Loli paradička

Loli paradicka

(festivalový název)

Komedie / Drama / Romantický

Slovensko, 2019, 86 min

Prijemne prekvapenie. Nie je to samozrejme ziadny vrchol kinematografie, no potesilo. Najma chemia medzi ustrednou dvojicou funguje na jednotku a prva polhodina venujuca sa ich zblizovaniu je (na nase pomery) nadmieru funkcna. Len skoda, ze to je take pruderne. Myslim, ze jeden bozk by nikoho nezabil. Takisto nepotesilo, ze film postupne kvoli zbytocnemu natahovaniu straca stavu. Zaver to vsak opat hodi na spravnu kolaj. Slecne by som velmi prial nominaciu na Slnko v sieti. Good job a som zvedavy s cim pridu tvorcovia najblizsie. P.S. vazne som netusil, ze budem niekedy pri slovenskom filme citat anglicke titulky. To sarisske narecie je salene 😊(18.6.2019)

• Enšpígl

Když na začátku filmu říkala pani producentka, že je ve filmu použito šariš nářečí nevěnoval jsem tomu příliš pozornost, bohužel pro mně se to nakonec ukázalo jako fatální, protože mnohým dialogům jsem absolutně nerozuměl a na aj title jako pomocníka jsem neviděl. Na druhou stranu to není vyčítka směrem k tvůrcům, protože i já jsem zastánce toho , aby mluva byla co nejvíce autentická, takže je to tak trochu paradox, vyčítám filmu něco, co na druhou stranu chválím. Jenže největší devíza tohoto filmu je ve vtipných dialozích (bohudík části jsem i rozuměl ), důraz na regionalitu a snaha o autentičnost postav z toho právě ty dalogy mě často unikly. Hlavní dvě postavy působily mile a uměly rozesmát. Konec byl povedený, letní pohodová amtosféra s nevtirávým sociálně rasovým podtextem povedená. Když o tom přemýšlím, abych se k tvůrcům zachoval fér, rozhodl jsem se film nakonec nehodnotit, protože není jejich chyba, že se rozhodly pro regionální dialekt, stejně tak ale není moje chyba, že jsem film chtěl vidět.(17.6.2019)

Príjemná komédia s horkastým nádychom o možnosti a limitoch partnerského spolužitia Cigánky a Slováka.(13.8.2019)

No priznám sa, išiel som do kina so zmiešanými pocitmi. Avšak treba uznať, že film ďaleko prekonal moje očakávania - sympatickí herci, medzi ktorými perfektne fungoval vtipný dialóg, pekná réžia, zaujímavá hudba... A záver, ktorý pomerne verne odráža realitu, aj keď na druhú stranu treba uznať, že to skončilo práve v tom najlepšom. Ani si nepamätám iný film, kde by rozuzlenie prišlo tak náhle a film tak nečakane skončil. Až sa zdá, že by to mohlo mať pokračovanie. Ak nie, tak dosť od veci finále, bohužiaľ. Možno sa autori báli alebo nechceli ďalej rozoberať tému, neviem. Slabší nadpriemer. 70/100(2.8.2019)

• Dzeyna

Měla bych dostat diplom, za to, že jsem to doukala a rozuměla skoro všem slovům.(7.9.2019)

Príjemná smutno-smiešna komédia o láske a nádeji. Napriek šarišskému nárečiu bolo dobre rozumieť, priznávam, že som si myslel, že to bude horšie. Príbeh je veľmi jednoduchý, rozpráva nežným spôsobom o zoznámení a vzťahu medzi mladučkou rómkou a slovákom... Národnostný rozdiel vypichujem úmyselne, lebo film je predovšetkým o porozumení a tolerancii medzi národnosťami a robí to excelentne. Absolutórium si zaslúžia aj neherci, ktorí zvládli svoje party dokonale.(24.9.2019)

• dopitak

Pozor: klíčová slova: cikánka, poutě, prodejce tureckého medu, chlast, romštinomaďarština které moc rozumět nebude.... Zmátlo mě hodnocení, tahle věc nestojí za váš čas. Dobrá byla jen postava vrátného Fedor Vico, líto vám bude Michala Iľkanina. Romský folklor na plné decibely.(9.9.2019)

