Ove je tvrdohlavý a vznětlivý bručoun, který pohrdá všemi kolem a dává jim to zřetelně najevo. Bývalý předseda družstva vlastníků, kterému nedávno zemřela milovaná žena Sonja, nyní terorizuje sousedství jako samozvaný strážce pořádku. Zvrat v jeho životní rutině nastává s příchodem jeho nových sousedů, mladé pákistánské rodiny, jejíž životní styl se mu zpočátku příčí. Když omylem nabourají autem do Oveho poštovní schránky, spustí tím řetězec nečekaných událostí. (AČFK)

ForGump

158 verze klasického příběhu o přerodu nesnesitelného bručouna do miluši papuši. Světová kinematografie točí tyto věci klasicky teple a slzopudně, pouze s malými, leč absolutně nepatrnými změnami. Tohle se třeba odehrává ve Švédsku. Vzlyk, vzlyk. 50% ()

LuW

Mám ráda, když mě někdo donutí změnit můj nesprávný první dojem. Severské filmy jsou pro naše oči díky drsnější přírodě a pochmurnému počasí často těžší na strávení a působí depresivně. O to více v nich vnímám lidskost a Ove jí v sobě měl spoustu. Tolik morousů, které odsoudíme po jednom výstupu na chodbě domu nebo v ulici… a za každým se může skrývat právě takový příběh a příliš velké srdce. ()

IvonaK

Tento film mají letos v roce 2022 promítat na filmovce v Hradišti a jsem ráda že je dostupný ke stažení a mohla se na něj doma podívat. Protože nic moc a podřídit mu necelé dvě hodiny na filmovce by bylo zbytečné. Od Oveho nebo jak se to skloňuje jsem čekala více fantazie. Že bude víc kyselejší a přirozeně víc emotivní. Ale spíš byl jenom duševně narušený než aby byl zlý. Hlavně mě o tom přesvědčil, když se třikrát pokusil oběsit a nikdy to neudělal. Ale co se týče toho, jak navštěvoval svoji blízkou zesnulou osobu, tak za to nikoho nesoudím. Věřící lidé to tak asi mají a s nebožtíky si vykládají. Jen to válení na hřbitově si mohl odpustit. Jinak mě zaujaly ty pasáže s vlaky. Ty scény kdy je ty vlaky málem srazily, to bylo vcelku mimo realitu. Dneska už i ty pouhé osobáky jezdí hodně rychle, to vůbec. To by neubrzdil a srazil.. Mimochodem vím že to ta dotyčná měla ve scénáři, ale jediné co nesnáším je, natáčet si lidské neštěstí druhých. Mě by to v té chvíli ještě víc zničilo psychiku být na místě toho poškozeného a asi bych ho proklínala, když už bych mu to nemohla nějak oplatit. ()

wege

I přes určitou čitelnost celého příběhu (i retrospektiv) krásný příběh. Líbí se mi ta zásadovost do života, umět si udělat všechno sám, dodržovat pravidla. Saab je nejlepší auto, kámoš budeš jen do doby, než zjistím, že jezdíš ve Volvu. Zároveň je velmi citlivě zpracováno to, že i z té životní zásadovost můžeš odbočit a přežiješ to a vlastně ti bude i lépe. ()

RoninNiro

Severania majú čierny humor v malíčku, to sa musí uznať. Samovažebného dôchodcu Oveho si musí každý na koniec obľúbiť. Pod strohou a neprístupnou šrupinou sa totiž nachádza veľké srdce. ()

XXXXXXXX

Jste li starý a nerudný dědek nad hrobem, který už to má za pár, asi nebudete tak úplně potěšeni, když se do kvartýru od vedle nastěhuje íránská náplava. Nejen, že si pak člověk pomalu doma ani nemůže v klidu hodit mašli, a když už si ji konečně i hodíte, aby k tomu jeden pomalu používal nylonové lano! Ona všetečná a jinak společenský otravná sousedka může otravovat i když se rozhodnete otestovat, zač je toho výfuk vašeho starého Saabu. Když už tedy selže i rezervní plán a místo očekávaného Louskáčka, navíc zachráníte před lousknutím vlakem i zfetovanou omladinu, nezbývá než vše vsadit na jednu kartu. Tak se pěkně vyfiknete, rozvěsíte fšude igeliťáky a když už jen zbývá zmáčknout spoušť, zase někdo oxiduje. No ještě že máte přece jen velké srdce. Doják jako prase, ale pokud máte zrovna slabší chvilku, uteče to jako voda. ()

mac000

V podstatě to zpočátku vypadá, že film je černou komedií o tom, jak se nabručený vdovec pokouší různými způsoby neúspěšně spáchat sebevraždu. Ale potom, s postupným objasňováním pozadí jeho zatrpklosti a příčiny velkého smutku v duši film odkrývá úplně novou dimenzi. Krásnou a dojemnou, stejně jako je Ove sám. Po delší době jeden film, který opravdu zahřeje u srdce... ()

