jsem ráda, že jsem se mohla s Ovem seznámit. Možná by bylo zábavnější, kdyby Lassgard víc přehrával, protože knižní postavy jsem si představovala akčnější.(10.1.2017)

Novodobá parafráze na Smultronstället, velice pěkné.(16.9.2017)

Laskavý, lidský a přitom vtipný film. I když severský humor nemusí sedět každému. Sice se film nevyhnul několika klišé (např. multikulturalismus), ale i tak jde o krásný a citlivě zpracovaný příběh.(15.11.2016)

Mně se to moc líbilo, milý a dojemný film. Ačkoli Ove navenek působí jako pořádný mrzout, uvnitř (pod tou slupkou) je to velký dobrák, laskavý a zásadový člověk s citem pro pořádek a spravedlnost. Občas se mi chtělo smát i brečet zároveň. Určitě doporučuji knížku, která je ještě lepší.(26.12.2016)

Vůbec mě to nebavilo, ale to pro ostatní nemusí moc znamenat, protože já zkrátka nemám rád vleklé drama. Tento styl humoru mi bohužel nic neříká, což jenom prohloubilou ubíjející pocit z tohoto celkem depresivního příběhu... 50%(9.12.2017)

Četl-li bych knihu až po shlédnutí filmu, hodnotil bych asi o hvězdičku více. Ale film jsem viděl až následovně a samozřejmě do necelých dvou hodin nejde vměstnat všechny myšlenky, příběhy, popisky. Filmová verze je trochu víc smutnější, než by podle mě měla být. A proto celkem hodnotím za tři.(17.11.2016)

Na mě to trochu působilo, jako kdyby tvůrci vytrhli jen ty nejdůležitější části knihy a seřadily je za sebe. Jasně, že kniha se do filmu nikdy nevleze celá, ale mi tady trochu chyběla taková ta "omáčka" kolem, díky které mě při čtení většina postav neiritovala tak moc jako ve filmu. Ale základní rysy atmosféry, kterou kniha měla, se tady podle mě nastínit podařilo, a tak i když jsem trochu zklamaná, nemůžu hodnotit jinak.(26.12.2016)

Kdo slyšel prvně audioknihu v podání Jana Vlasáka, bude stejně jako já z filmu zklamaný. Pominu, že jsem si to všechno představoval tak trochu jinak. Co ale pominout nelze, je to, že podstatné části příběhu zde chybí. Člověk si pak nedokáže vytvořit takové pouto k vedlějším postavám, které se ve filmu víceméně jen mihnou. Nakonec velká a podstatná věc. Od začátku je vám jasné, co chce Ove udělat a že jeho žena je už mrtvá. V knize je vše zahaleno tajemstvím, které se pomalu odkrývá a vám začíná v jistých okamžicích přihořívat a docházet, co že se to vlastně děje a stalo. No jo, filmové adaptace bývají zrádné.(30.12.2016)

Stále ty stejné, severské chmury, stáří, zármutek, deprese, sebevraždy a černočerný humor. A pokaždé vás nechají vtáhnout do dalšího osudu tak smířeně a necháte splynout radost, lásku, vztek a smrt v jeden život. To nikdo jiný, jak kluci ze Skandinávie neumí. Skvěle zahrané plus ty fórky si budu dlouho pamatovat. ´´Co to prodáváte za odpad?! Univerzální lano. Říkáte, že udrží všechno?!´´ :D 85%(29.1.2017)

Jako komedie mě to teda nepříjde. Spíš bych řekl, že to je klasické severské drama. Dobré drama. Drama, které nepotřebuje přehnané doprovody muzikou, přehnané srdcerychné scény "nad propastí". Stačí vyprávět příběh a na konci si tu slzu prostě nezamáčknete. Tu a tam jsem se zasmál, ale to jen podtrhovalo tu hořkosladkou atmosféru. Celé to bylo tak přirozené, tak živé, že se to všechno určitě stalo. A to je na tom to nejsilnější.(16.2.2017)