Za málo peňazí veľa muziky. Úprimný, dobre napísaný, komorný vtipný príbeh. Na nič sa nehrá, nemoralizuje, nechce poučovať a hovoriť veľké pravdy, a pritom povie tak veľa. Viac takýchto "nebratislavskych" slovenských filmov.(11.8.2019)

• Lacike

Zase som to po čase riskol so slovenským filmom a zase žiadna sláva, pretože to pôsobí opäť strašne amatérsky. Najviac mi vadili nezvládnuté postsynchróny. Celý film som mal pocit, jak keby som ho sledoval s mizerným dabingom z nejakého lokálneho štúdia. Čomu nahrávalo aj šarišské nárečie s ktorým asi budú mať bratia češi problém. Ja som rozumel všetkému. No a k príbehu. Je to tuctová romantika okorenená antirasistickou agitkou proti rómom. Bohužiaľ film skôr dáva za pravdu rasistom. Matka hlavného hrdinu je síce klasická rasistická karikatúra, ale postavy rómov sú presne také ako si ich rasisti predstavujú. Nezodpovední zlodeji. Takže kvôli čomu by na nich mal človek zmeniť názor? To tu nejak chýba. Vo výsledku film pôsobí skôr rasisticky, keďže utvrdzuje ľudí s predsudkami v ich názoroch. Keby to bolo aspoň vtipné ako MOST, ale je to strašná nuda v amatérskom prevedení. 4/10.(11.9.2019)

• hygienik

Viem, že je moje hodnotenie asi prísne, ale subjektívne je tento film asi najhorší, čo som videl za posledného pol roka. Skôr než komédia je to paródia s vtipmi hodnými základnej školy. Ako telesne postihnutý mám dojem, že film uráža postihnutých aj Rómov. Ústredná dvojica pôsobila, že má v obyčajných ľuďoch vzbudiť dobrý pocit - Ja na tom nie som tak zle ako títo dvaja (mám rodinu, prácu, zdravie atd). Takže je to komédia na pozdvihnutie morálky dolných 4 miliónov, ktorí sa lopotia celý život a nestúpajú hore. Scenár mal potenciál riešiť veci, to však neurobil a záver diváka utvrdil v tom, že životný údel je vec nemenná. Naprosté nízkorozpočtové zlyhanie. Ale čo, je to po našemu a to stačí. Zme še pobavili, ta ne?(26.7.2019)

Toby neboli Slováci, keby nespravia rok čo rok film o cigáňoch. Už sa my zdalo, že sme sa z toho stereotypu vyhrabali a opäť ďalší film o cigánke.(3.9.2019)

• Johnny.ARN

Ja sa tak hanbím. Po dopozeraní som len sedel a hľadal tie správne slová. A tie neprichádzali. Ako kategória slovenský film je vo väčšine prípadov katastrofa, ale keď už východ niečo natočí, to fakt stojí za to. Preráža to dno viac jak jojkárske sitkomy a čo je najvác, 4-krát to vypredalo svidnícke kino. Nesvedčí to o kvalite filmu ale o demencií miestnych a prehnanom lokálpatriotizme. Ne, nebudem sa ďalej vyjadrovať. Super ODPAD!(3.9.2019)

"Červené rajčátko" se mi líbilo! Tvůrce chválím. Čarokráska sice na začátku citelně přehrávala, ale odpouštím, protože jakmile se film rozběhl, neměla chybu. Toto je slovenský film, který se povedl. Bude mít samozřejmě řadu kritiků, kteří budou plivat jed a síru už z podstaty tématu, ale s tím nic nenaděláme. Příběh je zajímavý, autentický, hořkosladký, úsměvný, výborně natočený, vtáhnul mě do děje ihned, chlapíka v hlavní roli neznám, ale byl tak dobrý, že ho chci vidět ještě, východňárskému dialektu jsem rozuměla v pohodě, ale to je možná tím, že mi maličko zaváněl i polštinou, na kterou jsme v Ostravě zvyklí. Těžko říct, jak by si s tím poradili například Středočeši, každopádně já problém neměla. Filmu přeji mnoho pozitivních ohlasů a za ten závěr, za ten vám pánové děkuji. Neměl chybu! Zdravím.(23.8.2019)

