Ove je tvrdohlavý a vznětlivý bručoun, který pohrdá všemi kolem a dává jim to zřetelně najevo. Bývalý předseda družstva vlastníků, kterému nedávno zemřela milovaná žena Sonja, nyní terorizuje sousedství jako samozvaný strážce pořádku. Zvrat v jeho životní rutině nastává s příchodem jeho nových sousedů, mladé pákistánské rodiny, jejíž životní styl se mu zpočátku příčí. Když omylem nabourají autem do Oveho poštovní schránky, spustí tím řetězec nečekaných událostí. (AČFK)

kilobyte

V tomhle filmu snad nechybí žádná emoce. Chvíli se smějete jak blbec, pět minut na to už je vám skoro do breku a nakonec to celé skončí špatně a zároveň dobře. ()

Biopler

Feel-good movie o starom dudrošovi, ktorý sa už aj chce pobrať na druhý svet, no akosi sa mu to furt zhatí. Európska únia môže byť rada, lebo do života dedka zasiahnu imigranti z Iránu, feministky či dokonca gay, ktorému na počudovanie Ove ponúkne prístrešok. Len škoda, že na dotiahnutie určitých dejových línií film nemyslí. Preto len sústredene dospeje do cieľa, pobaví rivalitou Saabu a Volva v životoch Oveho a jeho dovtedy najlepšieho priateľa, ale aj obdobím keď bol dedko ešte nesmelým mládencom a nejakým zázrakom zbalil ženu svojho života, teda pardon, skôr ona jeho. ()

Torgal

Ako sa “grumpy old man” zmieril so svetom. Vďačný námet o poľudšťovaní starého mrzúta a jeho zbližovaní s novými susedmi, ktorý rozhodne nezapadajú do jeho skostnateného pohľadu na to, čo je správne a dobré sa podľa mňa nepodarilo pretaviť v hrejivú klasiku. Rušilo ma najmä to, že napriek tomu, že aj keď sa od začiatku choval ku všetkým hrozne a odháňal ich od seba, oni si z toho nič nerobili a vždy ho vítali s úsmevom. Neveril som tomu ani za mak. Výhrady mám aj k technickému spracovaniu, ktoré mi prišlo také kostrbaté s nevyrovnaným tempom a nedostatočnou gradáciou. Osudy mladého Oveho tlačia na severský čierny humor v štýle Storočného starčeka ešte viac a táto linka vrcholí veľmi pekne. Americký remake s Tomom Hanksom mi ale prišiel vo všetkých ohľadoch prístupnejší a lepší. 6/10 ()

CharlotteHo

Nejlepší film za poslední dobu! Myslím, že tento film pobaví každého, hlavně fanoušky severských filmů, jako jsem já! Naleznete tam spoustu různých vtipů a zároveň film zachovává vážnou tvář a hloubku příběhu, byl to velice příjemný film. :) ()

Oonika

Zdařilé zpracování knižní předlohy, jsem ráda, že se toho ujali Švédi a ne někdo jiný. Popravdě ale musím říct, že kniha mě dostala mnohem víc, Ove je tam mnohem lépe vykreslený a i jeho vývoj je lépe pochopitelný. Ale je to vážně dobré! ()

Tatua

Nevim proč se pořád na ty severský komedie tak těšim, většinou se z nich nakonec vyklubou pěkný sračky. Ani jsem to nedokoukal. ()

Franc1s

Mít jako souseda dědu morouse? Ano, tohodle rozhodně!! Ještě když se do sousedství přistěhuje rodinka z Pákistánu, je o zábavu postaráno. Vidíme jak vtipné i smutné příhody z minulosti, tak ze součastnosti, ale nikdy není nuda, jak ze života. Bratři ze Švédska stále umí, je radost si vždy pustit nejen černou komedii od nich. A ani se není čemu divit, že amíci opět budou dělat svůj remake s Tomem Hanksem. 9/10 ()

balcazar

Zaujímavosť filmu spočíva v hlavnej postave, ktorá je nudná otravná tak, že vás postupom minút až štve. Taký paradox tu nebol prvýkrát. V prospech Ova hrá postupné odkrývanie jeho príbehu, ktorý vás donúti aspoň trochu mu fandiť. V neprospech filmu však hrá fakt, že sa na ďalšie a ďalšie minúty netešíte tak, aby vás film pohltil. ()