Tak to se Švédům nemírně podařilo! Od počátku do konce jemný humor laděný tragickým příběhem nepochopeného muže. Závěr filmu patří k velmi silným zážitkům.(22.2.2017)

Příběh neuvěřitelného morouse, který je v nitru vlastně hrozně hodný. Zpočátku se Ove zdá jako hrozný, nevděčný, protivný dědek, ale postupně si ho každý oblíbí. A oblíbíla jsem si i pro nás neobvyklý - severský humor. Knižní předloha se s filmem nedá srovnávat, ale to asi vždy. V tomto případě se film hodně vydařil a doporučuji zhlédnutí. Stojí to za to!(24.4.2017)

Ove slíbil umírající manželce, že se brzy uvidí, a docela se snaží tento slib dodržet. Jenže vždycky na poslední chvíli něco zvrtne a chystanou sebevraždu překazí. Nejčastěji Pavarneh, nová sousedka, emigranta z Pákistánu. Film celou dobu rozumně balancuje mezi černohumornými situacemi a dojemně dramatickými scénami s minulosti, přičemž nikdy netlačí na pilu. Ove je sice protiva všech protiv, takže odvaří i nekomplikovanou Pavarneh, divák však přes flashbacky zjišťuje, že ani s Ovem se život nemazlil.(2.7.2017)

Mít jako souseda dědu morouse? Ano, tohodle rozhodně!! Ještě když se do sousedství přistěhuje rodinka z Pákistánu, je o zábavu postaráno. Vidíme jak vtipné i smutné příhody z minulosti, tak ze součastnosti, ale nikdy není nuda, jak ze života. Bratři ze Švédska stále umí, je radost si vždy pustit nejen černou komedii od nich. A ani se není čemu divit, že amíci opět budou dělat svůj remake s Tomem Hanksem. 9/10(24.9.2017)

Zdařilé zpracování knižní předlohy, jsem ráda, že se toho ujali Švédi a ne někdo jiný. Popravdě ale musím říct, že kniha mě dostala mnohem víc, Ove je tam mnohem lépe vykreslený a i jeho vývoj je lépe pochopitelný. Ale je to vážně dobré!(25.2.2017)

• Tatua

Nevim proč se pořád na ty severský komedie tak těšim, většinou se z nich nakonec vyklubou pěkný sračky. Ani jsem to nedokoukal.(3.6.2017)

Po smrti manželky se z pedantského podivína stává protivný bručoun, naštvaný na celý svět. Kolik filmů s podobným tématem jsme už viděli? Hodně a končilo to vždycky tak, že se podivín změnil v milujícího dobráka. Částečně je takový i Ove, ale přece jen je trochu jiný. Jeho člověk musí nenávidět i milovat zároveň. Z mého pohledu prakticky dokonalá tragi-komedie. Kdo se chcete zasmát, naštvat a dojmout zároveň, je to film pro vás.(13.7.2017)

Podivný mix Gran Torina, Staříka, laciné vykonstruovanosti, korektnosti a tlačení na pilu. Hlavní představitel nemá charizma - a když mi hrdina přestal být protivný, začal mi být akorát ukradený. Dojatý jsem moc nebyl. Pobavily jedině pokusy o sebevraždu (trochu) a spory Saab X Volvo. Nejsympatičtější postavou byl kocour. Jinak: ať žije Clint Eastwood!(26.2.2017)

"Říkala, ze mám příliš velké srdce. Ale není to tak dobré, jak to zní. Dřív nebo později za to totiž zaplatíte. " Když je jeden pedantský, puntičkářský perfekcionista, tak se s tou plánovanou sebevraždou docela nadře. Než si chudák Ove pokaždé nachystá všechny potřebné propriety, vždycky se něco semele, co mu to překazí. Velmi podařená adaptace skvělé knihy. Perfektně napsané postavy, krásný vývoj a hořkosladký příběh. A hezkej kocour! V knížce to byl opelichaný vyžilý kočičí kmet, ale ve filmu je to nádherné zvíře. Dokonce i já bych se ho ujala a to už mi žádný živočich přes práh nesmí : )(26.3.2017)

