Svetozár Stračina

Dokumentární

Slovensko, 2019, 68 min

Pavol Barabáš

Pavol Barabáš

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $866▐ Dosť silný a bohatý dokument po hudobnej stránke. Radosť sledovať a počúvať. Je citeľný prínos tohto skladatela. Pútavo zostavené, živelné fragmenty zo života Stračinu. /videl v kine: 75%/(17.9.2019)

Žiadny náš filmový hudobný skladateľ nedal do svojej hudby toľko folklórnych motívov ako on ( napr. Sváko Ragan, Pacho, hybský zbojník ). Jeho hudba bude stále svieža a čistá.(24.12.2019)

Pre milovníkov slovenského folklóru, ale aj filmovej hudby veľká pecka, pre ostatných obsahovo veľmi zaujímavý dokument o jednej z najvýznamnejších skladateľov druhej polovice minulého storočia. Film zaujme napríklad zábermi z nahrávania filmovej hudby, menej už klasickými hovoriacimi hlavami, avšak aj tie občas povedia niečo informačne obohacujúce, prípadne poskytnú hlbší náhľad do Stračinovej osobnosti. 70%(28.11.2019)

Mam problem s oznacenim "bohem" - pripomina mi to iste negativne konotacie. Radsej mam Satinskeho vyraz "bonvivan" - znie to lepsie, inteligentnejsie a uhladenejsie. Svetozar Stracina bol takmer kultovy tvorca z SK nizin, podhori, kotlin a pohori. Kto nepozna, o vela prichadza . 95 %(16.2.2020)

Štefan Nosáľ, Juraj Kubánka, Viliam Meško, Viliam Gruska, Martin Ťapák, Karol L. Zachar, Tibor Andrašovan a Svetozár Stračina. To bola veľmi silná generácia mužov, ktorí toho urobili pre zachovanie identity Slovákov v novodobej histórii najviac. Pán Stračina je u mňa jednoznačne najlepším skladateľom filmovej hudby akého sme kedy mali, a už mať nikdy nebudeme. Jeho hudba sa mi vryla hlboko pod kožu už v detstve. Nuž géniovia väčšinou odchádzajú mladí. On bol jedným z nich.(24.12.2019)

Plnohodnotný dokument o majstrovi, ktorý zrežíroval netradične horolezec a dobrodruh Barabáš. Jeho dlhoročné skúsenosti s dokumentami na tomto filme poznať a aj pri zdanlivo nudnej téme (veď čo je zaujímavé na skladaní hudby) vznikol zaujímavý dokument. Hovoriace hlavy tvoria menšiu časť a okrem ukážok z filmov sa našlo dostatok archívneho materiálu so samotným Stračinom. –––– Tých pesničiek je veľmo veľa. Nie je problém, čo použiť, ale čo nepoužiť. –––– Keď som schudol, prišiel som do Terchovej, a tam mi povedali: Pán Stračina, vy ste stratili osobnosť.(23.12.2019)

Z jeho televíznej a filmovej hudobnej tvorby vyplýva jednoznačne : slovenský Ennio Morricone.(23.12.2019)