Loli paradička

(festivalový název)
  • Slovensko Loli paradička (více)

Romantická komédia o láske dvoch „nešťastníkov“ z východného Slovenska. Smiešno-smutný príbeh o nádeji a trpkosti života. Keď sa Milan, jarmočný predavač cukroviniek, dozvie, že Veronka mu ukradla dva turecké medy, pretože bola hladná, zľutuje sa nad ňou a kúpi jej obed. Veronka sa chce Milanovi odvďačiť a ponúkne sa mu za predavačku do stánku. Medzi oboma to zaiskrí a po búrlivej noci v lacnej ubytovni na okraji mesta sa do seba zaľúbia a začnú si plánovať spoločný život. Veronke pritom neprekáža, že Milan nemá nohu. Milanovi zasa neprekáža, že Veronka je Rómka. Prijme však takúto „nekonvenčnú“ dvojicu aj spoločnosť? Podarí sa Milanovi a Veronke obhájiť svoju lásku? (Forum Film SK)

mira007

Jednoduchý slovenský romantický film o prodejci z jarmarků bez nohy, který se dá do kupy s cikánskou zlodějkou. Malá komorní roadmovie, která příjemně plyne a je mile zábavná. Největší pecka pro české diváky jako já zvláště je, že to je ve východoslovenském nářečí, takže je často "piču" rozumět. Silný konec z toho udělá trochu něco víc. Kamila Mitrášová a Michal Ilkan spolu dobře fungují ale nejlepší je herecky Michal Soltesz v roli kamaráda hlavního hrdiny. ()

gumolit

Slovenský Daniel Craig ako invalida? 😀Každopádne dá sa to pozrieť ovsem niektorí bez tituliek budú mať veľký problém ja som ho nemal.Nie je to extra film ale čo viac si v našej kinematografii priať a ti neherci sú lepší nez keby sa tam objavila naša mladá herecká,, elita" ()

warrenur

Vyborny a originalny slovensky film s mnozstvom vtipnych situacii zo zivota v, pre mna vtipnom nareci. Trosku ma zamrzel ten nestastny zaver. Kamilka bola uzasna, klobuk dolu. Prosty a autenticky film, z ktoreho som vobec nemal dojem, ako niektori vypisuju, "tlacenie nejakej agendy". Urcite odporucam. ()

Biopler

Nebyť Michala Soltézsa, šiel by som s hodnotením nižšie. Prakticky on zabával celý čas, lebo je to nefalšovaný východniar a neplietol slovenčinu so šarištinou ako sa to darilo ústrednej dvojici, mrzák a čajoris. Ústredná dvojka na mňa pôsobila prvých 15 minút strašne umelo, nezohrato, no potom sa rozbehli. Film spôsobil pekný poprásk, mal veľmi slušnú návštevnosť i kvôli námetu, že spája cigánov s doterajšou majoritou. Veľmi uveriteľne vykreslil jarmoky a ich atmosféru, taktiež cigánov hudobníkov či dzedzinskú šlintak karčmu. Ak rozumiete dialektu, film vás pobaví. Ukončenie nehappyendom je vzhľadom na príbeh netradičné, akurát to čo tomu predchádza (stretnutie s Viktorom a akcia po tom) je málo stráviteľné. ()

Rockerman

To nemá chybu! Jednoduchý příběh o lásce dvou nestejně "barevných" lidí, kteří se pochopitelně setkávají s nepochopením okolí. Přes smutný závěr jsem se dost nasmál a také zavzpomínal na dva roky vojny, které jsem strávil na Slovensku a měl možnost poznat několik východoslovenských kamarádů, kteří " hutorili " zrovna tak, jak Milan, Veronika a jiní. ()

dakarin

Lidsky jemný, velmi smutný a bolestný film. Verunka s jistotou nebyla typickou představitelnou své komunity, ale může být někde taková. Však ani Milan nebyl zrovna nejčastější případ, možná trošku pravděpodobnější než Verunka. Na tu hru jsem však přistoupil. Film naopak velmi realisticky vykreslil atmosféru jarmarku a místních lidiček, jejich názory a řeči a šumění dne. Verunky mi bylo líto, když ji neprávem nařkl Milan a stejně tak, když na ni byla hrubá Milanova mamka. Nakonec mi bylo líto obou dvou a nešťastného konce - přál bych jim trochu toho obyčejného štěstí. Každopádně režisér krásně vyjádřil, jak blízko k sobě mohou mít dva nešťastníci ... Verunka jako bezbranný človíček a Milan jako, pro svůj zdravotní handicap, opovrhovaný chlap. ()

Maximilianus

Deväťdesiat minút výučby východniarčiny. Prvá polovica bola hravejšia, zábavnejšia a vtipnejšia, druhá taká ťažkopádnejšia, aj keď záver ma prekvapil a dá sa povedať, že ho chválim pre jeho netradičnosť a autentičnosť. Celkovo je film veľmi autentický, resp. na jednej strane si trefne robí žarty zo stereotypov, na druhej strane sa ich dokonale drží. 6,9/10. ()

desade

Úplne chápem, že kino Mladosť vo Vranove sa 4 x vypredalo a publikum sa náramne bavilo, so zopár východniarmi totiž robím (ci pana!). Ja som snímok ale od prvých tónov (cigánsku hudbu mám rád a tu mala výrazný podiel na atmosfére) vnímal ako poéziu a myslím, že som dobre urobil. Mám rád snímky kráľa "cigánskyh" filmov Tony Gatlifa, hlavne pre ich autenticitu a poéziu. Tu mi ju ale trochu (trochu dosť) kazil rečovým prejavom Michal Iľkanin, ktorý miešal spisovnú slovenčinu s východniarčinou, čo vyznelo, ako keby východniar už zabudol po východniarsky, alebo nevýchodniar, čo sa naučil zopár fráz v miestnom nárečí (hviezda dole). Zachraňoval to Michal Soltész, ktorý bol presvedčivý a zožral som mu to aj s navijakom. No a samozrejme Kamilka Mitrášová, ktorá bola poeticky nevinne očarujúca (ta ňe?). Škoda len, že to po tom useknutom konci nemalo aspoň náznak happyendu. ()

Forty- odpad!