Ove (čítaj Uve) je úžasný. V živote to mal neskutočne ťažké. Úplne s ním súcitím a v každom jeho amoku som mu rozumela. Každý jeden krik mal opodstatnenie a každý jeden úsmev mal o to viac radosti. Muž menom Ove by si mal pozrieť každý jeden človek, ktorý hľadá zmysel života v nepredstaviteľných výškach a pritom si neváži čo v tej chvíli naozaj má. 4,5*(22.10.2017)

Jeden z najkrajších filmov čo som za posledné mesiace videl. Úprimné, emotívne a ľudské.(9.2.2018)

naděje, že lze kdykoliv najit radost ze života.. i když na chvíli... a třeba i najdu....(25.3.2018)

Zaujímavosť filmu spočíva v hlavnej postave, ktorá je nudná otravná tak, že vás postupom minút až štve. Taký paradox tu nebol prvýkrát. V prospech Ova hrá postupné odkrývanie jeho príbehu, ktorý vás donúti aspoň trochu mu fandiť. V neprospech filmu však hrá fakt, že sa na ďalšie a ďalšie minúty netešíte tak, aby vás film pohltil.(4.8.2018)

Nejlepší film za poslední dobu! Myslím, že tento film pobaví každého, hlavně fanoušky severských filmů, jako jsem já! Naleznete tam spoustu různých vtipů a zároveň film zachovává vážnou tvář a hloubku příběhu, byl to velice příjemný film. :)(27.7.2016)

Paráda.(3.10.2016)

90%(25.12.2016)

Jste li starý a nerudný dědek nad hrobem, který už to má za pár, asi nebudete tak úplně potěšeni, když se do kvartýru od vedle nastěhuje íránská náplava. Nejen, že si pak člověk pomalu doma ani nemůže v klidu hodit mašli, a když už si ji konečně i hodíte, aby k tomu jeden pomalu používal nylonové lano! Ona všetečná a jinak společenský otravná sousedka může otravovat i když se rozhodnete otestovat, zač je toho výfuk vašeho starého Saabu. Když už tedy selže i rezervní plán a místo očekávaného Louskáčka, navíc zachráníte před lousknutím vlakem i zfetovanou omladinu, nezbývá než vše vsadit na jednu kartu. Tak se pěkně vyfiknete, rozvěsíte fšude igeliťáky a když už jen zbývá zmáčknout spoušť, zase někdo oxiduje. No ještě že máte přece jen velké srdce. Doják jako prase, ale pokud máte zrovna slabší chvilku, uteče to jako voda.(11.1.2017)

• hepi_

Veľmi slabá adaptácia úžasnej knihy_ 40%(29.3.2017)

Pro tento film bohužel, že jsem četla knihu, víc hvězdiček tudíž dát nemohu, ale knihu velice doporučuji, tam by 5 hvězdiček nestačilo, je dokonalá.(17.7.2017)

Výborné. Prekvapivé. Originálne....(4.9.2017)

Tento týden mám štěstí na filmy . Jedna perla vedle druhé . Starý muž,nic už od života nečeká a ze všeho nejvíc touží po své zesnulé manželce. Ale osud s ním ještě neskončil. ,, Co já bych tak mohl pro toho starého podivína udělat dobrého,když už jsem mu všechno vzal? "Hop hop hop a je tu přátelství. Měl to ale štěstí,kluk jeden ušatej !!! :)(8.11.2017)

• DassemUltor

Tak švédský jak jen to jde. Od začátku víte, jak to dopadne, je to průhledný jak sklo a zhruba od půlky už se těšíte, až to skončí. Bože... Opravdu nejkrásnější pocit u tohoto filmu nastane v ten moment, kdy uvidíte závěrečný titulky... Jo a ten film jsem našel pod polickem "komedie". Ok, ok, budete se za břicho popadat skoro v každý scéně 🙂🙂🙂(10.4.2018)