boombang

Podivný mix Gran Torina, Staříka, laciné vykonstruovanosti, korektnosti a tlačení na pilu. Hlavní představitel nemá charizma - a když mi hrdina přestal být protivný, začal mi být akorát ukradený. Dojatý jsem moc nebyl. Pobavily jedině pokusy o sebevraždu (trochu) a spory Saab X Volvo. Nejsympatičtější postavou byl kocour. Jinak: ať žije Clint Eastwood! ()

ervina

Nesuď člověka na první dojem. Protivný dědek, který každého v okolí jenom buzeruje a na všechno nadává. Ale on je vlastně fajn. Najednou už to není takový bručoun,když ho poznáte blíž. Je tu správný černý humor a dojetí. ()

GaleW

Pro tento film bohužel, že jsem četla knihu, víc hvězdiček tudíž dát nemohu, ale knihu velice doporučuji, tam by 5 hvězdiček nestačilo, je dokonalá. ()

freedom3112

Tento týden mám štěstí na filmy . Jedna perla vedle druhé . Starý muž,nic už od života nečeká a ze všeho nejvíc touží po své zesnulé manželce. Ale osud s ním ještě neskončil. ,, Co já bych tak mohl pro toho starého podivína udělat dobrého,když už jsem mu všechno vzal? "Hop hop hop a je tu přátelství. Měl to ale štěstí,kluk jeden ušatej !!! :) ()

DassemUltor

Tak švédský jak jen to jde. Od začátku víte, jak to dopadne, je to průhledný jak sklo a zhruba od půlky už se těšíte, až to skončí. Bože... Opravdu nejkrásnější pocit u tohoto filmu nastane v ten moment, kdy uvidíte závěrečný titulky... Jo a ten film jsem našel pod polickem "komedie". Ok, ok, budete se za břicho popadat skoro v každý scéně 🙂🙂🙂 ()

pikacu

1* dolu, pretože som film chtiac nechtiac porovnával s knihou, pričom v porovnaní s ňou je scenár na môj vkus az príliš zjednodušený a plochý. ()

iz67

Je tezky z predlohy, ktera balancuje na hrane toho nejhlubsiho a kyce, udelat do filmu ve 2 hodinach to lepsi. Tady se to podarilo tak napul. ()

Pete

Nebyl jsem spokojen tak, jak jsem očekával, a to hlavně ze dvou důvodů. Prvním jsou opravdu nesympatické postavy. Ove je prostě nerudnej dědek, to by snad nevylepšil ani ten Hanks v chystaném remaku. Je mi ještě méně sympatický než Stoletý stařík, který vylezl z podobné díry. Flashbacky do jeho mládí tomu příliš nepomohly, ztratil brzy rodiče, a život mu házel klacky pod nohy, ale ten kluk je naprosto nesnesitelný ňouma, budižkničemu a podivín, asociální sklony měl odjakživa, a nechápu, jak s ním ta holka mohla dobrovolně žít. I když na druhou stranu v těch skutečně důležitých chvílích se (oproti ostatním, kteří jen přihlížejí) zachová vždycky skvěle a správně, má prostě dobré (velké) srdce. Humoru jsem tam objevil překvapivě málo - třeba jak se u nás magoři nesmiřitelně dělí na slávisty a sparťany, tak ve Švédsku jde zjevně o to, kdo má v garáži Saaba, a kdo Volvo. Poučení? Nedejme na vnější zdání, i pod tvrdou slupkou lze někdy najít sladké ovoce (pokud tedy zrovna nejde o kámen). Jo a každý někoho potřebuje. Konečně se tak dostávám k tomu druhému důvodu mírné nespokojenosti, a tím je kalkul, který tam prostě vidím, nemůžu si pomoct, není to celé úplně přirozené a upřímné. Jestli z něčeho podobného kdysi někdo obviňoval například Kolju, tak tady to je oproti němu level milión. ()

oasismanik

Knihu som dočítal pred dvomi dňami a hneď som išiel aj na film a musím povedať, že lepšie sa to natočiť snáď ani nedalo a až na dosť patetickú poslednú štvrtinu knihy, tým pádom aj filmu, sa tomu fakt nedá nič vytknúť. ()

Tom Hanks a švédský hit

Tom Hanks a švédský hit

22.09.2017

Hollywood momentálně neblázní jen po superhrdinech, ale i po předělávkách výrazných evropských filmů. Remake Nedotknutelných s Bryanem Cranstonem už je natočený, Jack Nicholson si zahraje v novém… (více)

Severský filmový podzim zahájí Muž jménem Ove

Severský filmový podzim zahájí Muž jménem Ove

03.11.2016

Severský filmový klub přináší tradiční přehlídku severské filmové kinematografie již po sedmé. Uvedeny budou filmové novinky, méně známe snímky staršího data výroby a na přání diváků i vybrané tituly… (více)