Likan7

K tomuto filmu jsem se dostal oklikou přes jeho remake, který letos vyšel s Tomem Hanksem, takže se neubráním srovnávání. A i když to obvykle bývá tak, že originál je lepší, tady je to naopak. Ove není špatný film, ale Otto je prostě filmovější a lepší. Tento originál má spoustu dobrých nápadů, ale jakoby nebyly úplně dotaženy do konce. Pokud ale zapomenu na remake, bude Ove fungovat lépe a divák může být spokojený. ()

junxi91

Srdečný a lidský příběh o jednom starém, protivném chlápkovi, který nesnáší své sousedy, psy, kočky, třídění odpadů, projíždějící auta, bílé košile a vlastně skoro vše, kromě vymýšlení způsobů sebevraždy. Postupně je však odkrývaná jeho minulost a ukazuje se, že takový vždycky nebyl, jen měl prostě v životě smůlu, a tak zahořknul....Ove Lindahl je 59letý vdovec, který žije v malém sousedství, ve kterém měl kdysi funkci předsedy sousedského sdružení, než jej nahradil jeho kamarád Rune. V současnosti je Rune po mrtvici na vozíku a stará se o něj jeho žena Anita. Ove je v depresi od té doby, co jeho žena a učitelka na gymnáziu Sonja před šesti měsíci zemřela na rakovinu. Ove odchází po 43 letech práce v jedné společnosti do důchodu, protože jeho zaměstnavatel jej chce nechat přeškolit na nové technologie. A tak se chce Ove doma oběsit na modrém laně, ale jeho pokusy přerušují noví sousedé - íránská migrantka Parvaneh, její švédský manžel Patric a jejich dvě děti. Během pokusů o sebevraždu se Ovemu vracejí vzpomínky na dětství - na smrt matky, a na otce - železničního mechanika, se kterým malý Ove pracoval na nádraží. Ove úspěšně složí zkoušky a oznámí to otci, který v záchvatu euforie vleze do kolejí před vlak, je sražen a zabit. Ove tedy přišel celkem brzy o oba rodiče. Oběšení Ovemu nevyšlo, a tak si v garáži pustí výfukové plyny do auta. Tentokrát zase vzpomíná na to, jak do domu mladého Ova dorazili muži z místní rady, které Ove nazývá "Bílé košile" se zprávou, že jeho dům má být zbořen. Ove se rozhodne dům opravit, a v noci  vzplane dům jeho souseda. Ostatní na to jen hledí, zatímco Ove zachrání z hořícího domu dva lidi, ale požár přeskočí také na Oveho dům a Bílé košile zabrání jeho uhašení, protože dům má být stejně zbořen. Ove je tak bez domova a spí v práci a ve vlaku, ve vlaku se také setkává s mladou ženou jménem Sonja. A tak jí Ove každé ráno nadbíhá a nakonec jim to klapne, Ove se dokonce vrátí do školy a stane se inženýrem. Ove by tedy nyní konečně mohl v autě klidně zemřít, ale přeruší jej Parvaneh, protože její manžel spadnul z žebříku a potřebuje odvézt do nemocnice. Ove se tedy postará o jejich dvě děti, ale pak začne dělat scény a je vyhozen ven. Chce se tedy opět zabít, tentokrát skokem pod vlak, místo toho však zachrání jiného sebevraha a sám se nechá na poslední chvíli vytáhnout z kolejiště. Parvaneh potřebuje, aby ji někdo naučil řídit a Ove se toho ujme. Dokonce se ujme krásné toulavé kočky ragdoll, která mrznula u jeho domu, ačkoliv ji od sebe dříve odháněl. Ove vypráví Parvaneh o tom, jak kdysi společně s Runem udržovali pořádek v sousedství, ale nakonec Ove na Runeho zanevřel kvůli značkám aut, které si kupoval. Ove také opraví kolo, které zabavil dospívajícímu Adrianovi ze sousedství, a seznámí se také s mladíkem jménem Mirsad, který pracuje v kebab housu, maluje si oči a je teplej. Ove však pořád pohrdá Bílými košilemi, které se snaží donutit Runeho, aby se přestěhoval do pečovatelského domu. Následuje další pokus o sebevraždu pomocí brokovnice, a tentokrát jej přeruší Adrian a Mirsad. Mirsad byl vyhozen z domu, protože je gay, a potřebuje místo na přespání. Ove jej tedy neochotně přijme, a Mirsad mu ráno nachystá snídani. Ove pak vypráví Parvaneh příběh o tom, jak měli se Sonjou nehodu během výletu autobusem ve Španělsku. Přišla tím o dítě, skončila na vozíku a přišla také o práci. Žádná škola ji nechtěla přijmout, a tak Ove postavil ke škole rampu pro bezbariérový přístup. Ovemu se však zhoršuje zdraví, zhroutí se a skončí v nemocnici, a zde uvede Parvaneh jako svou nejbližší osobu - jako svou dceru. Parvaneh porodí třetí dítě a její dvě dcery berou Oveho jako svého dědu. Bohužel, nikdo nežije věčně a i Ove se dočká svého skonu, nikoliv však vlastní rukou, ale ve spánku v posteli. Konec byl dost dojemný a ukázal, jak Ove všem přirostl k srdci, ačkoliv jej na začátku všichni nesnášeli. Příjemný severský film, částečně připomínající Lepší už to nebude. A první je dobré si zjistit, čím si jedinec musel projít, než jej začnete odsuzovat... () (méně) (více)