Je v tom neskutečná životní síla člověka, nebo já ji tam alespoň cítím. Za mě dost silný film o hodnotách, lásce, smutku, síle a následném najití toho dobrého v životě. Dojatá jsem byla zhruba od třetiny filmu do konce, takže to stálo za to.(8.1.2019)

Režisér Hannes Holm mě bavil už ve filmu "Za modrým nebem" a Ove byl v podobném měřítku opět natočen skvěle.Začátek mi hned připomínal opět dost podobný made in Sweden filmek s dlouhým názvem "Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel " který byl geniální.V tomhle filmu se jede vlastně dvě části.První je dramatická vložka s romantickým nádechem,se kterým se vracíme vždycky ve flashbacích,který mě popravdě ze začátku moc neba a radši jsem se těšil jak Ove někoho hned okřikne,že je to idiot a nezačne mluvit o autech a hlavně o nejlepším autě Saab.Což samozřejmě divák na první dobrou postřehne a režisér se toho drží až do konce,což mi přijde už zbytečné místyma,ale vlastně to divák očekává,že co jiného by mohl říci.V koutku duše je Ove přeci milejší,než to na první pohled vypadá.Komediální vložky to rozhodně má,ale je to bohužel tak nějak drceno až smutným příběhem,kdy ten kontrast se malinko trhá,v důsledku toho aspoň zas divák je na dvouch rovinách a dva žánry se dobře doplňují.85%(13.9.2016)

• FAUST666

Protivnej starej idiot. Ten mně tak sral že jsem to vypnul.(10.11.2016)

Prvoplanove sladke a dojemne - dojal jsem se, ale bohuzel nic vic. Knizku neznam - nemuzu srovnat s predlohou. Premiera v Lucerne v ramci Svedskeho filmoveho podzimu.(12.11.2016)

Severania majú čierny humor v malíčku, to sa musí uznať. Samovažebného dôchodcu Oveho si musí každý na koniec obľúbiť. Pod strohou a neprístupnou šrupinou sa totiž nachádza veľké srdce.(26.12.2016)

Uzasny film. Vyborna postava stareho Ove-ho. Nadherne oci a usmev Idy Engvoll, uz dlho som taky zjav vo filme nevidel. Potesila pesnicka od Laleh pri zaverecnych titulkoch. Vrelo odporucam, pohladi po dusi.(3.1.2017)

Krasny film :-)! Ludsky, citlivy, laskavy, smutny.. O zivotnej laske, skutocnej - a ziale po nej.. 4*, temer 5*!(4.1.2017)

Velký zážitek. Nepřekonatelný Rolf Lassgard. Je to v podstatě smutný příběh s anekdotickými scénkami, silně nepravděpodobnými událostmi, ale na konci je člověk strašně rád, že Oveho poznal a všechno s ním prožil. Mocná katarze. (Zhlédnuto po přečtení knihy. Obojí hodnotím samostatně a pozitivně.)(27.1.2017)

Nesuď člověka na první dojem. Protivný dědek, který každého v okolí jenom buzeruje a na všechno nadává. Ale on je vlastně fajn. Najednou už to není takový bručoun,když ho poznáte blíž. Je tu správný černý humor a dojetí.(28.2.2017)

Zamaskoval som slzičku. Šveďáci to vedia.(22.5.2017)

Ždímali mě a ždímali a ještě a zas, ne na 800, ne na 1000, ale na 1400 otáček, takže jsem se vypotácel z kina naprosto emočně zmuchlanej, dezorientovanej a do měkka prohnětenej. Nebylo to od nich úplně fér, ale prostě to řemeslně zvládli dokonale a já na tom nebudu hledat mouchy.(26.7.2016)

Super, ze života, o životě, po životě?(18.12.2016)

