Divadlo na Vinohradech, naše největší ryze činoherní scéna, má za sebou už 110 sezón. Ohlédnutí za tímto jubileem přináší časosběrný dokument... Během sezóny 2017/2018 měl autor Roman Prorok možnost mapovat v Divadle na Vinohradech vznik inscenací jako např. Čarodějky ze Salemu Arthura Millera, Eurípidovu Ifigenii v Aulidě, Harolda a Maude Colina Higginse, Lva v zimě Jamese Goldmana nebo jevištního přepisu Sňatků z rozumu Vladimíra Neffa z pera Jana Vedrala a další. Většina těchto titulů se dosud těší velkému diváckému zájmu. Průhledy do zákulisí, zkouškami i ukázkami z inscenací provázejí Dagmar Havlová Veškrnová a Tomáš Töpfer. Zpovědi režisérů, dramaturga i členů souboru v dokumentu mimo jiné dokládají, že divadelní tvorba na Vinohradech není dílem náhody, ale snahou o systematické uvažování o světě kolem nás. Dokument se pokouší nabídnout i odpověď na otázku, jak významnou roli může dnes opět divadlo v naší – nesamozřejmě – demokratické společnosti sehrávat. (Česká televize)

freddy

Divadlo na Vinohradech je moje milovaná a srdcová divadelní scéna. Od 8.4.2017 do dnešního dne jsem tam viděl 18 inscenací na hlavní scéně a 3 inscenace na studiové scéně. Vždy se sem rád vracím a jména zdejších herců už znám zpaměti jen podle obličeje. A tak není divu, že tento dokument mapující jubilejní 110. sezonu tohoto divadla mě musel nadchnout. Prostřednictvím tohoto dokumentu jsem nahlédl do zákulisí příprav hned několika inscenací, které se pro mě naživo staly velkým zážitkem. Obzvláště Čarodějky ze Salemu mě nadchly a hned mám chuť se na ně vydat znovu, ale to se dá říci o většině inscenací, o kterých je zde řeč. Dokument samotný je zpracován skvěle, divákovi ukáže nejen vznik inscenací od první čtené zkoušky až po premiéru, ale zároveň mu ukáže technické zázemí divadla či nahrávání scénické hudby pro inscenaci Harold a Maude. Dozvěděl jsem se navíc řadu zajímavých informací, na které jsem v tištěných programech k inscenacím třeba ani nenarazil. A vidět celou jednu sezonu mého milovaného divadla zhuštěnou do 36 minut je vlastně velmi zvláštní. Právě ta délka mě mrzí, i kdyby to trvalo hodinu, pořád to pro mě bude málo. Ale jinak za mě maximální spokojenost a už se těším na další vinohradské premiéry. A doufám, že Vinohrady budou dál přinášet činohru inscenovanou s citem a s důrazem na herecké výkony, protože v tom je toto divadlo silné a proto si získalo mé srdce! ()