elimS

70% - komentář 20ti slovy: Nenásilná a pohodová ukázka životního pesimismu vs. optimismu, tragédie vs. naděje a smutek vs. radost. Člověk se zasměje i zamyslí. Hezky vyvážené. ()

hazdrova

Ove (čítaj Uve) je úžasný. V živote to mal neskutočne ťažké. Úplne s ním súcitím a v každom jeho amoku som mu rozumela. Každý jeden krik mal opodstatnenie a každý jeden úsmev mal o to viac radosti. Muž menom Ove by si mal pozrieť každý jeden človek, ktorý hľadá zmysel života v nepredstaviteľných výškach a pritom si neváži čo v tej chvíli naozaj má. 4,5* ()

ForGump

158 verze klasického příběhu o přerodu nesnesitelného bručouna do miluši papuši. Světová kinematografie točí tyto věci klasicky teple a slzopudně, pouze s malými, leč absolutně nepatrnými změnami. Tohle se třeba odehrává ve Švédsku. Vzlyk, vzlyk. 50% ()

LuW

Mám ráda, když mě někdo donutí změnit můj nesprávný první dojem. Severské filmy jsou pro naše oči díky drsnější přírodě a pochmurnému počasí často těžší na strávení a působí depresivně. O to více v nich vnímám lidskost a Ove jí v sobě měl spoustu. Tolik morousů, které odsoudíme po jednom výstupu na chodbě domu nebo v ulici… a za každým se může skrývat právě takový příběh a příliš velké srdce. ()

Tom Hanks a švédský hit

Tom Hanks a švédský hit

22.09.2017

Hollywood momentálně neblázní jen po superhrdinech, ale i po předělávkách výrazných evropských filmů. Remake Nedotknutelných s Bryanem Cranstonem už je natočený, Jack Nicholson si zahraje v novém… (více)

Severský filmový podzim zahájí Muž jménem Ove

Severský filmový podzim zahájí Muž jménem Ove

03.11.2016

Severský filmový klub přináší tradiční přehlídku severské filmové kinematografie již po sedmé. Uvedeny budou filmové novinky, méně známe snímky staršího data výroby a na přání diváků i vybrané tituly… (více)