Úprimný a priamy film bez akýchkoľvek vedľajších a zbytočných scén. „Príbeh v príbehu“ vždy perfektne načasovaný. Veľmi príjemné prekvapenie zo Švédska so skvelým výkonom R. Lassgårda. Osobné hodnotenie: 91% (*****) (1.1.2017)

No takže tenhle OVEsný příběh: krásná klasická severská povídačka o tom, že i když je na severu hodně zima, déšť a sníh, lidé se nakonec k sobě mohou chovat hezky. Nechci to zlehčovat ani ironizovat, ale podobných filmů ze severu už prostě bylo více – a tenhle je další z řady, byť pěkný a povedený, ale prostě další z řady, a navíc se stopáží, která mohla být o dvacet minut kratší. Kdyby se Honza Hřebejk narodil někde v Dánsku nebo Norsku, točí takovéhle filmy, ale naštěstí se tam nenarodil, tak točí to, co točí, a já na tyhle krásné filmy ze severu furt mohu chodit. [70%; 2017-02-24 Kino 35 Francouzský institut](25.2.2017)

Další severský majstrštyk, který mě zcela dostal. Nejprve mě pobavil a rozesmál a nakonec dojmul. Nádherný příběh.(1.3.2017)

Krásný film, který si v ničem nezadá s podobně krásnou knihou.(21.7.2017)

• johnny_vasku

Ove je starý morous, který po smrti své ženy nesnáší všechny a všechno, ale pozor, pouze jen tak naoko, ve skutečnosti to je dobrák od kosti, svou vstřícnost, laskavost a vlídnost z mládí (v němž zachraňoval starce a batolata z hořících domů a balil sexbomby na svou neomalenost) ve stáří opět najde a dojde tak ke smíru nejen s Pákistánci a gayi, proti kterým má (nezapomeňte, že jen tak naoko!) předsudky, ale i s celým vesmírem a na závěr to nandá i byrokracii, která je přeci tak fuj fuj. Scéna, ve které Ove postaví rampu vedle schodů vedoucích do školy, která se zázrakem stane celá bezbariérová, jen aby se jedna nejmenovaná osoba na vozíčku mohla stát druhým Komenským, je svou vnucovanou dávivou naivností nechutným obrazem celého filmu. Navzdory popisku komedie jsem se ani jednou nezasmál. 30 %. [43. Letní filmová škola](5.8.2017)

Pohlazení po duši! Dojemný příběh.. okoulující spracovaní... komedie, která neurazí a běží bez jediného pocitu nudy.(6.8.2017)

žiadna komédia, ani dráma. Balada o Švédovi - mužovi s "veľkým srdcom" ,tak prirodzene a s nostalgiou urobená, že dojem v človeku necháva nadlho predlho. Nepotrebuje to žiadne siahodlhé komenty, hodí sa na zimný večer ...namiesto vianočného príbehu s kompletne ukázanou švédskou krajinkou. Gran Torino skvostne pokračujúce inak a v inom prostredí. Každá nadávka z jeho úst znie ako malá perla postupného pochopenia , pretože občas všetci nadávkami a bizarným krikom maskujeme bolesti a strachy.(3.10.2017)

Divák se ponoří do příběhu, kdy nám Ove předvede, jak se s pedanta stane protivný a pichlavý stařík. Vše má svůj důvod a důsledek, i velké srdce.(26.10.2017)

Skvelé.(27.10.2017)

Od začátku mě film zcela pohltil a nelituji ani jediné minuty, které jsem ve společnosti Oveho strávil. Úžasný životní příběh...(11.2.2018)

Som celkom prekvapený z toho, ako Škandinávci opäť podali surovo chladné sociálne dramatické dielo, ale zároveň z neho dokázali vyžmýkať náznaky uštipačného a severského humoru tak typického pre podobné filmy. Síce je to opäť jeden z filmov bez nejakej výraznej dynamiky a prepracovanosti, ale na druhej strane jednoducho a priamočiaro ukazuje, že človek vo vnútri skrýva niečo úplne iné, ako to môže vyzerať navonok. Záverečná scéna ma chytila za srdce, preto hviezdička navyše. 70 %(20.12.2018)

