Svetozár Stračina

• angličtina Svetozár Stračina (festivalový název)

Výnimočný umelec, ktorý sa spoľahlivo vymyká akémukoľvek „priečinkovému“ zaradeniu. Bohém, ktorý bytostne vnímal a rozvíjal autentický folklór. Skladateľ, ktorého hudobné kompozície nadchýnajú aj tých, ktorí sa folklóru vyhýbajú. Zanechal po sebe ohromné dielo a nezameniteľný odkaz, ktorý nemá nasledovníkov. Stračina ostáva rébusom, ktorého hľadanie tajničky pokračuje. (ASFK)

T2

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $866▐ Dosť silný a bohatý dokument po hudobnej stránke. Radosť sledovať a počúvať. Je citeľný prínos tohto skladatela. Pútavo zostavené, živelné fragmenty zo života Stračinu. /videl v kine: 75%/ ()

Anderton

Pre milovníkov slovenského folklóru, ale aj filmovej hudby veľká pecka, pre ostatných obsahovo veľmi zaujímavý dokument o jednej z najvýznamnejších skladateľov druhej polovice minulého storočia. Film zaujme napríklad zábermi z nahrávania filmovej hudby, menej už klasickými hovoriacimi hlavami, avšak aj tie občas povedia niečo informačne obohacujúce, prípadne poskytnú hlbší náhľad do Stračinovej osobnosti. 70% ()

Flego

Žiadny náš filmový hudobný skladateľ nedal do svojej hudby toľko folklórnych motívov ako on ( napr. Sváko Ragan, Pacho, hybský zbojník ). Jeho hudba bude stále svieža a čistá. ()

Martin741

Mam problem s oznacenim "bohem" - pripomina mi to iste negativne konotacie. Radsej mam Satinskeho vyraz "bonvivan" - znie to lepsie, inteligentnejsie a uhladenejsie. Svetozar Stracina bol takmer kultovy tvorca z SK nizin, podhori, kotlin a pohori. Kto nepozna, o vela prichadza . 95 % ()

Autogram

Plnohodnotný dokument o majstrovi, ktorý zrežíroval netradične horolezec a dobrodruh Barabáš. Jeho dlhoročné skúsenosti s dokumentami na tomto filme poznať a aj pri zdanlivo nudnej téme (veď čo je zaujímavé na skladaní hudby) vznikol zaujímavý dokument. Hovoriace hlavy tvoria menšiu časť a okrem ukážok z filmov sa našlo dostatok archívneho materiálu so samotným Stračinom. –––– Tých pesničiek je veľmo veľa. Nie je problém, čo použiť, ale čo nepoužiť. –––– Keď som schudol, prišiel som do Terchovej, a tam mi povedali: Pán Stračina, vy ste stratili osobnosť. ()

PatoP

Štefan Nosáľ, Juraj Kubánka, Viliam Meško, Viliam Gruska, Martin Ťapák, Karol L. Zachar, Tibor Andrašovan a Svetozár Stračina. To bola veľmi silná generácia mužov, ktorí toho urobili pre zachovanie identity Slovákov v novodobej histórii najviac. Pán Stračina je u mňa jednoznačne najlepším skladateľom filmovej hudby akého sme kedy mali, a už mať nikdy nebudeme. Jeho hudba sa mi vryla hlboko pod kožu už v detstve. Nuž géniovia väčšinou odchádzajú mladí. On bol jedným z nich. ()

blondboss

Barabáš skutočne vie, ako sa robí kvalitný dokument. Príbeh o jednom z najznámejších skladateľov ľudovej hudby vám vyrozpráva tak pútavo a bez nejakých výkyvov, že budete doslova radi príjemcami informácií. Mňa osobne táto téma až tak nezaujíma a aj napriek tomu som sa vôbec nenudil a aspoň som sa čo-to o Stračinovi dozvedel, a to úplne civilným a nenásilným spôsobom. Určite odporúčam. 75 % ()