Hořký měsíc

Lunes de fiel

Horký mesiac

Drama / Romantický / Thriller

Velká Británie / Francie, 1992, 138 min

Ve filmografii Romana Polanského jde o relativně neznámý kousek, přinejmenším ve srovnání s Plesem upírů nebo Rosemary má děťátko. Přitom jde o jeden z jeho nejlepších filmů - osobně ho řadím na třetí místo po Pianistovi a dramatu Smrt a dívka. Jde o osudové psychologické drama partnerského páru zmítaného sexuální vášní, žárlivostí a vzájemnou závislostí, která přeroste až v nenávist. Dobré herecké výkony a scénář, který dokázal patologii jednoho milostného vztahu popsat, aniž by zabředl do zbytečné vulgarity. Celkový dojem: 85 %.(14.6.2006)

Poučení pro ženy: v každém, i harmonickém vztahu dřímá tragédie i fraška. Poučení pro muže: vše, co umíme, umí ženy taky a lépe. Poučení pro všechny: pissing je sexuální Rubikon. Polanski poutavě demytizující ideální vztah vás přesvědčí o tom, že stejný Měsíc každému dle nálady a rozpoložení zdá se jiným.. Skvělý Peter Coyote, i když v jeho roli původně zamýšlený James Woods by taky určitě nezklamal. „We were developing a narcotic dependence on television - the marital aid that enables a couple to endure each other, without having to talk.“ Aby jste podobně nedopadli s vaši drahou polovičkou, držte se co nejdéle manuálu N.Kidman ze závěru Eyes Wide Shut..(11.8.2009)

,,... ŽILI SME IBA Z LÁSKY A TVRDÝCH CROISSANTOV." __ V roku 1992 zložil Vangelis okrem dnes už slávnej a priam kultovej hudby k istému Scottovmu veľkofilmu aj o poznanie skromnejšiu, no však postačujúcu kompozíciu k tomuto filmu. A bol to práve on, nie Polanski kvôli čomu som sa s dlhším odkladom rozhodol ho pozrieť. K tomuto žánru som nikdy nemal vzťah a zatiaľ to nezmení ani tento film. Iste, Peter Coyote a ,,pani Polanská" sú do svojich postáv dobre vybraní a snímka má aj potrebnú iskru a erotické dusno a poznať aj skúsenosť režiséra. Film sa však neuveriteľne vlečie, často býva nudným a nezáživným a stopáž je pretiahnutejšia ako sústavné súloženie hlavnej dvojice. No a záver pôsobí ako veľkobublinová báchorka a od istého momentu je jasne čitateľným. Možno s pribúdajúcim vekom Horký mesiac viacej ocením (ak ho ešte uvidím), zatiaľ je však u mňa na slabšie 3*.(22.6.2009)

Emanuela byla naprosto, ale naprosto famózní. Erotikou a smyslností doslova prošpikované drama jednoho neúspěšného spisovatele a mladé tanečnice, které celé vyprávěl on sám úplně cizímu spolupasažéru na výletní lodi. Postupně mu řekl o svém, víceméně ujetém, soužití se svou ženou. Ze začátku vášeň, pak pohrdání až zvrácená nenávist, jenž se v agonické křeči dostala až do trochu očekávaného závěru. Na konci jsem se přistihla, že pokud bych se něčeho podobného účastnila já, (což by se mi asi nestalo, ale kdyby jo) tak by mi bylo ze sebe samé nevolno a toužila bych tohle všechno vymazat ze své paměti. Pro mě velice příjemnými vedlejšími postavami byli indická holčička a její moudrý a klidný otec. Drobet mírnili určitou pachuť z jejich komplikovaného vztahu. Takže úklona až k zemi před tím, jak skvěle to bylo natočeno a zahráno.(31.3.2016)

Zatiaľ žiaden erotický thriller u mňa nefungoval tak perfektne ako Horký mesiac. Konkurovať mu môže akurát Základný inštinkt, v ktorom ale erotika funguje trošku ináč. V horkom mesiaci je ňou pretkaný takmer celý film, každý záber, každý detail. Hlas rozprávača a zároveň hlavná postava, ktorú výborne zahral P. Coyote sprevádza celý film a postupne zasväcuje do príbehu diváka ako aj poslušného poslucháča, ktorému sa zdôveruje. Príbeh osudovej lásky, od ktorej sa už nemohol odtrhnúť, ak by aj chcel, je majstrovsky zrežírovaný R.Polanskim. Vangelis urobil hudobnú zložku, ktorá tento príbeh dokonale dopĺňa. V rámci žánru erotický thriller 100%.(26.5.2009)

• - Emmanuelle Seigner je od roku 1989 manželkou Romana Polanského, se kterým má dvě děti. (Karlos80)

• - Doslovný překlad názvu románu Pascala Brucknera, podle kterého film vznikl, je "Jedovatý měsíc". (Karlos80)

• - Ve scéně, kdy se Oskar dívá na televizi, když Mimi přijde z diskotéky a ptá se, proč ji tam nechal, běží v televizi Tenkrát v Americe, scéna, při které Noodles večeří s Deborou. (HarveyDent)