Loli paradička

(festivalový název)

Komedie / Drama / Romantický

Slovensko, 2019, 86 min

• Enšpígl

Když na začátku filmu říkala pani producentka, že je ve filmu použito šariš nářečí nevěnoval jsem tomu příliš pozornost, bohužel pro mně se to nakonec ukázalo jako fatální, protože mnohým dialogům jsem absolutně nerozuměl a na aj title jako pomocníka jsem neviděl. Na druhou stranu to není vyčítka směrem k tvůrcům, protože i já jsem zastánce toho , aby mluva byla co nejvíce autentická, takže je to tak trochu paradox, vyčítám filmu něco, co na druhou stranu chválím. Jenže největší devíza tohoto filmu je ve vtipných dialozích (bohudík části jsem i rozuměl ), důraz na regionalitu a snaha o autentičnost postav z toho právě ty dalogy mě často unikly. Hlavní dvě postavy působily mile a uměly rozesmát. Konec byl povedený, letní pohodová amtosféra s nevtirávým sociálně rasovým podtextem povedená. Když o tom přemýšlím, abych se k tvůrcům zachoval fér, rozhodl jsem se film nakonec nehodnotit, protože není jejich chyba, že se rozhodly pro regionální dialekt, stejně tak ale není moje chyba, že jsem film chtěl vidět.(17.6.2019)

Prijemne prekvapenie. Nie je to samozrejme ziadny vrchol kinematografie, no potesilo. Najma chemia medzi ustrednou dvojicou funguje na jednotku a prva polhodina venujuca sa ich zblizovaniu je (na nase pomery) nadmieru funkcna. Len skoda, ze to je take pruderne. Myslim, ze jeden bozk by nikoho nezabil. Takisto nepotesilo, ze film postupne kvoli zbytocnemu natahovaniu straca stavu. Zaver to vsak opat hodi na spravnu kolaj. Slecne by som velmi prial nominaciu na Slnko v sieti. Good job a som zvedavy s cim pridu tvorcovia najblizsie. P.S. vazne som netusil, ze budem niekedy pri slovenskom filme citat anglicke titulky. To sarisske narecie je salene 😊(18.6.2019)

Veľmi som sa tešil na tieto novodobé Pásla kone na betóne, a ak tam bol aj skrytý odkaz na ne od tvorcov tak myslím, že som ho vo filme aj našiel. Pásla kone na betóne sú však nedosiahnuteľné no Loli paradička má čo ponúknuť a reflektuje aj stále živé sociálne témy, no predsalen nie je to ako už tu niekto spomínal vrchol kinematografie. Zo začiatku sa mi výkon dvoch hlavných predstaviteľov javil veľmi umelý a neprirodzený ale postupne aj s príchodom Michala Soltésza na scénu sa obaja uvolnili a vcuclo ich to do prirodzenosti tak ako celé publikum do deja. Trošku prekvapivý koniec no s odstupom času si myslím, že správne zvolený. Príjemná oddychová letná komédia no všetkých ľudí si myslím podmanil najviac Michal Soltész, ktorý si pokojne zaslúži aj nejakú sólovku ako vychodňarsky marvelovský hrdina :D(16.7.2019)

Cigalone je zakomplexovaný kokot akožeintelektuál, a preto si ho nevšímajte. Čo sa týka Loli, film má pochopiteľne nedokonalosti, ktoré rád odpustím. Pred tvorcami dávam klobúčik dole, je ťažké natočiť fungujúcu komédiu, veľa ich od začiatku 90. rokov nie je. Tento debut mladého autora (S neherečkou v hlavnej úlohe!!!) je prísľubom do budúcnosti, preto pridávam hviezdičku naviac. Netreba sa nechať znechutiť odpadmi typu Cigalone.(8.7.2019)

Tento snímok som mal tú možnosť vidieť už v predpremiére a musím povedať, že nesklamal. Práve naopak - hneď sa mi objavili spomienky na ďalší slovenský kult "Pásla kone na betóne". Štýlovo a zameraním je to veľmi podobné, len zasadené do súčasného sveta riešiaceho predsudky. Pekne vykreslený milostný príbeh gadža a cigánky, ktorým tento svet nepraje. Napriek tomu sa pri tom nasmejete do nemoty, hlavne keď ste milovníkom šarišského nárečia. Pre mňa to bola doslova povinnosť, keďže hlavná predstaviteľka pochádza z vedľajšej dediny. Až na pár trápnych momentov to bol doslova hotový východňarsky bašavel. 80 %(17.7.2019)