Naprostý souhlas s emma53. Jemné, citlivé, plynoucí, ke konci dojemné, pozitivní ...(9.9.2016)

Očekával jsem klasický severský drámo, ale chvílemi z toho vykukovala solidní taškařice. Přesto, že životní kostky již byly vrženy, se film tváří jakoby nic. A to je možná jediná octomilka na výše uvedené propečené pečeni - není to ani ryba ani vepřový. Každopádně určitě stojí za to okoštovat, je to lahůdka. Speciálně suicidy všeho druhu + autoškola. 90/100(30.11.2016)

Po tomto filme sa Hannes Holm môže postaviť tvárou v tvár Bergmanovi, MarenÁde a ďalším a odkázať im: Takto sa robia filmy o zmysle života - vtipné, dojímavé a s pointou! Idioten...(24.12.2016)

Treba prekusat prvych 30 min.Film je natoceny realisticky, dobre ladeny humor, vyber postav a dejova zapletka. Asi by som ho nazval ludsky film.(1.1.2017)

• hanca.uh

Film jsem bohužel neviděla (takže bodově tady nehodnotím), ale dočetla jsem knihu a ta je suprová, málokterá knížka na mě působí tak, že se mi chtělo při čtení chvilkama smát a nebo brečet, a nebo dohromady:-)). Takže ani tato filmová verze určitě nebude špatná a pokud je třeba aspoň trochu podobná snímku Stoletý stařík, který..., tak za mě je to určitě záruka kvalitní syrové severské směsky.(20.2.2017)

Natočit film podle knihy tak aby byla zachována hlavni myšlenka je náročné. Daleko náročnější je natočit film kde nejde ani tak o děj jako o hlubokou sondu do povahy člověka zvláště pak jeho životních hodnot a postojů a jejich vývoje a opodstatnění. Myslím že to se zde povedlo. I když v knize autora je odkrývání pravdy v časové ose jemnější a citlivější. Je více prostoru pro nalezení odporu a nesouhlasu s některými postoji a o to víc překvapení a citového uvolnění ve vzpomínkách z minulosti. Autor předlohy mistrně odkrývá tak jako ve všech svých dílech povahy svých hrdinů tak že se dá jen těžko postřehnout kdy se z nepříjemného a nepochopitelného člověka stává obdivuhodný a milovaný člověk. V tomto je Backman mistrem.ve filmu se to vzhledem k malému prostoru nepodařilo až tak jemně. Ale i tak je to zdařile a da se na to dívat. Doporučuji však přečíst si knihu a ideálně audioknihu v podání Jana Vlasáka.je to opravdu zážitek.(13.3.2017)

Klasicka severska drama so skvelym humorom,len ho mohlo byt viac.Kazdopadne Ove top zahraty a ja som spokojny;-)(15.5.2017)

70% - komentář 20ti slovy: Nenásilná a pohodová ukázka životního pesimismu vs. optimismu, tragédie vs. naděje a smutek vs. radost. Člověk se zasměje i zamyslí. Hezky vyvážené.(31.5.2017)

Paan film!(4.6.2017)

Moc krásný film o protivném muži, jehož pravé já je možné ocenit až po rozehřátí ledově zamrzlého srdce.(20.8.2017)

Na první pohled vypadá Ove jako obyčejný bručivý podivín, který má zřejmě příliš mnoho volného času, postupně se však odkrývá to, co zřejmě žádný soused nevidí - že Ovova nabubřelost ve skutečnosti pramení z jeho bolestivé minulosti. Ať už je jeho lehce natvrdlé mládí doprovázené pytlem smůly dostatečně ospravedlňující pro jeho současnou jedovatost nebo ne. Překvapivě dobře vyvážená kombinace humoru a emocí, která jak rozesměje, tak zahřeje na srdci. Přestože mi ale snímek přijde objektivně dokonale provedený, musím mu udělit nízké hodnocení. Protože se prostě nerad koukám na neschopné lidi. 60%(23.8.2017)