Nechcem velmi hodnotit kvalitu filmu, kedze ide o velmi atypicke nizkorozpoctove regionalne dielo a radsej by som vyzdvihol spolocensky presah, ktory tento film urcite ma. Romska komunita zije na Slovensku znacne izolovane od majority, maju v podstate svoj svet a interakcia s vacsinou je ozaj minimalna. Zrazu tieto stojate vody rozburi film, ktory dokaze obe komunity spojit. Napriklad: zamestnanci obce Varhanovce (50% romovia / 50% neromovia) si prave vdaka tomuto filmu spravili spolocny vylet do kina. Dalsi priklad: kino Mladost vo Vranove praska vo svikoch uz treti vikend po sebe. Romovia aj neromovia sa prisli spolu zabavit na "nas" film. Smeju sa spolu na vtipnych dialogoch, krutia spolu hlavami nad hlupymi xenofobnymi recami a odchadzaju spokojni domov. Pre niekoho samozrejmost, pre niekoho velka vec.(5.8.2019)

Milé, podarené a slovenské.(1.9.2019)

• Arsenal83

Už dávno som nevidel tak silnú amatérčinu. Miestne nárečie je nepočúvateľné (pritom sám pochádzam z miest, kde sa film natáčal), ale čo je najhoršie je ešte aj zle vyslovované. Samotní aktéri majú teda pôsobiť ako autenticky východniari, ale oni tak ani nedokážu rozprávať. Amatérske výkony nehercov sú neznesiteľné, vypnúť som to chcel už po 10 minútach. Ešte tam hrá aj Fedor Vico, čo je nikto iný ako rusínsky karikaturista, známejší skôr ako vymetač prešovských barov 5. cenovej skupiny. Tento film chce byť novodobým Pásla kone na betóne, lenže ten film natočený pred skoro 40 rokmi vyznieva mnohokrát modernejšie než tento mega neprofesionálny projekt.(2.9.2019)

Slovenský Daniel Craig ako invalida? 😀Každopádne dá sa to pozrieť ovsem niektorí bez tituliek budú mať veľký problém ja som ho nemal.Nie je to extra film ale čo viac si v našej kinematografii priať a ti neherci sú lepší nez keby sa tam objavila naša mladá herecká,, elita"(11.9.2019)

Cigalone je zakomplexovaný kokot akožeintelektuál, a preto si ho nevšímajte. Čo sa týka Loli, film má pochopiteľne nedokonalosti, ktoré rád odpustím. Pred tvorcami dávam klobúčik dole, je ťažké natočiť fungujúcu komédiu, veľa ich od začiatku 90. rokov nie je. Tento debut mladého autora (S neherečkou v hlavnej úlohe!!!) je prísľubom do budúcnosti, preto pridávam hviezdičku naviac. Netreba sa nechať znechutiť odpadmi typu Cigalone.(8.7.2019)

Deväťdesiat minút výučby východniarčiny. Prvá polovica bola hravejšia, zábavnejšia a vtipnejšia, druhá taká ťažkopádnejšia, aj keď záver ma prekvapil a dá sa povedať, že ho chválim pre jeho netradičnosť a autentičnosť. Celkovo je film veľmi autentický, resp. na jednej strane si trefne robí žarty zo stereotypov, na druhej strane sa ich dokonale drží. 6,9/10.(30.7.2019)

Vcelku vtipné, len sa mi to občas zdalo ako dabovaná východňarčina.(9.9.2019)

Skvěle natočeno. A to neříkám jen proto, že mám ke Giraltovcím a okolí hezké vzpomínky, a tak trochu stále vztah. Šak aj hutorec som znal. A navíc, některé scény mi živě něco připomněly. Takže z tohoto pohledu je to za plný počet procent. Ovšem horší už to bude po stránce filmové. I když Kamila Mitrášová zvládla svou roli perfektně, Michal Iľkanin mi připadal trošku slabý v kramflecích. Jako kdyby se teprve na place rozhodoval, jak tu roli uchopit. Ostatní velmi dobře sekundovali, a občasné hlášky skutečně pobavily. Děj je jednoduchý, žádné těžké filosofování v něm, ale bohužel, ani žádně překvapivé zvraty. Takže pro mne napoprvé za 80 %(11.9.2019)

<< předchozí 1 2 3