• Cigalone

Bez škrupulí a úplne jednoducho, prízemne, musím toto dielo označiť za totálne fiasko! V prvom rade som neveril hercom takmer ani to, že sú herciami (okrem Soltésza, jemu tieto alko postavy sedia zjavne aj vo filme). Úplne nasilu tlačená stereotypná predstava o Cigánoch, ktorú nezvládla ani samotná protagonistka, lebo sa v roli evidentne necítila komfortne, bola umelá ako Belohorcovej prsia. Snaha o gádžovanie vyznela viac tragicky ako komicky. To už mohol nadabovať Béla Bugár alebo aj Andrej Danko. Efekt by bol taký istý. Dej bol natiahnutý, krásne išiel, rozpitvával situácie a scény nadväzovali neprerývane. Ok, ale ten koniec? To mal byť pokus o americké ukončenie filmu? Američania tomu dávajú aspoň pozvoľných 20 minút. Ale títo taviči filmového zážitku a diváka tomu nedali možno ani 5 minút. Z ničoho nič Veronka odišla, Milan ju hľadal, a koniec filmu. Čistá habaďúra na diváka. Čo malo byť zmyslom a cieľom? Absolútne nezvládnuté dielo, surovo gilotínou preťaté v polovici. Nakoniec, ľudia sa smiali, lebo..prečo? Lebo tento národ sa vie baviť už len na primitívnostiach a lá Horná Dolná a Mojsejovci? Autori aj národ by sa mali nad sebou zamyslieť. Lebo "kto mal rozum a odvahu emigroval von". Ďalší Frasierov klient - tzv. výtvarník - Peter Kalmus, pre istotu tvrdil, že iba to najlepšie je na Art Film feste...no už asi videl seba na plátne, tak ego erectus level 9000. Dobrú noc a neodporúčam tento film. Alebo odporúčam..pre ponaučenie..ale určite sa nenamotávajte! P.S.: Je to Loli paradYčka.(22.6.2019)

Od začiatku do konca sa rehotala celá sála. Veľmi dobrá komédia! Je zaujímavé, že stačí niekoľko replík vo východniarčine a musíte sa zasmiať. Príbeh je síce jednoduchý, ale pekný a na takúto oddychovku primeraný. Charakteristiky oboch hlavných postáv sú veľmi sympatické. Jediné mínus je slabší herecký výkon Kamily Mitrášovej na začiatku filmu. Neskôr to už bolo lepšie. Taktiež to gadžovanie najprv nepôsobí prirodzene, ale nasilu, akoby sa snažil Bratislavčan hovoriť v šarišskom nárečí. Inak som veľmi spokojný, že raz za čas sa aj Slovákom podarí natočiť chválihodný film. Koniec otvorený, zaujímavý, tak to mám rád.(24.6.2019)

Pár krát som sa naozaj schuti zasmial, aj keď ten koniec do stratena sa mi nepáči. Tu niečo tvorcovia nedokončili, nedomysleli, to je ale môj subjektívny pocit. Za mňa najlepší výkon podal jednoznačne Mišo Šoltész. Myslím a verím že príde pokračovanie. V rámci slovenskej kinematografie sa jedná jednoznačne o pozitívny počin. 60%(18.7.2019)

❤️🗣Poviem vám, Leute, priamočiara komédia má vyzerať presne takto. som východniar (Vranov and Topľou), a preto mi prišla každá scénka vo filme vtipná alebo aspoň úsmevná. smejeme sa na sebe, lebo takí sme. nebudeme si štekliť ušká a neklamme si. kľúčové v loli 🍅 boli postavy v ich autentičnosti. nikto netlačil príliš, a preto mi to bolo velmi sympático. uplne ale pochopím ak západu🇸🇰 sa toto veľmi pozdávať nebude. nevadí. kino mladosť sa večer smialo a myslím si, že to je podstatné. ja som sa splakal. dakujem! 🖤🔥(20.7.2019)