Oveho nemá nikto rád,ale budete ho milovať...(7.11.2017)

Gran Torino na Švédský způsob? Ano..(26.11.2017)

Mrzí mě konec, ale jinak výborná pro mě tragikomedie. Seveřani opět ukázali, že umí.(5.1.2019)

= ). Nič krajšie a pritom tak smutnejšie som už dlho nevidel. Švédska nehrdzavá dokonalosť. Film by som pustil svojim starým rodičom, aby si znova pripomenuli o čom život bol. Mladšej generácie, aspoň tej čo rozmýšľa, to ukáže o čom život je a akým príbehom si musel prejsť obyčajný dedko, ktorého stretnete na prechode. En man som heter Ove rozmýšľa presne tak isto ako ja, až som sa po čase čudoval, čo za zlodeja mi počas spánku ukradlo tieto myšlienky. Ďalej ho slovami opísať nedokážem, nechcem. CHCEM aby ste si ho pozreli, nechcem aby ste si o ňom čítali. Chcem aby ste cítili tie emócie tak, ako keď ste boli prvýkrát zamilovaný. Bodka. A teraz sa znova pozrite na všetko okolo seba. Cítite to? =' )(30.8.2016)

Moc hezkej film !!(11.11.2016)

Celou dobu jsem měla pocit, že jsem to už někde viděla - a jak je vidno, nejsem tady jediná. "Stoletý stařík" mixnutý finským "Mrzoutem". Ale pěkné.(16.11.2016)

Asi vydařené, ale člověk by opravdu neměl chodit na filmy natočené podle jeho best of knih. Podobný pocit plochosti a rozčarování jsem zažila u Lovce draků. Jsou emoce, které se cestou z knihy na plátno prostě někam vytratí.... Ale jinak určitě dobrý kousek.(6.12.2016)

Velkým tajemstvím filmu je jak se mohla tak krásná a sladká a sečtělá holka zabouchnout do takového trola posedlého pravidly(9.1.2017)

Zpočátku rozpačitý film. Tento film by si měli shlédnout všichni ti, kteří nechtějí mít děti. Ve filmu je chtěli, ale bohužel autonehoda to nedovolila a to stáří bez dětí musí být prostě hrůza. Miluju svoje děti!!!(11.1.2017)

hatters gonna hate. mě se to moc líbilo !(26.1.2017)

V podstatě to zpočátku vypadá, že film je černou komedií o tom, jak se nabručený vdovec pokouší různými způsoby neúspěšně spáchat sebevraždu. Ale potom, s postupným objasňováním pozadí jeho zatrpklosti a příčiny velkého smutku v duši film odkrývá úplně novou dimenzi. Krásnou a dojemnou, stejně jako je Ove sám. Po delší době jeden film, který opravdu zahřeje u srdce...(30.1.2017)

Chvíli jsem uvažoval o plném počtu, Ove je sakra sympatický zmrd! Možná bych i dal, ale neměli tam nacpat tolik čistých Švédů, především však mohli diváka ušetřit čmoudského prdelního milovníka!(19.3.2017)

Film ma zaujimavu formu rozpravania a pritomnost sa vo filme prelieva s minulostou.Najzaumivanejšou postavou filmu je Ove hoci aj vedlašie postavi maju v snimke svoje miesto a su dobre zahrate (iranska suseda).Najväčšim minusom filmu je že od začiatku je viac menej jasne ako Oveho pribeh dopadne ale v celku je to lepši priemer .(13.5.2017)

Příjemně přibarvený seversky komediální příběh. Líbil se mi výkon herce; připadalo mi že ikdyž se rozčiluje je v klidu a naopak, když byl v klidu, udržoval si jisté napětí. Celkově i příběhově i herecky byly ty role velmi pestré. Seděl mi ten humor, poetika, romantika. Myslím že až to uvidím podruhé, bude to mít pár much, ale snaha o samovraždu, boj saab vs. volvo, nádherná Sonja a bílé košile to rozpráší. 95%.(1.6.2017)