Toto proste nemoze byt akceptovatelna latka Slovenskeho filmu. Zle. Herci zli, kamera zla, strih zly, dej sracka, stelesnena trapnost. Absolutne nic co by stalo za pochvalu. ()

degster

Síce to o ničom nevypovedá, ale je to sranda. Škoda, lebo takéto filmy nemajú byť festivalové udalosti, ale bežná produkcia verejnoprávnej televízie. ()

Saintcrux

Vo filme by sa dalo veľa veci doladiť ale nakoniec fajn. Prvky komédie ale aj drámy a prekvapivý záver filmu nemal chybu. ()

Sebastianek1

Konečně jsem se k filmu dostal a těší mě, jaký na mě měl dopad. Velmi dobré! Tohle je cesta, takto točit film. Na koleně a s talentovanými lidmi, které to očividně baví a záleží jim na výsledku. A nemusí jít zrovna je o "kontroverzní" vztahy mezi Slovákem a roztomilou, krásnou Cikánkou. Je fakt, že chvílemi jsem to musel zastavovat a vracet, abych porozuměl, ale dalo se. V kině to ale pro Čechy muselo být náročnější. Lepší čtyři. ()

Pitryx

Skvěle natočeno. A to neříkám jen proto, že mám ke Giraltovcím a okolí hezké vzpomínky, a tak trochu stále vztah. Šak aj hutorec som znal. A navíc, některé scény mi živě něco připomněly. Takže z tohoto pohledu je to za plný počet procent. Ovšem horší už to bude po stránce filmové. I když Kamila Mitrášová zvládla svou roli perfektně, Michal Iľkanin mi připadal trošku slabý v kramflecích. Jako kdyby se teprve na place rozhodoval, jak tu roli uchopit. Ostatní velmi dobře sekundovali, a občasné hlášky skutečně pobavily. Děj je jednoduchý, žádné těžké filosofování v něm, ale bohužel, ani žádně překvapivé zvraty. Takže pro mne napoprvé za 80 % ()

SAINTS

Velmi mile filmove prekvapenie.Cakal som niečo horšie,ale dopadlo to velmi dobre.Ustredna dvojica je sympaticka a divak im fandi,aj zaver bol celkom pohode. ()

Cheggy

Veľmi som sa tešil na tieto novodobé Pásla kone na betóne, a ak tam bol aj skrytý odkaz na ne od tvorcov tak myslím, že som ho vo filme aj našiel. Pásla kone na betóne sú však nedosiahnuteľné no Loli paradička má čo ponúknuť a reflektuje aj stále živé sociálne témy, no predsalen nie je to ako už tu niekto spomínal vrchol kinematografie. Zo začiatku sa mi výkon dvoch hlavných predstaviteľov javil veľmi umelý a neprirodzený ale postupne aj s príchodom Michala Soltésza na scénu sa obaja uvolnili a vcuclo ich to do prirodzenosti tak ako celé publikum do deja. Trošku prekvapivý koniec no s odstupom času si myslím, že správne zvolený. Príjemná oddychová letná komédia no všetkých ľudí si myslím podmanil najviac Michal Soltész, ktorý si pokojne zaslúži aj nejakú sólovku ako vychodňarsky marvelovský hrdina :D ()

blondboss

Tento snímok som mal tú možnosť vidieť už v predpremiére a musím povedať, že nesklamal. Práve naopak - hneď sa mi objavili spomienky na ďalší slovenský kult "Pásla kone na betóne". Štýlovo a zameraním je to veľmi podobné, len zasadené do súčasného sveta riešiaceho predsudky. Pekne vykreslený milostný príbeh gadža a cigánky, ktorým tento svet nepraje. Napriek tomu sa pri tom nasmejete do nemoty, hlavne keď ste milovníkom šarišského nárečia. Pre mňa to bola doslova povinnosť, keďže hlavná predstaviteľka pochádza z vedľajšej dediny. Až na pár trápnych momentov to bol doslova hotový východňarsky bašavel. 80 % ()

teplic

Toľko potenciálu rovno do hajzlu výmenou za lacný smiech. Vtipy ako šité na mieru pre pobratislavčených východniarov, cigánske stereotypy, absolútne nezvládnuté herectvo, zlé postsynchróny, zlý strih, zlý melodramatický scenár, pomalé tempo. Meanwhile polovica Lumieru: Á, ta ja šem še šmial, bo my vihodňári táki zmeee, TA ŇEEE, ta koňéčňe dóbra komedía, ta ja ŇEKUKAM SLOVÉNSKE FILMY, aľe ta tento bars dobri bul, bo piju a šmešni su. ()