Fantastický film. Je zde spousta momentů, u kterých jsem i brečel smíchy, na stranu druhou je to i neskutečně dojemný film, který umí pořádně zabrnkat na emoce. Navíc je krásně podaný příběh a jde velice do hloubky, není vůbec povrchní a to ho dělá ještě dokonalejším. Díky filmu pravděpodobně budu o každém ubručeném starším člověku přemýšlet, jestli se v něm skrývá taky tolik dobra.(5.6.2017)

Film ma velmi milo prekvapil. Videla som ho v kine v ramci premietania filmoveho klubu, naozaj sa oplatilo ist! Krasny film, vtipny aj smutny zaroven. Uplne ma vtiahol do deja a cim dalej tym viac mi bol Ove sympatickejsi. Z filmu som bola uplne nadsena, az tak, ze som zacala citat aj knihu. :) Asi najlepsi svedsky film, aky som videla. Zasluzena nominacia na Oscara, urcite!(21.6.2017)

Tři kvalitní hvězdy. Vidíš, jak se žilo dřív (Oweho mládí), když se vše muselo brát, tak jak bylo, žít ze dne na den, bez stěžování a fňukání. To je to, co my neumíme. To je to, co na tomhle oceňujeme. Vlastně nejvíc oceňujeme to, jak jsme byli schopni proniknout pod kůži protivného mužíka, pochopit a uchopit. Oceňujeme to tím víc, že ve skutečném životě tohle neděláme. Protivný dědek zůstává protivný dědek a protivná babka ještě protivnější babkou. Přemýšlíme, co je v nich víc, co zažili? Každý den určitě ne. No, prostě nám opět zase zbyde dívat se na nějaký film, abychom si mohi říct, jak jsme vlastně dobří lidé. (Jsme pořád dobří lidé, to je jasný, prostě jen na tyhle úvahy normálně není čas, že?)(3.9.2017)

Přestože tento skvělý snímek vypadl z mého seznamu deseti nejoblíbenějších mám ho stále velmi v oblibě. Pro mě to byl takový druhý Forest Gump, akorát netokrát více stilizovaný, upravený a vizuálně krásnější.(14.9.2017)

dojemné, tragické i komické, osobní a citlivě natočené ♣(24.9.2017)

I ten největší bručoun a mrzout může prožít svůj život plný lásky a za tvrdou slupkou ukrývat své velké srdce. Necelé dvě hodiny naplněné situacemi k pláči i k smíchu jsem si vychutnala do poslední minuty.(20.2.2018)

• kockodan

Starý nerudný debil se v 59 letech po vyhazovu z práce ne a ne zabít páč ho furt někdo vyrušuje (noví sousedi, staří sousedi, jejich vlezlý fakani.. atd), z toho má asi plynout ta komedie, ke mě však žádná nedoplynula. Spíš křeč. A to hlavně v podobě "milé, rozšafné a lidsky vroucí" Syřanky s echt švédským uvědomělým a progresivním manželem. Do toho sladkobolné flashbacky ze staroušova dětství, mládí a ranné dospělosti, a k nim tklivé smyčce. Jakože asi balanc mezi komedíí a schmaltzy dojákem. Dal jsem tomu přesně 49 minut a na druhou hodinu do konce mi už fakt nezbývaly síly. Jestli tohle je podle Švédů komedie, tak to tedy potěš koště. Pravá tragédie je ovšem 81% v červených zde! Ode mě 25% a to jen proto, že mám dnes dobrou náladu!(13.7.2018)

Zasmála jsem se a taky si i pobrečela. Moc pěkný film.(10.11.2018)

Nebýt té násilně naroubované a za vlasy přitažené epizody s multikultigayem, mohlo být 5 hvězd. Krásný film.(6.1.2019)